Autor Wątek: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)  (Przeczytany 42083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misio

Odp: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 26, 2012, 11:57:37 »
Co by bylo dosc sporym krokiem wstecz...

forum.outdoor.org.pl

Odp: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 26, 2012, 11:57:37 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 27, 2014, 13:21:18 »
W sobotę chyba odmroziłem czubki kciuków na rowerze. Dziwne, bo miałem ciepłe rękawice i było tylko -10. No tak, ciepłe rękawice, ale bez membrany, nieco przewiewne. Padał śnieg i wiał wiatr pod takim kątem, że mocno wychładzało mi kciuki. Po zaledwie 20 minutach jazdy, w połowie długiego zjazdu musiałem stanąć, bo koniec kciuka zaczął bardzo boleć. Jakoś się rozgrzałem i wróciłem do domu. Więc na mróz byłem narażony max 30 minut. Po powrocie do domu straszny ból, jakby mi ściskało palce w imadle. Pomogło uniesienie rąk do góry żeby krążenie wolniej wracało. Teraz nadal boli, tak jak lekko boli palec gojący się po uderzeniu młotkiem. Niestety mam lekko siny paznokieć i teraz nawet lekkie przechłodzenie powoduje ból. Najbardziej martwi mnie to, że podobno po takim odmrożeniu ręce są wrażliwe na zimno nawet rok lub dwa. Paznokieć raczej nie zejdzie, nie jest fioletowy, tylko leciutko siny. Cała sytuacja jest dla mnie dziwna, bo w tamtym roku jeździłem przy -20 w cieńszych rękawiczkach, bez żadnych odmrożeń. W tym roku też jeździłem na rowerze codziennie, więc powoli przyzwyczajałem się do spadającej temperatury.

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie regeneracji przemrożonych palców? Mam plany w postaci zimowych biwaków i zimowej jazdy na rowerze, ale teraz to się po prostu boję, skoro siedzę przed kompem, a dłonie mam zimne i bolące, mimo temp. +19.

Jaka mogła być przyczyna? Zawsze marzłem w ręce i stopy, ale w tym roku jakoś wyjątkowo mocno, choć nie jest przecież tak zimno i ubrania noszę te same, sprawdzone. Nie wiem, pogorszyło mi się nagle krążenie? Starość? Może chodzi o to, że przestałem trenować wspinanie, gdzie 2-3 razy w tygodniu palcami dość mocno pracowałem. Krążenie (więc i ukrwienie palców) spada z wiekiem, ale tego nie zauważałem bo się wspinałem?

Jak trwale poprawić ukrwienie palców? Jak przyspieszyć ich regenerację i nie nabawiać się kolejnych odmrożeń?

Offline ramol

« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 27, 2014, 14:14:16 »
Podaję Ci sposób sprawdzony, ale będziesz musiał klamerki żonie na nos zakładać  :)
Kupujesz po 1 opakowaniu ( 20 gram) maści :
tranowej
witaminowej ( z vit. A)
kamforowej
w aptece, żeby Ci jakiś kosmetyków nie dali. poproś to Ci to zmieszają w aptece i zapakują w jedno pudełko.
Możesz od razu zrobić podwójną porcję . Całość będzie Cie kosztowała ok . 8,60 zł ( za pojedyncze op.)
Co wieczór nakładasz na odmrożone części ciała o ile nie masz krwawiących ran. Jeżeli masz otwarte rany to smaruj po zagojeniu.
Na to posmarowane możesz dać gazik i zakładasz rękawiczkę gumową . Wybierz sobie takie które nie będą Cię cisneły. Możesz bez gazika.
Conajmniej 2 tygodnie, przerwa 2 tygodnie i znowu - 2 - 3 razy . Jak nie będzie Ci się skóra macerować to ciurkiem miesiąc lub dwa do skutku.
Doustnie tabletki Venescin 2x1 , lub Venescin forte 1x1
Sprawdzone na dużej populacji międzynarodowej wędkarzy podlodowych.
Jeszcze jedno - pisałem qrna, że jak nie musisz to się rękawiczek nie używa bo wtedy można się w okolicy zera odmrozić

Offline Ivan

« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:41:57 »
No sposób jakiś jest, może spróbuję. Venescin to rozumiem, na sprawy krążeniowe. Ale ta maść po co? Na uszkodzenia skóry? Bo u mnie sytuacja jest taka, że na skórze nic nie widać niepokojącego. Zmarzły mi tak jakby paznokcie w kciukach. Czuję ból właśnie w paznokciach i w centrum palca, tak jakby przemarzła mi kość. Opuszki palców wcale nie bolą. Dlatego napisałem "chyba odmroziłem czubki kciuków" bo nie mam typowych objawów, np. nie wystąpiło zaczerwienienie skóry.

