Autor W±tek: [¦piwory] Tworzymy własne combo  (Przeczytany 22658 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline madmun

Odp: [¦piwory] Tworzymy własne combo
« OdpowiedĽ #50 dnia: Listopad 24, 2011, 09:38:50 »
Bro, a bo ja pamiętam, nie targałem wtedy termometru ;) Zimno było tyle Ci powiem.

Ale nie o to chodzi, w jaki¶ sposób chciał to Ivan wytłumaczyć, nasze ¶piworki nie maj± membrany ! Nie maj± problemu z paro przepuszczalno¶ci±, większy dla nich problem stanowi wilgotno¶ć w namiocie.

Ivan, mate bardzo często mam mokr±, ale raczej nie wi±zało się to z ilo¶ci± potu
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #50 dnia: Listopad 24, 2011, 09:38:50 »

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #51 dnia: Listopad 24, 2011, 10:10:29 »
przy -20st ilo¶ć wilgoci w namiocie nie jest duża. Problemem jest wilgoć wydalana przez nasz± skórę i oddech. To ona w większo¶ci skrapla się w ¶piworze. Radzić sobie z tym można wła¶nie dzięki combo czyli zabierać taki zestaw by się w nim nie przegrzewać, a wtedy punkt rosy wyst±pi przy skrajnych warstwach ¶piwora, a nie gdzie¶ głęboko w ¶rodku. Je¶li jedzie się na kilka dni i pocz±tkowo trzeba było spać w -20, ale pod koniec wyjazdu ociepliło się do -7 to nie powinno się spać nadal w dwóch lecz już w jednym ¶piworze, by zminimalizować te niepoż±dane zjawisko skraplania.
My¶lę też, że podwójna warstwa dobrego materiału też sobie poradzi z odprowadzaniem potu na zewn±trz.

Wg mnie +/- obliczyć można termikę ¶piworów puchowych patrz±c na ilo¶ć puchu. 200+400=600 co daje (posługuj±c się przykładem cypissa) -14. Być może będzie -16 ale to bez testu się nie dowiemy.

Offline semow

« OdpowiedĽ #52 dnia: Listopad 24, 2011, 11:41:19 »
W zeszłym roku spałem w xlite 200 (komf +2) włożonym do carinthii lite 1300 (komf. w chwili obecnej dajmy na to -4, bo ma parę lat intensywnego używania) w -18 na ganku szałasu i było super, choć dosyć ciasno. Mogę na tej podstawie przyj±ć że w takim combo komfort będzie co najmniej parę stopni niżej. Ale stosuj±c założenie, że t± "dodan± termikę" ¶piwora liczymy od +25 stopni (w takiej temperaturze powiedzmy można spać komfortowo bez żadnego przykrycia), to należało by przyj±ć że to combo ma komfort -27 stopni! I to bez poprawki na podwójn± warstwę ¶piworów. Co¶ mi tu nie pasi.
Problem moze byc w temperaturze +25 stopni branej jako podstawa. Za Cumulusem biorac ich spiwory z serii LL oraz Panyam/Teneqa
Pierwsza kolumna ilosc puchu druga temperatura komfortu

850  -24
700  -17
600  -14
450  -7
400  -6
300  -3
200  3

Mozna wziac liczby i wykreslic wykres ilosc puchu/temp komfortu. Wykres jest w miare prostoliniowy i extrapolujac dane mozna zauwazyc ze przy 0 puchu temperatura komfortu bedzie 10-12C. Proponuje wiec wziac ta tamperature jako odniesienia do obliczenia komfortu combo. Takie podejscie oczywiescie nie uwzglednia ocieplenia powloka spiwora.

To brzmi lepiej :)

Mad to napisz w jakich ¶piworach i jaka była orientacyjna temperatura na zewn±trz- te dane pewnie pomog± uzyskać odpowiedż, na najwazniejsze pytanie w tym w±tku.

Mam ll200 i ll400 - czyli praktycznie 600 g puchu, co teoretycznie powinno dać komfort do - 14 (biorę pod uwagę izolację od podłoża, od wiatru, zmęczenie, nawodnienie, zjedzony posiłek, indywidualne predyspozycje) - pytanie jak podwójny PQ wpłynie i czy w ogóle wpłynie na oddychalnosc, termikę - podniesie, obnizy, pozostanie bez wpływu - kumasz?
Nie spałem w takim zestawie, a zamieszam.
LL400 jest zdaje się bardzo podobnej wielko¶ci jak ll200, czyli za mały żeby do niego pakować ll200.

O poceniu się, zawilgoceniu ¶piworów itp. to proszę się przenie¶ć gdzie indziej bo to - jakby nie patrzeć - ¶ci¶le rzecz bior±c z problemem combo nie ma nic wspólnego. Zjawisko występuje w każdym przypadku przegrzania, a ¶piwór jeden w drugi wkładamy żeby osi±gn±ć poż±dany komfort a nie 20 stopni więcej.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #53 dnia: Listopad 24, 2011, 11:47:25 »
[LL400 jest zdaje się bardzo podobnej wielko¶ci jak ll200, czyli za mały żeby do niego pakować ll200.
Wchodzi idealnie, lofcik tez jest ¶liczny. Pytanie tylko, czy rzeczywiscie zda to egzamin przy -14. Trzeba sprawdzić na własnej skórze.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #55 dnia: Listopad 24, 2011, 11:54:30 »
Obydwa skrócone.

