Autor Wątek: [Palniki] Poszukiwania odpowiedniego palnika  (Przeczytany 134294 razy)

Offline Shwarc

Odp: [Palniki] Poszukiwania odpowiedniego palnika
« Odpowiedź #475 dnia: Lipiec 30, 2016, 20:21:27 »
Yatzek już tego tytana 25g testuje i chwali. Alternatywa UL wydaje się idealna.

Offline Yatzek

« Odpowiedź #476 dnia: Lipiec 30, 2016, 21:25:03 »
Potwierdzam. BRS-3000T nie jest moim pierwszym i jedynym palnikiem. I nie uważam go za idealny do wszystkiego, ale do zastosowań minimalistycznych jest wprost wymarzony.
Co istotne, nie mam co do niego zastrzeżeń konstrukcyjnych (pomijając małe drobiazgi), a i wykonanie stoi na przyzwoitym poziomie.
Z racji swojej niskiej wagi jest dość delikatny, choć z uwagi na użycie tytanu, ta delikatność jest pozorna. Niemniej nie przeciążam go, bo i nawet nie mam czym... Wykonałem do niego dyfuzor rozpraszający płomień, więc mogę go używać z patelnią, co też czyniłem.

Jestem w zasadzie gotów do wstępnej recenzji, ale co wrócę ze szlaku to pakuję się na następny, więc pewnie przed jesienią się za opis nie zabiorę. Niemniej jednak palnik mogę polecić solistom - minimalistom. Rodzinom 2+ 500+ lub 2+ 1000+  ;D zalecam nabycie czegoś bardziej pokaźnego.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline misiak76

« Odpowiedź #477 dnia: Maj 24, 2017, 08:55:10 »
Przeglądając produkty BRS natknąłem się na taki ciekawy palnik
Wielofunkcyjny zewnątrz kuchenka gazowa camping piecyk gazowy przenośny miotacz ognia drewna-spalanie drewna piece do uprawiania turystyki pieszej podróży gotowania bbq
http://s.aliexpress.com/UzMB3Ave

Gotując podładujesz telefon. Wiem, że już są takie kuchenki ale ta jest wg mnie najmniejsza i chyba też najtańsza.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline Shwarc

« Odpowiedź #478 dnia: Maj 24, 2017, 11:42:16 »
No fajnie tylko jedno ale - ile potrzebujesz czasu na naładowanie PB lub telefonu, a ile czasu gotujesz litr wody?

Offline sieku

« Odpowiedź #479 dnia: Maj 24, 2017, 12:50:13 »
Brs 6000 w zewnątrz kemping kuchenka piec na drewno węgiel bbq kuchenka piec piec elektroniczne dmuchawy
 http://s.aliexpress.com/YVzIvuEf
(from AliExpress Android)

Tu sa lepsze zdjęcia.
Może i fajny pomysł, ale akurat wykonanie BRS przywodzi na myśl bardziej jakis koncepcyjny prototyp niż gotowy produkt. Przełącznik z nocnej lampki szczególnie mi sie podoba :D
No i to nie jest kuchenka gazowa a palenisko na drewno.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Online orysb

« Odpowiedź #480 dnia: Maj 24, 2017, 13:17:29 »
Gotując podładujesz telefon. Wiem, że już są takie kuchenki ale ta jest wg mnie najmniejsza i chyba też najtańsza.
To nie służy do ładowania telefonu. To jest zasilanie do wiatraczka dmuchawy. Lepiej to widać na obrazku "Insturction":

Offline misiak76

« Odpowiedź #481 dnia: Maj 24, 2017, 13:31:16 »
Widać że tępy w języku angielskim jestem [emoji12]

Offline Natalka

« Odpowiedź #482 dnia: Listopad 08, 2018, 19:49:58 »
Witam wszystkich i odkopuję temat palników.

Wybieram się na miesięczny trekking i rozważam zabranie ze sobą palnika. Najpierw wpadło mi do głowy, że właśnie gazowy palnik będzie najlepszą opcją, ale niestety lecę samolotem i według regulaminu nie mogę zabrać palnika gazowego na pokład. Wydaje mi się, że jedyna alternatywa to palnik benzynowy...polecicie coś? Używacie? Dobra jest to opcja?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #483 dnia: Listopad 08, 2018, 21:08:49 »
Przewieźć samolotem nie możesz, ale zorientuj się czy na miejscu nie da się kupić czasem gazu. Benzynę traktuj jako ostateczność, ma wiele poważnych wad.