Jeszcze jedno - pisałem qrna, że jak nie musisz to się rękawiczek nie używa bo wtedy można się w okolicy zera odmrozić

Nie rozumiem z tym zerem. Dlaczego odmrozić?

Przy -10 na rowerze to rękawiczki raczej były niezbędne ;)

Offline aro5406

« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:55:41 »
Ja swego czasu odmroziłem końcówki palców choć nie tak ciężko jak w Twoim przypadku. Po prostu opuszki mi spuchły, nie mogłem rękami wykonywac żadnych precyzyjnych prac. Stosowałem maść kamforową i tabletki ( niestety nazwy nie pamiętam ). Proces gojenia i odtwarzania naskórka troszkę trwa więc nie wiem na ile wspomniana przez ramola kuracja przyspieszy ten proces ale na pewno nie stanie się to z dnia na dzień. No i oczywiście musisz unikać przemrożeń tych części ciała.
PS. ramol dlaczego w ostatnim zdaniu piszesz, żeby rękawiczek nie używać jak się nie musi ?
Ivan, maść jest maścią rozgrzewającą i ma pobudzić krążenie. Masz bladą/ białą skóre w miejscach odmrożeń ?

Offline ramol

« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 27, 2014, 19:49:38 »
Maść poprawi Ci krążenie i to w sposób trwały. Jak wiesz zapewne jestem wędkarzem podlodowym łowiącym na zawodach typu Mistrzostwa Polski , czy Świata ( jako zawodnik w 2004), ale póżniej regularnie w ekipie.
Jednocześnie jestem farmaceutą  - serio  ;D. W Polsce łowienie wyczynowe nie jest popularne, na Wschodzie bardzo. Łowi się malutkimi wędkami trzymanymi w ręku , po zacięciu wędkę odrzuca i wyciąga rybę za żyłkę.
Generalnie 3 godziny masz mokre ręce na mrozie i wietrze- po każdej rybie ocierasz je o tetrową pieluchę . Jak zakładasz rękawiczki to ograniczasz naturalne osuszanie skóry, wilgoć pozostaje pod każdym materiałem i zamarza. Najlepiej zahartować ręce wkladając je na chwilę do zimnej wody, potem wycierając je o śnieg przez minutę , dwie, Po tym wycierasz je do sucha i możesz 3-4 godziny operować na mrozie.
Jakbyś miał problemy ze zmieszaniem to PW i Ci wyślę jutro zmieszaną w warunkach septycznych, choć sama maść jałowa nie  jest.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 27, 2014, 19:49:38 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 28, 2014, 08:52:37 »
OK, dzięki ramol za rady i ofertę pomocy. Maści kupię i poproszę o zmieszanie, a jak nie będą chcieli to sam zmieszam czystą bagietką w czystym słoiku. Może to nie będą warunki septyczne, ale na początku przygotuję małą ilość, więc maść nie zdąży się "popsuć" bo ją szybko zużyję. Nie mam też żadnych uszkodzeń skóry, więc "czystość" nie jest tu chyba taka kluczowa. No i ta rada:
Najlepiej zahartować ręce wkladając je na chwilę do zimnej wody, potem wycierając je o śnieg przez minutę , dwie, Po tym wycierasz je do sucha i możesz 3-4 godziny operować na mrozie.
też bardzo ciekawa, do sprawdzenia jak wszystko mi się zregeneruje (czyli za rok he he?)

Ivan, maść jest maścią rozgrzewającą i ma pobudzić krążenie. Masz bladą/ białą skóre w miejscach odmrożeń ?
Skórę mam całkiem normalną, tylko ból w środku palca (jakby kości) i paznokcia. No i ogólnie palec jest trochę jak zwiędnięty ogórek, trochę bardziej miękki i mniej sprężysty niż reszta. Widać coś tam musiało popękać od mrozu skoro stracił turgor. Jak już pisałem, trochę takie dziwne odmrożenie, bez typowych objawów. Do lekarza nie będę szedł bo jak się popatrzy na dłoń to prawie nic nie widać, a po wczorajszym solidnym wygrzaniu dłoni podczas szybkiego marszu ból już mniejszy.

Offline ramol

« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 28, 2014, 19:57:03 »
To wygląda tak, jakbyś przez przymrożenie dłoni aktywował bóle reumatyczne. Dziwne, bo mi zwykle krioterapia pomaga. To po tej kuracji poprawiającej krążenie poczujesz ulgę, ale na przyszłość mógłbyś zasugerować lekarzowi badania krwii.

