Autor Wątek: [Kontuzje] Buty wysokie vs niskie a kontuzje stawów skokowych  (Przeczytany 18722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cynik

• Kometa Halleya

Odp: [Kontuzje] Buty wysokie vs niskie a kontuzje stawów skokowych
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 06, 2009, 23:25:25 »
Zbyt wiele raz mi sie powinela noga w kostce, zebym schodzil w niskich butach w jakis taterach czy innych takich kamienistych, Biesy itp - ok ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 06, 2009, 23:25:25 »

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 06, 2009, 23:36:23 »
chróst ja rozumiem, ze masz pewne doświadczenia jak się można nabawić kontuzji ale tradycja wysokich butów nie wzięła się z powietrza

misio

« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2009, 08:50:31 »
Tradycja jest od tego, zeby ja albo kontynuowac albo przerwac jako wiekopomna ;D.

Offline arczar

« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 08, 2009, 21:52:30 »
misio, jestem za!!!:) choć sam jestem z tych, co nieroztropnie stawiają nogi(aktualnie w butach 3/4);P
*Przykazanie dla admina: "Nie jest też dobrze wymierzyć grzywnę prawemu. Bić szlachetnych jest wbrew prostolinijności" ;D
*Dla forumowiczów:         "Kto powściąga swe wypowiedzi, ten posiada wiedzę, a mąż odznaczający się rozeznaniem                               zachowuje spokojnego ducha." ;D
*Dla... :                                    "Nawet głupi, gdy milczy, będzie uchodził za mądrego; kto zamyka swe wargi — za mającego zrozumienie." ;D

Offline jagular

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 01, 2009, 16:10:54 »
W czerwcu kupiłem Garmonty Sticky Cat, generalnie niskie wygodne buty. Wcześniej nie chodziłem po górach w niskich butach i nie miałem do nich zaufania. Dlatego powoli najpierw od dolinek, później chodzenie po Gorcach, doliny w Tatrach i w końcu przejście się przez Zawrat do Koziej i spowrotem na dół do auta i generalnie jestem bardziej niż zadowolony. Dużo wygodniej niż w wysokich butach, lżej, fakt że momentami trzeba bardziej uważać ale na takie jedno-paro dniowe wyjazdy czemu nie ;)
Podeszwa trzyma skały jak głupia. W tej chwili bardziej przychylam się do niskich butów w momencie gdy nie przewiduje taplania się w błocie i nie ma śniegu.

Offline ina

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:36:04 »
Jagular, ale niskie buty nie trzymają kostki i nie każdy powinien w takich wybierać się w Tatry Wysokie.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:39:47 »
trza mieć stawy z gumy ;D, wtedy jest git
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:39:47 »

Offline arczar

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:44:23 »
Młodzi wszyscy jesteśmy to możemy:P chyba ze jesteście śmierdzące lenie i poza górami raz na jakiś czas nie uprawiacie żadnych sportów a co za tym idzie macie stawy,ścięgna i mięśnie, że o kant dupy otrzaść:P
*Przykazanie dla admina: "Nie jest też dobrze wymierzyć grzywnę prawemu. Bić szlachetnych jest wbrew prostolinijności" ;D
*Dla forumowiczów:         "Kto powściąga swe wypowiedzi, ten posiada wiedzę, a mąż odznaczający się rozeznaniem                               zachowuje spokojnego ducha." ;D
*Dla... :                                    "Nawet głupi, gdy milczy, będzie uchodził za mądrego; kto zamyka swe wargi — za mającego zrozumienie." ;D

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:47:24 »
uuu, toś Panie sportowcem tera poleciał ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline jagular

« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 01, 2009, 19:50:43 »
Jagular, ale niskie buty nie trzymają kostki i nie każdy powinien w takich wybierać się w Tatry Wysokie.
Ina, naprawdę gdybym odczuwał jakiś dyskomfort z powodu niskości butów, to bym napisał. Po to je biorę żeby sprawdzić.
Poza tym nie pisałem tego żeby namawiać wszystkich na chodzenie po Tatrach Wysokich w butach niskich ;) tylko po to żeby pokazać że jednak może właśnie przy pewnych predyspozycjach fizjologicznych da się całkiem przyjemnie łazić w niskich trepach ;)

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 01, 2009, 22:49:08 »
Młodzi wszyscy jesteśmy to możemy:P chyba ze jesteście śmierdzące lenie i poza górami raz na jakiś czas nie uprawiacie żadnych sportów a co za tym idzie macie stawy,ścięgna i mięśnie, że o kant dupy otrzaść:P
arczar, nie chcę Cię obrazić tym bardziej, że użyłeś emotek (:P), które mam nadzieję oznaczają, że cała wypowiedź jest żartem
jeśli nie, to krótko: skoro tak piszesz, to gówno wiesz co sport może zrobić ze stawami, mięśniami i ścięgnami - kiedy miałem tyle lat co Ty, też myślałem że jestem niezniszczalny  ;D
teraz, mając drugie tyle i rozjebane w drzazgi kostkę i bark, a drugą kostke, biodro i kolano w kiepskim stanie, nawet na dyżurze w szpitalu chodzę w długich butach, bo czasem trzeba coś/kogoś dźwignąć, a nie chcę mieć kolejnego miesięcznego wyłączenia z życia, kiedy znów kostka poleciała
w niskich butach to idę na spacer po lesie... więc nie bredź, że uprawianie sportu poprawia jakość i wytrzymałość ścięgien czy stawów, bo jest wręcz odwrotnie
i tyle - nie zamierzam kontynuować tych dywagacji

