Autor Wątek: [Karrimaty] Term-a-Rest Ridgerest  (Przeczytany 9677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leander

• naczelny mudżahedin odoru

[Karrimaty] Term-a-Rest Ridgerest
« dnia: Luty 14, 2010, 20:17:40 »
A konkretnie jego waga. Ostatnio zważyłem trzy sztuki, i ich waga wahała się od 310 do 325g.Biorąc pod uwagę deklarowaną wagę producenta (400g) się lekko zszokowałem. Może byście poważyli swoje? Ciekawe czy izolacja też jest o tyle mniejsza od deklarowanej...
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2010, 22:20:39 wysłana przez misio »
OAS-Odor Always Section- zawsze sucho, zawsze komfortowo, zawsze lekko ;D

forum.outdoor.org.pl

[Karrimaty] Term-a-Rest Ridgerest
« dnia: Luty 14, 2010, 20:17:40 »

Offline amncinpiL

Odp: [Karrimaty] Term-a-Rest Ridgerest
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2010, 22:18:49 »
Moja waży 440g a powinna ważyć 540g wersja Long and Wide. Jest to tak duża różnica, że obawiam się, że ktoś nas robi w wała ;) To tak samo jakbym kupił śpiwór puchowy o wypełnieniu 1kg a w rzeczywistości byłoby go 800g...
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2010, 22:21:00 wysłana przez misio »

misio

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2010, 22:22:03 »
No nie porównywałbym wagi maty z wagą śpiwora, bo jednak ciut insze czynniki, materiały, zakresy przydatności wchodzą wtedy w grę...

Offline atanor

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2010, 22:31:31 »
a ja bym się cieszył, że mam lżejszą matę (ale, śpiwór już nie) ;D

jedno co zauważyłem to nowy z-lite zszedł z 450g na 390g. po prostu schodzą z wagi i tyle. a czy kosztem R value? pewnie by napisali.
jak ktoś się czuje zrobiony w wała to jest zawsze reklamacja.

Offline amncinpiL

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2010, 19:40:31 »
Jeśli każą sobie płacić dodatkowe $ za wersję Deluxe czyli za większą grubość (większą ilość półproduktu) to ujmowanie masy (mniejsza ilość półproduktu) skutkująca mniejszym komfortem powinna logicznie rzecz biorąc być analogicznie tańsza.
BTW super lekką karimatę już mam, ale co z tego jeśli jest ona za krótka, za wąska i za cienka = brak komfortu. Ja reklamować i przejmować się nie zamierzam, choć wiarygodność takiej firmy znacząco u mnie spada ;)

misio

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2010, 21:37:12 »
A nie wpadłeś na taki pomysł, że być może otrzymałeś towar z innego, lżejszego i, zakładam, lepszego, jak to zwiesz, półproduktu? Możesz z całą pewnością stwierdzić, że Twoja karrimata jest cieńsza niż inne, np. wcześniejsze wersje i gorzej izoluje od nich?
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 21:54:29 wysłana przez misio »

Offline amncinpiL

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2010, 21:58:25 »
Tzn. sugerujesz, że producent zapomniał się pochwalić, się że ulepszył swój produkt ;)
Dla mnie frapujące jest to dlaczego producent podaje w specyfikacji na swojej stronie zawyżone o 20% wartości? W jakim celu to robi? Rozrzut o 20% w dzisiejszych czasach ze ścisłą kontrolą procesu produkcyjnego jest po prostu nierzeczywisty.
Jeśli materiał ten jest sam w sobie taki drogi (deluxe produkuje się tak samo, tylko że trzeba użyć większej ilości materiału) to odjęcie 20% materiału a zastąpienie go powietrzem, który się mocniej kompresuje jest... hm niefajne z jego strony   

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2010, 21:58:25 »

misio

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2010, 13:08:33 »
Dlaczego nie? Czasem lepiej nie powiadamiać: popatrz np. na takiego Pajaka Eskimo ;D ;D ;D.

Zapomniałeś o tolerancji normy.
Takie wyroby puchowe mają np. normę praktycznie 10%-ową.
Jak tutaj to wygląda, to nie mam pojęcia.
Ale jeśli lecą w kija tak jak to opisałeś, i jest tak rzeczywiście, to bardzo niefajnie.

Offline atanor

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2010, 13:30:46 »
amncinpiL> chyba zapomniałeś co grzeje w macie. nie tworzywo sztuczne, ale właśnie powietrze. wytwarzając piankę o mniejszych komórkach (cells) z cieńszymi ściankami uzyskuje się lepsze parametry i mniejsza wagę.
podobnie jest z puchem. 500cui vs 850cui, masz różnicę 40% masy gotowego produktu przy takich samych parametrach.
i nie przesadzaj z cena materiały PE nie jest aż tak drogi (to nie puch). różnica cen mat zależy tylko i wyłącznie od czynników marketingowych.

z drugiej strony masz rację. 20% masy na procesie produkcyjnym to jakaś abstrakcja. może po prostu spece od marketingu uznali, że nie warto wprowadzać "nowego modelu".

Offline semow

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2011, 17:52:06 »
Nowa wersja Ridgeresta, SoLite:
http://cascadedesigns.com/therm-a-rest/mattresses/trek-and-travel/ridge-rest-solite/product
1,5 cm grubości, R-value 2.8
Small: 260 g
Regular: 400 g
Large: 540 g

Offline Px

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2011, 16:03:19 »
Właśnie z kumplem zamówiliśmy w Skalniku dwa Ridgerest'y - ja normalnego w rozmiarze regular, a kumpel large SOLite (chociaż przez stronę zamówiliśmy model Solar, ale, że się spodobał to został).
Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, lekkie, dobrze wykonane. Mierzyłem wymiary suwmiarką i deklarowane 15mm wychodzi od wypustki po jednej stronie do tej po drugiej.
Więc przyszedł czas na test terenowy.
Temp ok. 6st. oraz dość wietrznie, przez całą noc nie odczuwałem dyskomfortu jeśli chodzi o izolację od podłoża, spało mi się wygodnie, może to też zasługa, że byłem dość wymęczony (wcześniej miałem jakąś no name 12mm z alu).
Rano po przeganianiu robactwa ;) i uderzaniu w karimatę zauważyłem, że w tych rowkach lubi się zbierać wilgoć w niewielkich ilościach - bez tego uderzania nie było jej widać. W tych rowkach lubi się też zbierać wszelaki brud.
Jeśli chodzi o wytrzymałość to mam na razie parę niewielkich uszkodzeń od zahaczaniu plecakiem o gałęzie - zaś od tych na których spałem były tylko nieszkodliwe wgniecenia.

Kumpel śpiąc na SOLite w sumie na nią nie narzekał jeśli chodzi o termikę - był za to bardzo zadowolony z jej rozmiaru, zawsze lądował poza nią ;)
Ogólnie reszta cech wypada bardzo podobnie, konstrukcja jest bliźniacza.