Offline Ivan

« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 28, 2014, 21:07:03 »
To wygląda tak, jakbyś przez przymrożenie dłoni aktywował bóle reumatyczne.

I tu (niestety), możesz mieć rację. Ojca bardzo często łamał reumatyzm, miał też rwę kulszową, podobnie jak spora cześć jego rodziny. Jestem więc genetycznie obciążony :( Mnie też często coś gdzieś w kościach lub stawach "łupie". Zawsze to zganiałem na treningi wspinaczki, które mocno obciążają układ kostno-stawowy, ale ostatnio zaprzestałem treningów, a bóle nadal sporadycznie się pojawiają. Może to być więc albo spowodowane jeżdżeniem zimą na rowerze (cały rok jeżdżę), no albo właśnie skłonnościami do reumatyzmu. Naprawdę dzięki za ukierunkowanie. Gdybym poszedł do konowała to za pewne znowu bym usłyszał, jak to już bywało nie raz: "Nie wiem co się dzieje, nietypowe ma pan objawy".
na przyszłość mógłbyś zasugerować lekarzowi badania krwi
Badania czego we krwi i pod jakim kątem?

Offline ramol

« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 29, 2014, 00:37:25 »
czynniki reumatoidalne z krwii, podstawowym jest ASO, ale każdy lekarz będzie wiedział które, napewno lepiej ode mnie  :)

Offline Koshal

« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 29, 2016, 18:00:46 »
Kolejny do kolekcji ;)
XaPro3D jednak nie dały rady. A vapourblocka a.k.a. JanNiezbędny zrobiłem jednak ciut za późno..
Tak na przyszłośc, może jest jakaś metoda żeby taki paznokieć uratować we wczesnym stadium jak się krew pod spodem dopiero zbiera? Śiakaś maść ichtiolowa alboco?

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2016, 19:41:02 wysłana przez Koshal »
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

Offline Abo

« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 26, 2016, 15:29:20 »
No nie wiem czy odmrożenia dają się szybko - lub w ogóle zregenerować. Temat jakby długoterminowy.
W 1978 roku odmroziłem duże palce u stóp, tak wzdłuż - wewnętrzne "połowy" są odmrożone - popękały mi czubki butów i dostała się woda ze śniegu.
Nie wystąpiły żadne bąble, paznokcie też nie zeszły, stopy były bez czucia ale szybko doszły do normy.
Niska temperatura do tej pory powoduje uczucie silnego kłucia, z czasem jakby coraz niższa temperatura to powoduje, czyli idzie ku lepszemu :)
Czucie skóry jest obniżone do poziomu drapania paznokcia i się nie zmienia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć ;)

Offline Elwood

« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 28, 2016, 13:03:23 »
Regeneracje może przyspieszyć kuracją owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej. Temat złożony. Istota polega m.in. na ograniczeniu do minimum białka w diecie na okres od 3 do 6-ściu tygodni (w trakcie procesu oczyszczania organizm konsumuje w pierwszej kolejności niepotrzebne enzymy i zdenaturowane formy białka, w tym zbliznowacenia - tak w skrócie) oraz wykluczeniu cukrów prostych (niemal bezwzględne) i tłuszczu.
Jest to forma postu, bez wnikania w uduchowienie tematu przez autorkę.

Potem wracamy do normalnej konsumpcji, zwracając większą uwagę na zdrowe żarcie (wysoko przetworzone produkty i produkcja masowa - ryby hodowlane, kurczaki z ferm (jaja), wołowina, wieprzowina karmiona przemysłowo, o ile to możliwe - WON). Generalnie jeść tyle ile potrzeba. Akurat większość użytkowników tego forum wiedzie aktywny tryb życia na tyle, że spala nadmiar kalorii, ale to cenna uwaga na przyszłość. Ruch, to życie.
Łyknąć na deser:
Dokąd chadza Hadza

To, co nam przy tym wszystkim powszechnie dolega, to AWITAMINOZA. Dopuszczam suplement pod postacią kwasu askorbinowego w proszku i jak kto ma nadciśnienie, to zajarać marychę... ;D
Wiem, wiem... Wszyscy to wiedzą, ale mało kto stosuje. Ja też bywam niekonsekwentny a naprawde pomaga.

