Autor Wątek: [Sprzęt] Pulsometr  (Przeczytany 30615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GrYzLy

Odp: [Sprzęt] Pulsometr
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 20, 2013, 09:51:31 »
Ja dodam swoje 0,03pln na ten temat.
Poczatkowej pol roku biegania, calkowicie tylko na to co czuje, wlaczone endomondo w telefonie do sledzenia km. Postepy jakies byly, wydawalo mi sie ze nawet spore...
Znajomy namowil mnie na JEDNO spotkanie z trenerem w celu ustalenia progow tetna (dostalem prosty pulsometr Kalenji z Deca na urodziny, i wzor 220-wiek calkowicie mi nie pasowal do tego co czulem, bylo duzo za wolno)
Okazalo sie ze moje hrmax wynosi 206... czyli zgadzalo by sie z moim odczuciem, ze wzor nie dziala.
Poniewaz ten pulsometr z deca jest slabo ekranowany, np linia wysokiego napieca go zakluca, tramwaj itd, a moje treningi odbywaja sie w miescie,  zaczolem sie rozgladac za uzywanym garminem.
Skutecznosc dzialania GPS i pulsometru jest swietna!
A trenowanie wg zakresu tetna pozwolily mi sie duzo bardziej rozwinac. Polecam zwlaszcza jak masz biegac po gorkach, gdzie utrzymanie zadanego tempa w gore i w dol jest baaaaaardzo ciezkie.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 20, 2013, 09:51:31 »

Offline Jakub

« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 20, 2013, 12:27:24 »
Okazalo sie ze moje hrmax wynosi 206... czyli zgadzalo by sie z moim odczuciem, ze wzor nie dziala.
Na tym pierwszym spotkaniu z trenerem ustaliliście HRmax na 206???

Offline GrYzLy

« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 20, 2013, 13:03:17 »
Tak, podczas godzinnych cwiczen biegowych.

Offline Jakub123

« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 20, 2013, 13:33:27 »
też się ustosunkuję,  a co ;)

czy ktoś z biegających używa pulsometru?
przez to że zaczęłam biegać, to zaczęłam czytać o bieganiu
zaczęłam czytać, to zaczęłam oglądać i tak...
trafiłam do działu z pulsometrami

zastanawia mnie kilka rzeczy:

1) jaka jest "dokładność" pulsometru bezprzewodowego? gdzie właściwie one mają czujniki? jakoś ciężko mi sobie wyobrazić "zegarek" który czuje mój puls (no chyba że ma jakieś czujniki w pasku, ale i tak wydaje mi się to mało wiarygodne)

przy założeniu kodowania sygnału (ANT czy jakieś tam inne producenta etc.) i paska na klatkę piersiową z elektrodami (nie na nadgarstku) to dokładność jest ponoć na poziomie badania EKG, więc mega dokładnie. Przy założeniu zakłóceń i tego, że jednak pomiar obarczony jest błędem, do tego dochodzi opóźnienie transmisji czy sam interwał pomiaru, to wciąż to jest mocno dokładny pomiar.
Cytuj (zaznaczone)

2) czy bieganie z tym paskiem ("piersiowym" :P) jest uciążliwe? to może pytanie bardziej do kobiet, bo facetom biust zapewne mocno nie przeszkadza

z męskiego doświadczenia powiem, że zależy... np. poluzowany (albo słąbo na dzień dobry zaciągnięty pasek) i zsuwający potrafi skutecznie uprzykrzyć bieg.  ;)
Cytuj (zaznaczone)

3) jeśli inwestować w taki gadżet, to czy taki z allegro za 30zł dużo różni się od takiego z decathlonu za 90zł czy takiego "pro" za 300zł (chodzi mi o sam pomiar nie o wszystkie towarzyszące droższemu sprzętowi funkcje)

... to już różnie, zależy od oczekiwania i parcia na markę i dokładność pomiaru ;) Sam używam budżetowej sigmy PC15 (która mi po kilku latach zaczyna szwankować) Wiadomo, marzy mi się Polar albo Suunto ;P

Niby te z allegro nie są polecane.  Decathlon już prędzej. :)
Cytuj (zaznaczone)

4) (trochę poza tematem zasadniczym może) czy da się w jakiejś przystępnej cenie dostać pulsometr z wysokościomierzem?