« Odpowiedź #484 dnia: Listopad 09, 2018, 00:05:17 »
Zawsze mi się wydawało, że palnik gazowy można przewieźć w bagażu podręcznym, nie można tylko paliwa (kartuszy). No a w rejestrowanym rzecz jasna każdy rodzaj palnika. A jak na miejscu jest kłopot z nabyciem gazu to może paliwo alkoholowe i palnik z puszki? No i pozostaje jeszcze kuchenka na drewno, zabieram ją jak mi szkoda wydawać kasę na kartusz, a warunki drzewne sprzyjają.

Offline grendel

« Odpowiedź #485 dnia: Listopad 09, 2018, 04:26:51 »
Sam palnik, zarówno gazowy, benzynowy jak i wielopaliwowy przewieziesz w bagażu podręcznym bez problemu. Nie przewieziesz kartusza gazowego ani butelki do benzyny, nawet pustej. Butelka (pusta) może lecieć w bagażu rejestrowanym, kartusz gazowy nawet w rejestrowanym nie może.

Palniki benzynowe czy wielopaliwowe mają swoje wady (jak ciężar, konieczność wstępnego podgrzania, okopcenie, zapach benzyny/nafty/oleju napędowego) ale mają też zalety (benzyna jest tańsza niż kartusze, łatwiejsza do zdobycia, pali się bez problemu w niskich temperaturach i na dużych wysokościach.

Palniki gazowe są tanie, wielopaliwowe drogie - produkty MSR, Primus czy Optimus startują od ok. 600 zł. Na AliExpress znajdziesz je jednak w cenie od ok. 160 zł. Sam od kilku lat używam wielopaliwowego BRS 8B z Chin. W tym czasie dwukrotnie musiałem wymienić w jego zestawie uszczelki przy butelce (są w zestawach ale warto zaopatrzyć się w dodatkowe i mieć je zawsze ze sobą). Palnik ten trochę waży ale dla mnie podczas długich wyjazdów liczy się bardziej jego ekonomiczność i łatwość uzupełnienia niedoboru paliwa niż jego ciężar.

Zdania co do tego jaki rodzaj palnika jest najlepszy są oczywiście podzielone. W sieci znajdziesz sporo porównań palnik wielopaliwowy vs. gazowy. Poczytaj, zapoznaj się z wadami i zaletami. Innych  nie polecam z uwagi na ich  znacznie mniejszą efektywność. Mogą natomiast stanowić "koło ratunkowe", gdy podstawowe źródło ciepła nam padnie czy się skończy.

Offline Natalka

« Odpowiedź #486 dnia: Listopad 09, 2018, 10:17:21 »
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi!

Jade w miejsce, które jest z tych bardziej odludnych i raczej ciężko będzie z dostępem do gazu. Dlatego biorę pod uwagę opcje: co wezmę ze sobą to będę miała. Muszę przemyśleć sprawę.

Dzięki!

Offline Shwarc

« Odpowiedź #487 dnia: Listopad 09, 2018, 15:05:31 »
Palniki benzynowe czy wielopaliwowe mają swoje wady (jak ciężar, konieczność wstępnego podgrzania, okopcenie, zapach benzyny/nafty/oleju napędowego) ale mają też zalety (benzyna jest tańsza niż kartusze, łatwiejsza do zdobycia, pali się bez problemu w niskich temperaturach i na dużych wysokościach.

A potem zgaszenia. Co to oznacza w praktyce? Straty, straty, straty. W konsekwencji dochodzi do tego, że ilość zużytego paliwa niemal się podwaja w stosunku do gazu. To bardzo poważna wada jeśli trzeba te paliwo nosić na grzbiecie. W praktyce palniki na paliwa ciekłe są świetne, ale dla większej grupy osób i przy gotowaniu jakichś większych dań. Podgrzewanie na takich wynalazkach kubka wody, może doprowadzić do szału.
Zapomniałeś też dopisać z czym wiąże się te kopcenie oraz jaki płomień może wywołać wstępne podgrzanie palnika. Niestety, w namiocie używanie takowej praktycznie odpada, a szczególnie jeśli przedsionek jest mały/niski, a wiatr nie wieje z prędkością huraganu, by szybko przewentylować nam to małe pomieszczenie.

Natalka, no to jak nie ma dostępności do gazu, to trudno o jakąś alternatywę poza tymi, co Agnieszka wymieniła. A opcja wysyłki gazu pocztą/kurierem itp?