P.S.
Znam osobiście przypadek leczenia zaawansowanych odmrożeń w sposób nie do przyjęcia przez środowisko lekarskie. Leczenie jest czysto zachowawcze (w ogóle tylko takie jest) i głównie polega na utrzymaniu septyki ran. Reszta zależy od naszego organizmu. Jedyną metodą jest pobudzenie krążenia w miejscu chorych tkanek, bo tylko w ten sposób jesteśmy wstanie pogłębić/przyspieszyć ich regenerację.
Można te krążenie pobudzać na różne sposoby. Idealnym lekiem jest morfina.
Oczywistym jest fakt, że np. po trzech m-cach takiej kuracji jesteśmy uzależnieni mechanicznie i potem należy organizm z takiego uzależnienia wyprowadzić. Jest to znacznie łatwiejsze jednak od uzależnienia "środowiskowego".
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.
Opisanie świata moje

Offline Elwood

« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 28, 2016, 19:40:57 »
Zastanawiające jest, jak wielu ludzi czyta ten wątek i nie wyciąga żadnych wniosków.
Młodzież rozumiem.

Ivan, wyobraź sobie, że jest kilkadziesiąt źródeł termalnych np. na takich Węgrzech, które rozwiązałyby większość Twoich problemów "reumatycznych" w powiązaniu z dietą.
Warunek: zmieniasz swoją dietę i dwa tygodnie dwa razy do roku taplasz się w "siarce".

Opisanie świata moje

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 28, 2016, 19:40:57 »

Offline Abo

« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 29, 2016, 08:13:48 »
Na uj mi diety, zdrowe żarcie i jaranie plus morfina?
Czasami nie rozumiem krętych ścieżek ludzkich interpretacji...  ;D

Offline Elwood

« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 29, 2016, 08:35:20 »
Nie opieram się na internetowych newsach, tylko własnym doświadczeniu. Dokładniej na tym, co na własnej skórze konkretnie przerobiłem (lub było przerobione w moim bezpośrednim otoczeniu) i tylko dlatego polecam, bo służy zdrowiu. Interpretację zostawiam Tobie.
Dla reperacji zdrowia psychicznego funduje sobie od czasu do czasu wycieczki, o których już była mowa. Tych jednak nie polecam, bo to indywidualna sprawa moja.

Pozostają po nich takie obrazy w głowie.

Z całego tego oszołomstwa dietowego, polecam tylko jedną książkę: Na początku był głód Konarzewskiego. Zrozumie się wtedy "dokąd chadza Hadza" i dlaczego smakuje.

Mógłbym polecić jeszcze jedną metodę "dbania o siebie". Mianowicie, ja nie pracuję więcej, niż średnio 15 dni w m-cu. Za późno na to wpadłem, ale to doświadczenie wynika z wieku. Pozostałe zresztą również.

Opisanie świata moje

Offline ramol

« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 29, 2016, 09:53:02 »
No nie wiem czy odmrożenia dają się szybko - lub w ogóle zregenerować. Temat jakby długoterminowy.
Podawałem już ten przepis : maść kamforowa , witaminowa i tranowa po 20 gram ( po 1 tubce ) zmieszać - najlepiej poprosić o zmieszanie w aptece i smarować przez kilka dni w nocy . Na posmarowane dłonie nałożyć gumową rękawiczkę, żeby się dało spać.
W ciężkich przypadkach kurację trzeba powtarzać kilkakrotnie , np. z tygodniem przerwy , żeby nie niszczyć naskórka. Sprawdzone na kilkuset wędkarzach podlodowych zarówno w Polsce jak i krajach posowieckich,

Offline Elwood

« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 29, 2016, 10:44:24 »
Sprawdzony patent, ale nie na otwarte rany.
Pozdrawiam
Opisanie świata moje

Offline Ivan

« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 29, 2016, 13:39:42 »
Ivan, wyobraź sobie, że jest kilkadziesiąt źródeł termalnych np. na takich Węgrzech, które rozwiązałyby większość Twoich problemów "reumatycznych" w powiązaniu z dietą.
Warunek: zmieniasz swoją dietę i dwa tygodnie dwa razy do roku taplasz się w "siarce".

Szacunek za ciekawe rady, ale skąd wiesz co ja jem, że radzisz zmieniać dietę? Chyba nie po tych kilku objawach które wypisałem. Jem to co lubię nie patrząc na zdrowie. Tak się jednak złożyło, że to co lubię jest również zdrowe. Mam grupę krwi "0" i niedawno dowiedziałem się, że może to oznaczać, że jestem potomkiem pierwotnych myśliwych-zbieraczy. Więc powinienem jeść mięso które upoluję i bulwy które wykopała moja kobieta. I tak jest: lubię mięso, wątróbkę itd. oraz warzywa. Szkodzi mi natomiast mleko, bo to już trzeba było krowę hodować, a więc być bardziej rozwiniętym cywilizacyjnie, być rolnikiem i mieć grupę krwi AB. Co do zmian, to ok. rok temu zacząłem jeść więcej warzyw i rzeczywiście lepiej się czuję (to tak w kontekście wspomnianej awitaminozy). I staram się nie żreć owoców, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej. Od razu mi lepiej. A żeby trzymać się tematu: facet robiący mi USG ścięgien i stawów poradził jeść śliwki bo zawierają jakieś tam enzymy rozpuszczające mikrozwapnienia pourazowe w stawach. Do sprawdzenia ;)

