Autor Wątek: [Liny] Wybór odpowiedniej liny wspinaczkowej  (Przeczytany 59334 razy)

Offline velka

Odp: [Liny] Wybór odpowiedniej liny wspinaczkowej
« Odpowiedź #200 dnia: Sierpień 06, 2015, 09:38:41 »
Sprawa rozwiązana, ale dla samego Tendona  ::)

Lina została wysłana do Hurtowni Fatra, a oni wysłali do Czechów. Reklamacja nie uznana

Vážený zákazníku,

v návaznosti na Vaši reklamaci, kterou jsme obdrželi bylo zahájeno reklamační řízení k vadnému výrobku dynamické lano ALPINE 7,9 mm CS délka 60 m - 1 ks – zákazník reklamuje délku 56,5 m.

Dovolujeme si Vám oznámit,  že Vaše reklamace nebyla uznána a lano Vám bude následně zasláno.

Po přeměření a následné kontrole délky lana byla naměřena délka 58,75 m. Délka je vyhovující vzhledem k opotřebení lana. Lano se opotřebením zkracuje viz. informace v návodu k používání:
Srážlivost je fyzikální vlastnost polymeru (polyamidu). U lan může dojít ke sražení do 10 % délky v závislosti na podmínkách užívání (vliv vlhkosti, tepelného a mechanického namáhání).

Jeśli po 2 użyciach liny w suchych warunkach ona traci prawidłowo 1,25m (nie wiem jak oni to zmierzyli) lub według mojego pomiaru 3,5m to jest wielki ŻART. Nie chce składać odwołania, bo znów stracę linę na miesiąc. ::)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #200 dnia: Sierpień 06, 2015, 09:38:41 »

Offline Bartek_Z

« Odpowiedź #201 dnia: Sierpień 07, 2015, 07:41:33 »
Producenci podają ze lina może się skrócić ale do 2-3% dlatego np mammut dba o klientów i daje dłuższe liny.

Offline Rychu

« Odpowiedź #202 dnia: Sierpień 07, 2015, 11:31:41 »
mój mammut miał dokładnie 70 m po zakupie
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline velka

« Odpowiedź #203 dnia: Sierpień 07, 2015, 12:13:14 »
Wątek poruszyłem również na forum wspinania i widać Tendon lubi sprzedawać mniej sznurka. Mają dużą krechę i nie zostawię tego tak, Internet jest silnym narzędziem :)

Offline gladiator79

« Odpowiedź #204 dnia: Październik 08, 2015, 23:23:28 »
Witam, co sądzicie o linie Tendon Ambition 10,0 mm CS.
Ma to być moja pierwsza lina z zastosowaniem przede wszystkim w skałach (być może użyję jej również na jakieś proste drogi w Tatrach zanim nie zakupie połówkowej).
Może poleci ktoś coś innego w granicach 400zł.

Offline mirecc

« Odpowiedź #205 dnia: Październik 09, 2015, 00:05:36 »
Mam tę linę i ogólnie jestem z niej zadowolony. Może jakiś tam cud to nie jest ale to poprostu rzetelna lina.
Na pierwszą linę w tej cenie to niemal idealny wybór.
W najwyższym wykonaniu zabezpieczenia liny czyli "complete shield" jest trochę sztywna i śliska w porównaniu do konkurencji ale mam wrażenie, że dzięki temu jest "pancerna".
Używam jej głównie w jurajskich skałkach ale zdarzało mi się też jej użyć na proste drogi w Tatrach. Nawet po sporych odpadnięciach i lotach szybko wraca do formy i ładnie pracuje, chyba przez swoją sztywność fajnie dynamicznie się poddaje i nie ma uczucia, że szarpie nawet przy " gwałtownej" asekuracji na grigri.
Samo grigri używam bardzo rzadko więc nie wiem jak będzie przy jego regularnym użyciu wyglądała lina. Skrętność liny jest chyba w normie i jak co jakiś czas się ją "przeleci" to jest OK. Zwykle i górskie przyrządy nie robią na niej żadnego wrażenia. Po ponad trzech latach wygląda jak nowa a użytkuje ją średnio na 2-3 wypady w miesiącu.
[emoji6]
Mam wariant 70m i czasami myślę sobie "po co mi tyle tego"?
Na jurze to przeszkadza ale w Tatrach dzięki temu można zrobić jeden wyciąg zamiast dwóch.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2015, 00:29:10 wysłana przez mirecc »

Offline gladiator79

« Odpowiedź #206 dnia: Październik 10, 2015, 09:57:20 »
Do asekuracji zamierzam używać GRIVEL Master Pro. Korzystałem z niego podczas kursu wspinaczkowego i sprawdzał się znakomicie. Co do długości to wybiorę chyba 60m. Zawsze to prawie 100zł zostaje w kieszeni. :)
Zastanawiałem się jeszcze nad wersją Smart, ale chyba jednak warto dołożyć stówę i mieć to podstawową impregnację.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #206 dnia: Październik 10, 2015, 09:57:20 »

Offline velka

« Odpowiedź #207 dnia: Październik 10, 2015, 15:29:29 »
Weź coś 9,6-9,8mm. Tym bardziej, że chcesz to brać w Tatry również. Wspinałem się na ocunie 10mm, nigdy więcej.

