Autor Wątek: [Palniki] Poszukiwanie odpowiedniej benzynówki  (Przeczytany 7269 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rychu

« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 15:10:10 wysłana przez madmun »
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

forum.outdoor.org.pl

[Palniki] Poszukiwanie odpowiedniej benzynówki
« dnia: Maj 22, 2010, 20:55:36 »

Offline ina

« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 15:10:17 wysłana przez madmun »
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

Odp: Odp: [Palniki] Poszukiwanie odpowiedniej benzynówki
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2010, 14:46:22 »
http://www.allegro.pl/item1047134844_nowa_kuchenka_na_benzyne.html
ile to warte?

Półtorej kilo...
heheh ale pali nieźle. Miałem kiedyś.
Rychu jeśli to ma być do turystyki plecakowej to raczej nie polecam, chyba że lubisz dźwigać.
Ale np do samochodu aby zagotować gdzieś na postoju to całkiem niezła sprawa, pod warunkiem że działa, bo one miały stalowe zbiorniki i najzwyczajniej od środka rdzewiały, co skutkowało tym że gdzieś tam coś się przytykało i nie zawsze chciały działać jak należy.
Ta wydaje się być ok, ale sprawdzenie jej jednak jest wskazane

Offline Doczu

Odp: [Palniki] Poszukiwanie odpowiedniej benzynówki
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2010, 06:40:12 »
Coleman Multifuel za niezłe pieniądze (przy obecnym kursie dolara to kuchenka sprzedawana po kosztach)
Jak kupowałem swoją, to wyszło 220 zł przy dolarze poniżej 3 zł.
http://www.allegro.pl/item1045534360_nowa_kuchenka_coleman_exponent_multifuel_benzyna_i.html
Zresztą sprzedającego też mogę polecić, bo kupowałem już u niego.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 15:10:23 wysłana przez madmun »

Offline Rychu

« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2010, 09:40:24 »
Nie, nie będę tego kupować. Jeśli w ogóle kupię kuchenkę, to zdecydowałem się na gazową. Ale na razie i tak nie jest mi potrzebna.

Co do tamtej przyznaję, że nie spojrzałem na wagę.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 15:10:34 wysłana przez madmun »

Offline Doczu

« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2010, 16:30:52 »
ta aukcja z exponentem to nie była odpowiedź na post Rycha, tylko celowo wrzuciłem do smakowitych kąsków, bo w tej cenie to niezła oferta  :)

Offline Rychu

« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2010, 02:31:44 »
http://www.allegro.pl/item1089255720_palnik_kuchenka_coleman_533_benzyna_uzywana.html#gallery
pytanie szczególnie do Docza:
czy to okazja, czy bubel ???
(zaznaczam, że nie planuję kupować, tak pytam tylko)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2010, 02:31:44 »

Offline Doczu

« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2010, 05:05:15 »
ani okazja ani bubel.
W tej cenie za używkę, to nie okazja, a bubel nie, bo miałem tego Colemana i całkiem nieźle się na nim gotowało.
Gdybym jednak miał kupować, to wolałbym doopłacić do http://www.allegro.pl/item1084435162_kuchenka_coleman_multi_fuel_nafta_benzyna_nowa.html
Sporo lżejsza i pali na nafcie, a niewiele droższa.

Offline brad

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2015, 13:33:33 »
No i stało się. W końcu przyszła na mnie przysłowiowa kryska  ;)
Plany wyjazdowe zmuszają mnie do poważnego rozważenia zakupu palnika na paliwo inne niż gaz. Z lotniska w Bergen wsiadamy na prom, a potem w autobus i uderzamy prosto w dzicz. Nie będziemy wcześniej w mieście, a zakup gazu i wysyłka go na poste restante na lotnisko w Bergen nie wchodzi niestety w grę. Nie mam także co liczyć na możliwość zakupu gazu po drodze, bo odwiedzić będę mógł co najwyżej bardzo małe, lokalne stacje benzynowe. W związku z tym pojawia się koncepcja zakupu benzyniaka. Czy możecie polecić coś ciekawego?

