Autor Wątek: [Czołówki] Silva X-trail i X-Trail Plus - Królowa wiosennej wyprzedaży  (Przeczytany 4206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik.M • Pomógł: 99
 • Tu mnie jeszcze nie było ;).

Od czasu premiery Silvy L3 minęły ponad 3 lata - w międzyczasie Petzl wypuścił na rynek 2 odświeżone wersje swojego flagowego Myo XP - w końcu doczekaliśmy się nowej lampki klasy średniej od Silvy. Może znowu Myo będzie miało godnego konkurenta na rynku, a nawet dwóch bo powstały dwie wersje X-Trail zasilana klasycznie z ogniw w rozmiarze AA i X-Trail Plus zasilana z pakietu Li-Ion 8,4V. Nowa Silva dostała już nawet nagrodę na Targach ISPO w Monachium: "Wyrafinowany, ale poręczny i lekki gadżet, łączący w sobie doskonałe rozwiązania techniczne, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort użytkownika gdy zapadną ciemności".
 
Silva X-Trail


Silva X-Trail Plus


Trochę danych marketingowych...

- Czas pracy, X-Trail / X-Trail Plus
  High - 5h 30 min / 7 h 15 min
  Mid - 14 h / 15 h
  Low - 30 h / 45 h
- Ilość światła: 145 lumenów
- Zasięg światła: 75m
- Masa: 80g
- Wodoodporność: IPX6
- Typ światła : Intelligent Light®
Dostępność : kwiecień 2010
Cena : 429 / 859 zł


WrażeniaOpis lampki uproszczony do 6 obrazków, od razu zaczynają mi się podobać, no i nie widzę czasu pracy wynoszącego 100+ godzin, czy zasięgu 100+ metrów, jak to bywa u konkurencji.
Po chwili poszukiwań w sieci można znaleźć trochę więcej informacji i deklaracji.


Ale i tu nie ma nic niezwykłego, no jest trochę zamieszania z deklarowanymi masami czołówek; X-trail z kompletem akumulatorów waży 261g a trzeba by do tego doliczyć i pasek dołączony w zestawie, co daje 312 gram, w takim samym zestawieniu wersja Plus waży 290 gram.

Pierwsze co rzuca się w oczy to olbrzymi przycisk :

Widać, że producent wziął sobie do serca opinie użytkowników o maleńkim włączniku w serii L-X. Głowica obraca się płynnie i pozostaje w ustawionej pozycji; obrót o 360* został zablokowany, aby nikomu nie udało się przypadkiem ukręcić kabla   ;D .
Podstawa czołówki jest szeroka i wykonana częściowo z elastycznego materiału a opaska bardzo miękka - pod względem komfortu użytkownika X-trail to ścisła czołówka.

Niewątpliwą zaletą Silv jest ich wielozadaniowość - w zestawie otrzymujemy mocowania pozwalające zamontować czołówkę na kasku i na kierownicy roweru.


Przy okazji trafiłem na pewien mankament - prowadnica kabla, która na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo fajnym pomysłem, pozwalającym na poprowadzenie kabla w dół bez załamywania kabla i jego stabilne mocowanie. O ile udało mi się z niej wyciągnąć kabel - co jest konieczne do zmiany mocowania - o tyle gołymi rękami nie udało mi się go wcisnąć z powrotem.


Co w środku piszczy ?

Trudno powiedzieć, niestety egzemplarze, które testowałem musiały wrócić w stanie idealnym a konstrukcja głowicy uniemożliwia jej bezinwazyjne rozebranie. Jedynym pewnikiem jest zastosowany LED - jest to nadal stary Luxeon K2 TFFC co jest dosyć dziwne w nowym produkcie, ponieważ ledy te przestały być produkowane, ale widocznie panowie z Silvy wykupili cały zapas :).Oznacza to, że do uzyskania 145 lumenów led potrzebuje przynajmniej 700mA w przypadku najlepszej selekcji, lub około 1000mA w przypadku selekcji "ekonomicznej". Porównawczo dla takiego prądu stosując ledy Cree XR-E Q5 można uzyskać ponad 230 lumenów.

Podobnie jak w przypadku czołówek z serii L-X, emiter ma styk z aluminiowym radiatorem umieszczonym z tyłu głowicy - bezpośrednie odprowadzeniem ciepła na zewnątrz pozwala na swobodne zasilanie leda dużymi prądami bez strat jasności spowodowanych przegrzewaniem.

Na więcej musicie poczekać do kwietnia  :P

Zasilanie

Silva X-trail jest zasilana z pojemnika mieszczącego 4 ogniwa w rozmiarze AA, pojemnik ma wystarczający zapas kabla, aby schować go w plecaku lub pod ubraniem na pasku. Da się go przypiąć do opaski, ale nie takie było założenie projektowe i nadmiar kabla będzie przeszkadzał. Zamkniecie pojemnika jest wykonane podobnie jak w starszych Silvach - elastyczna pokrywa zamykająca i od razu uszczelniająca pojemnik, proste i wygodne rozwiązanie.