a co do sedna wątku - sam kiedyś przesiadłem się na lekkie kleterki, co prawda wysokie, ale jednak popieram - świetny typ bucików na suche Tatry i skałę
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2009, 22:55:50 wysłana przez rumcajs »

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 01, 2009, 23:12:31 »
a ja jak byłem młody... ;D

No cóż rumek mimo Twego zajęcia i doświadczenia w łapaniu kontuzji nie mogę się z Tobą zgodzić. Wszystko zależy co nazywmy sportem. Nie zaprzeczysz, że człowiek który wykazuje jakąkolwiek aktywność ruchową bedzie mniej narażony na kontuzje niż taki który tej aktywności nie wykazuje.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 01, 2009, 23:23:05 »
No cóż rumek mimo Twego zajęcia i doświadczenia w łapaniu kontuzji nie mogę się z Tobą zgodzić. Wszystko zależy co nazywmy sportem. Nie zaprzeczysz, że człowiek który wykazuje jakąkolwiek aktywność ruchową bedzie mniej narażony na kontuzje niż taki który tej aktywności nie wykazuje.
ale zgodzisz się również, że będzie bardziej narażony w trakcie tej aktywności, niż gdyby siedział w domu i nie nie robił? ;D
może rzeczywiście przesadzałem z tym sportem w młodości :D
Ad rem: nie dla wszystkich niskie buty będą odpowiednie...

Offline madmun

« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 01, 2009, 23:45:01 »
Wiadomo, że jak ktoś raz na jakiś czas pójdzie rekreacyjnie na rower, pobiega czy popływa to tylko samo zdrowie, ale jak już ktoś się zacznie bawić w sport bardziej na poważnie to zwykle wiąże się to z kontuzjami, ja podczas  treningów nabawiłem się 1 zwichnięcia, 3 skręcenie stawu skokowego, nadciągnięcia ścięgien, naderwanie ściegien, wielokrotnych stłuczeń stawu kolanowego, i jak ktoś mi powie, że sport to zdrowie to  ;D 
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline ina

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 02, 2009, 00:11:36 »
Sport to zdrowie. Moje kule stoją w kącie obok sabilizatora i tym podobnych rzeczy ;D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 02, 2009, 00:11:36 »

Offline arczar

« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:45:07 »
Na poczatku zaznaczę, ze moje poprzednie wypowiedzi były formą żartu jak to słusznie zauważył rumcajs. Ale apropo dyskusji...

Uprawiając wszelkiego rodzaju sporty jesteśmy narażeni na kontuzje-mniejsze czy też wieksze w zależności od dyscypliny.Ale na pewno kontuzję są innego rodzaju i wynikają z czego innego niż jak siedzimy w domu na dupie a potem nasze kolana wysiadają...od siedzenia!!!(znam takie 2 przypadki i to 18letnich dziewczyn). W pełni zgadzam się z tym, że bieganie, gra w siatkę na hali itd. bardzo męczy nasze stawy i może je zrujnować nawet u młodych-da sie temu troszkę zapobiegać przyjmując regularnie glukozaminę,MSM i inne paści,ale mniejsza o to.
Poza tym to JAK uprawiamy dany sport i się do niego przygotowujemy zmienia pewne sprawy. Np. spróbujcie chodzić 15min dziennie na palcach-po domu,w pracy,lesie czy gdzie tam jeszcze chcecie,lub róbcie chociażby przed TV wzniosy na palcach,piętach w opcjach przodem,bokiem itd. Wtedy pochodzicie sobie w niskich butach, chyba że jak już tu rumcjajs wspomniał-z kostki ma drzazgi to już mało sie zrobi...

