Autor Wątek: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)  (Przeczytany 42082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

Odp: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 28, 2010, 01:36:21 »
Dzięki Rychu... czytając o magicznych cechach o ASA miałem ochotę coś nasmarować, ale ręce mi opadają jak czytam wszędzie te same cuda... Wyręczyłeś minie ;)

forum.outdoor.org.pl

Odp: [Zdrowie] Uszkodzone palce - lekkie odmrożenie i obicie - (TRUDNE ZDJĘCIA!)
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 28, 2010, 01:36:21 »

Offline arczar

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 28, 2010, 14:52:24 »
Zatem aspirynka pomoże na chwilowe przemarznięcie stóp czy też nie?
*Przykazanie dla admina: "Nie jest też dobrze wymierzyć grzywnę prawemu. Bić szlachetnych jest wbrew prostolinijności" ;D
*Dla forumowiczów:         "Kto powściąga swe wypowiedzi, ten posiada wiedzę, a mąż odznaczający się rozeznaniem                               zachowuje spokojnego ducha." ;D
*Dla... :                                    "Nawet głupi, gdy milczy, będzie uchodził za mądrego; kto zamyka swe wargi — za mającego zrozumienie." ;D

Offline Rychu

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 28, 2010, 22:49:27 »
Wg. książkowej teorii nie.
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 29, 2010, 18:37:50 »
Mi po Elbrusie w zeszłym roku, również odpadły paznokcie ale chyba bardziej z ich obicia niż przemrożenia, choć zaznaczam że buty mam w odpowiednim rozmiarze. Kilka miesięcy i odrosły, są takie jak dawniej ;D
kto wcześnie spać chodzi sam sobie szkodzi

piwo jest dowodem na to że Bóg istnieje i pragnie naszego szczęścia :)

Offline darson

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 29, 2010, 19:54:55 »

Żeby wywołać krwawienia z błony śluzowej żołądka trzeba by ją przyjmować duże dawki.
poproszę o konkrety,skoro post ma być sensowny.
Co to znaczy "duże dawki" w naszym przypadku? Czy 1 tabl. dziennie przez tydzień na takim wyjeździe to już duża dawka?
Jeśli nie ,to ile?

misio

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:15:01 »
Zwykła dawka to taka, którą możesz maksymalnie przyjąć dziennie. Poczytaj na ulotce ile aspiryn może człek brać. Są ludzie, którzy biorą po kilka, czasem i kilkanaście na dobę. Wszystko zależy od organizmu i jego tolerancji na dany lek i jego składniki. Ja np. w ogóle nie mogę zapodawać sobie salicylanów, czyli ani polopiryny, ani aspiryny, ani jeszcze paru innych leków.
Czego tu się doszukiwać? Bierzesz tyle ile pozwalają, a każda inna ilość może być już zagrożeniem.

Offline darson

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:24:43 »
chciałem żeby sie wykazał ;D.nie znam się ,wiec pytam.
Normalnie łykam prochy tylko ,gdy mi coś dolega, czyli jestem chory.
Na ulotkach info jest bardzo rozległe, traktuje o uczuleniach, wpływie na prowadzenie pojazdów, itp.
W warunkach działalności w górach, gdy organizm jest raczej wyczerpany, niedożywiony lub dożywiony jakimiś świństwami typu zupki chińskie, oddziaływanie leków raczej ma inne działanie (mocniejsze?) niż opisane i przewidziane w ulotkach.
tak tylko chciałem cos napisac, aby miec więcej postów na liczniku   ;D
przepraszam :-[

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:24:43 »

misio

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:27:01 »
Na pewno mocniej działają, ale z pewnością są i takie, których działanie jest mniejsze.
Nie znam się na lekach, ale ja praktycznie żadnych nigdy nie biorę, nawet podczas choróbska i podejście mam takie, żeby jak najmniej zawsze tego.
Ale akurat na aspirynie masz wsio ładnie napisane.
To się wykaż napisanie testu jakiegoś, albo relacji ;D.
Przepraszać będzie jak się zobaczymy na żywo ;D.

Offline darson

« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:43:57 »
i jak sobie dajesz radę np. przy przeziębieniu, grypie?  :o herbata z miodem i cytryną ??? poradź coś bo tamten tydzień przeleżałem jak Łazarz.

misio

« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:45:40 »
Mnie tak nigdy nie rozłożyło jeszcze.
Biorę codziennie od wielu wielu lat tran i witaminę C.
Jak mnie coś chwyta robię kurację szokową z rutinoscorbinu i koniec. Czasem dorzucę oscillococcinum i tyle.

