Autor Wątek: [Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach  (Przeczytany 21367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzsmi11

Odp: [Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 14, 2010, 12:34:42 »
A jak Ci się sprawuje ta stabilizacja w Pentaxie? Ostatnio naczytałem się dużo pozytywnych opinii o Pentaxie K-x ale jednym z minusów było słabe działanie stabilizacji cokolwiek ma to znaczyć.
Mówcie mi Krzycho :P

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 14, 2010, 12:34:42 »

Offline Human

« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 14, 2010, 12:38:01 »
Wlaśnie dopytałem, bo nie pamiętałem modelu- K100D bez super :) A ten rok w serwisie to wynik tego, że faktycznie autoryzowany serwis Pentaxa w tym kraju to jakiś gość z Warszawy, czy jakoś tak to było ;D
Never trust a smiling cat

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 14, 2010, 12:40:09 »
nooo... ;D
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline renko

« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 14, 2010, 12:50:38 »
Mi się sprzęt sprawuje dobrze i nie narzekam. Na forum systemowym też rzadko się zdarzają negatywne opinie.
Panowie, nie ma co się przerzucać wadliwymi egzemplarzami. Google wypluje w sekundę tysiące wypadniętych bagnetów, wybuchających lamp i strzelających guzików. Tak samo wśród Pentaksów, jak i Nikonów czy Canonów :) Zdjęcia lepiej pokażcie, a nie się nad sprzętem brandzlować będziemy :D

krzsmi11, cudów pewnie nie ma co oczekiwać. 2 działki bym raczej realnie obstawiał, że da SR.

Offline semow

« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 14, 2010, 17:55:57 »
Stabilizacja działa i to widocznie. Nie mam żadnych zastrzeżeń, ale ja to ignorantem jestem raczej w sprawach sprzętu foto.

Offline TomekS

• zmarźluch totalny co śpiworka szuka

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 19, 2011, 18:25:08 »
Mogę dodać słówko od siebie?
Mówi się, że najdłuższy możliwy do utrzymania czas wyzwolenia migawki to 1/[długość_ogniskowej]. Czyli dla ogniskowej 200mm najdłuższy czas, przy którym zdjęcie będzie nieporuszone to 1/200sek.
Stabilizacja wydłuża ten czas. W zależności od wersji, nawet czterokrotnie. Sam robiłem zdjęcia 200mm przy czasie 1/40sek, które są ostre. Oczywiście nie dotyczy to obiektów w ruchu, których stabilizacja nie zatrzyma :)
Dodatkowo, stabilizacja może działać w płaszczyźnie poziomej i pionowej, z możliwością wyłączenia tej pierwszej, co przydaje się przy fotografowaniu przyrody biegającej z auta :)

Przykład canona - w eLkach (profesjonalnych szkłach) montuje stabilizację dla obiektywów o ogniskowych od 24mm. Dla krótszych się nie opłaca.

Mam, używam, nigdy praktycznie nie wyłączam i nie zamieniłbym na cokolwiek innego :)

Offline Piotrek

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 19, 2011, 20:07:19 »
Trzeba sobie to policzyć, czy się zakup opłaci, czy nie. Obiektywy stabilizowane są zazwyczaj trochę droższe i trochę cięższe i jeżeli ktoś wali tylko foty na plaży, a jego odbitki nie przekraczają wielkością pocztówki, to nie musi mieć. W końcu ludzie się obchodzili bez stabilizacji przez sto lat, to i dalej się obejdą. Co jednakże nie oznacza, że toto się nie przydaje, bo to nie jest prawdą. Stabilizacja poprawia skuteczność fotografowania, szczególnie w warunkach słabszego oświetlenia i tyle. Tu nie ma nad czym dyskutować. To nie jest gadżet. A jeżeli kupuję aparat z kitem (ja tak zrobiłem) i on ma stabilizację, to przecież nie będę jej wypruwał, tylko podziękuję pięknie producentowi, że ją tam zamontował. Są sytuacje, gdzie lepsza słaba (jakakolwiek)stabilizacja, niż jej brak. A ortodoksom zawsze pozostaje taki mały szalterek z boku z napisem "on-off". ;D
Mam, a w zasadzie miałem, obiektyw z światłem 1.4, mój aparat robi znośne foty do Iso 1600, a kilka razy żałowałem, że nie mam w nim stabilizacji.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 19, 2011, 20:07:19 »

Offline Photon

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 01, 2011, 09:51:11 »
Dla mnie stabilizacja jest wspaniałym wynalazkiem. Pierwszy raz miałem z nim styczność w starym 70-300 IS Canona. Zrobiłem kadr z czasem 1/70, idealnie ostre, na ogniskowej 300mm (czyli 480mm na mniejszej matrycy). Włos mi się zjeżył na głowie. Dziś znajomy ma 200/2.0 VR Nikona (tak, ten za ponad 15kzł). Używa go na koncertach i mówi, że czas 1/40 to dla niego chleb powszedni, a i na czasie 1/15 czasem mu się uda coś ustrzelić z ręki! To już jednak zasługa nie tylko stabilizacji, ale i doświadczenia. W dynamicznych scenach jednak bardziej przyda nam się wysokie iso lub i duża przesłona (choć ta zmiesza głębie ostrości, co nie zawsze jest pożądane).

