Autor Wątek: [Maty samopompujące] Multimat  (Przeczytany 26533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

Odp: [Maty samopompujące] Multimat
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 18, 2010, 15:35:01 »
mam od pewnego czasu karrimatę Mutlimata właśnie adventure.
Szału nie ma, ale to ponoć mata na tem do -15 więc z niecierpliwością oczekuję na zimowe test.
Latem nie wyróżnia się niczym szczególnym  stosunku do maty z Decathlona.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 18, 2010, 15:35:01 »

misio

« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 18, 2010, 15:36:15 »
To poczekamy razem na zimę, bo też się stałem jej posiadaczem od niedawna ;D.
[Adventure 25]

Offline ptb

« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 28, 2010, 18:38:49 »
mam od pewnego czasu karrimatę Mutlimata właśnie adventure.
Szału nie ma, ale to ponoć mata na tem do -15 więc z niecierpliwością oczekuję na zimowe test.
Latem nie wyróżnia się niczym szczególnym  stosunku do maty z Decathlona.

też nabyłem, wrażenia identyczne i też czekam ;D

Offline Ivan

« Odpowiedź #28 dnia: Październik 14, 2010, 15:07:14 »
Producent pisze, że Multimat Adventure jest na temperatury od -15 do +60. Ta mata ma współczynnik TOG: 2,3. Cytując Grappę:

Cytuj (zaznaczone)
Aby przeliczyć współczynnik TOG na R-value w układzie SI (m2 K/W) nalezy podzielić przez 10: TOG / 10 = R-value (m2 K/W)
Dla współczynnika R-Value stosowanego w USA (h·ft2·°F/Btu), należy pomnożyć R-Value SI (RSI) przez 5.678263: R-value USA = RSI x 5.678263

No to z moich wyliczeń wynika, że dla tej maty R-value USA = 1.3 h·ft2·°F/Btu. Jak to więc może być mata czterosezonowa, skoro taki TaR Z-lite ma R-value aż 2.2, a wciąż uważa się za matę trzysezonową? Ta grubość 8 mm w multimacie do mnie nie przemawia, choć miło by mieć coś tak małego i na zimę.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 15:10:37 wysłana przez Ivan »

misio

« Odpowiedź #29 dnia: Październik 14, 2010, 15:15:10 »
Trzymasz się kurczowo liczb, a wystarczy sprawdzić, że można spać przy -20 na macie z Jyska i człowiek żyje ;D.

Offline ina

« Odpowiedź #30 dnia: Październik 14, 2010, 15:19:26 »
Na alumacie też spałam na śniegu i żyję, ale komfortowym snem bym tego nie nazwała ;D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 14, 2010, 15:26:52 »
Jakby patrzeć na te cyferki to Z-lite ma taką samą wartość jak moja samopompa od multimat, a spałem już na niej przy - 5
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Październik 14, 2010, 15:26:52 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #32 dnia: Październik 14, 2010, 15:27:15 »
No więc kiedyś zmarzłem bardzo mimo temperatury +5 i śpiwora puchowego bo miałem kiepską izolację od gleby. To była dobra karrimata, ale już stara i wybita. Po 10 latach użytkowania jej grubość to było coś właśnie około 8mm. Dlatego dziwię się, że multimat zrobił matę o takiej grubości, z takim słabym współczynnikiem oporu cieplnego i uważa ją za czterosezonową. Tu nie chodzi o kurczowe trzymanie się liczb, tylko potencjalne wciskanie kitu przez producenta. Kupiłbym tą matę, ale gdybym miał pewność, że na niej nie zmarznę w tych ok -5. Jak kiedyś znajdę czas to przeliczę np. ile trzeba zjeść więcej kalorii rano aby zrekompensować całonocne straty ciepła spowodowane tak słabą matą. Może ta liczba przemówi.