w przystępnej to ciężko...
jest rewelacyjny Suunto Ambit - ABC+GPS+pulsomter ( cały lab treningowy praktycznie)
i jest Suunto Vector HR - klasyczny Vector ale w pasem i funkcją pomiary tętna, nie wiem w jakim wymiarze (czy strefy, pomiar średniego, maksymanlnego czy tylko rzeczywiste)

Sam pulsomter uważam jako przydatny gadżet... czy to na szosie czy biegając. Wiadomo gadżet, coś co nam dostarcza informacji o naszym organizmie. Wiadomo, można biegać bez (pewno z równie dobrymi, jak nie lepszymi efektami) Pozwala kontrolowac prace organizmu, np. żeby nie przedobrzyć na poczatku biegu czy jazdy etc, mimo, że czujemy się mocni. No i zawsze jakiś zakup gadżetu motywuje, żeby go sprawdzić w terenie :P

Offline Jakub

« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 20, 2013, 16:52:58 »
Zakładam się o garść orzechów, że teraz nie uzyskasz takiego wyniku. To coś jak bieg na 5 kilometrów kogoś wytrenowanego i kogoś na początku treningów :)

Offline archi_p

« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 21, 2013, 01:00:40 »

Troche nie w temacie ale ... no sorry - niech mnie wszyscy swieci bronia przed kosmitami i wrozkami. Bo jezeli ktos po godzinie mowi Ci ze Twoje HR max wynosi ... to wrozem jest albo wrozka. Oczywiscie moze trafic ale w totka tez sie trafia - o ile mnie pamiec nie myli to zeby poprawnie wyznaczyc np tetno spoczynkowe to nosi sie chyba z tydzien czasu 24/24 monitor pracy serca, ot tak zeby pomiar byl uniezalezniony od takich zaklocen jak chocby stres, niewyspanie itd itp. Podobnie jest z HR max - statystycznie oblicza sie go wiadoma metoda, ale statystyka ma to do siebie ze srednich statystycznych osobnikow jest tylko kilka procent! Wiekszosc jest nad lub pod krzywa i to wlasnie tworzy srednia! Jezeli statystycznie co drugi polak jest kobieta to kto poza calka w tym watku nia jeszcze jest? ;-)

A wracajac do tematu "czy calka potrzebuje pulsometru" to jezeli zamierzasz biegac wiecej niz rekraacyjnie i cos wiecej niz ten polmaraton to ...predzej czy pozniej okaze sie ze dobrze by bylo miec jakis zegarek biegowy, a one zazwyczaj maja juz w zestawie monitor pracy serca. I jezeli bedziesz biegala wiecej to okaze sie ze zakladanie monitora pracy serca jest po prostu upierdliwe - wezmy pogode taka jak dzis u mnie za oknem: -8 stopni. Zeby byl odczyt pracy serca musisz zwilzyc pasek nadajnika. No wiec zmocz, zaloz ubranie biegowe i idz biegac na mrozie...dziekuje wole bez. Ale ze najlepiej uczymy sie na wlasnych a nie na cudzych bledach, wiec kup najtanszy mozliwy zegarek z pulsometrem i zobacz czy naprawde jest Ci potrzebny. Jezeli okaze sie ze nie ...to bedziesz miala tani zegarek. A jezeli okaze sie ze to Cie kreci i potrzebujesz super wyrabistego zegarka biegowego z pulsometrem, gps'em, cisnieniomierzem, wodotryskiem i masazerem ;-) ... to nie bedzie bolalo odlozenie taniego w kat i kupienie tego co jest naprawde potrzebne. 