Ale i tak chodzę w butach 3/4:D

Offline jagular

« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:53:56 »
apropos samego chodzenia, zauważyłem że jak wychodzę pod górę czy to będą schody w mieście, czy stopnie kamienne w góach to w większości przypadków stawiam tylko palce, lub mniej więcej połowę stopy, z reguły rzadko całą, i tak samo przy schodzeniu, najpierw palce później z amortyzacją piętę.
Może to ma wpływ na to że w niskich mi wygodniej.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 02, 2009, 10:21:24 »
No to powiem Ci, że gdybym ja tak stawiał stopę w niskich butach to po 15 minutach miałbym na piętach pecherze wielkości balona meteorologicznego....Wynika to głównie z konstrukcji i rozmiaru stopy. Jakby nie patrzeć but nad kostkę utrzymują nie tylko ją w ryzach, ale równiez zapobiega przemieszczaniu pięty.
Nie ma co się rozpisywać o bezpieczeństwie poszczególnych rozwiązań. NIech kazdy robi tak jak mu jest wygodnie i tyle. Natomist w kwestii pitolenia nastoletniego kolegi o zbawiennym wpływie sportu, powiem tylko tyle, że wszyscy sportowcy jakich znam są 10 razy bardziej  kontuzjowani niz pozostali. Sport, który uprawiałem powinien przynajmniej teoretycznie sprawić, że kolana, kostki i nadgarstki powinienem mieć jak stal, a zapewniam, że nie są one w najlepszej kondycji....Potrenuj cos powaznie, odczekaj 10 lat i potem pisz bzdety.

Offline jagular

« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 02, 2009, 10:30:53 »
no to ja chyba rzeczywiście mam dziwne stopy ;D pamiętam że buty mnie obtarły jak jeszcze byłęm na studiach, i kupiłem glany robione na zamówienie. Obtarły dla tego że poszedłęm na spacer w rozsznurowanych butach, więcej przypadków nie pamiętam ;D Generalnie nie istnieje póki co u mnie zjawisko obcierania przy rozchadzaniu butów...

a co do sportu nie będę się wymądrzał bo nie jestem sportowcem ;)

Offline rumcajs

« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 02, 2009, 10:48:26 »
widzisz jagular, tu już kwestia indywidualna - jak zwykle
mnie obcierały 5 letnie skórzane Hanwagi (Rocky), tak rozchodzone i zużyte, że skóry już nie szło zaimregnować, bo i tak chłonęła wodę jak gąbka, a podeszwa była starta do lakierków
to samo miałem w innych butach skórzanych, tylko łączenie skóry ze szmatą (np. Boreal Gaia) było łagodniejsze dla moich pięt
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2011, 11:43:08 wysłana przez rumcajs »

Offline arczar

« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 02, 2009, 11:51:30 »
Natomist w kwestii pitolenia nastoletniego kolegi o zbawiennym wpływie sportu, powiem tylko tyle, że wszyscy sportowcy jakich znam są 10 razy bardziej  kontuzjowani niz pozostali. Sport, który uprawiałem powinien przynajmniej teoretycznie sprawić, że kolana, kostki i nadgarstki powinienem mieć jak stal, a zapewniam, że nie są one w najlepszej kondycji....Potrenuj cos powaznie, odczekaj 10 lat i potem pisz bzdety.

I tu jest ta różnica na którą nie położyłem nacisku, a ma wielkie znaczenie...
SPORT WYCZYNOWY(treningi,wyniki) a SPORT REKREACYJNIE.

W przypadku pierwszego bezsprzecznie się zgadzam, że zdrowszym Cie nie czyni,a ten drugi...sami sobie odpowiedzcie bo widzę, że jako młodszy nie mam prawa bytu

P.S. chodzenie na palcach po schodach również dla mnie jest łatwiejsze:)

Offline madmun

« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:17:05 »
Mam takie coś, http://www.forum.outdoor.org.pl/buty-niskie/(buty-niskie)-mizuno-wave-ascend-4/

Przedymałem w nich ponad 3 tygodnie w wakacje w Tatrach po szlakach, asfalcie, graniach, ścieżkach. I prawdopobnie w Tatry nie wrócę w ciężkich butach w lato, kiepsko jest tylko na ostrych zejściach w czasie deszczu - jest czujnie ;D ale to wina podeszwy, na suchym trzyma jak na kleju by była. Nogi nie skręciłem, za to mogłem zbiegać sobie, noga była wentylowana, mniej się męczyła, mogłem szybciej iść.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline THOR

« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 23, 2011, 10:48:38 »
Ciekawy temat... No i każdy ma trochę racji ;)
Chodziłem cały czas w wysokich butach i niejednokrotnie przeklinałem bo niby bezpiecznie ale przy ponad 30 stopniach to jednak ogromny dyskomfort !
Swego czasu kupiłem niskie merrelle, niby letnie a chodziłem w nich nawet przy -5 stopniach(ale to inna historia), nie pamiętam nazwy modelu, w każdym razie na jakimś miękkim vibramie. W niczym innym nie chodzi mi się lepiej po skale! Wrażenie - tak jak pisał madmun powyżej - jakby na kleju były i to nawet na mokrym... Świadom jestem tego że wygoda wygodą ale o bezpieczeństwie też trza myśleć, dlatego na poważniejsze wypady staram się zabierać buty tak niskie jak i wysokie. Kiedy teren wymaga obuwia bezpieczniejszego "fyrlam" w wysokich ale kiedy tylko mogę wskakuje w niskie ;)
Możemy teoretyzować w nieskończoność - fakt jest taki że mimo wszystko chodzi o komfort !
Swoją drogą buty butami a pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego dbania o stopy - mam na myśli różne kremy, maści, proszki itd... itp... ale to już bajera na inny temat - osobiście używam kilku ;)