Autor Wątek: [Palnik] Primus Express Stove  (Przeczytany 16219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misiek_86

[Palnik] Primus Express Stove
« dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:49:26 »
Witam. Przyszedł czas żeby zakupić palnik. Wybór był ciężki, ale zdecydowałem się na Primus Express stove. Czy wybór był słuszny okaże się z czasem. Ale już coś powoli korci zakupić inny palnik. Kupiłem go za 101zł, aktualnie nie posiadam dokładnej wagi więc według informacji producenta waży 82g, moc jego to 2600 W. Zapakowany jest w woreczek siateczkowy z naszytym jakimś materiałem.

Palnik ma 3 ramiona które jedno z nich jest nieruchome, oraz  dwa plastikowe elementy jeden to do regulacji płomienia, a drugi przykręcony do dyszy.  Garnuszki które posiadam Coleman Mini Cook Kit dość stabilnie trzymają się.  Pokrętło od gazu odkręca się na 4,5 obrotu

Zestaw mój tak wygląda:

Po otwarciu:

Czas przejść do testu:

Temperatura na dworze +/- 14° C
Woda - nie wiem jaką temp miała nalewana z butli 5L która stoi w kuchni

Garnek 800 ml:  wysokość 10 cm, średnica 11 cm
Wlałem do niego 300ml wody, pokrętło ustawione na  0,5 obrót zagotował wodę w 6min. (garnuszek przykryty). Tutaj troszkę źle też przykryłem garnuszek.

Garnek 400 ml: wysokość 8,5 cm, średnica 9 cm
Ta sama ilość wody 300ml, też pokrętło ustawione  na 0,5 obrót zagotował wodę w 3min 40s (garnuszek przykryty)

Następnym razem:
Teraz 600ml w większym garnuszku zagotował wodę w 4min. Troszkę wiało, palnik odkręcony na 1obrót
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2010, 09:14:12 wysłana przez michal13031986 »

forum.outdoor.org.pl

[Palnik] Primus Express Stove
« dnia: Kwiecień 21, 2010, 08:49:26 »

Offline Shwarc

Odp: [Palnik] Primus Express Stove
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2010, 12:18:33 »
heheee, kolejny sposób testowania, tym razem na obroty ;D
A nie możesz wody schłodzić w lodówce do tych +2 st, wlać do pełna (0,8L) gara i zagotować na maksymalnym płomieniu? Gdzie są góry w których płynie woda w strumieniu o temp. pokojowej (+20st)? Takie testy na obroty g... dają bo nie są miarodajne i porównawcze.

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2010, 13:16:34 »
heheee, kolejny sposób testowania, tym razem na obroty ;D
O co dokładniej chodzi?
Ok nie ma sprawy na dniach zrobię taki test.

Offline atanor

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2010, 14:20:25 »
o to, że masz tysiąc pińcet czasów gotowania na rożnych obrotach. czas na max jest tylko jeden

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2010, 15:08:32 »
Ok to jutro/piątek zrobię test z palnikiem odkręconym na max w większym naczyniu 800ml wody i woda wyjęta zimna prosto z lodówki

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2010, 16:05:13 »
Dzisiaj kolejny test, bardziej miarodajny :)
Woda poszła do lodówki na 24/h i później jeszcze 10min do zamrażarki
Palnik odkręcony na max 800ml zagotował w 5:15

Offline Shwarc

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2010, 21:54:10 »
bez osłony, w mieszkaniu?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2010, 21:54:10 »

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2010, 22:08:53 »
na balkonie, troszkę wiało, bez osłony

Offline Shwarc

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2010, 18:04:11 »
i znowu to samo, troszkę tzn. ile? Zrób taki test bez osłony ale w domu gdzie wiatr nie będzie miał wpływu na czas gotowania.

misio

« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2010, 18:06:45 »
Tzn. nie bardzo wiem jak on miałby sprawdzić siłę wiatru i czym ją pomierzyć?
W sensie ma opisać, że na pobliskiej kałuży powstawały lekkie bryzy i nie leciały dachówki z dachu?
Bo nie kumam...

Offline atanor

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2010, 22:50:47 »
no można pomierzyć np. wiatromierzem :P
z kolei skala Beauforta pozwala na ocenienie siły wiatru "na oko".

Shwarc ma rację, kolejny błąd metodologiczny, wynik tego "eksperymentu" mówi dokładnie tyle, że kuchenka potrafi zagotować wodę. dobre i to ;)

misio

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:00:45 »
Zgadzam się, że obecne próby Michała127312732187 nic nie wnoszą, jednak...
Jednak bez przesady... Nie popadajmy w skrajności jakieś i debilne stwierdzenia, że trzeba podawać siłę wiatru w jakiejkolwiek skali, czy też z pomocą wiatromierza, podczas mierzenia czasu gotowania kuchenki, bo to się zaraz zrobi żenujące. Wydaje mi się, że stwierdzenia "trochę wiało", "wiało dość mocno", "wiatr napierdaczał" są wystarczające do tego typu eksperymentów...
Skalę Beauforta znam bardzo dobrze: w końcu nad kałużą mieszkam.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:09:10 »
generalnie chodzi o to by sobie nie utrudniać. Schłodzenie wody do +2st, zagotowanie 1 litra w bezwietrznych warunkach jest jak najbardziej możliwe do zrobienia każdemu w warunkach domowych. Po kiego wprowadzać kolejny czynnik czyli wiatr czy rozkręcanie zaworka na ćwierć obroty? Dzisiaj Michał w takim domowym laboratorium zmierzy czas gotowania Expresa, jutro ktoś inny zmierzy PR itd. a za miesiąc będziemy mieć jakieś konkretne dane. Obecnie jest tak jak pisze atanor, wiemy że Expres jest w stanie zagotować wodę i nic poza tym.
Akurat tak się składa, że od niedawna mam też Expresa i z tego co pamiętam to kranówkę zagotował w domu w ok. 4min. Jak widać czynnik wiatru jednak był istotny bo wynik wzrósł o jakieś 20%.
Z palnikami jest mniej więcej tak jak z termosami, co to znaczy, ze herbata po 12h jest ciepła, letnia, w sam raz czy chłodna?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2010, 23:13:06 wysłana przez Shwarc »