Offline ina

« Odpowiedź #33 dnia: Październik 14, 2010, 16:32:21 »
Nie no, śpiąc na samej podłodze namiotu w puchu do -45 też zmarzłam, ale to nie wątek o tym ;)

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #34 dnia: Październik 14, 2010, 16:33:53 »
Moim zdaniem mata ta, a sam ją posiadam, spokojnie styknie do -15-tu. W przypadku Jyska dało się komfortowo spać przy tej temperaturze, więc poczekam z obawami do pierwszych noclegów.
Druga sprawa jest taka, że mi jakoś nigdy nie przeszkadzało spanie ma karrimacie z alu nawet przy bardzo niskich temperaturach i żadnego dyskomfortu nie odczuwałem prócz tego związanego z samą wygodą.
Straty kaloryczne na pewno są spore, bo to jeden z największych wysiłków jakie wyczynia organizm ludzki: podgrzanie jedzenie do trawienia i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

Ciężko też oceniać producenta i oskarżać o kit na podstawie samych liczb. Człowiek wypróbuje- człowiek będzie wiedzieć. Poza tym, z tego co można wyczytać, ten współczynnik TOG, to jednak słabo, ale to słabo obliczalny jest i ciężki do określenia, mimo, że się go podaje.

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #35 dnia: Październik 14, 2010, 16:37:53 »
Multimat zrobił pierwszą matę dla karrimora (stąd nazwa karimata ;) ) więc chyba ma doświadczenie w tej dziedzinie. Dodatkowo Multimat  jest częścią firmy produkujących pianki przemysłowe (http://www.beaconsproducts.co.uk). Ja zjadłem na śniadanie ok 600 kcal,  w ciągu dnia i na kolacje ok 600 kcal. i wyspałem się przy -5 w cumulusie 200 i na macie multimat superlite 25.
"If you can't run, then walk. And if you can't walk, then crawl. Do what you have to do. Just keep moving forward and never, ever give up."

Offline Ivan

« Odpowiedź #36 dnia: Październik 14, 2010, 23:23:33 »
Ciężko też oceniać producenta i oskarżać o kit na podstawie samych liczb. Człowiek wypróbuje- człowiek będzie wiedzieć.

Racja. Idzie zima, fajnie jakby ktoś napisał swoje wrażenia ze spania na multimat adventure w śpiworze puchowym na przymrożonej glebie.

Mała ciekawostka: Jeżeli przeliczymy TOG tej maty na R-value wg Grappy to wychodzi, ze izoluje ok 4 razy gorzej niż okno w moim domu (szyba-argon-szyba). Dotykam szyby ręką. Dość chłodna, na dworze +5. Po chwili szyba trochę się ogrzewa, ale nie chciałbym spać na czymś 4 razy gorzej izolującym.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 23:42:25 wysłana przez Ivan »

Offline ina

« Odpowiedź #37 dnia: Październik 15, 2010, 01:21:13 »
Racja. Idzie zima, fajnie jakby ktoś napisał swoje wrażenia ze spania na multimat adventure w śpiworze puchowym na przymrożonej glebie.

Poczekajmy do pierwszego śniegu i mrozu, potem Ci powiem, ale o wrażeniach z karimaty multimata :)

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Październik 15, 2010, 06:36:55 »
Ciężko też oceniać producenta i oskarżać o kit na podstawie samych liczb. Człowiek wypróbuje- człowiek będzie wiedzieć.

Mała ciekawostka: Jeżeli przeliczymy TOG tej maty na R-value wg Grappy to wychodzi, ze izoluje ok 4 razy gorzej niż okno w moim domu (szyba-argon-szyba). Dotykam szyby ręką. Dość chłodna, na dworze +5. Po chwili szyba trochę się ogrzewa, ale nie chciałbym spać na czymś 4 razy gorzej izolującym.

Zatem wierz dalej Grappie ;D ;D ;D.
Dla nowostki, która wzbudzi ciut oglądalności się różne cuda doda i zrobi ;D.
Dajżesz sobie spokój z tym przeliczaniem ;D.

