Autor Wątek: [Materace "nadmuchiwane"]  (Przeczytany 29161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RH

Odp: [Materace "nadmuchiwane"]
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:05:17 »
Az mi sie nie chce wierzyc w te przyblizone R, to wartosc dla 8mm sklejki...
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:05:17 »

Offline r3das

« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:58:29 »
zgadzam sie ze lepiej spac na alu niz bez ale to i tak nie zmienia faktu ze to bardzo mierny wynik w porownaniu z matami czy materacami

misio

« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:07:00 »
Na dmuchanym materacyku pizga tak samo i ile nie bardziej: oziębia się nadmuchane do środka powietrze i nie jest za fajnie...

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:52:14 »
Znalazlem dosyc ciekawy artykuł o TOG i R-Value ( US ) , R-Value ( w Europie )
http://www.outdoorsmagic.com/thoughts-from-the-outdoors/trans-atlantic-tog-war-explained/7302.html

Mata piankowa Multimat tego typu
http://www.multimat.uk.com/product.asp?Ref=3&Label=Adventure&Nav=1&ProductRef=21
ma tog value 2.3   = 0,23 RSI

A materacyk z Multimat tog Value 1.7     = 0,17 RSI
http://www.multimat.uk.com/product.asp?Ref=3&Label=Adventure&Nav=1&ProductRef=23

pozdrawiam
Cygnus

Offline Ivan

« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 29, 2012, 23:21:16 »
R=0,42.

Czyli zaden
A czemu żaden? Mi alumata na lato, przy syntetycznym śpiworze była ok. Przy puchowym gorzej, brałem tylko kiedy wiedziałem, że będę spał na suchym runie leśnym, które samo z siebie izoluje. Po złożeniu alumaty na pół R-value robi się podobne do Packlon Lego.
A materacyk z Multimat tog Value 1.7     = 0,17 RSI
Przy czym R w jednostkach SI (czyli europejskie) trzeba przemnożyć razy 5,7 aby wyszło amerykańskie. Therm a Rest podaje wartości R w jednostkach amerykańskich. Dla alumaty też podałem w amerykańskich.

Offline marcus

« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 14, 2013, 19:14:35 »
Witam,
ośmielę się zapodać mój pierwszy wątek na tym forum - ale drżą mi kolana cholera... :-\
Mam mały problem z wyborem materacyka - może któryś z Was ma takowy, lub słyszał o nich jakieś wieści. Usiłowałem wcześniej poruszyć ten mój egoistyczny w końcu temat na innym forum - traktujący głównie o " specyficznych zimowych nartach"- ale coś nie ma do tej pory odzewu. Albo mnie koledzy tam zlali, albo po prostu nic o interesujących materacykach nie wiedzą  :(
Wracając do sedna... Który Panów i Pań zdaniem materac z niżej wymienionych (w linkach) jest lepszy ???

http://8a.pl/maty-i-materace/materac-pacific-outdoor-ether-thermo-6
http://hyaliteequipment.com/sleeping-pads/view/adventurer-ac-womens-accw

Obydwa są 3 sezonowe.Ten drugi jest modelem damskim, docieplonym dodatkowo w stopach. Ma wg producenta długość 168 cm, ale z moim małym wzrostem 172 cm chyba bym się zmieścił (znalazłem gdzieś w necie test jakiegoś Żabojada, że zmieścił się na nim na styk - a Kolo miał 175 cm). Ten model damski mogę tez kupić sporo taniej, co jest ważkim argumentem w tej loterii fantowej  :D
Jeśli mogę prosić o radę - byłbym cały happy !!!!!!!! Wiem, że na forum kilka lat temu był już wątek o Ether Thermo 6, ale ja pytam w nieco innym znaczeniu, a i czas już spory minął - więc może są nowe Wasze spostrzeżenia...

Offline kubi

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2013, 11:54:10 »
Ja to w ogole nie wiem o co pytasz... Nikt Ci tego nie porowna bo do tego musialby miec obydwa i je jakis czas uzytkowac. Co jest raczej niemozliwe bo jeden jest meski a drugi damski.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2013, 11:54:10 »

Offline marcus

« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2013, 13:21:24 »
Hey, dzięki za odzew ! Teoretycznie jest to możliwe, jeśli użytkuje je jakaś parka (facet i dziewucha). I panna (lub mały gość) prześpi się raz na tym, a innym razem na drugim materacu  :D Ale praktycznie - przyznaję Ci rację - b. mała szansa. NIE PRZEMYŚLAŁEM DOBRZE PYTANIA z tym "co jest lepsze"- sorki !!! Ale głównie chodziło mi o spostrzeżenia z użytkowania tych konkretnych modeli... Lub podobnych 3 sezonowych. Jeśli nie mylę się, to Ty miałeś chyba taki materac- tylko POE Elite ???? (chyba wyczytałem to na forum z postów ok. 2010 r). Jeśli tak, to powiedz mi proszę, czy nadal go użytkujesz (czy przetrwał tyle lat) i jak jest z komfortem spania... ? Pzdr.

