Autor Wątek: [Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach  (Przeczytany 21408 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

[Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach
« dnia: Marzec 13, 2010, 12:57:40 »
wydzielone z wątku: [Aparaty fotograficzne] Wybór odpowiedniego aparatu w teren

no tak magia marketingu działa ;D
stabilizacja i pixele czyli to co jest najważniejsze w aparacie...
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2010, 15:08:19 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

[Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach
« dnia: Marzec 13, 2010, 12:57:40 »

Offline lechu

Odp: [Akcesoria] Stabilizacja w obiektywach
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2010, 13:06:51 »
no tak magia marketingu działa ;D
stabilizacja i pixele czyli to co jest najważniejsze w aparacie...
z mojego punktu widzenia bardzo się mylisz bo i jedno i drugie ma znaczenie, robiłem całkiem niedawno zdjęcia nikonem d90 wyposażonym w obiektyw 100-400mm z trybem makro i stabilizacja działała genialnie przy dużym powiększeniu, idąc Twoim trybem myślenia nie ma sensu kupować gorka bo wyższe parametry to tylko marketing, lepiej zostać przy jakimś air-texie albo lepiej zwykłym ortalionie bo też chroni od wiatru i deszczu ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2010, 13:10:40 wysłana przez lechu »
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

misio

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2010, 14:09:55 »
Dobra, to ja się spytam inaczej: co zapewnia stabilizacja? Jaki ruch stabilizuje?

Offline lechu

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2010, 14:20:04 »

Porównanie lustra z małpką jest nie za bardzo sensowne.
co do tej kwestii mogę się zgodzić, ale obstaje przy stabilizacji optycznej, niewielkie ruchy obiektywu kompensuje, ale podkreślam że tylko niewielkie, z resztą stabilizacja optyczna obiektywów canona opracowana została ze 20 lat temu na potrzeby jakiejś specjalnej lornetki, potem zastosowano to w obiektywach początkowo dla profesjonalistów a od jakiegoś czasu w okrojonej wersji ładowane jest to do praktycznie wszystkich szkieł

misio

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2010, 14:23:20 »
Zgadzam się, że to się przydaje [a raczej może przydać] w takich obiektywach jak np. 18-200, 70-200, 70-300, 100-400 i mocniejszych, ale nie widzę sensu zastosowania tego w kitowych obiektywach typu 18-55, czy w małpkach z powiększeniem x3. Sam mam obiektyw 18-130 i w tym zakresie [no może końcowa ogniskowa się na to nie łapie, choć rzadko mam tu poruszone zdjęcie] nie jest mi to potrzebne.

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2010, 14:28:29 »
misio stabilizacja zapewnia pewien komfort. Jak ktoś robi foty z ręki to nie będzie się musiał martwić, że mu wyjdzie fota poruszona bo na zbyt długim czasie focił a np. ISO nie chciał śrubować w górę. Ty piszesz, że ruchu nie zamrozi. Zgadza się, masz racje, ale ta zasada ma tylko odniesienie to zdjęć naprawdę dynamicznych, sportowych itp.
Mówcie mi Krzycho :P

misio

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2010, 14:31:28 »
Ale ja nigdzie nie napisałem, że ruchu nie zamrozi lub zamrozi, bo byłoby to głupotą, gdyż za zamrożenie ruchu jest odpowiedzialny raczej czas focenia...
Stabilizacja, wg. tego co piszesz, winna odpowiadać za likwidację drgań, które wykonuje nasza ręka. Zatem pytam dalej: w jakich płaszczyznach?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2010, 14:31:28 »

Offline lechu

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2010, 14:34:14 »
no w jasnym obiektywie 18-55 zwłaszcza ze szkalnymi soczewkami to raczej mija się to z celem, chyba że fotografujesz w warunkach słabego oświetlenia co nie raz mi się zdażało ale w zasadzie w takiej sytuacji potrzebny jest statyw, z drugiej strony czas naświetlania przy warunkach tej samej ekspozucji jest nadal dłuższy w przypadku matryc niż starych dobrych filmów 35mm