Najbardziej jednak lubię bardziej ekonomiczną wersję, tj Anti-Shake w płynie, czyli szybka setka i na zdjęcia :D

Offline Jakub

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 06, 2012, 21:23:13 »
Stabilizacja wydłuża ten czas. W zależności od wersji, nawet czterokrotnie. Sam robiłem zdjęcia 200mm przy czasie 1/40sek, które są ostre.
Nieśmiało zwrócę uwagę, że ostre i nieporuszone, to dwie oddzielne sprawy i stabilizacja ma wpływ tylko na ten drugi parametr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 21:44:00 wysłana przez crimson »

Offline Piotrek

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 07, 2012, 07:28:06 »
Śmiało zwracaj uwagę. Jeżeli to ma sens, to nawet ci podziękuję.
Tu nie ma.

Offline Jakub

« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 07, 2012, 11:10:15 »
Śmiało zwracaj uwagę. Jeżeli to ma sens, to nawet ci podziękuję.
Tu nie ma.
To może wytłumacz dlaczego nie ma? Ostrość to ogniskowa i stabilizacja nic do tego nie ma.

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 07, 2012, 11:16:43 »
A to ja zadam pytanie: po co jest stabilizacj? Żeby było nieostro, czy żeby było ostro?

Offline Jakub

« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 07, 2012, 11:20:43 »
Żeby było nieporuszone.
Wyłącz AF i włącz stabilizację. To na 99,9% zdjęcie będzie nieporuszone, ale czy ostre? To już zależy jak dobrze trafisz manualnie z ogniskową:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 11:25:41 wysłana przez Misio »

misio

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 07, 2012, 11:22:56 »
Może to kwestia słownictwa, ale dla mnie to to samo ;). Bo jak zdjęcie jest nieostre, to przecież jest poruszone ;D.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 07, 2012, 11:22:56 »

Offline semow

« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 07, 2012, 11:24:02 »
i już na poważnie: stabilizacja jakoś źle wpływa na ostrość?

Offline Jakub

« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 07, 2012, 11:26:19 »
semow - to są dwa oddzielne parametry. Ludzie nagminnie mylą nieporuszenie z ostrością. Zrobię Ci zdjęcie nieporuszone a równoczesnie nieostre, i za jedno odpowiada stabilizacja, a dokładnie czas otwarcia migawki, a za drugie ogniskowa czyli AF lub MF.

Offline semow

« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 07, 2012, 11:30:12 »
ja wiem co Ty masz na myśli ale weź pod uwagę że dla przeciętnego w miarę świadomego użytkownika aparatu nieostrym jest zdjęcie nie tylko nieostre sensu stricte ale także poruszone,
nie mówiąc już o znaczeniu leksykalnym

Offline Jakub

« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 07, 2012, 11:35:20 »
Dlatego kilka postów wyżej zwróciłem uwagę na ten błąd, ale Piotrek odpisał, że nie mam racji. To, że wiekszość uważa jak uważa, nie oznacza że ma rację. Spytaj ilu chcesz spotkanych ludzi z paratami fotograficznymi i spytaj co to jest ekspozycja, stabilizacja, AF/AM to fajnych rzeczy się dowiesz  ;)

Offline filemoon

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 07, 2012, 11:38:58 »
Ja uzywalem 80-200 canon z IS (obecnego modelu) czesto na 200mm moglem strzelic cos z czasem 1/17 sec. Ogolnie piekne szklo ale bardzo ciezkie (i drogie). Musialem oddac mialo defekt (nowe) na powlokach i luzy na pierscieniach.

Jedno z topowych szkiel (za ludzkie pieniadze) a takie wady produkcyjne (szklo bylo nowe!!).

Ale jak juz wspomniano is uratuje cie jak obiekty sie nie poruszaja. Gdy sie poruszaja to tylko szybszy czas ratuje aby zatrzymac je bez rozmazania.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 11:56:30 wysłana przez filemoon »

Offline semow

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 07, 2012, 11:41:35 »
dlatego też warto zastanowić się co ktoś ma na myśli pisząc "ostre", w danym kontekście, bo jak zwracam uwagę można poprawnie mówić o ostrości zarówno w wąskim znaczeniu jak i szerokim
jeżeli dla mnie jest to oczywiste, z moim pojęciem o fotografii, to nie widzę sensu czepiania się takich sformułowań

Offline Jakub

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 07, 2012, 11:45:04 »
semow - ja się nie czepiam, ale uważam że to błąd i może wprowadzać innych w następny bład w myśleniu o kupnie obiektywu ze stabilizacją, dzięki któremu będą mieli bardzo ostre zdjęcia  ;D
Może za dużo siedzę w tym temacie, więc już się nie wtrącam  :)

Offline filemoon

« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 07, 2012, 11:58:57 »
Sam obiektyw moze byc tez "ostry" w pewnym ograniczonym znaczeniu.

Generalnie do tanszych amatorskich rozwiazan bardziej polecam stabilizacje matrycy w aparacie (czytaj - kazdy obiektyw bedzie automatycznie stabilizowany - co jest kozystne dla domowego budzetu).

Offline RH

« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 07, 2012, 12:15:47 »
Jakub ma racje, nieporuszone, a ostre to dwa zupelnie inne pojecia, jednak dosc czesto ze soba powiazane. Pierwsze wynika z ruchu aparatu lub obiektu fotografowanego. Drugie z rozdzielczosci obiektywu, materialu/matrycy (iso-> ziarno, szumy), sposobu reprodukowania obrazu (tj. monitora, wydruku, naswietlenia).
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

Offline semow

« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 07, 2012, 12:21:46 »
no to jeszcze raz się spytam, czy zdjęcie poruszone jest ostre?