Offline kubi

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2013, 13:28:08 »
Przetrwal ale przyznam ze rzadko jest uzywany bo mam TAR Prolite 4 i glownie na tym spie. Ethera uzytkuje moja lepsza polowa ale twierdzi ze srednio jest wygodny i woli spac na Thermarescie.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline marcus

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 20, 2013, 14:29:29 »
OK, jeszcze raz dzięki Kubi za Twój odzew ! Nie było innych odpowiedzi, więc zdecydowałem się i zamówiłem Adventurer-a. Zobaczymy... czy to nie była wielka pomyłka... :'(
Może za jakiś czas, jak materac na maxa poużywam (mam też dodatkowo samopompę jak Ty), pokuszę się o jakiś komentarz na forum. O ile będzie to kogoś interesowało... ;D

Offline gregon

« Odpowiedź #35 dnia: Luty 23, 2014, 13:59:41 »
Widze, ze materace nie sa zbyt poularne na odorze i zachodze w glowe dlaczego?
Nie mialem wprawdzie kontaktu z samopompami, ale milo wspominam dziesiatki nocek na materacu. Widze duzo zalet a wspominane wady raczej mnie nie przekonuja. Pompowanie nie jest dla mnie specjalnie uciazliwe. Ryzyko przebicia takie samo, a materac dorownuje waga, bije cena i objetoscia. Ze wzgledu na ryzyko przebicia przeznaczenie zakladam na krotsze wyprawy (do 2-3 dni drogi od auta) lub aby sie porzadnie wyspac po dlugim wypadzie (na dluzsze hajki kupuje Z-Lite). Nie bardzo dociera do mnie jak 2,5cm mata moze byc wygodniejsza od 9cm materaca. Moze ktos mi naswietli sprawe lopatologicznie?
Na razie upatrzylem Trekker XL. Waga 700g, 195 x 63 x 9 cm, po zlozeniu rozmiar duzego kubka:

http://www.e-horyzont.pl/materac-trekker-xl_44965t?p[cat]=134

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 23, 2014, 14:10:00 »
Widze duzo zalet a wspominane wady raczej mnie nie przekonuja. Pompowanie nie jest dla mnie specjalnie uciazliwe. Ryzyko przebicia takie samo, a materac dorownuje waga, bije cena i objetoscia.

Zimą na materacyku nadmuchiwanym jest zimno. Izolacja od podłoża jest praktycznie zerowa.
Mnie to przekonuje, bo tego doświadczyłem.
Pompowanie jest uciążliwe szczególnie zimą, kiedy materacyk od środka po prostu zamarznie.
I tak jak pisałem: objętościowo nie jest to to samo co samopompa: samopompę zwiniesz praktycznie zawsze do takich samych minimalnych rozmiarów a zwijanie materaca nie dość, że trwa mega długo, to ciężko go doprowadzić do minimalnych [zakupowych] rozmiarów.
Ceną może i bije na głowę, ale ma ogromną tendencję do przebijania, bo nie posiada żadnych wzmocnień ani zabezpieczeń. Samopompę przebijesz najczęściej wtedy, kiedy masz pod spodem coś ostrego i się na tym położysz dociskając ją. Na samopompę masz łatki i rzadko rozdziera ona się dalej a materacyk rwie się bardzo często dalej i łatki nic nie dadzą.
W przypadku materacyka puszczanie powietrza przy zaworze jest wprost nagminne.
Latem w ogóle się nie opłaca tego brać tylko lepiej karrimatę.

Lepiej Ci się śpi na lekko twardym łóżku czy na takim, w które się zapadasz?
Znasz materacyk, z którego nie schodzi powietrze?

Offline gregon

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 23, 2014, 14:17:21 »
Spalem na jednym materacu chyba z 5 lat (jeszcze chyba pamietal PRL)  i nigdy nie bylo problemu. Poza tym wyprawe planuje na lato i temp w porywach do zera z puchowym workiem, badz grubym syntetykiem. Twardosc mozna regulowac dmuchaniem zaleznie od potrzeb.