Offline lechu

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2010, 14:49:21 »
może trochę się zapędziłem z tą stabilizacją, zatem częściowo cofam słowa ale... jakiś czas temu to było jakiś czas temu a nie dziś, tu proszę dwa słowa o stabilizacji optycznej canon'a http://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/ef_lenses/image_stabilization_lenses/index.asp (ponoć opracowanej przez nikona ale kto ich tam wie do końca), zdaje się że jest oparta na żyroskopie i jak wyczytałem dość skuteczna, istnieje jeszcze drugie rozwiązanie opracowane przez minolte tj. stabilizacja samej matrycy
btw. tak ze 12 lat temu sporo pstrykałem eosem 5000 ale jak przywoziłem 10 rolek filmów z wakacji to moi starzy tylko wzdychali wyjmując kase z portfela na wywołanie tych zdjęć, znam różnice w jakości i z chęcią kupiłbym lustro ale w zasadzie to go nie potrzebuje, na chwilę obecną preferuje mobilność, ten canon ma jeszcze jedną zalete bo wchodzą do niego zwykłe akumulatorki w rozmiarze r6/AA ale tego aparatu niestety nie opłaca mi się sprowadzać ze stanów, jego cena jest minimalnie niższa niż w polsce a brak gwarancji daje do myślenia

Offline Human

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2010, 14:52:44 »
Tak, tylko zobacz, że to są wszystko szkiełka IS USM. Znacznie droższe od wersji USM, bez IS :)
Never trust a smiling cat

misio

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 13, 2010, 14:53:43 »
Tak samo jak i w przypadku Nikona wszystkie wersje z VR.

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2010, 14:55:49 »
A skąd ja mam wiedzieć w jakich płaszczyznach? Akurat nie interesuję się tym na tyle, żeby zgłębiać aż takie tajniki tej dziedziny. Może Ty mi w takim razie to wytłumaczysz jeśli coś gdzieś źle napisałem? Będę wdzięczny. Jeśli stabilizacja nie ma za zadanie likwidację drgań naszej ręki to co innego? Chyba właśnie po to została wymyślona, żeby można było skrócić czas naświetlania.

misio

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2010, 15:03:05 »
A skąd ja mam wiedzieć w jakich płaszczyznach? Akurat nie interesuję się tym na tyle, żeby zgłębiać aż takie tajniki tej dziedziny. Może Ty mi w takim razie to wytłumaczysz jeśli coś gdzieś źle napisałem? Będę wdzięczny. Jeśli stabilizacja nie ma za zadanie likwidację drgań naszej ręki to co innego? Chyba właśnie po to została wymyślona, żeby można było skrócić czas naświetlania.

Spokojnie. Nikt nigdzie nie napisał, że napisałeś coś błędnego lub źle. No może błędem jest to, że ma ona skrócić czas naświetlania: raczej ma umożliwić zrobienie zdjęcia w takim czasie, w trakcie którego nasz aparat odczuwa drgania naszej ręki i często, jeśli nie zawsze, jest to zależne wyłącznie od fotografującego.
Zdecydowanie stabilizacja może pomóc, jednak nie należy wyolbrzymiać jej roli z prostej przyczyny: drgania opanowywane są wyłącznie w poziomie.

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2010, 15:13:55 »
Zgadzam się z tym, że nie należy wyolbrzymiać jej roli. W poprzednim wątku napisałem tylko, że lepiej ją mieć niż nie mieć IMO.

misio

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2010, 16:05:47 »
Zdecydowanie można ją mieć, ale dopłacać za nią prawie 50% wartości obiektywu? Warto w takim wypadku, czyli praktycznie w każdym ze stabilizacją, zastanowić się czy to ma sens...