Offline Natalka

« Odpowiedź #488 dnia: Listopad 09, 2018, 15:58:50 »
Nie mamy na miejscu żadnych noclegów zarezerwowanych, bo zakładamy spanie w namiocie przez prawie cały pobyt. Nikogo tam nie znamy i wysyłka nie wiadomo ile by szła. Uderzamy na treking na wyspy zielonego przyladka i nie mam pojęcia jak tam 'poczta' funkcjonuje. Ale nie mam ciśnienia, w najgorszym wypadku nie wezmę palnika i pozostanie dieta sucharowa :)
Ale też warto na przyszłość wiedzieć, że gazowy najlepszy. Także dziękii za info, pewnie będę sie musiała zaopatrzyć w przyszłości.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #489 dnia: Listopad 09, 2018, 18:36:20 »
Bez przesady, nie idźmy też w skrajność. Wiesz co i jak, to i sama zdecyduj co zrobić teraz.

Offline grendel

« Odpowiedź #490 dnia: Listopad 09, 2018, 19:38:53 »

Ale też warto na przyszłość wiedzieć, że gazowy najlepszy.
No ja bym się nie zgodził. Gazowy też ma swoje wady. Palnika ani rozwiązania idealnego nie ma. Zawsze trzeba iść na jakiś kompromis. Jedno jest pewne - najbardziej efektywnymi palnikami (najszybciej działającymi) są palniki wykorzystujące efekt sprężenia czynnika palnego czyli gazowe i
wielopaliwowe.

Nie demonizowałbym jak Shwarc benzyny jako paliwa - ale mam na myśli palnik wielopaliwowy, w którym spręża się paliwo i dostarcza do dyszy w stanie gazowym. Wiem, że on akurat jest przeciwnikiem takowych. A ja z kolei przejechałem tysiące/przeszedłem setki kilometrów z nim, paliłem zimą, latem, w słońcu i na zajebistym wietrze. Poza przypadkiem, że padła uszczelka nie miałem żadnych problemów. Ale w gazowym palniku uszczelka też może paść.

Z reguły nie sypiam w jednym miejscu więcej niż noc/dwie, ponieważ uprawiam taką aktywność, że się przemieszczam (wraz z namiotem). Nigdy nie zachodziła potrzeba bym musiał rozpalać palnik w namiocie (czego oczywiście bym nie zrobił ze względów bezpieczeństwa). Gdyby jednak taka potrzeba zaistniała, to w każdym moim namiocie mógłbym zrobić to w przedsionku. Oczywiście z zachowaniem rozwagi. Z czasem dochodzi się do wprawy, kiedy należy zakręcić zawór przy butli z benzyną, by nie wypuścić zbyt dużej jej ilości (co wiąże się z większym płomieniem) dla wstępnego podgrzewania.

Faktem jest, że przygotowanie i wyczyszczenie po użyciu palnika wymaga więcej czasu. Kopcenie zachodzi na początku, kiedy wstępnie podgrzewane są dysza i rurka doprowadzająca czynnik palny. Kopcenia można uniknąć stosując "czyste" płyny jak np. benzyna ekstrakcyjna. A po zakończeniu gotowania? Zawór w pompce w butelce od palnika Primus jest tak skonstruowany, że wystarczy butelkę obrócić, by odciąć dopływ benzyny do dyszy palnika. Kopcenie w tym przypadku również nie zachodzi.

Zaś co do strat i zysków - nie wiem jakie są doświadczenia Shwarca (sądzę, że z racji jego negatywnego nastawienia raczej krótkotrwałe) ale ja palnikiem wielopaliwowym na butelce 0.5 litra benzyny gotowałem dwa, trzy posiłki dziennie dla dwóch osób przez tydzień do dziesięciu dni. 0,5 l benzyny to nawet w Polsce 2.50 zł. Bez porównania do cen kartuszy gazowych.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2018, 20:34:59 wysłana przez grendel »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #491 dnia: Listopad 09, 2018, 20:28:37 »
Mnie kolego kartusz gazowy wypełniony 450g propanu kosztuje 4,50zł. a 230g butanu dostępnego nawet na Ukrainie, może kosztować tylko 3,50. Jeśli ty kupujesz w sklepach turystycznych, to mów za siebie, ja okradać się nie daję i niestety jest coraz więcej takich, którzy to zrozumieli.
Nie, nie mam kopciucha bo niby po co, ale kilkukrotnie byłem na wyjeździe z kolegami, którzy kopciucha mieli i mają od lat, a ja się tym zabawom przyglądałem. Każdy z nich zrezygnował z paliwowca właśnie z w/w powodów. To sprawdza się tylko na wyjazdach w odludne tereny gdzie nie możemy kupić/przywieźć gazu, a samo gotowanie będzie dla więcej niż jednej osoby. O wadze tej maszynerii nawet nie wspomnę, bo porównać 25g palniczka z 200/300g kopciucha nie ma nawet co.
Pewnie, że w lato można zabrać śpiwór zimowy i w nim spać, ale po co skoro przyjemniej będzie w letnim?