Głowicy nie mogłem rozebrać, ale o pomiarach zasilania nikt nie wspominał :).Wyniki pomiarów dla Silvy X-trail - zasilanie z baterii i z akumulatorków NiMH.
Alkalines - 6,16V
        V-in    I-In    P-In
High    5,13V  876,3mA  4,50W
Mid     5,62V  323,7mA  1,82W
Low     5,89V   60,4mA  0,36W
5mm     5,91V   49,4mA  0,29W

Rechargeable NiMH - 5,43V
High    4,81V  1109,5mA  5,34W
Mid     5,18V   309,2mA  1,60W
Low     5,36V    62,7mA  0,34W
5mm     5,37V    52,8mA  0,28W
Widać, że baterie alkaliczne średnio się tu spisują, gdy lampka ma apetyt na ponad 1A - nawet nowe baterie nie dają rady, ale pomiary potwierdzają  deklaracje co do ilości emitowanego światła. 5W na wejściu nawet przy 80% sprawności przetwornicy zapewnia 1A dla Luxeona K2  :-*

Zapotrzebowanie na moc dla Silvy X-trail Plus jest bardzo podobne - jest zasilania z pakietu Li-Ion 2x18650 o pojemności deklarowanej na ulotce jako 2,2Ah a na pakiecie tylko 2,1Ah - po sprawdzeniu oznaczeń ogniw (Sanyo UR18650FJ) potwierdza się nominalna pojemność czyli 2,2Ah :).
Pakiet Li-Ion jest mniejszy i lżejszy od pojemnika z akumulatorkami AA


Li-Ion Pack - 8,02V
        V-in    I-In    P-In
High    7,85V  745,6mA  5,85W
Mid     7,96V  256,9mA  2,04W
Low     8,01V   53,7mA  0,43W
5mm     7,99V   96,5mA  0,77W

Jak to świeci ?

Bardzo przyjemnie, 145 lumenów to ilość wystarczająca do szybkiego poruszania się w terenie na piechotę, barwa światła jest prawie ciepła - no poza dwoma 5mm ledami. Proporcje pomiędzy zasięgiem a oświetleniem pierwszego planu są „w sam raz” - soczewka została bardzo dobrze dobrana.  Różnice w ilości emitowanego światła pomiędzy wersją zwykłą a Plus są prawie niewidoczne, do ciekawostek można zaliczyć większą ilość światła w trybie 5mm dla wersji Plus.

X-Trail vs X-Trail Plus
Do porównania, sztandarowy produkt konkurencji Myo RXP :).
Silva X-Trail Plus vs Petzl Myo RXP - LOWMIDHIGHPodsumowanie

Nowa fajna czołówka, dobrze wykonana, dobrze świeci... Tylko po analizie jej komponentów składowych pozostaje mi dziwne wrażenie. O ile pod względem designu jest w ścisłej czołówce, tak zastosowany led Luxeon K2 został już wycofany z produkcji a ogniwa 18650 o pojemności 2,2Ah także są już na wychodnym. Jakim cudem takie komponenty trafiają do czołówki, która jako nowość ma dopiero trafić do sprzedaży za 2 miesiące ?? No chyba, że leżały w magazynie od czasu premiery Silvy Alpha w grudniu 2008  8).

Z cenami na poziomie 429 zł za wersję standardową i 859 zł za Plus (na rynku europejskim to odpowiednio 99 i 199 euro) w odniesieniu do 259 zł za Myo RXP czy 329 za Fenixa HP-10, nowe czołówki Siilvy mają marne szanse na znalezienie nabywców poza fanami marki. No chyba, że będziemy mieli wielkie wiosenne wyprzedaże "wietrzenie magazynów", "2 w cenie jednej"; etc... ;).
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2010, 18:15:14 wysłana przez Dominik.M »

forum.outdoor.org.pl


Offline Doczu • Pomógł: 80
 • Cham nikczemnego wzrostu

Wyglądają obiecująco. Podoba mi się ta szeroka gumka nośna.
No ale ceny są z poopy i nijak nie przystają niestety do konkurencyjnych produktów, ale to już sam raczyłeś zauważyć.
Jeśli jednak ktoś by szukał urodzinowego prezentu dla mnie, to już wie co bym chciał dostać ;D

Offline szy • Pomógł: 28
 • znajkraj

Zgódźmy się z jednym: najlepszy jest przycisk włączania.

:]

Szy.

outdoor rowerowy i narciarski, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl

Offline D_D • Pomógł: 1
 • "Po Godzinach Pracy Byłem Cacy"

Niestety rewelacja to to nie jest, ma kilka zalet ale bez wsadzenia konkretnej diody to dla mnie średnia radość z tej czołówki. Poczekamy na modyfikacje i opis bebechów - może  z tego coś się ciekawego da "ulepić".
- Ale piękna ta tapeta - mruknął na widok krajobrazu. - Jaka biała! I wcale nie mruga! I jaka rozdzielczość! Wow!

Offline rumcajs • Pomógł: 22
 • ... i owoc żywota twojego je ZUS

-> D_D
po kiego lepić coś w czołówce, która kosztuje ponad 800zł?
nie lepiej polepić w podobnie funkcjonalnym Mactronicu, który kosztuje 1/6 ceny takiej Silvy
 ;D ;D

Offline D_D • Pomógł: 1
 • "Po Godzinach Pracy Byłem Cacy"

A jak kosztuje 800 to co nie wolno grzebnąć? dla dobra ludzkości i ku postępowi, by nowoczesną ;D (nie zacofaną) diodą zaświecić.
Mactronic polepiony już dawno i nudy,nudy ;D w czołówkach, a co do ceny to zusa będziemy tradycyjnie ciągnąć za ludzki piniądz (wersję AA bo 18650 mam kilkanaście wolnych sztuk to poeksperymentuję tanio za pół darmo)
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2010, 23:33:43 wysłana przez D_D »
- Ale piękna ta tapeta - mruknął na widok krajobrazu. - Jaka biała! I wcale nie mruga! I jaka rozdzielczość! Wow!