Autor Wątek: Śnieżka dla samotnych...  (Przeczytany 17382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotrek

Śnieżka dla samotnych...
« dnia: Lipiec 06, 2010, 18:58:24 »
Wybrałem się na Śnieżkę... W niedzielę, latem...  ;D Jak jakiś nienormalny...
Dam opis, bo co szkodzi tych nie samotnych uprzedzić.
Zacząłem od skoczni "Orlik", czy jakoś tak...

W dalszą część podróży Pieterna zapraszamy na portal:

Śnieżka dla samotnych...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2014, 12:00:10 wysłana przez uysy »

forum.outdoor.org.pl

Śnieżka dla samotnych...
« dnia: Lipiec 06, 2010, 18:58:24 »

Offline atanor

Odp: Śnieżka dla samotnych...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2010, 19:04:38 »

I później poszedłem szlakiem czerwonym w dolinę Łomniczki. Zaraz na początku na polance w ziemii tkwi taki dziwoląg, nie znalazłem w sieci jakiegoś wyjaśnienia tego zjawiska:

fajne, czyżby żydowski nagrobek?

z fotek widzę, ze tłumem jeszcze nazwać tego nie można, czasem jest tłoczniej niż na uliczce z Bangkoku ;D

Offline Piotrek

« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2010, 19:58:23 »
Ja też myślałem, że to menora, ale ten symbol to może być też jakaś szyszka, albo co innego.
Koło ŚD tłok się zaczynał, w dolinie było całkiem sympatycznie. A fotki czaiłem tak, żeby było luda jak najmniej.

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2010, 20:46:09 »
Ja też myślałem, że to menora, ale ten symbol to może być też jakaś szyszka, albo co innego.
Koło ŚD tłok się zaczynał, w dolinie było całkiem sympatycznie. A fotki czaiłem tak, żeby było luda jak najmniej.
To po prostu stary przedwojenny drogowskaz. Takimi kamieniami oznaczane były drogi leśne. Zachowało się tego całkiem sporo w rejonie Skalnika w Rudawach Janowickich.

Offline atanor

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:00:16 »
kurde, o piwo bym się założył, że to nagrobek (menora, imię, nazwisko, data śmierci).

drogowskazy sudeckie wyglądają raczej tak

misio

« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:01:38 »
To po prostu stary przedwojenny drogowskaz. Takimi kamieniami oznaczane były drogi leśne. Zachowało się tego całkiem sporo w rejonie Skalnika w Rudawach Janowickich.

Nie mogę dokładnie rozczytać, ale nawet jest tam podana nazwa tego szlaku/drogi, także Irek ma rację na 100%.

Offline semow

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:09:59 »
kurde, o piwo bym się założył, że to nagrobek (menora, imię, nazwisko, data śmierci).
Jeżeli koleś miał na nazwisko "Droga" to masz rację ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:09:59 »

Offline Wawrzyniec Wiór

« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:20:28 »
Forsthain Weg - Hain to niemiecka nazwa Podgórzyna, Forst to las. To jest raczej drogowskaz leśny a nie ustawiany przez RGV, którego przykładowe zdjęcie dał atanor. Niestety, w sieci nie ma arkusza Messtischblatt-u z Karpacza, więc nie jestem w stanie podać dokładnego przebiegu tej drogi.

Offline atanor

« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:23:53 »
dlatego bym się założył tylko o jedno piwo ;D ;D ;D

w takim razie co to za znaczek na górze?

Offline semow

« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:26:06 »
Mi to drzewko przypomina. Zwróć uwagę, że to ma więcej niż 7 gałązek.

misio

« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:29:46 »
Z symbolami jest niekoniecznie tak, że przedstawiają to co Ci się wydaje, że mają przedstawiać.
Typowym przykładem jest swastyka, która obecnie tak źle kojarzona, była wcześniej symbolem słońca, szczęścia i czegoś tam jeszcze.

Offline atanor

« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:35:10 »
Forsthain Weg - Hain to niemiecka nazwa Podgórzyna, Forst to las. To jest raczej drogowskaz leśny a nie ustawiany przez RGV, którego przykładowe zdjęcie dał atanor. Niestety, w sieci nie ma arkusza Messtischblatt-u z Karpacza, więc nie jestem w stanie podać dokładnego przebiegu tej drogi.

jest :D

http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=2894

Offline semow

« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:36:08 »
Z symbolami jest niekoniecznie tak, że przedstawiają to co Ci się wydaje, że mają przedstawiać.
Typowym przykładem jest swastyka, która obecnie tak źle kojarzona, była wcześniej symbolem słońca, szczęścia i czegoś tam jeszcze.

Dobra, ale ja nie piszę jakie jest znaczenie tego symbolu, tylko jak wygląda ;P Ale idąc tym tropem można domyślać się, że skoro jest to tabliczka postawiona przez niemieckie służby leśne, to owo drzewko symbolizuje niemieckie służby leśne ;D

Nawiasem mówiąc, w Indiach nie widać specjalnie faszystowskich skojarzeń ze swastyką, malują ją wszędzie.

misio

« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:37:07 »
Dobra, ale ja nie piszę jakie jest znaczenie tego symbolu, tylko jak wygląda ;P Ale idąc tym tropem można domyślać się, że skoro jest to tabliczka postawiona przez niemieckie służby leśne, to owo drzewko symbolizuje niemieckie służby leśne ;D

Nawiasem mówiąc, w Indiach nie widać specjalnie faszystowskich skojarzeń ze swastyką, malują ją wszędzie.