Offline grendel

« Odpowiedź #492 dnia: Listopad 09, 2018, 20:49:39 »
Tak, tak wiem.  Też ładuję sobie gaz do kartuszy z dużych butli. Wtedy jest tanio. Ale nie sądzę, by Natalka czy szereg innych osób to robiła. I nie o to ona pytała. Przy zakupie palnika gazowego raczej będzie skazana na "okradanie siebie" i niestety zakup kartuszy w sklepach turystycznych.

A na Wyspach Zielonego Przylądka raczej nie będzie cen z Ukrainy. O dostępności kartuszy tam i gęstości sklepów turystycznych nie mam informacji ale mniemam, że samochody tam jakieś jeżdżą i prawdopodobieństwo zaopatrzenia się w benzynę będzie większe niż znalezienie punktu sprzedającego (pasujące) kartusze.

Swoją drogą to zastanawiające jak można z takim zacietrzewieniem wypowiadać się na temat czegoś, czego samemu nigdy się nie doświadczyło...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #493 dnia: Listopad 09, 2018, 21:25:59 »
Chyba nie do końca zrozumiałeś moją konkluzję wcześniejszej wypowiedzi i nie rozumiesz co piszę i przekazuję chyba, że piszesz by zaistnieć?

Jak można z takim zacietrzewieniem się wypowiadać na temat mocy prądu 500V skoro nigdy się go językiem nie dotknęło? Rozumiesz aluzję? By wiedzieć że wdepnięcie w gówno nie jest przyjemne nie trzeba tego robić, wystarczy powąchać z niewielkiej odległości, by to stwierdzić. To samo tyczy się palnika, uczestniczyłem w tym gotowaniu, widziałem na własne oczy problemy, wszystko przeliczyliśmy na gramy zużycia, opłacalności, objętości itd. a ty nadal twierdzisz, że muszę własnoręcznie odpalić machinę, bu mieć prawo się o niej wypowiedzieć. No cóż...

Offline grendel

« Odpowiedź #494 dnia: Listopad 09, 2018, 21:44:24 »
I pewnie wszędzie chodzisz pieszo, bo benzyna śmierdzi.
... wszystko przeliczyliśmy na gramy zużycia, opłacalności, objętości itd...
Nie, no nie wierzę... Stara telewizyjna "Sonda" się chowa. Szacun, naprawdę szacun. Lepiej jak w "Pogromcach mitów". Reszty nie trzeba, dziękuję.

« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2018, 22:08:11 wysłana przez grendel »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #495 dnia: Listopad 10, 2018, 11:28:02 »
Ech, gadka o niczym, ale zrób to kiedyś, to podyskutujemy merytorycznie o zasadności noszenia benzynowca. Na razie nie ma o czym rozmawiać.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2018, 11:47:06 wysłana przez Shwarc »

Offline kuzon

« Odpowiedź #496 dnia: Listopad 10, 2018, 13:08:32 »
Na taki wyjazd wziąłbym palnik multifuel z butelką na paliwo i w zależności od dostępności używałbym albo gazu, albo paliwa płynnego. Tak robiliśmy przy okazji TMB, choć na same łażenie był tylko gaz w plecaku. No ale w tych terenach, z zakupami nie ma większych problemów. Benzynę ekstrakcyjną używaliśmy przy stacjonarnym biwakowaniu w celu redukcji kosztów (no i nie wiem dlaczego, ale odpalanie benzynówki sprawia mi przyjemność ;D ). Wady takiego rozwiązania, to według mnie:
-palnik jest cięższy niż stricte gazowy (ale oferuje o niebo lepszą stabilność)
-trzeba nosić pustą butelkę na paliwo w razie W
-dodatkowe gadżety do opanowania i noszenia, dysze na różne paliwa, kluczyk do dysz itd.
-cena!!!