misio

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:13:10 »
Napisałem chyba dość jasno: chodzi mi wyłącznie o nazewnictwo i niewprowadzanie niepotrzebnych gadżetów.
To, że wiatr ma wpływ na długość gotowania jest dla każdego chyba jasne jak słońce, nawet tego kto nie ma kuchenki pt. Express, a gotował choćby na ognisku. Tak samo jasnym jest, że obecne próby Michała21312712, mimo jego całych chęci, nic nie wnoszą w kwestii merytorycznej dotyczącej ww palnika.
Temperaturę w termosie możesz sobie zmierzyć praktycznie za złotówkę, ale podejrzewam, że wiatromierz jest jednak ciut droższy... Jak napisałem wcześniej: nie popadajmy w paranoję...

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:17:37 »
ok napiszcie jak przeprowadzić test i tak przeprowadzę go. Przynajmniej nauczę się :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2010, 23:23:21 wysłana przez michal13031986 »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:17:37 »

Offline atanor

« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 25, 2010, 23:35:58 »
więc logiczne jest, że jeśli ktoś nie ma sprzętu to robi eksperyment w warunkach bezwietrznych lub kilka kuchenek w tym samym warunie.
moja eksperymentatorska dokładność każe mi testować takie kuchenki również na identycznych paliwach, czyli powinny być znane takie parametry jak: marka (skład i prężność par mieszanki), ilość gazu oraz temperatura które również znacznie wpływają na czas gotowania, ale daruję sobie, bo jeszcze mnie od paranoików powyzywacie ;D ;D ;D

założenia takich eksperymentów mają za zadanie porównać palniki, gdzie różnica 20s jest już istotna, a niewielki wiatr wydłuża czas gotowania o kilka min.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 26, 2010, 00:04:35 »
dokładnie

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 26, 2010, 12:21:02 »
zapomnieliście o jednym bardzo istotnym czynniku  - ciśnieniu atmosferycznym - bez porównania ciśnienia porównania są skrajnie niewymierne

a tak poważne jaka jest różnica pomiędzy czasem gotowania 3.30 a 3.50 skoro 20s robi różnicę?
czemu mają służyć takie porównania oprócz zaspokojenia pociągu do cyferek i gadżetów?

Offline atanor

« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 26, 2010, 12:54:29 »
fakt zapomnieliśmy, choć nie wiem czy w wypadku nizinnych testów ma to duże znaczenie. wahanie ciśnienia na skutek pogody to odpowiednik jakiś max 200m przewyższenia.

0.01s w biegach na 100m to też niewiele, a różnica jest istotna ;D
chyba po to są takie fora. znajdą się ludzie którzy z pozoru robią bezsensowne rzeczy (ważą, mierzą, liczą), ale z tego wyłaniają się rankingi kuchenek, ale i śpiworów, latarek, gpsów, samochodów, aparatów foto, które pozwalają ci wybrać ten o najbardziej wyśrubowanych parametrach lub/i najbardziej dostosowany do potrzeb.
gdyby nie walka o każde kilka % parametrów to dalej byś używał żarówek o czasie świecenia 20h.

poza tym różnice tych 20s w kuchenkach wzrastają do minut w przypadku większych wysokości lub podczas topienia śniegu. trudno to ekstrapolować bez kilkukrotnych prób, ale nie wymagajmy zbyt wiele od takich amatorskich doświadczeń. pewien obraz dają.

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #19 dnia: Maj 02, 2010, 09:32:13 »
Może teraz troszkę lepiej będzie, woda stała 24/h w lodówce, palnik odkręcony na max. gotowałem w pokoju, okna zamknięte ;) bez osłony,  zagotował 800ml w 3min 40s

Offline Shwarc

« Odpowiedź #20 dnia: Maj 02, 2010, 09:42:05 »
o właśnie, czyli 1L wyszło by pewnie nieco ponad 4 min. Myślę, że to dość dobry wynik

Offline endless

• Na kaca najlepsza praca :)

« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 01, 2011, 21:07:30 »
Na wstępie chciałbym wszystkich powitać  ahoj.

mam pytanie do użytkowników Primus Express, czy nie ma problemu z gotowaniem strawy, przypaleniem? Palnik ten wygląda jak świecowy chociaż producent podaje że nie działa tak punktowo jak typowe świecow
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2011, 22:46:19 wysłana przez misio »

Offline renko

« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 01, 2011, 22:55:29 »
Kolega na takim gotował podczas dwutygodniowego wyjazdu. Nie tylko wrzątek, ale też jakieś paciarajki sobie jednogarnkowe przyrządzał i nic nie przypalało się.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 02, 2011, 09:22:32 »
Jak będziesz nieostrożny to na każdym palniku przypalisz. Expres jakoś specjalnie nie odbiega od normy palnikowej, trochę grzeje bardziej punktowo ale bez przesady, wystarczy pomieszać i będzie git.

Offline endless

• Na kaca najlepsza praca :)

« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 02, 2011, 09:51:42 »
No to klasa dzięki