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 23, 2014, 14:22:49 »
Twardosc mozna regulowac dmuchaniem zaleznie od potrzeb.

Wtedy już nie będzie mowy o potrzebach.
Nie oszukujmy się, ale dobra samopompa to dobra samopompa a materacyk to dobry jest na spanie w domu i na wodzie latem.
Ilość reklamacji takiego sprzętu jest i była zawsze przeogromna.

Chyba, że człowiek pcha się w takie coś, co posiada piterito lub filemoon, ale nie chińszczyznę...

Twój materac rodem z PRL, o którym mówisz, ważył spokojnie z 2/3 kg w wersji jednoosobowej a w dwu, to nawet i z 5.

Offline gregon

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 23, 2014, 14:31:56 »
Z waga starego materaca sie zgadza ;D. O tych problemach z zaworkami poczytam troche. Jesli to faktycznie nagminny problem to moze jednak zdecyduje sie na mate. Nie chce sytuacji gdy wywale 5-6 stow na mate, ktora przebije w pierwszy tydzien 3-miesiecznej wyprawy... Polecisz cos taniego, lekkiego i solidnego?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 23, 2014, 14:31:56 »

misio

Offline piterito

« Odpowiedź #41 dnia: Luty 23, 2014, 19:45:09 »
Zimą na materacyku nadmuchiwanym jest zimno. Izolacja od podłoża jest praktycznie zerowa.
Mnie to przekonuje, bo tego doświadczyłem.
Pompowanie jest uciążliwe szczególnie zimą, kiedy materacyk od środka po prostu zamarznie.
I tak jak pisałem: objętościowo nie jest to to samo co samopompa: samopompę zwiniesz praktycznie zawsze do takich samych minimalnych rozmiarów a zwijanie materaca nie dość, że trwa mega długo, to ciężko go doprowadzić do minimalnych [zakupowych] rozmiarów.
Ceną może i bije na głowę, ale ma ogromną tendencję do przebijania, bo nie posiada żadnych wzmocnień ani zabezpieczeń. Samopompę przebijesz najczęściej wtedy, kiedy masz pod spodem coś ostrego i się na tym położysz dociskając ją. Na samopompę masz łatki i rzadko rozdziera ona się dalej a materacyk rwie się bardzo często dalej i łatki nic nie dadzą.
Latem w ogóle się nie opłaca tego brać tylko lepiej karrimatę.

Lepiej Ci się śpi na lekko twardym łóżku czy na takim, w które się zapadasz?
Znasz materacyk, z którego nie schodzi powietrze?

;D ;D ;D
Therm-a-Rest Neo Air XTherm
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

misio

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 23, 2014, 20:27:00 »
Piterito, czytajmy całość a nie wybiórczo ;):

Chyba, że człowiek pcha się w takie coś, co posiada piterito lub filemoon, ale nie chińszczyznę...

Offline gregon

« Odpowiedź #43 dnia: Luty 23, 2014, 21:01:07 »
Piterito dzieki! Tego szukalem :). Na razie przekracza budzet, ale mam jeszcze dwa tygodnie. Sprobuje cos ugrac na gieldzie. Jak sie uda bedzie wypas, jak dostane becki to chinszczyzna z decatlonu ;)

Offline griffin

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 27, 2018, 15:22:31 »
Jakby ktoś szukał ciekawego materaca pompowanego to polecam Karrimor Helium Mat. Waży 470g, łatwo i szybko się pompuje (ma wbudowaną taką śmieszną wydajną pompkę), szybko się spuszcza powietrze, ma panele docieplone PrimaLoftem. Jest mniejszy niż samopompa z demobilu. Wygodny (jest przepaść między niem a dwoma karimatami), powietrze nie schodzi. Zapłaciłem za niego na SportsDirect ok 230 PLN. Jak na razie testowałem tylko raz w sprzyjających warunkach, więc się nie wypowiadam jeżeli chodzi o trwałość.

Offline dave

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 27, 2018, 16:08:09 »
Jak ten materac izoluje w niższych temperaturach? Napiszesz coś, jak już pokimasz na nim trochę? ;)

Offline griffin

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 27, 2018, 19:20:23 »
Napiszę, tyle, że ja w zimie jeszcze pod namiotem nie biwakowałem. Ale może w najbliższym sezonie? :) Jest szansa, że w jakieś zimniejsze rejony wybiorę się na jesieni, bo na razie przekroczyłem limit wypadów ;)