Ale przy takim układzie, jak dostanę gaz, to jadę tylko na gazie, a jak się nie uda, to napełniam go tym, co tam się znajdzie i dalej mam działającą kuchenkę. Przed wyjściem na TMB wymieniałem dyszę na gazową i dałem ciała, wkręciłem inną, nie do gazu, dzięki czemu palnik przez całą drogę działał na połowie mocy ;D A oczywiście reszta została w samochodzie, no bo po co nosić 4 gramy żelastwa więcej, skoro i tak będę korzystał tylko z gazu ;D
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline Shwarc

« Odpowiedź #497 dnia: Listopad 10, 2018, 14:33:15 »
Fajne i logiczne rozwiązanie także na przyszłość. Teraz przyda się benzyna, a może i gaz na miejscu się kupi. Tylko jedno ale, czy nie lepiej byłoby mieć dwa osobne palniki? Szarpnąć ultra lekkiego gazowca tytanowego i poszukać najlżejszego paliwowca. Zabranie dwuch na ten jeden wyjazd spowoduje przeciążenie o max. 100g, ale skolei na innych wyjazdach zabierzemy już tylko gazówkę i nie będziemy nosili zbędnych 300g benzynowca.

No i nie dodałeś tylko tego prawie dwukrotnie większego zużycia paliwa. To spora wartość, ok. 1,7x więcej. Wynika to z 3 faktów, pierwsze to dodatkowe ml na rozpalenie, a potem wypalenie do końca ilości pozostałej w rurce. Trzecim jest nieco mniejsza kaloryczność. Suma sumarum daje to w skrajnym przypadku ok. 500g więcej porównując do gazówki z dwoma kartuszami 450g. Sporo jeśli trzeba to nosić na grzbiecie. Ale tak jak napisałeś, na bazie czy podczas gotowania dla +2 osób jest to nienajgorsze rozwiązanie.

Offline grendel

« Odpowiedź #498 dnia: Listopad 10, 2018, 15:03:16 »
Na taki wyjazd wziąłbym palnik multifuel z butelką na paliwo i w zależności od dostępności używałbym albo gazu, albo paliwa płynnego.
O niczym innym nie pisałem jak o kuchence wielopaliwowej.
Sam od kilku lat używam wielopaliwowego BRS 8B z Chin. W tym czasie dwukrotnie musiałem wymienić w jego zestawie uszczelki przy butelce (są w zestawach ale warto zaopatrzyć się w dodatkowe i mieć je zawsze ze sobą). Palnik ten trochę waży ale dla mnie podczas długich wyjazdów liczy się bardziej jego ekonomiczność i łatwość uzupełnienia niedoboru paliwa niż jego ciężar.

A omnibus forum najpierw pisze:
By wiedzieć że wdepnięcie w gówno nie jest przyjemne nie trzeba tego robić, wystarczy powąchać z niewielkiej odległości, by to stwierdzić. To samo tyczy się palnika, uczestniczyłem w tym gotowaniu, widziałem na własne oczy problemy, wszystko przeliczyliśmy na gramy zużycia, opłacalności, objętości itd.

(...) Ech, gadka o niczym, ale zrób to kiedyś, to podyskutujemy merytorycznie o zasadności noszenia benzynowca. Na razie nie ma o czym rozmawiać.
by za chwilę napisać:
Fajne i logiczne rozwiązanie także na przyszłość. Teraz przyda się benzyna, a może i gaz na miejscu się kupi.

(...) Tylko jedno ale, czy nie lepiej byłoby mieć dwa osobne palniki? Szarpnąć ultra lekkiego gazowca tytanowego i poszukać najlżejszego paliwowca. Zabranie dwuch na ten jeden wyjazd spowoduje przeciążenie o max. 100g

::) Fajne i logiczne? Teraz? I nawet fajne jest targanie dwóch (tak, to się pisze przez "ó") palników? I nie jest za ciężko?  :o

Czy ty w ogóle wiesz co piszesz? I czytasz ze zrozumieniem to, co piszą inni?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #499 dnia: Listopad 10, 2018, 20:57:55 »
I to ponownie pokazuje, że masz trudności czytania ze zrozumieniem. Zacznij może od początku, ale tym razem nie wycinając zdań z kontekstu jak to cały czas robisz, a potem dopiero dyskutuj. Ja już nie mam siły.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2018, 21:11:30 wysłana przez Shwarc »