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2010, 16:05:47 »

Offline krzsmi11

Odp: [Aparaty fotograficzne] Stabilizacja w obiektywach
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2010, 16:21:52 »
Bardziej chodziło mi o upchaniu stabilizacji w małpce. Wiadomo dla amatora może to być bardzo przydatna rzecz. A jeśli mowa o lustrzankach i obiektywach to tutaj sprawa nie jest już taka oczywista. Zależy kto do czego będzie wykorzystywał sprzęt i jakie ma priorytety. Na pewno masz rację, że nie warto dopłacać do stabilizacji w obiektywach z krótką ogniskową.

Offline renko

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2010, 23:29:04 »
A w małpkach przypadkiem "stabilizacja" to nie to samo, co softwarowe forsowanie iso? ;]

Ja tam mam stabilizację w lustrzance nawet ze słoikiem od majonezu przyłożonym do bagnetu. I potwierdzenie ostrości. I pomiar światła. Trzeba było dobrze system wybrać, a nie na ceny stabilizowanych obiektywów marudzić teraz :P

misio

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 14, 2010, 01:40:08 »
Mój system kosztował mnie łącznie 1300 zł, więc nie narzekam ;D.
Zresztą ja na brak stabilizacji w szkiełku nie narzekam ;D.

A co masz za wspaniały system, że jest tak wspaniały? ;D

Offline lechu

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 14, 2010, 10:01:28 »
pewnie ma stabilizację samej matrycy, to działa nawet po zastosowaniu obiektywów starszego typu, pod warunkiem użycia przejściówki oczywiście ;D

Offline Human

« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2010, 10:40:52 »
Jak ma Sony z tą ich stabilizacją w korpusie to się nie dziwię, że się chwali. Ona faktycznie jest niesamowita.

Offline renko

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 14, 2010, 12:07:47 »
Pentaxa mam. Sony bym nie tknął :P Stabilizowana jest matryca. Pentax zachował kompatybilność wsteczną bagnetu. Pasuje mi wszystko z bagnetem K. A jeśli za dwie dychy kupię przejściówkę (najwzwyczajniejszą  bez żadnych elementów) optycznych cokolwiek-bagnet K, to mam niemalże pełną funkcjonalność z dowolnym szkłem- pomiar światła, stabilizacja obrazu (bo jest w puszce), potwierdzenie ostrości. Za cały zestaw dałem 1800 zł ;]

Dziś można w Pentaxa wejść za takie same pieniądze (choć dostanie się mniej. Ja kupowałem w cudownych czasach taniego dolara :D). Używany za połowę tego.

Wspominałem, że mam uszczelniane body? :P

Offline Human

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 14, 2010, 12:14:39 »
Mój kolega miał Pentaxa, ten słynny bagnet wpadł mu w korpus ;D Teraz ma porządnego 40D, a o Pentaxie przestaliśmy się wypowiadać. Drugi kumpel ma Alfę 700 i w życiu nie widziałem lepszej stabilizacji niż ta Sony. Żadne IS USM do pięt jej nie dorastają.

Offline renko

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 14, 2010, 12:17:26 »
Jak bagnet może wpaść w korpus? Aparat spadł mu z balkonu?
Btw, Alfa 700 to trochę inna półka. Wyższe Soniacze są fajne:) Ja miałem na myśli te plastiki poniżej 2k zł.

Ot tak na szybko. Mi wystarcza :)
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1036&message=19647176

Offline Human

« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 14, 2010, 12:23:08 »
Normalnie, przykręcał obiektyw i bagnet wpadł w korpus. Aparat leżał rok w serwisie po czym zostal oddany na części zamienne w pakiecie z obiektywami i lampą, a kasa poszła na jakieś szkło do Canona.

Offline renko

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 14, 2010, 12:29:23 »
Shit happens :P Ten rok w serwisie brzmi tylko coś dziwnawo. No nie ma co wnikać jak nie znam sprawy. Mój bagnet nie przejawia chęci wpadanie gdziekolwiek i za nic bym go nie zamienił na coś innego :)

W końcu na nic sprzętu kupa jak fotograf dupa :)