Autor Wątek: [Liny] Wybór odpowiedniej liny wspinaczkowej  (Przeczytany 59301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tadek

Odp: [Liny] Wybór odpowiedniej liny wspinaczkowej
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 30, 2011, 09:59:04 »
a wracając do genezy - czy kupując pierwszą linę dynamiczną warto inwestować w jej "bajery" o których i tak się nie ma bladego pojęcia? skoro wszystkie liny dostępne w sprzedaży (MOŻE ZA WYJątkiem lnianych itp) spełniają wymogi bezpieczeństwa.
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 30, 2011, 09:59:04 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #27 dnia: Październik 17, 2011, 12:43:05 »
Sterling Rope Nano 9,2 mm
Lina z atestem do używania zarówno jako pojedyncza jak i połówkowa.
Warto w to wchodzić?

Może trochę późno ta uwaga, ale ,,jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego".

Użycie jako jedna żyła:
-trochę za cienka do wygodnej asekuracji (może ,,uciec" przy odrobinie nieuwagi i szerszym przyrządzie)
-duża rozciągliwość statyczna (po odpadnięciu wisi się jak na gumie od majtek)

Użycie jako podwójna:
-dwie żyły tej liny 9,2 mm ważą ponad 1 kg więcej niż ,,prawdziwa" połówka 8mm.

Offline madmun

« Odpowiedź #28 dnia: Październik 17, 2011, 13:07:59 »
Sterling Rope Nano 9,2 mm
Lina z atestem do używania zarówno jako pojedyncza jak i połówkowa.
Warto w to wchodzić?

Może trochę późno ta uwaga, ale ,,jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego".

Użycie jako jedna żyła:
-trochę za cienka do wygodnej asekuracji (może ,,uciec" przy odrobinie nieuwagi i szerszym przyrządzie)
-duża rozciągliwość statyczna (po odpadnięciu wisi się jak na gumie od majtek)

Użycie jako podwójna:
-dwie żyły tej liny 9,2 mm ważą ponad 1 kg więcej niż ,,prawdziwa" połówka 8mm.

a Ty sobie tak teoretycznie rozważasz ? 
Chcesz dam Ci numer do Pustelnika czy Ciesielskiego, Kacperka, napewną potwierdzą Twoje teorie :)

Liny takie  mają swoje zastosowanie... ale jeśłi nie wiesz do czego ich użyć to faktycznie pozostań przy swoich.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline filemoon

« Odpowiedź #29 dnia: Październik 17, 2011, 13:54:43 »
Madmun - nie przecze ze masz wieksze doswiadczenie niz wiekszosc z nas. Ale twoj sposob pisania to czesto 90% zlosliwosci 10% tresci. A szkoda ;)

Offline madmun

« Odpowiedź #30 dnia: Październik 17, 2011, 14:00:45 »
Wiesz co mnie wkurwia na forach internetowych - bajdurzenie,
bo mnie się wydaje, 
zakładam iż,
albo ocenianie wentylacji namioty po focie, 
lub określenia zachowania namiotu na wietrze po focie - no i długo by tak wymieniać ;D

Taka lina ma mnóstwo zastosowań, ot choćby nie szukać daleko, jedziesz na wygwizdów, planujesz drogi sportowe i wielkościanowe, mam rozumieć zabierzesz dwa komplety lin ?
Poza tym ta lina była nowością (teraz już kilka producentów stosuje tą technikę) oplot stanowi integralną część rdzenia, co daje ciekawe rezultaty.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline filemoon

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2011, 14:22:51 »
Tu mam chyba nawet opcje troche "ciensza"
http://www.mammut.ch/en/productDetail/201001320_v_4120_60_89_0/8.9+Serenity.html - zakladam ze cena jest podobna bo ta w dlugosci 1x60 jest do wyrwania za 110/120E

Przy grubosci 8.9 moze robic jako pojedyncza albo podwojna - wada jest dopuszczalna niewielka ilsoc odpadniec (zdaje sie 4 lub 5).