Gorące źródła nie są dla mnie. Ja 10 minut w ciepłej wodzie w wannie poleżę i czuję jak miękną mi nogi i robi się słabo.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2016, 13:54:03 wysłana przez Ivan »

Offline Elwood

« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 29, 2016, 17:55:50 »
Spoko. To bardziej uwaga ogólna. Co ciekawe, tą kuracją Dąbrowskiej leczy się też przewlekłe choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenia stawów). Wygóglaj, poczytaj... Mogę Ci na maila podesłać jej wykład w pdf-ie. Dość przystępny. Ja to lepiej trawię, bo miałem biochemię i fizjologię.
Źródła, o których wspomniałem to temperatury w przedziale 36-38st z reguły. To kwestia adaptacji, powinieneś ogarnąć.
Nie namawiam. Temat rzeka, jak z żarciem. Ja jem tłusto, ale mniej i jest gut.

Opisanie świata moje

Offline piterito

« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 30, 2016, 06:15:19 »
Ivan, nie wiem jak z tymi grupami krwi jest, mam 0RH+ i dieta Paleo też mi sluży od kilku lat calkiem niezle. Chociaż najlepiej czulem się na wegańskiej, ale przy moim aktywnym fizycznie trybie życia, po pol roku miesnie zaczęły domagać się czegoś więcej, strajkowały regularnie nie pozostawiając mi wyboru. Nie ma jednej super diety, każdy powinien zbalansować swoją na zasadzie prób i błędów oraz badań.

Elwood też możesz podrasować swoje suplementy. Liposomuj sobie kwas askorbinowy w domu. Przyswajalność na poziomie 70-80% dawki dobowe na poziomie 30-60g potrafią czynić "cuda" wg "współczesnej" medycyny. Ale juz po 10-15g zauważysz niezłego kopa. Potrzebujesz tylko lecytyne (najlepiej słonecznikową), Vit C w proszku i "wanienkę" ultradźwiękową. Resztę znajdziesz w czeluściach internetów.Jak chcesz to wal na priv, zapodam ci takie naturalne kuracje o jakich się jajogłowym nie śniło. Większość z nich testowałem na sobie z powodzeniem  ;D

https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Elwood

« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 30, 2016, 06:58:56 »
O tej liposomizacji nie słyszałem. Witamina C to lata 50-te ubiegłego wieku. Przejrzałem źródła, którymi podpierał się Zięba i jest to kawał ciekawej literatury.
Polecam Ci Konarzewskiego. Pierwsze wydanie z 2005-tego mam w pdf-ie. W zeszłym roku wyszło wznowienie rozszerzone o dokonania nauki w tym okresie. Podobnie, jak Dąbrowska (30 letni staż w medycynie) nie wypadł facet sroce spod ogona. To poważne kompendium wiedzy, oparte o najbardziej wiarygodne, naukowe źródła, a dotyczy ewolucji żywienia człowieka na przestrzeni kilku milionów lat.
Zasadniczo autor nie zajmuje stanowiska w temacie (znaczy stara się nie zajmować), co powinniśmy jeść, ale wnioski narzucają się same.
Zwłaszcza jeden. Od tego, co jemy i ile jemy, zależy nasze zdrowie i nie można żarcia traktować w oderwaniu od ruchu. Np. wymysł jadania 5x dziennie, to sztuczka, która nie ma wiele wspólnego z naturą, ale sprawdza się dla ludzi siedzących przed kompem 12h.

Dąbrowska zaś jest od razu spolaryzowana. Warto przejrzeć jej badania, które prowadzi od ponad 30 lat i ma rewelacyjne wyniki. W poruszanym tu temacie regeneracji tkanek udowodniła, jak negatywną rolę (destrukcyjną wręcz) w tym procesie odgrywają cukry proste. Zwykły cukierek hamuje (rozpieprza) ten proces na min 30minut. Te ostatnie uwagi, by było merytorycznie w temacie, a nie wypoty.

A ja wczoraj wpyliłem 200gr mordoklejków i dzisiaj idę się ciąć z tego powodu do lasu... ;D

P.S.
Wrócę z lasu, to odezwę się na priv.

Opisanie świata moje