Autor Wątek: [Palnik] Primus Express Stove  (Przeczytany 16237 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Barsus

• tekst osobisty

Odp: [Palnik] Primus Express Stove
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:45:29 »
Jaka jest rzeczywista waga tego palnika? W sklepie znalazłem podaną wagę taką jak w pierwszym wpisie, a na alegro ok 96 g. Zgłupiałem, bo chcę kupić lekki palnik i jeśli expres waży 96 g to wolę kupić colemana f1 spirit za 100 zł a nie primusa za 150 zł.
black hole sun

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 13, 2011, 10:45:29 »

Offline atanor

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 13, 2011, 11:45:16 »
96 g waży wersja z piezo

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 14, 2011, 07:44:54 »
Ważyłem i wyszło 82g

Offline grzybson

« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:16:00 »
Dzisiaj stałem się posiadaczem wyżej wymienionego palnika, zakupiony został z myślą na majówkę. Fajnie wykonany, poręczny, lekki (wersja z piezo - zmierzone 97g). Odpaliłem go na chwilę na balkonie, nie mam co prawda porównania, ale płomień wydaje się naprawdę mocny. Wrażeniami z użytkowania podzielę się po powrocie.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - w palniku delikatnie lata taka blaszka, jakby grzybek nad wylotem gazu. Z tego co udało mi się dojrzeć przez "siatkę" luzy są raczej niewielkie. Domyślam się, że to normalne?

Offline grzybson

« Odpowiedź #29 dnia: Maj 05, 2014, 21:18:28 »
Wróciłem, palnik używania do gotowania wrzątku, jak i odgrzewania gotowego żarła spisał się znakomicie. Wydaje mi się, że dzięki nietypowemu, a'la sitko prysznica, palnikowi płomień bardziej równomiernie ogrzewał dno menażki. Mocno grzeje, ale bardzo ciężko w nim ustawić mały płomień - raz wykipiała mi zupka w proszku gotowana w małym kubku stalowym.

Wszystko fajnie, ale... palnik dzisiaj wrócił do sklepu na gwarancję, bo piezo odmówiło posłuszeństwa :/

Offline Shwarc

« Odpowiedź #30 dnia: Maj 06, 2014, 17:21:38 »
Z tym piezo to moim zdaniem norma, raz przyglądałem się jak jeden Słowak chyba z 10 minut bawił się tym dziadostwem by odpalić palnik. Moim zdaniem zbędny bajer tylko podnoszący wagę całości. Zwykła zapalniczka za kilka zł. sprawdzi się doskonale, a jak padnie to kupi się drugą.

Expres to typowy palnik świecowy, to właśnie taka konstrukcja grzeje punktowo i szybciej przypali zupkę niż typowy płomień dookólny. Zaletę tego płomienia doceni garnek z radiatorem, który zbierze gorące gazy rozprzestrzeniające się po dnie (od środka na zewnątrz) garnka. Palnik dookólny w kontakcie z małą średnicą naczynia może wychodzić poza jego obręb co powoduje wielkie straty energii.

Offline grzybson

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 06, 2014, 23:39:01 »
Shwarc, dzięki za wyjaśnienie :)
Garów z piezo nie mam, tylko trzy zestawy Harcerz, z czego dwa nigdy ognia nie widziały (nawet kiedyś pudełka do nich były)
Z tym piezo mam wrażenie, że jakby ten drucik w "osłonie" był za krótki i iskra nie mogła przeskoczyć do palnika. Bo jak przytknąłem palec, to na niego iskra przeskakiwała, kopalo

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 06, 2014, 23:39:01 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #32 dnia: Maj 07, 2014, 01:47:28 »
Garów z piezo nie mam
;D
takich garów nikt nie ma

Offline grzybson

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 07, 2014, 07:25:02 »