Offline darson

« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:54:44 »
nie rób jaj ,że przez 34 lata nie chorowałeś  ??? (nie mam na myśli urazów)?
albo jesteś "cudowne dziecko" albo namaszczony ;D
 testy powinni na Tobie zrobić ;D
mam mieszane uczucia z tym tranem, bo to wieloryby...
wit. C w tabletkach?

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:55:37 »
Za dzieciaka to oczywiście, że tak.
Ale od 13 roku życia, to praktycznie wcale.
W tabletkach.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:04:57 »
nie rób jaj ,że przez 34 lata nie chorowałeś  ??? (nie mam na myśli urazów)?

nie wiedziałeś, że chróst to okaz zdrowia, w dzieciństwie pijał mleko od wielbłąda
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline darson

« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:06:25 »
kurwa mać ,nie wierzę. może chociaż mocz pijesz - przyznaj się  ;D

misio

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:18:10 »
Chyba Ty ;D.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:18:10 »

Offline Rychu

« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 29, 2010, 23:15:12 »
Nie bardzo mi się chce przepisywać tego, co już zostało napisane ;D  więc za indeksem leków mp.pl:

Cytuj (zaznaczone)
Dawkowanie:
Dorośli. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo zwykle do 2,5 g/d w daw. podz.;
w RZS 2,5-5 g/d;
w gorączce reumatycznej 7,8 g/d;
w gośćcu przewlekłym postępującym - 1,5-2 g/d;
świeży zawał serca, udar niedokrwienny mózgu i niestabilna choroba wieńcowa dawka początkowa 160-325 mg, kolejne dawki 75-160 mg/d;
w prewencji wtórnej po zawale serca, udarze lub przemijającym napadzie niedokrwienia mózgu i stabilnej chorobie wieńcowej 160-325 mg/d. Zalecane stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.
Młodzież po 12. rż. 500 mg jednorazowo, w razie potrzeby do 1500 mg/d.
Dzieci. W gorączce reumatycznej 90-130 mg/kg mc./d w 4-6 daw. podz.;
w młodzieńczym zapaleniu stawów u dzieci <25 kg mc. 60-90 mg/kg mc./d, u dzieci >25 kg mc. - 2,4-3,6 g/d w daw. podz.

Komentarz do pytania darsona: za bezpieczną dawkę nieuszkadzającą śluzówki żołądka (tzw. "kardiologiczną") uznaje się 160 mg/dobę. Taką się uznaje, za nieszkodliwą w czasie długotrwałej terapii. Zaleca się stosowanie najniższej skutecznej (monitoruje się badaniami koagulogicznymi i bierze pod uwagę interakcje z innymi stosowanymi lekami).
Ile Ci zaszkodzi nie powiem ci dokładnie: granica jest płynna i zależy od kilku czynników (nadkwasota, nosicielstwo Helicobacter Pylorii, sposób odżywiania, styl życia (stres) itd. itd.) Zresztą tak przez internet nie wezmę odpowiedzialności za to co bierzesz. ;D
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline atanor

« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 29, 2010, 23:28:15 »
mam mieszane uczucia z tym tranem, bo to wieloryby...

ja też mam mieszane uczucia w jakim świecie ty żyjesz ;D ;D ;D

tran robi się z dorsza. wielorybów już od dawna się nie łowi ;)
(tylko niech mi nikt nie wyskakuje z płatwalem karłowatym :P )

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 30, 2010, 08:15:08 »
atanor, a płetwal karłowaty... :D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline rumcajs

« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 30, 2010, 11:23:54 »
(...)
Komentarz do pytania darsona: za bezpieczną dawkę nieuszkadzającą śluzówki żołądka (tzw. "kardiologiczną") uznaje się 160 mg/dobę. Taką się uznaje, za nieszkodliwą w czasie długotrwałej terapii. Zaleca się stosowanie najniższej skutecznej (monitoruje się badaniami koagulogicznymi i bierze pod uwagę interakcje z innymi stosowanymi lekami).
Ile Ci zaszkodzi nie powiem ci dokładnie: granica jest płynna i zależy od kilku czynników (nadkwasota, nosicielstwo Helicobacter Pylorii, sposób odżywiania, styl życia (stres) itd. itd.) Zresztą tak przez internet nie wezmę odpowiedzialności za to co bierzesz. ;D

jeszcze tylko mała uwaga, dla tych co nie potrafią czytać ze zrozumieniem, lub selekcjonować informacji z ulotki ;D
Standardowa dawka ASA "przeziębieniowa"/przeciwbólowa to 300-325mg (taką zawartość ma 1 "zwykła" tabletka niezależnie od nazwy handlowej)
przyjmuje się 1-3 tabletki jednorazowo, w razie potrzeby (np. przeciwgorączkowo) co 8 godzin
licząc dobowo wychodzi jak w poście Rycha
stosowana w profilaktyce przeciwzakrzepowej ma mniejsze dawki np. 75-100-150mg, ale tu dawkowanie jest mniejsze - patrz post Rycha