Offline mirecc

« Odpowiedź #208 dnia: Październik 10, 2015, 18:22:00 »
Kolega pytał konkretnie o Tendona Ambition a Ty z Ocunem pojechałeś ni z gruchy ni z pietruchy.
Pierwsza lina o średnicy 10mm to optymalny wybór jak na pierwszą linę, 9,6mm to już najczęściej mniejsza ilość odpadnięć i mniejsza ich wartość graniczna. Linę w Tatry i tak zmieni na bliźniaczą lub połówkową więc pod tym kontem zakupu pojedynczej bym nie rozważał.
A gdyby nawet, to grubsza pojedyncza lina będzie lepsza niż pojedyncza cienka.
Ambition pod tym względem całkiem fajnie się spisuje bo jest wytrzymała i mało podatna na otarcia dzięki CS.

Offline velka

« Odpowiedź #209 dnia: Październik 10, 2015, 18:33:03 »
Ocun, Tendon etc. bez różnicy. Ja osobiście nie lubię wspinać się/asekurować się na linach >10mm. Na panel mam Beala 9,7mm, w skały mammuta 9.8mm. Nic grubszego bym nie kupił. Jak już czepiasz się, że z ocunem wyjechałem, na tym Tendonie też miałem okazję wspinać się, był on akurat 2 letni około. Jak ktoś nie ma wprawy w asekurowaniu to współczuje prowadzącemu drogę, lubi blokować się w przyrządzie (przydząd ATC i Ocun Ferry). Lepiej?  :)

Offline mirecc

« Odpowiedź #210 dnia: Październik 10, 2015, 18:37:05 »
Ty mówisz, że miałeś okazję się spotkać z tą liną a ja ją mam i użytkuję z zadowoleniem.
[emoji6]
Jedyne co ma wspólnego Tendon Ambition z bliżej nie określonym przez Ciebie Osunem to kraj pochodzenia.
Cala reszta to niebo a ziemia.
Ocuna nigdy bym nie kupił a Tendona mogę polecić.
Nie porównuje go do innych lin tylko obiektywnie staram się ocenić jego walory.
Pytanie dotyczyło opini na temat Tendon Ambition a nie tego co możemy zaproponować alternatywnego w podobnej cenie.

Offline Kanet

« Odpowiedź #211 dnia: Październik 10, 2015, 22:57:42 »
w 10mm popularna jest też Roca Fanatic.
Sam mam i mogę polecić, trochę brudzi ale jest wytrzymała i dosyć miękka nawet po kilku latach.

Offline gladiator79

« Odpowiedź #212 dnia: Październik 11, 2015, 10:53:14 »
A ktoś z Was porównanie pomiędzy tymi linami? Ktoś wspinał się zarówno na Ambition Tendona jak i Roca Fanatic?
Jak jest z trwałością i użytkowaniem obu lin?

Offline semow

« Odpowiedź #213 dnia: Październik 11, 2015, 13:11:46 »
Obie są trwałe i dobre, roca ma ten minus że zostawia sporo syfu na rękach, chyba impregnację. Z tendonem wspinałem się kilka razy i przyjemnie się go obsługuje. Myślę że z obu lin będziesz zadowolony.

Offline Rychu

« Odpowiedź #214 dnia: Październik 11, 2015, 19:19:13 »
Kilka tych fanaticow używałem i tylko twoja brudzila. Zresztą brudzi jak mój mammut.
Ale to już rozmawialiśmy o tym.
Dziś bym kupował linę 9,8 mm 60 m albo właśnie fanatica

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #214 dnia: Październik 11, 2015, 19:19:13 »

Offline semow

« Odpowiedź #215 dnia: Październik 12, 2015, 07:50:23 »
Nie tylko moja, tutaj też o tym piszą:  http://wspinanie.pl/forum/read.php?14,586835,586851
Zresztą z tego co pamiętam Kaneta też budziła tylko mniej. 
Ale z tak mocno brudzącą liną jak moja to się jeszcze nie spotkałem.

Offline Kanet

« Odpowiedź #216 dnia: Październik 12, 2015, 11:15:42 »
Semow ma 3 fanatici
Wszystko pieruńsko brudzą :-)
Mój fanatic też brudzi (choć mniej, tyle, że jest starszy i przez to mniej "sliski").
Ale to jedyny poważniejszy minus tej liny, jeśli nie masz nic przeciwko grafitowym dłonią to jest ok.

Offline velka

« Odpowiedź #217 dnia: Październik 12, 2015, 11:40:19 »
Czy brudzenie liny nie zależy jakiego HMS używamy w przyrządzie do asekuracji? Mój mammut brudzi porządnie i obiło mi się o uszy, że to ściera się wierzchnia farba(?) z HMS podczas tarcia przy opuszczaniu partnera. Ile w tym prawdy to nie wiem, ale mój HMS OCUN Eagle ma ładnie wytartą tą farbę.

Offline Rychu

« Odpowiedź #218 dnia: Październik 12, 2015, 18:22:11 »
Mój mammut vertex też brudzi jak cholera. Pomaga jej pranie na trochę.
Gdzieś tam kiedyś wyczytałem anglojęzycznym w necie, że to tlenek glinu powstający podczas tarcia. Rzecz ma się dziać przy użytkowaniu karabinków ultralight.

Offline gladiator79

« Odpowiedź #219 dnia: Październik 12, 2015, 21:05:53 »
Z Waszych opinii wynika, że obie liny powinny być dobre. Wybiorę więc taką, na którą dostanę lepszą cenę.
Dzięki za pomoc