Offline semow

« OdpowiedĽ #56 dnia: Listopad 25, 2011, 11:37:21 »
W zeszłym roku spałem w xlite 200 (komf +2) włożonym do carinthii lite 1300 (komf. w chwili obecnej dajmy na to -4, bo ma parę lat intensywnego używania) w -18 na ganku szałasu i było super, choć dosyć ciasno. Mogę na tej podstawie przyj±ć że w takim combo komfort będzie co najmniej parę stopni niżej. Ale stosuj±c założenie, że t± "dodan± termikę" ¶piwora liczymy od +25 stopni (w takiej temperaturze powiedzmy można spać komfortowo bez żadnego przykrycia), to należało by przyj±ć że to combo ma komfort -27 stopni! I to bez poprawki na podwójn± warstwę ¶piworów. Co¶ mi tu nie pasi.
Problem moze byc w temperaturze +25 stopni branej jako podstawa. Za Cumulusem biorac ich spiwory z serii LL oraz Panyam/Teneqa
Pierwsza kolumna ilosc puchu druga temperatura komfortu

850  -24
700  -17
600  -14
450  -7
400  -6
300  -3
200  3

Mozna wziac liczby i wykreslic wykres ilosc puchu/temp komfortu. Wykres jest w miare prostoliniowy i extrapolujac dane mozna zauwazyc ze przy 0 puchu temperatura komfortu bedzie 10-12C. Proponuje wiec wziac ta tamperature jako odniesienia do obliczenia komfortu combo. Takie podejscie oczywiescie nie uwzglednia ocieplenia powloka spiwora.

Tak się dalej nad tym zastanawiam - nie będzie to działać za bardzo, jeżeli np. weĽmiemy ¶piwór puchowy wewnętrzny z komf. -6 i na zewn±trz lekki syntetyk z komf. +11 :(

mógłbym sprawdzić osobi¶cie combo dopuszonego quantum 350 + drammen fn (komf. +6, 1100 g), tylko mrozy potrzebne...

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #56 dnia: Listopad 25, 2011, 11:37:21 »

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #57 dnia: Listopad 25, 2011, 11:57:47 »
komfort puchu z syntetykiem chyba tak prosto nie obliczymy. Jako¶ nie widzę prostego wzoru na to. Może z loftu? Nie zapodawał kto¶, gdzie¶ tabeli z warto¶ciami temperatur dla danego loftu? Zdaje mi się, że gdzie¶ tak± tabelę widziałem.

Z drugiej strony czy 10cm loftu puchu = 10cm loftu syntetyka?

Offline semow

« OdpowiedĽ #58 dnia: Listopad 25, 2011, 12:01:06 »
Ale po co z loftu, skoro s± podane warto¶ci izolacji na podstawie normy? Rzecz w tym, żeby znaleĽć odpowiedni± poprawkę na podane warto¶ci termiczne drugiego ¶piwora.

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #59 dnia: Listopad 25, 2011, 18:00:12 »
Ale po co z loftu, skoro s± podane warto¶ci izolacji na podstawie normy?
ale tylko dla pojedynczego ¶piwora, a nie dla dwóch razem.
Bez testu na maszynie nie widzę innej możliwo¶ci poza loftem. Na pewno nie będzie to jaka¶ suma arytmetyczna -6 + -6 = -12, a pewnie z -20. Ale je¶li oba ¶piwory będ± miały loft 20cm a my będziemy wiedzieć że dla 20cm loftu temperatura wynosi np. -18 to już co¶ w przybliżeniu będziemy wiedzieć.

Offline semow

« OdpowiedĽ #60 dnia: Listopad 25, 2011, 18:26:44 »
Cytuj (zaznaczone)
Na pewno nie będzie to jaka¶ suma arytmetyczna -6 + -6 = -12, a pewnie z -20
Wła¶nie o t± poprawkę mi chodzi.

Z tym loftem to podstawowy problem wła¶nie w różnicy między izolacj± syntetyka i puchu, bo wracamy do punktu wyj¶cia...

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #61 dnia: Listopad 25, 2011, 18:45:50 »
takie pytanie, czy syntetyk np. na -10 nie ma takiego samego loftu co puchacz na -10?

Offline madmun

« OdpowiedĽ #62 dnia: Listopad 25, 2011, 19:01:45 »
takie pytanie, czy syntetyk np. na -10 nie ma takiego samego loftu co puchacz na -10?

nie,
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Leander

• naczelny mudżahedin odoru

« OdpowiedĽ #63 dnia: Listopad 28, 2011, 22:28:16 »
Dwa ¶piwory z komfortem koło zera zapewniały mi sumaryczny komfort na poziomie -15/-20.