BTW Darson - popularne środki na przeziębienie czy grypę nie leczą - działają gównie przeciw objawowo, poprawiając samopoczucie, ale nie przyśpieszając wyleczenia, w medycynie są głosy, że wręcz pogarszają proces zdrowienia np. upośledzając mobilizację układu immunologicznego
dla tego trzeba do nich podchodzić z rezerwą i np. zbijać jedynie bardzo wysoką gorączkę, a nie przy 37,8 st C zjadać 20 aspiryn na dobę
poszukaj sobie info w necie, jest wiele sprawdzonych metod wspierania organizmu w walce z mikrobami, bez stosowania leków - ja np. polecam mocny wywar z Lapacho z słusznym dodatkiem miodu z cytryną + dużo czosnku (u mnie się sprawdza)
a przede wszystkim profilaktykę: tran, preparaty pszczele, adaptogeny - większość osób po takich kuracjach zgłasza znaczne zmniejszenie ilości zachorowań na sezonowe choroby wirusowe typu przeziębienie

ale żeby nie było zupełne OT
(...)
W warunkach działalności w górach, gdy organizm jest raczej wyczerpany, niedożywiony lub dożywiony jakimiś świństwami typu zupki chińskie, oddziaływanie leków raczej ma inne działanie (mocniejsze?) niż opisane i przewidziane w ulotkach.
(...)
nie ma badań klinicznych (przynajmniej ja nie znalazłem) nt. działania leków w górach, więc snucie jakichkolwiek teorii w tym zakresie jest nieuprawnione
jedyne co mamy zbadane, to fakt, że ludy górskie (tradycyjnie i geograficznie oddzielone od medycyny konwencjonalnej, np. mieszkańcy Tybetu) potrzebują mniejszych dawek i reagują na nie dużo mocniej niż np. europejczycy
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 11:33:40 wysłana przez rumcajs »

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 30, 2010, 11:42:46 »
A są jakieś badania dotyczące działania leków przy długotrwały wysiłku fizycznym (np. badania dotyczące wpływu na organizm sportowca uprawiającego dyscypliny wytrzymałościowe)?. Wyłączając wpływ wysokości, wyniki takich badań powinny się pokrywać z tym co napisał darson.
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline rumcajs

« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 30, 2010, 11:48:50 »
są, ale wyniki są różne dla różnych leków - nie da się więc generalizować

misio

« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 30, 2010, 12:15:16 »
Prawda jest taka, że takich badań się raczej nie robi, bo i po co? Jak się wyczynowo trenuje i nagle zachoruje, to bierze się tylko to co można, a jest tego niewiele, chyba, że lekarz pozwoli przy chorobie przewlekłej typu np. astma i po długiej procedurze dostaniesz leki-listę całą, które możesz brać i wtedy, nawet jeśli pomagają Ci w polepszeniu wyników i ich obecność zostanie wykazana przy kontroli antydopingowej, to Ci mogą naskoczyć o ile dany lek jest na ww liście. Jeśli, podczas choroby, leki pogarszają wyniki, to po prostu przestajesz je brać. Czyli nikt nie patrzy na konsekwencje przy zwiększonym wysiłku o ile wynik jest lepszy = jak w NRD.

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 30, 2010, 12:31:05 »
Badania wg mnie się robi po to, żeby wiedzieć co wpisać na  tą listę :). Mi chodziło raczej o sporty uprawiane przez amatorów (maratony, zawody AR, triatlon itd.) Z takich badań można wyciągnąć wnioski, jak dany lek będzie działał podczas długotrwałego wysiłku. A przecież nikt nie zaprzeczy, że działalność górska jest tak wysiłkiem.
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline renko

« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:16:20 »
lisu, ale porządnie przygotowane i przeprowadzone badania farmakologicznych preparatów kosztują zajebiście dużo i trwają sporo. Firmy farmaceutyczne nie będą się w nie bawić, jeśli nie będą miały wizji zysku. A grupa sportowców wyczynowych jest na tyle mała, że to pewnie nierealne. Imho takie badania pewnie nigdy nie powstaną na większą skalę :)

misio

« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 30, 2010, 19:10:25 »
Nie powstaną z powyższych powodów podanych przez Renko: badania są robione na zapotrzebowanie Związków Sportowych i Federacji. Jedynymi sportami dochodowymi są sporty olimpijskie plus pewniaki typu żużel, F1 itd, ale tu chyba nawet nie ma międzynarodowych federacji [ale nie mam pewniaka].