Przewidując raczej stosunkowo sporadyczne użycie palnika (na większości wyjazdów będę w dalszym ciągu używał gazu) rozglądałem się za jakąś opcją budżetową. Horyzont oferuje np. palnik Pinguin Pyro z wymiennymi dyszami na benzynę i naftę, a także z przejściówką na gaz za 329 PLN. Z tego, co się zorientowałem, to jest to odpowiednik Fire Mapple FMS-F3 (do kupienia w Chinach przez AliExpress już za 57 US).
Alternatywnie mógłbym kupić używany palnik MSR Whisperlite (starszy model) za coś koło 210 PLN już z butelką na paliwo.
Co byście doradzili?  :-\

Offline poncz

• www.expedition-madidi.org

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2015, 14:36:11 »
2 lata jeźdźiliśmy autostopem po Norwegii i gaz kupowaliśmy na stacjach beznzynowych - nie było problemu. Tzn kupowaliśmy 2 razy i obydwa razy był na pierwszej stacji do której zawitaliśmy. Generalnie kaktusze w Norwegii są dużo bardziej rozpowszechnione niż u nas.

Offline mar_kow

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2015, 20:37:02 »
[...] W związku z tym pojawia się koncepcja zakupu benzyniaka. Czy możecie polecić coś ciekawego?

[...]odpowiednik Fire Mapple FMS-F3 (do kupienia w Chinach przez AliExpress już za 57 US).
Alternatywnie mógłbym kupić używany palnik MSR Whisperlite (starszy model) za coś koło 210 PLN już z butelką na paliwo.
Co byście doradzili?  :-\

Polecałbym Primus MultiFuel EX praktycznie "na wszystko" :) Widziałem w użyciu i powiem szczerze - rewelacja, oprócz ceny... Z opinii kolegi wynika że Optimus Hiker+ jest najlepszy ale jego cena jest zaporowa... Ale jak masz się później męczyć z chińszczyzną lub używkami to lepiej zainwestować w coś lepszego. Mnie też przypiliło z kuchenką ale będę miał dostęp do kartuszy więc Optimus Crux Lite jest już w drodze...

Offline fuen

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2015, 10:48:45 »
Na chińszczyznę przestałem pluć po przygodzie z primusem gravity mf ;)
TO badziewie paliło dobrze tylko na gazie i przez chwilę na ekstrakcyjnej, później już każde gotowanie wyglądało tak:

Nie pociesza mnie fakt, że nie tylko mnie spotkały takie przykrości ze strony gravity (jakiś czas temu ktoś tu pisał o podobnym problemie, spotkałem też osobiście jednego pokrzywdzonego przez los i primusa).

Offline mar_kow

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 20, 2015, 12:03:56 »
Nie pociesza mnie fakt, że nie tylko mnie spotkały takie przykrości ze strony gravity (jakiś czas temu ktoś tu pisał o podobnym problemie, spotkałem też osobiście jednego pokrzywdzonego przez los i primusa).

Dlatego warto korzystać z for i opinii użytkowników... Na Primusie MultiFuel EX przez ok 2 tyg. ze dwa razy dziennie gotowaliśmy (sprzęt kolegi) tylko wodę na kawę, herbatę. Żarełko w przydrożnych knajpach... Ale takiej "kopciłki" to nie było... Aż się boję tego Crux Lite'a... Na Reconnet.pl poradzili mi żeby nie brać składanego bo się "chyboce" i gaśnie...
Cholercia wie kogo słuchać...

Offline P33

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2015, 18:03:42 »
O ile chybotanie jest w praktyce problemem nieodczuwalnym o tyle rzeczywiście trzeba go rozkręcać na maxa żeby nie doglądać płomienia co chwilę.