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2011, 14:22:51 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2011, 14:48:27 »
a Ty sobie tak teoretycznie rozważasz ? 
Chcesz dam Ci numer do Pustelnika czy Ciesielskiego, Kacperka, napewną potwierdzą Twoje teorie :)

Mój kolega, czasem partner wspinaczkowy, przywiózł z Anglii linę o podwójnym certyfikacie, chyba 9,kilka mm. Było to parę lat temu i takie liny to była wtedy nowość. Nowość, podwójny certyfikat, lina do wszystkiego, och, ach. Jednak szybko przestaliśmy z niej korzystać, bo we wspinaniu skałkowym była za cienka i wymagała znacznie zwiększonej czujności. Natomiast w góry cięższa o ponad kilogram od normalnej połówki.

Liny takie  mają swoje zastosowanie... ale jeśłi nie wiesz do czego ich użyć to faktycznie pozostań przy swoich.

Dziękuję za radę, zastosuję się a nawet przejdę na czysty bouldering ;)

Offline Rychu

« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 11, 2012, 00:55:22 »
 Pytanie o linę Mammut Vertex 10,0 wydzielone z [Sprzęt turystyczny outdoorowców] Fismol2

Jak się lina sprawuje?

Bo się waham między taką a Tendon Smart 10,0
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2012, 14:53:56 wysłana przez ina »
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline Tadek

« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 11, 2012, 07:46:26 »
powiem tam - jestem początkującym wspinaczem więc od liny wymagam jedynie aby trzymała mi dupsko w razie w. Używałem jej obficie cały sezon i nie mogę marudzić. Nie powiem Ci nic o namakaniu lub też zamarzaniu bo nie wspinam się ani w lodzie ani w deszczu. Nie wiem czy to normalne ale mam wrażenie jedynie że skręca się dość mocno. Przyzwyczaiłem się już do niej i jak dla mnie do wspinaczki skałkowej jest super.

Offline czaya

• Arc'teryx

« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 11, 2012, 08:15:41 »
Nie wiem czy to normalne ale mam wrażenie jedynie że skręca się dość mocno.
A zjechałeś sobie na niej (w sensie założyłeś stanowisko i opuściłeś się na niej a nie zostałeś opuszczony ;)) - podobno to pomaga. Kumpel miał ten sam problem z Tendonem, zjechał sobie zatem z Sokolika i już było git.
..just can't wait to get on the road again

Offline Tadek

« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 11, 2012, 08:26:26 »
oczywiście:D ale i tak po wszystkich wyjazdach żona rozwija ją i zwija w całości, prostując, przeglądając, zwijając... więc wygląda prawie jak nówka ;D

Offline Rychu

« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 11, 2012, 12:27:32 »
Nie wiem czy to normalne ale mam wrażenie jedynie że skręca się dość mocno.
A zjechałeś sobie na niej (w sensie założyłeś stanowisko i opuściłeś się na niej a nie zostałeś opuszczony ;)) - podobno to pomaga. Kumpel miał ten sam problem z Tendonem, zjechał sobie zatem z Sokolika i już było git.
Pomaga jeszcze powiesić linę jak najwyżej (np. na stanowisku), i poprzeciągać kilka razy bez obciążenia.

Offline Ivan

« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 11, 2012, 13:12:28 »
Pomaga jeszcze powiesić linę jak najwyżej (np. na stanowisku), i poprzeciągać kilka razy bez obciążenia.

Czasami też np. nic nie pomaga ;) Mówię to na przykładzie mojej 5 letniej Mammut Alto, która skręcała się i nadal skręca mimo zjeżdżania, przeciągania, spacerów po łące i odwrotnego zwijania. Patrząc po cenie a także po parametrach, to zarówno Vertex jak i mój Alto nie są topowymi modelami bynajmniej :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 25, 2012, 12:17:44 »

Offline MarcinekNu2

• Ja nic nie wiem...

« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 20, 2012, 19:07:33 »

Czasami też np. nic nie pomaga ;) Mówię to na przykładzie mojej 5 letniej Mammut Alto, która skręcała się i nadal skręca mimo zjeżdżania, przeciągania, spacerów po łące i odwrotnego zwijania. Patrząc po cenie a także po parametrach, to zarówno Vertex jak i mój Alto nie są topowymi modelami bynajmniej :)

A ja powiem, że trochę to pomaga, mam co prawda tylko Beala WallMaster ( http://bealplanet.com/sport/anglais/corde-wallmaster.php ???) z Decathlonu na metry (zaraz dostaną mi się joby pewnie) ale jak ze 3-4 razy zjechałem sobie na niej to już tak się nie wije i nie plącze.
?