A ja pisałem do Atanora nie do Ciebie ;D.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:38:11 »

Też tak kombinowałem, tylko nie wiedziałem co to ten "hain" znaczy. Jeżeli to miejscowość, to dlaczego z małej litery? I dlaczego pisane razem?
Piotr
PS. A to powyżej to jakiś symbol szyszki.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:38:11 »

Offline atanor

« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:43:47 »
faktycznie jak drogowskaz leśny to będzie to drzewko, pewnie świerczek

edit:

no, szyszka też może być ;D

misio

« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:44:32 »
Ja jednak obstawiam, że to jest choinka ze świeczkami, bo ktoś to stawiał na Boże Narodzenie ;D.

Offline Wawrzyniec Wiór

« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2010, 21:58:05 »
(...)
Też tak kombinowałem, tylko nie wiedziałem co to ten "hain" znaczy. Jeżeli to miejscowość, to dlaczego z małej litery? I dlaczego pisane razem?
Piotr
Uwaga, teraz zaczynam gdybać ;)
Moim zdaniem nazwa "Forsthain" dotyczy nie tyle miejscowości "Hain" co lasu w jej okolicy i jest napisana wielką literą. A łącznie, bo chyba takie są zasady tworzenia rzeczowników w języku niemieckim.

misio

« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:01:31 »
Co do łącznego pisania- zgadza się. To Forst może być też oznaczeniem leśnictwa Hain- nie wiem jak tam to w zamyśle było.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:05:58 »
(...)
Piotr
Uwaga, teraz zaczynam gdybać ;)
Moim zdaniem nazwa "Forsthain" dotyczy nie tyle miejscowości "Hain" co lasu w jej okolicy i jest napisana wielką literą. A łącznie, bo chyba takie są zasady tworzenia rzeczowników w języku niemieckim.

Oj, chyba nie tak jest. :)
Ale nawet gdyby to przeglądam linka, którego dał atanor i tam nie ma żadnego forsthajna, nawet samego hajna, to też nie ma.

misio

« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:11:10 »
Oj chyba tak jest jednak.
W zapisach powiatu jeleniogórskiego istnieje miejscowość Hain - po polsku Przesieka:

Cytuj (zaznaczone)
Hain:
757 Einwohner (1933)
913 Einwohner (1939)

"Einwohner" to mieszkaniec.

Tutaj słownik historyczny nazw: http://www.karpacz.pl/pl/slownik-historyczny

Zatem Irek ma rację.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2010, 22:18:12 wysłana przez misio »

Offline Piotrek

« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:18:42 »
Oj chyba tak jest jednak.
W zapisach powiatu jeleniogórskiego istnieje miejscowość Hain - po polsku Przesieka:

Cytuj (zaznaczone)
Hain:
757 Einwohner (1933)
913 Einwohner (1939)

"Einwohner" to mieszkaniec.

Zatem Irek ma rację.

To atrakcyjna teza, ale tak się raczej po niemiecku nie pisze. :) Hain to również znaczy zagajnik, gaj...

misio

« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:21:01 »
Ale wiesz, że zaczynasz wpadać w dysputę z germanistą?

Oczywiście, że się pisze- są to nazwy miejscowości. Zresztą takich wyjątków, choć ja bym tego tak nie określił, jest wiele. Wg. Twojej tezy nie mogłoby być po niemiecku Frankfurtu nad Menem [Frankfurt am Main]...
Zresztą wystarczy pogrzebać w googlach: wpisz sobie "Riesengebirge" [Karkonosze] i "Hain" a znajdziesz interesujące Cię informacje.

Offline Wawrzyniec Wiór

« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:21:27 »
Przepraszam, popierdzieliłem: nie Podgórzyn ale Przesieka.
1. Słownik Geografii Turystycznej Sudetów - T. 3 Karkonosze - hasło "Przesieka" strona 171.
2. Messtischblatt arkusz 5160 (dawniej 3009) z 1939r. Bad Warmbrunn.

Na arkuszu 3060 szukałem nazwy drogi, miejscowość jest kawałek dalej.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:28:43 »
Ale wiesz, że zaczynasz wpadać w dysputę z germanistą?

Oczywiście, że się pisze- są to nazwy miejscowości. Zresztą takich wyjątków, choć ja bym tego tak nie określił, jest wiele. Wg. Twojej tezy nie mogłoby być po niemiecku Frankfurtu nad Menem [Frankfurt am Main]...
Zresztą wystarczy pogrzebać w googlach: wpisz sobie "Riesengebirge" [Karkonosze] i "Hain" a znajdziesz interesujące Cię informacje.

Germanista? Gratuluję, ja jestem tylko Hanysem. :)
Ja nie zaprzeczam istnieniu miejscowości Hain. Tylko nie pasuje mi taka kombinacja nazwa lasu, zresztą na mapce podanej przez atanora nie ma czegoś takiego.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 06, 2010, 22:28:43 »