Offline semow

« Odpowiedź #39 dnia: Październik 15, 2010, 10:24:03 »
albo spróbuj się przespać na oknie w swoim domu :P

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Październik 15, 2010, 10:24:03 »

Offline PA

« Odpowiedź #40 dnia: Październik 15, 2010, 12:51:04 »
Ja mimo, że jestem na maxa porąbany jeśli chodzi o wagę sprzętu nie czaję o co chodzi z Multimatami tymi piankowymi. Tzn wiem o co chodzi - marketing dźwignią handlu. To jest chwyt polegający na tym, że każdy chciałby mieć taką cudowną matę o grubości 8 mm i wadze 200 gramów coby na niej móc spać cały rok i dupy nie odmrażać. I oni właśnie nam taką matę chcą dać. Super lekka i cieńka. Ma magiczny TOG value co go nikt nie jest w stanie przełożyć żywcem na Rvalue, a jak już przełoży to się okazuje, że żadna rewelacja bo mamy matę 190 gramową i Rvalue 1,3 co jakby przekłądając na powiedzmy Ridgeresta to jest już ciężko. Ale przecież oni piszą, że to w Arktyce używali i do -15 można używać. Tak. Do -15 można używać, ale nie komfortowo spać.
W każdym razie jeśli już weźmiemy wszystkie za i przeciw to wolę Ridgeresta, Zresta a najbardziej Lego z Packlona. Waży 240 gramów i jest komfortowa dzięki żebrowaniu. A Multimat jest płaski jak blacha co raczej nie będzie zbyt wygodne.
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter.
Ciężki plecak może zabić ---> http://tiny.cc/13me2

Offline semow

« Odpowiedź #41 dnia: Październik 15, 2010, 13:58:58 »
Spałem kilka dni temu na Lego w xlite200 i ciągnęło mi od ziemi konkretnie, temp. koło 0, podłoże z kamienia. Zastanawiam się, na ile lepiej by było w samopompach 25 mm multimata?

Offline madmun

« Odpowiedź #42 dnia: Październik 15, 2010, 17:09:59 »

Zatem wierz dalej Grappie ;D ;D ;D.
Dla nowostki, która wzbudzi ciut oglądalności się różne cuda doda i zrobi ;D.
Dajżesz sobie spokój z tym przeliczaniem ;D.

to raz, ;D ;D ;D ;D

Ja mimo, że jestem na maxa porąbany jeśli chodzi o wagę sprzętu nie czaję o co chodzi z Multimatami tymi piankowymi. Tzn wiem o co chodzi - marketing dźwignią handlu. To jest chwyt polegający na tym, że każdy chciałby mieć taką cudowną matę o grubości 8 mm i wadze 200 gramów coby na niej móc spać cały rok i dupy nie odmrażać. I oni właśnie nam taką matę chcą dać. Super lekka i cieńka. Ma magiczny TOG value co go nikt nie jest w stanie przełożyć żywcem na Rvalue, a jak już przełoży to się okazuje, że żadna rewelacja bo mamy matę 190 gramową i Rvalue 1,3 co jakby przekłądając na powiedzmy Ridgeresta to jest już ciężko. Ale przecież oni piszą, że to w Arktyce używali i do -15 można używać. Tak. Do -15 można używać, ale nie komfortowo spać.
W każdym razie jeśli już weźmiemy wszystkie za i przeciw to wolę Ridgeresta, Zresta a najbardziej Lego z Packlona. Waży 240 gramów i jest komfortowa dzięki żebrowaniu. A Multimat jest płaski jak blacha co raczej nie będzie zbyt wygodne.

A to dwa, no po prostu nie chce mi sie wierzyc, naszczescie mamy kilku testerow ;)
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Ivan

« Odpowiedź #43 dnia: Październik 17, 2010, 10:27:08 »
Grappa przelicza dobrze.
Napisałem producentowi, że wątpię, aby na 8-milimetrowym Multimacie było mi ciepło. O to co odpisał:
Cytuj (zaznaczone)
Sorry for the delayed reply.

When Chris Bonington conquered Everest he used the Extreme XL 2.59 Tog value - I guess your right at -15oC it would be an insulator but probably not warm.

The -15oC is the operating temperature of the mat which generally refers to the self-inflating mattresses - if you go outside these temperatures with the self inflating mattresses then you risk the product failing - with closed cell foams the operating temperature would be wider.

The alternative solution would be to go for the thicker option in the Adventure mat or progress to the Expedition mats which are not so light but more insulating.

I attach a 2011 brochure below:

http://issuu.com/blacksheepwales/docs/2011_multimat__product_catalogue?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml&showFlipBtn=true

I hope that I have informed you satisfactorily.