Offline ina

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 21, 2013, 01:09:08 »
ja póki co to muszę się sama przekonać że coś takiego jest mi potrzebne ;)

O tyle fajne, że zakładasz sobie trening na poziomie np. 160/min i w pulsometrze pilnujesz kiedy zwolnić lub przyspieszyć, chcesz interwały i też wiesz na jakim poziomie je robisz itd itp. Fajna sprawa. Osobiście go zaniedbałam ostatnio, chciałam reaktywować i okazało się, że baterie wysiadły, wymieniam i zaczynam z nim od nowa, bo bardzo pomaga w kontroli treningów :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 21, 2013, 01:09:08 »

Offline GrYzLy

« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 21, 2013, 07:39:33 »
Troche nie w temacie ale ... no sorry - niech mnie wszyscy swieci bronia przed kosmitami i wrozkami. Bo jezeli ktos po godzinie mowi Ci ze Twoje HR max wynosi ... to wrozem jest albo wrozka. Oczywiscie moze trafic ale w totka tez sie trafia - o ile mnie pamiec nie myli to zeby poprawnie wyznaczyc np tetno spoczynkowe to nosi sie chyba z tydzien czasu 24/24 monitor pracy serca, ot tak zeby pomiar byl uniezalezniony od takich zaklocen jak chocby stres, niewyspanie itd itp. Podobnie jest z HR max - statystycznie oblicza sie go wiadoma metoda, ale statystyka ma to do siebie ze srednich statystycznych osobnikow jest tylko kilka procent! Wiekszosc jest nad lub pod krzywa i to wlasnie tworzy srednia! Jezeli statystycznie co drugi polak jest kobieta to kto poza calka w tym watku nia jeszcze jest? ;-)
Mysle ze nie do konca masz racje, hr max zmienia sie z wiekiem twojego organizmu i jest niezalezne od tego czy jestes zestresowany czy niewyspany. Moje  hr max (206) nie zostalo wyliczone, tylko jest to wartosc ktora pojawila sie na pulsometrze.

misio

« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 21, 2013, 08:11:49 »
ja póki co to muszę się sama przekonać że coś takiego jest mi potrzebne ;)

O tyle fajne, że zakładasz sobie trening na poziomie np. 160/min i w pulsometrze pilnujesz kiedy zwolnić lub przyspieszyć, chcesz interwały i też wiesz na jakim poziomie je robisz itd itp. Fajna sprawa. Osobiście go zaniedbałam ostatnio, chciałam reaktywować i okazało się, że baterie wysiadły, wymieniam i zaczynam z nim od nowa, bo bardzo pomaga w kontroli treningów :)

I to mnie przekonalo wlasnie do zakupu, bo przez lata biegalem raczej na zasadzie dopasowania czasu do trasy: od tego uzaleznialem rodzaj treningu.

Z tym hrmax i jego ustaleniem za pomoca jednorazowego pomiaru to bym tak nie panikowal, bo co innego wyznaczenie w/w danych typu tetno spoczynkowe a co innego maksa ;).

Offline Jakub123

« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 21, 2013, 08:31:24 »
Mysle ze nie do konca masz racje, hr max zmienia sie z wiekiem twojego organizmu i jest niezalezne od tego czy jestes zestresowany czy niewyspany. Moje  hr max (206) nie zostalo wyliczone, tylko jest to wartosc ktora pojawila sie na pulsometrze.

pewnie, że się zmienia. raz, że z wiekiem, dwa, że wraz z wytrenowaniem też się zmienia ;)
Wydaję mi się, że jak to było robione w ramach badań wydolnościowych (takich jak na awf-ie czy w diagnosixie etc. do odmowy czy tam z pobieraniem krwi, tlenem, vo2max etc.) to jest to ok i wiarygodne.

Natomiast jeśli to była zwykła próba 'wysiłkowa' pod okiem trenera typu narastający bieg (tak można samemu trochę sprawdzić okolice Hrmax) to może się okazać, ze może to nie 206 a może serducho jest w stanie 215bpm wygenerować. Inna sprawa, to kwestia sprzętu, mogło pójść zakłócenie/przebicie i poszedł pik pomiarowy do 206. Mnie kiedyś na pulsometrze zsumowało sygnał mój i kumpla i było magiczne 360bpm :D Kwestia tego, jakby wyglądał zapis tętna na wykresie, czy narastało w miarę 'ładnie' czy był to nagły pik/skok.

