Autor Wątek: [Akcesoria] Statyw foto z czekana  (Przeczytany 6167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

[Akcesoria] Statyw foto z czekana
« dnia: Styczeń 27, 2010, 10:32:59 »
Ha, to ja się muszę pochwalić. Otóż statywu nosić nie chcę, ale czasem panoramę czy samemu pojawić się na zdjęciu jak idę sam -- bardzo chętnie. Mój projekt zakładał więc wykonanie sobie monopodu z czekana. Czekan wbija się w śnieg ładnie, a jak mu dodać głowicę kulową, to i stabilny dosyć będzie.
Zakupiłem statyw:

Odkręciłem mu głowicę, dodałem jej większą średnicę pod spodem, pod to gumę, żeby czekana nie rysować -- i bolec, który idealnie przechodzi przez otwór w łopatce mojego Ravena. Docelowo całość będzie w tym właśnie miejscu klinowana, żeby się na mrozie ze śrubami nie szarpać. Jak skończę dłubać, to obfotografuję i opiszę :)
Zaznaczam -- konstrukcja ma utrzymać najwyżej kompakt.

forum.outdoor.org.pl

[Akcesoria] Statyw foto z czekana
« dnia: Styczeń 27, 2010, 10:32:59 »

Offline cynik

• Kometa Halleya

Odp: [Akcesoria] Statyw foto z czekana
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2010, 18:21:44 »
Ta glowica jest w stanie utrzymac male lustro z malym szklem tez, mam takie cus i przykrecalem do wielu roznych rzeczy ;D Ale finalnie meczace jest nakrecanie aparatu na to cos. Te nozki waza na tyle niewiele, ze nie widze sensu ograniczania uzytecznosci czekana, tym bardziej przykrecania czegos w miejscu, za ktore trzymasz podczas hamowania upadku ;)
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2010, 21:57:05 »
To nie jest przykręcane na stałe. Cały patent polega na tym, że mogę to założyć i zdjąć, klinując w dziurze w łopatce.

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2010, 13:47:00 »
Edyty już zrobić nie sposób, a dysponuję pierwszym zdjęciem mojego statywu :)
Oto on:

Offline madmun

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2010, 14:00:19 »
jarlsg możesz linka podesłać do takie samego statywu ??

Fajny patent
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

misio

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2010, 15:20:30 »
No całkiem niezły pomysł!

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2010, 23:45:51 »
A dziękuję, dziękuję. Wpadłem na to na Zawracie w listopadzie. Cały czas chciałem mocować śrubę do styliska, ale jakoś tak w toku burzy mózgów padło na to rozwiązanie.
Co do statywu -- kupiłem go za 2.90 na allegro, z odbiorem osobistym w Tychach. Nie kosztowało mnie to więc właściwie nic. Firma, w której go kupiłem aktualnie nie ma wystawionych na allegro tych statywów, ale można go zanabyć drogą kupna choćby w tym miejscu:

http://allegro.pl/item903422353_mini_statyw_fotograficzny_canon_olympus_casio_fuji.html

A jak się zmotywuję, to nawet opiszę cały proces tworzenia.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2010, 23:45:51 »

Offline ina

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2010, 12:17:19 »
To wymyśl jeszcze coś co utrzyma lekkie lustro :D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2010, 12:57:42 »
Wiesz, rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, cuda zajmują mi koło tygodnia :)
Mój kompakt też nie jest najlżejszy, to Sony H-3. Przeprowadzę testy trzymania na zenicie i powiem Ci jak było :)

Offline ina

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2010, 13:23:53 »
To sprawdź proszę, czy utrzyma to 800g :)

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2010, 18:43:28 »
To sprawdź proszę, czy utrzyma to 800g :)

Ina czytaj co ja mowie, mam identyczna popierdolke - olka twojego utrzyma o ile nie bedziesz focic na tele maksymalnym.
najmlodszy emeryt malopolski.

misio

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2010, 21:56:02 »
Tam u góry jest to zdjęcie czekana z tym czymś: weźcie je sobie obejrzyjcie powoli od dołu- tak, żeby koniuszek dołu zdjęcia rozpoczynał się u góry ekranu- i zapodajcie swoje skojarzenia ;D ;D ;D.

Offline jarlsg

• Śmiem wątpić.

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2010, 21:59:52 »
Witam,
kilka dni temu wrzuciłem do dyskusji o statywach swój pomysł na statyw-monopod robiony z czekana. Jako że prace są skończone, prezentuję dzieło ;)
Od ręki przepraszam za jakość zdjęć, mam paskudne oświetlenie w pokoju.
Mój koncept zakładał stworzenie czegoś łatwego do założenia i demontażu, co pozwoli mi wykorzystać czekan do robienia panoram lub zdjęć samemu sobie, kiedy akurat idę gdzieś sam. Całość miała być przystosowana do mojego czekana -- BD Ravena. Początkowo chciałem wykonać objemkę na stylisko, po burzy mózgów padło jednak na otwór w łopatce czekana. Tak jest po prostu łatwiej, a jako że udało mi się zdobyć głowicę kulową odpadł mi problem wypoziomowania tego (łopatka w Ravenie jest pochylona).

Całość prezentuje się tak:

W celu stworzenia swojej nakładki potrzebowałem:
- głowicy statywu takiego jak ten:

- rurki aluminiowej o zbliżonej średnicy
- kawałka płytki aluminiowej (średnica podstawy głowicy jest minimalnie za mała jak na rozmiar dziury w łopatce ravena) i analogicznego formatu kawałka gumy
- kleju distal
- kawałka drewna na klin oraz kawałka sznurka

Po odkręceniu nóżek ze statywu do środka podstawy głowicy mozna wprowadzić rurkę o odpowiedniej średnicy oraz nałożyć na nią dwa pierścienie -- gumowy i aluminiowy. Gumowy idzie na dół w celu uelastycznienia miejsca styku z czekanem. Rurkę wypełniamy całość jest łączona distalem; tym samym wypełnia się rurkę, w której następnie należy wydrążyć otwór na wylot, przez który będzie przechodził klin, dołączony do całości sznurkiem. Proste. Taka uwaga -- distal pełną wytrzymałość łączenia osiąga po tygodniu.

Całość założona na czekan wygląda tak:

Jeśli przypilnować sposobu założenia głowicy, można uzyskać opcję robienia pionowych kadrów:

A teraz, specjalnie na życzenie Iny -- test trzymania.

Zenit 11 z Jupiterem 135mm siedzi w miarę stabilnie -- tj. głowica nie składa się pod jego ciężarem. Czy będzie stało -- zależy od śniegu i jakości wbicia czekana ;) A skoro Zenit się trzyma, to utrzyma się wszystko :)

Za wykonanie projektu dziękuję ojcu mojej kobiety -- ja takich zdolności nie mam. Wierzcie mi, McGyver przy tym człowieku to amator :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2010, 22:05:49 wysłana przez jarlsg »

Offline ina

« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2010, 22:03:28 »
Wow :) dzięki, fajny ten patent.

Pomoc dla Rodziny Dybla