Kind Regards,

Adrian

misio

« Odpowiedź #44 dnia: Październik 17, 2010, 11:13:27 »
To są liczby, a liczby i parametry należą do sfery teoretycznej.
My się tym nie zajmujemy.
Zajmujemy się praktyczną stroną użytkowania danego sprzętu.
Nie interesują nas obliczenia Grappy ani kogokolwiek innego. Nie uznajemy kosmicznych liczb GTX-u, Dermizaxu, czy kogokolwiek, ale stwierdzamy np., że dana kurtka, spodnie przemakają lub nie przemakają.
Jeśli producent podaje, że wytrzyma w danej temperaturze dany sprzęt, to my to sprawdzimy, a nie będziemy teoretyzować i obliczać.
Zatem żaden z nas nie wypowie się na temat tej maty ze 100% pewnością i przeświadczeniem póki nie skorzysta z niej w temperaturze, o której mówi producent.
O tym piszemy Tobie od kilku postów.

Offline Ivan

« Odpowiedź #45 dnia: Październik 17, 2010, 11:55:39 »
Ty=my=wszyscy ludzie, którzy piszą na forum albo go przeglądają nawet się nie rejestrując? Chyba nie możesz się wypowiadać za nich wszystkich. Mało jest napisane o tych matach jak na razie, bo to nowość. Więc ja chciałem przynajmniej teoretycznie udowodnić, że raczej nie jest tak różowo jak pisze producent. Teraz ci, którzy mają te maty niech praktycznie to sprawdzą. Nie należy się bać cyferek ;) ;) ;) Cyfra wnosi więcej do merytorycznej dyskusji niż mówienie ,,jak sprawdzimy to się okaże", prawda? Oczywiście największą wartość będzie miało jak już sprawdzicie :)

No defence :)

misio

« Odpowiedź #46 dnia: Październik 17, 2010, 12:08:34 »
Widzisz: chodzi o ogół outdoora. Łączymy teorię z praktyką, niwelujemy do minimum teoretyzowanie. Stąd też np. ilość odwiedzających i piszących w weekendy tak drastycznie spada, bo ludzie wyjeżdżają w góry, teren... Te maty z nazwy są nowością, bo, jak Ci już pisano, Multimat tworzył dla Karrimora już dawno temu i swoje doświadczenie posiada.
W przypadku sprzętu, z którego korzysta się w warunkach bliskich ekstremalnym, nie można udowodnić niczego teoretycznie, bo zbyt wiele czynników trzeba wziąć w praktyce pod uwagę, których nie jesteś po prostu w stanie przewidzieć: począwszy od pogody, poprzez użyte materiały, skończywszy na stanie organizmu użytkownika.
Tu nie chodzi o obawy przed cyferkami, ale o brak 100% zaufania w dane podawane przez producenta, lub/i 100% zaufanie danemu producentowi.
Cyfra może jedynie wywołać pytanie takowe: czy aby jest realna i się sprawdzi tenże parametr. Żadna inna dyskusja nie ma po prostu sensu. Obliczenia również, bo nijak mogą się mieć do rzeczywistości.

Najlepszą formą obrony jest atak ;D.
Nie będę pisał, kto to powiedział ;D.

Offline lisu

• tata Lucyferka

« Odpowiedź #47 dnia: Październik 17, 2010, 12:58:56 »
misio wskazał bardzo ważne elementy wpływające na cyferki- dane środowiskowe. I tak: jeśli jesteś zmęczony, głodny, przepocony to wybacz ale te cyferki zaczynają się zmieniać. Producenci używają metod laboratoryjnych do badania właściwości swoich produktów. Gdyby mieli na każdym produkcie przeprowadzać field test`s ( nawet nie wiem czy można by wyciągnąć jakieś sensowne wnioski, biorąc pod uwagę mnogość czynników) to sprzęt kosztowałby dużo więcej.

Offline semow

« Odpowiedź #48 dnia: Luty 17, 2011, 17:54:26 »
Multimat Adventure 25 w nowej odsłonie:

Wersja compact: 440 g

Offline ina

« Odpowiedź #49 dnia: Luty 19, 2011, 01:11:19 »
Tzn do kolanka? :D

Pomoc dla Rodziny Dybla