Offline darson

« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 20, 2012, 20:46:52 »
Zupełnie inne wartości !?

Z postu semowa:
Przeciętny okres żywotności liny wynosi:

użytkowanie codzienne i intensywne: 1 rok
użytkowanie tylko w weekendy: 2 lata
użytkowanie codzienne w sezonie, o średniej intensywności: 3 lata
użytkowanie w weekendy w sezonie, o średniej intensywności: 5 lat
kilka użyć w ciągu roku, o średniej intensywności: 7 lat
użytkowanie bardzo rzadkie: do 10 lat

z postu MarcinkaNu2:

STORAGE TIME-5 years
 LIFETIME IN USE-10 years
LIFETIME-15 years

Offline MarcinekNu2

• Ja nic nie wiem...

« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 20, 2012, 20:51:36 »
Tylko, ze ja mam linę na panel więc w skałach jej żywotność pewnie podzielił bym przez 2...ale jesli bobrze myśle, 10-15 lat temu nie było takiego podziału to i liny były uniwersalne.
?

Offline Rychu

« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 20, 2012, 21:00:27 »
Darson, jak podają zależy od producenta.
Semow chyba Mammuta zacytował.

Offline semow

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 20, 2012, 21:06:17 »
Rychu, kilka postów wyżej ;D badania w labie PROTEKT a te dane co Darson wyciągnął to też Beal

Offline Rychu

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 20, 2012, 21:14:16 »
Sorry, z pamięci pisałem. :(
No to rzeczywiście coś im się nie pokrywa. :/

Offline MarcinekNu2

• Ja nic nie wiem...

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 20, 2012, 21:58:10 »
Ok, czasy używania jakieś podane są ale np. tutaj: http://wspinanie.pl/forum/read.php?7,454540,454540
?

« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:13:19 »
Odświeżam temat bo tak powoli zaczynam myśleć o zakupie liny :) Teoretycznie temat jest prosty, ale internet pełen jest sprzecznych opinii tzn. np że najlepszy Mammut, podczas gdy inni twierdzą, że płaci się za znaczek, a jeszcze inni że jak Mammut to tylko wyższe modele (których u nas w sklepach nie ma generalnie). To samo Beal np "jak masz kasę to dołóż do Beal'a", a za chwilę "Beal to dziadostwo - mechaci się, skręca, rwie oplot itd" i tak praktycznie o każdej marce. Nawet o mało popularnym Edelweiss'ie że "dobry ale znowu śliski". Są też liny Millet'a ale o nich prawie nic nie wiadomo ;)

To ma być lina na początek więc nie potrzebuję super hiper nano technologii - lina ma być na początki w skałkach. I teraz pytanie czy jednak tani model Mammuta (jakiś Apex, Vertex czy jak je tam zwał) czy Beal czy Edelweiss? Jeśli o Beal'a chodzi to myślałem o Flyer II Dry Cover (9 odpadnięć i średnica 10,2mm), lub Top Gun II (11 odpadnięć i 10,5mm średnicy). Na początku myślałem o Apollo II ale 11mm to już chyba przesada i będzie taka bardziej cuma niż lina ;D Czy może Edelweiss np Element II (11 odp. i 10,2mm).

Tak jak napisałem jeszcze jest Millet i ceny dobre raczej, ale cena nie jest priorytetem bo ceny i tak raczej podobne :) Pewnie powiecie że na początek to wszystko jedno, ale po prostu jak już człowiek wydaje kasę to lepiej ją wpakować w coś wartego uwagi - nawet jak to jest na początek :)

Offline semow

« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 19, 2012, 19:20:10 »
Szukaj coś koło 10 mm dobrej marki w dobrej cenie.

« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 19, 2012, 19:44:38 »
No właśnie jak widzisz wszystko co wypisałem to właśnie tak około 10mm bo taka grubość wydaje się optymalna. Tylko, że przeglądając net to nie ma czegoś takiego jak dobra marka bo ogólnie na wszystkie są narzekania ;D