Offline brad

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2015, 22:00:23 »
jeźdźiliśmy autostopem po Norwegii i gaz kupowaliśmy na stacjach beznzynowych
Też trochę jeździłem po Norwegii i z gazem bywa różnie... Choć faktycznie jest chyba lepiej, niż "na kontynencie" (ja z systemem nakręcanym poległem nawet w Mediolanie, gdzie np. w ogromnym, dwupoziomowym Decathlonie na Cairoli były tylko kartusze Campingaz, pomimo zapewnień w internecie, że bezproblemowo dostanę te nakręcane). W każdym razie tym razem nie mogę ryzykować...

Natomiast szukając optymalnej dla mnie benzynówki natknąłem się na ciekawy przegląd i porównanie wszystkich aktualnych modeli kocherów multifuel (w trakcie dyskusji pod artykułem autor zapewnił nawet, że niebawem przetestuje także wspomnianego Pinguina Pyro):

http://thenextchallenge.org/liquid-multi-fuel-stoves/

Polecam!

PS. Fuen, muszę przyznać, że twój przypadek skutecznie odstrasza od Primusa Gravity...  ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2015, 22:14:39 wysłana przez brad »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2015, 22:00:23 »

Offline vlad235

« Odpowiedź #15 dnia: Luty 25, 2015, 03:50:14 »
co do benzynowki polecam firejet od sigg_a,posiadam go od dluzszego czasu ,fakt na troche byl w odstawce ,testowanie primusa bo nowszy bo inny ,gazowek i takich tam dziwolagow jakis wojskowych.Wrocilem go sigga poskladalem go do kupy i "pali z pierwszego kopa " .Ma minusy bo trzeba poczekac chwilke zeby sie zabuzowal,w chwilke nabierze sie umiejetnosci by nie przelac malutkiej miseczki paliwem pod palnikiem,nie bardzo sie nadaje na jakies wykwitniejsze dania ktore potrzebuja powolnego przygotowywania/na malym ogniu/ale o tym moze kiedys indziej jak ktos zechce.Do sigga namowil mnie Ousi po testach w tych jego "pracach".Dla mnie po latach kiedy wrocilem do tego sprzecicha nasuwala sie tylko jedna mysl ...po co ja sie uganialem z jakimis innymi klunkrami.Kuchenke mam od 16 lat.Pale na benzynie zwykle takiej z "cpn_u".Zaleca sie ekstrakcyjna bo jest szlachetniejsza i nie brudzi tak palnika.Ale w siggu przedmuch jest tak duzy,ze nie ma mowy by palnik wygladal tak jak ten z fotografi ,tak samo gary.Powazne minusy jak nie potrafisz ogarnac na poczatku nie gotuj w namiocie i niestety raczej unikac noszenia wewnatrz plecaka.O ile jakas tam czesc osob jest fetish na takie zapachy to jednak jak zalatuja ciuchy paliwem jest slabo.Co zrobilem z tym,dokupilem jeszcze jedna kieszeni taka jak na raki i nosze do wszystko na zewnatrz.Pewnie poradza sobie tez jakies torby z zapieciem strunowym.
c'est une triste chose de songer que la nature parle et que le genre humain n'écoute pas

Offline vlad235

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 20, 2015, 16:47:05 »
mam pytanie czy w tych swoich palnikach jako naped wlewaliscie aceton ? nie rozpuszcza sie te plastikowe elementy pompki w srodku zasobnika na paliwo ? odpalilem sigga na acetonie ,pali falnie ,kolorki plomienia fajne i takie tam bajery ,rozpreza sie fajnie ,ale czy nie zje mi to plastikow ,jakies uwagi chetnie przyslucham sie dyskusji
c'est une triste chose de songer que la nature parle et que le genre humain n'écoute pas

Offline vlad235

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 20, 2015, 17:53:56 »
Dobra...jest odpowiedz z "zagramanicy " aceton nie rozpusci elementow jednak wplynie na tyle niekorzystnie na wezyk gumowy łalaczacy butle z palnikiem /w stalowym oplocie/ ,ze uniemozliwi doplyw paliwa do palnika.To tak dla potomnych i zainteresowanych_informacja o sigg fireget.Szkoda,bo fajne czyste paliwo i sie dobrze rozpreza nawet w zamrazarce :)