Jeden zestaw w którym spałem tydzień zim± w jamach ¶nieżnych to Helikonowy MASH3 (który szacuję osobi¶cie na komfort w okolicach zera, helikon naszywa że niby -7, ale jak to w wojskowych i pseudowojskowych ¶piworach nie przywi±zuję do tego wagi) i fjordowy puchacz z limitem na -3. Pełen komfort a nawet i momentami za ciepło, a temperatura w ci±gu dnia miała zazwyczaj -12/-16.

Drugi zestaw regularnie używany do XLite+ten fjord (czyli teoretyczne 3 stopnie oraz -3), termika podobna.
OAS-Odor Always Section- zawsze sucho, zawsze komfortowo, zawsze lekko ;D

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #64 dnia: Listopad 29, 2011, 07:14:09 »
A jaki spiwór szedł do ¶rodka w poszczególnych konfiguracjach? W pierwszej pewnie fjord, a w drugiej?

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #64 dnia: Listopad 29, 2011, 07:14:09 »

Offline lex

« OdpowiedĽ #65 dnia: Listopad 29, 2011, 07:35:54 »
a w drugiej?
combo syntetyk / puchacz, puchacz powinien i¶ć do ¶rodka, tak mówi± księgi ;D
wolno¶ć to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest strat± czasu

Gang Albanii

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #66 dnia: Listopad 29, 2011, 07:52:41 »
Ano, ale Landryn ma 2 puchy - tzn. xl200 i "puch" fjorda....

Offline lex

« OdpowiedĽ #67 dnia: Listopad 29, 2011, 08:00:36 »
faktycznie, całkiem z mej ¶wiadomo¶ci umknęły te kaczki FN

Gang Albanii

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #68 dnia: Listopad 29, 2011, 08:06:51 »
Logika podpowiada żeby delikatniejszego xl200 wsadzic do srodka, a chińsk± kaczkę na zewn±trz...

Offline Leander

• naczelny mudżahedin odoru

« OdpowiedĽ #69 dnia: Listopad 29, 2011, 09:21:32 »
Dokładnie tak- zreszt± xlite zazwyczaj służył wtedy w ¶rodku za nogę słonia, z ramionami na zewn±trz. Ale tutaj już jakiej¶ różnicy bym się nie upatrywał, fjordowy exped szedł na zewn±trz bo ma zamek- wygodniej jest zapi±c wewnętrzny ¶piwór, i w¶lizgn±ć się do 'wkładki' z xlite'a w ¶rodku. Poza tym xlite jest w zasadzie szerszy, więc w ¶rodku się bardziej marszczył i szczelnie zapełnił cał± woln± przestrzeń ¶piwora, co dawało mniej powietrza do ogrzania. Teraz czekam na solidn± zimę aby zobaczyć jak sobie poradzi Xlite200 z panyamem 600 :). Szacuję kalkuluj±c że circa -22stopni komfort.
OAS-Odor Always Section- zawsze sucho, zawsze komfortowo, zawsze lekko ;D

Offline semow

« OdpowiedĽ #70 dnia: Listopad 29, 2011, 10:33:47 »
Jeżeli xlite200 w syntetyku ~-4 dał komfort spokojnie -18/-20 to z panyamem 600 będzie chyba trochę więcej, tak my¶lę.

Offline lex

« OdpowiedĽ #71 dnia: Listopad 29, 2011, 11:15:55 »
Stawiam na -24*C, to 800g diamentu w dwóch ¶piworach czyli termika znacznie lepsza niż 800 g jednym. Moim zdaniem to da termikę jak 1kg 850 cuin w cegłach. Czyli tyle ile w nocnego Evere¶cie od Robertsa.

Gang Albanii

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #72 dnia: Listopad 29, 2011, 15:32:58 »
ale odejmuj±c niepełne rozprężenie tego ¶rodkowego może się to wyrównać.

Kiedy¶ przymierzałem się do spania w dwóch równie szerokich ¶piworach i o dziwo, tak jak napisał Leander, ¶piwory pięknie wypełniły puste przestrzenie wewn±trz dokładnie mnie sob± opatulaj±c. Było zdecydowanie lepiej niż w jednym. Praktycznie nie było żadnej pustej przestrzeni. Szkoda, że nie miałem odpowiednio niskich temperatur na dworze by to sprawdzić. Były to GT750 i Berents 450.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« OdpowiedĽ #73 dnia: Listopad 29, 2011, 19:43:14 »
Podobne odczucia miałem z moimi 2 cumulusami. Testy termiki bed± tej zimy.

Offline lex

« OdpowiedĽ #74 dnia: Listopad 29, 2011, 20:03:43 »
ale odejmuj±c niepełne rozprężenie tego ¶rodkowego może się to wyrównać.
niekoniecznie, rozmawiałem na ten temat w Robertsie i Cumulusie, straty je¶li w ogóle będ± to minimalne, nieodczuwalne. Tak rzekli zgodnie Pan Roman jak i Pan Zdzisław. Ponoć trochę tragizujemy ze zmniejszeniem miejsca do rozprężenia. Sam piszesz, że ładnie opatuliło Cię.
Ale ja się nie znam bowiem w combo nigdy nie spałem.

Gang Albanii