Stres czy niewyspanie ma wpływ, może nie na samo Hrmax, ale na możliwości jego osiągnięcia. Jednego dnia kręcisz spokojnie 193bpm, a kolejnego dnia nie jesteś w stanie wkulać się na 185bpm na podbiegu, bo miałeś nadgodziny, spałeś 5h i do tego szef Cię opierdolił (normalka, ale się hipotetycznie zestresowałeś), pada deszcz i Ci się nie chce, a do tego wczoraj huknąłeś długie wybieganie 25km;)

Offline całka

« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 21, 2013, 09:15:08 »
odpowiadając wszystkim na wszystko
po pierwsze dziękuję za tak liczne odpowiedzi - nie myślałam, że ktokolwiek się tu odezwie ! ;)

co do mojego biegania rekreacyjnego, to.... jak sądzę takim pozostanie. Nie widzę siebie biegającej np maratony, bo dla mnie bieganie jest... nudne ;)
półmaraton jest wynikiem tego, że od 2 miesięcy biegam w miarę regularnie (ze 2-3 razy w tygodniu, co jak dla mnie jest dużą regularnością :P) i postanowiłam trochę "dla jaj" a trochę dla sprawdzenia siebie pobiec półmaraton i nawet mam w planie zejść poniżej 2h (choć nie wiem na ile to realne, bo takich dystansów na codzień nie biegam)

nad pulsometrem się zastanawiam, bo czasem biegnąc "moje" 10km wracam wypoczęta, a czasem zmęczona tak, że jedyne na co mam siłę, to umrzeć. A czasowo biegnę bardzo podobnie (+/- 2 min powiedzmy). Wiem że i to zależy od aktualnego samopoczucia, ale zaczęłam trochę czytać, gdzieś pojawił się pulsometr więc zadałam pytanie.

Póki co chyba jednak nie pokuszę się o zakup (choć ten zielony "zegarek" z decathlona trochę kusi... ;D)
ale jeśli po półmaratonie zechcę biegać więcej i więcej, to pewnie pomyślę nad jakimś bardziej "sensownym" treningiem.

Offline Jakub123

« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 21, 2013, 09:36:36 »
Nie widzę siebie biegającej np maratony,

pewno znakomita większość tak mówiła na początku ;)
Sam jeszcze maratończykiem nie jestem.... ale... ;)

Offline archi_p

« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 21, 2013, 10:00:21 »
nad pulsometrem się zastanawiam, bo czasem biegnąc "moje" 10km wracam wypoczęta, a czasem zmęczona tak, że jedyne na co mam siłę, to umrzeć. A czasowo biegnę bardzo podobnie (+/- 2 min powiedzmy). Wiem że i to zależy od aktualnego samopoczucia, ale zaczęłam trochę czytać, gdzieś pojawił się pulsometr więc zadałam pytanie.

Calka - wbrew obiegowej opini to wlasnie tak powinno byc ze wracasz po bieganiu i normalnie funkcjonujesz, a nie ze jestes zmeczona i zajechana - to nie o to chodzi. Oczywiscie jezeli chce sie poprawiac wyniki to od czasu do czasu trzeba zrobic ciezszy trening, ale to w Twoim wypadku wystarczy jeden mocniejszy trening w tygodniu kiedy zrobisz sobie szybszy bieg na tych swoich 10k. A niestety z wielkszoscia ludzi jest tak jak pisal Jakub123 - zaczyna sie od truchtania, pozniej sprawdzenia np w "bezpiecznym" polmaratonie. a pozniej czesto jest maraton ...a niektorzy popaprancy ;-) stwierdzaja ze ten maraton to nie takie halo i mysla co by tu wiecej pobiec. No bo niby gdzie jest granica gdzie padniemy na twarz i powiemy basta?
Wiec - rob swoje! Polmaraton to wlasnie taki fajny dystans ze sie czlowiek nie nudzii ...zwyczajnie mily :D 

Offline Jakub

« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 21, 2013, 10:09:08 »
Nie widzę siebie biegającej np maratony, bo dla mnie bieganie jest... nudne ;)
Na początku każdy tak mówi :D
A co do HRmax, to choćby to, po 2 tygodniach przerwy w grudniu z powodu grypy, wykręciłem na podbiegach na Agrykoli (znany warszawski podbieg;) tętno 191. W życiu takiego nie miałem. W sobotę podbiegi kręciłem dłuższe i szybsze, a tętno doszło do zaledwie 174. I tyle z tego gdybania o HRmaxie ;) Najlepiej jakieś tam założyć, a biegać na tempa. Tętno jest tylko dodatkowym wskaźnikiem, ale nie najważniejszym i nie pierwszym.

Offline hardenne

« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 22, 2013, 12:51:25 »
Hej!
Mam pulsometr Polar FT40 + pasek i czujnik (mogę dorzucić żel do USG). Tymczasowo się kurzy na półce z powodu kontuzji, no i przeszłam na pomykanie na motocyklu enduro, a nie tylko na własnych nogach - jak chcesz spróbować, to mogę Polara przesłać, byś sobie sprawdziła, czy Ci to pasuje, bez kupowania.
Uprzedzam, że to niższy model i sporo funkcji nie ma (za to nie resetuje się pod słupami wysokiego napięcia itp. nigdy nie zgubił sygnału), ale do biegania styknie i zobaczysz, że po jakimś czasie będzie Ci zbędny ;) Ale przekonać się trzeba i to rozumiem, dlatego moja propozycja :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 22, 2013, 12:51:25 »

Offline całka

« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 22, 2013, 22:43:20 »
chyba bym się bała że Ci popsuję taki sprzęt... ;)

Offline hardenne

« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 24, 2013, 11:19:33 »
 ;)
Nie masz co się bać, nie da się nic zepsuć :) On już trochę przez te ponad 3,5 roku przeszedł/przebiegł, była wymieniana bransoletka, bo pękła - wymiana już po gwarancji, bez problemu (tylko, że już nie zielona tylko czarna), pod prysznicem często był, mikroryski też się znajdą, ale wszystko działa.
Jak Ciebie to troszkę uspokoi, to możesz za grosze odkupić i tak leży (przez problem z nogą, a biegi w moto jakoś muszę zmieniać, bieganie odpada, by nie pogłębić urazu) ::)
No i już wyczuwam na ile mogę sobie pozwolić. Pulsometr jest dobry na początku, by poznać organizm i obserwować postępy, później to już nie ma takiego znaczenia.

Jak coś to pisz :)

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 25, 2013, 20:47:23 »
Jak w temacie. Może ktoś polecić sprawdzony pulsometr? Zastanawiam się nad modelami z gps tylko nie wiem czy warto.
Mówcie mi Krzycho :P

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

• tekst osobisty jest ...osobisty ;-)

« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 27, 2013, 14:16:59 »
Jak w temacie. Może ktoś polecić sprawdzony pulsometr? Zastanawiam się nad modelami z gps tylko nie wiem czy warto.

Kalenji OnMove 7xx przy czym wydaje sie, ze 700 jest lepszy niz 710
czy warto? sam sobie odpowiedz
zalety:
1-nieporownywalnie lepsza jakosc GPS niz w telefonie
2-mozna przygotowac treningi i wg nich cwiczyc
3-kupa innych rzeczy
za 2 tys PLN jest Suunto Ambit 2
ten o ktorym ja pisze kosztuje ok 4x mniej tylko, ze do plywania sie nie nadaje
krawatow i tak zaden z nich nie wiaze wiec...
zyga

Offline EMES

« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 27, 2013, 15:01:50 »
krzsmi może forerunner 305?
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 27, 2013, 15:04:42 »
chyba jak pisze krzsmi11 o pulsometrze to... jakos Cie emes nie zrozumialem :-)

sent from tptalk

zyga

Offline EMES

« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 27, 2013, 16:36:18 »
nie tylko mnie zyghom
Zastanawiam się nad modelami z gps.....
ps warto
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 27, 2013, 19:10:35 »
Kalenji OnMove 7xx przy czym wydaje sie, ze 700 jest lepszy niz 710
używasz któregoś z nich? Jak ma się sprawa z baterią?

emes tego garmina już chyba nie produkują? Ja jednak wolałbym kupić coś nowego a nie używkę. Ponoć następca 310 XT całkiem udany (tak czytałem) ale różnica w cenie między nim a suunto ambit jest na tyle nieduża, że chyba wolałbym wziąć ambita.

Mówcie mi Krzycho :P

Offline zyghom

• Zygfryd Homonto

« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 27, 2013, 19:38:18 »
mam 700ke
bateria przy bieganiu nie sprawuje sie zle ale na wyjsciu nastogodzinnymnie bylem w gorach
jednak mozna zmieniac czestosc zapisu od 1s do 5s

sent from tptalk

zyga

misio

« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 09, 2013, 08:33:36 »