Autor W±tek: [¦piwory] Test ¶piworów by NPM [grudzień 2009]  (Przeczytany 17167 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

misio

[¦piwory] Test ¶piworów by NPM [grudzień 2009]
« dnia: Grudzień 11, 2009, 18:16:29 »
Kolejny bubel w postaci testów ¶piworów niesamowicie dobrze wypunktowany, tym razem na osobistym forum npm:

http://www.npm.pl/forum/viewtopic.php?p=20992&sid=7466ccdbac2ec365c8843394dbe064dd#20992

Post niejakiego Rafała Męcikiewicza [to chyba Spineless z tego co pamiętam] z dzi¶ z 14:32.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2009, 18:25:27 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

[¦piwory] Test ¶piworów by NPM [grudzień 2009]
« dnia: Grudzień 11, 2009, 18:16:29 »

Offline lex

Odp: [¦piwory] Test ¶piworów NPM [grudzień 2009]
« OdpowiedĽ #1 dnia: Grudzień 11, 2009, 18:30:06 »
si, wypunktował zacnie ;D
wolno¶ć to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest strat± czasu

Gang Albanii

misio

Odp: [¦piwory] Test ¶piworów by NPM [grudzień 2009]
« OdpowiedĽ #2 dnia: Grudzień 11, 2009, 18:34:58 »
A pewnie i tak to gówno da, jak nasze wypunktowanie testu softów...
Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że grono ludzi traktuje to pismo jako fachowe, a wciska się ludziom takie bzdury do głowy...
Żenuj±ce to jest. Generalnie nie rozumiem jak Pan Redaktor może dopu¶ci do druku taki stek fantazji do swojego czasopisma...
No cóż: ja ostatnio nawet w EMPIKU tego nie czytuję...

Offline Wiktor

• od krwi trawa ro¶nie bardziej zielona...

« OdpowiedĽ #3 dnia: Grudzień 11, 2009, 18:54:39 »
testy jakie s± każdy wie, podej¶cie redakcji znamy więc raczej nie ma się czym podniecać

chłopak się powym±drzał, poprzypierdalał (za przeproszeniem ;D ) i co?
ja się mogę do jego listu czepn±ć ale po co ja się pytam? ;D

misio

« OdpowiedĽ #4 dnia: Grudzień 11, 2009, 18:58:39 »
A ja bym poprosił o czepienie się tego listu!
Dla nas!

Offline atanor

« OdpowiedĽ #5 dnia: Grudzień 11, 2009, 19:01:31 »
przecie gdzie¶ zadymiarze musz± się wyszaleć ;D

Offline Wiktor

« OdpowiedĽ #6 dnia: Grudzień 11, 2009, 19:03:44 »
zbieram się do domu więc przykład pierwszy z brzegu
"Używałem ¶piworów puchowych różnych producentów, najczę¶ciej (bodaj wszyscy krajowi i większo¶ć zagranicznych) zaopatruj± się oni u dwóch potentatów "materiałowych": Pertex i Concordia Textiles" taak? a którzy

poza tym co to za poważny list gdzie sypialnie nazywa się sypialk± ??? :)

co wypunktował celnie to wypunktował ale dla mnie już z pierwszego akapitu przebija przekonanie o własnej nieomylno¶ci

tak wiem ja też się czepiam ;D

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #6 dnia: Grudzień 11, 2009, 19:03:44 »

Offline obserwator

« OdpowiedĽ #7 dnia: Grudzień 11, 2009, 21:54:22 »
ja tam kilka razy przegl±dałem ten n.p.m i nie przekonało mnie to pismo abym chciał tracić czas na czytanie tego, a najbardziej wkurwia fakt że jakie¶ testy mog± być Ľle przeprowadzone. nie czytałem tych testów ¶piworów ale jak wynika z listu tego go¶cia co misio podał link to ten test to jest masakra.

Kilka razy w życiu przejechałem się na tego typu testach czy "produkt rekomendowany" nie tylko sprzętu górskiego ale też innych. człowiek z lenistwa weĽmie jak±¶ gazete zobaczy test i popierdala do sklepu kupic a w domu potem okazuje się że to była porażka. przeważnie zawsze wygrywaj± produkty firm co daj± najwięcej reklam do gazety. można redakcję zrozumieć w jakim nieraz położeniu się znajduj± jak przyjdzie jaki¶ baran od przedstawiciela i powie że słabo towar schodzi i trzabybyło co¶ z tym zrobić, redakcja ma dwa wyjscia nie zgodzić się i trzymać poziom trac±c przy tym reklamodawcę lub i¶ć na współpracę i zatrzymać reklamodawce pisz±c jaki¶ artykuł wychwalaj±cy firmę lub przeprowadzić jaki¶ ¶mieszny test gdzie wynik może być tylko jeden.

ten w±tek utwierdził mnie tylko w przekonaniu że to była dobra decyzja o rezygnacji z tej gazety bo pewnie po tym te¶cie kupiłbym jakie¶ dziadostwo a tak jak czego¶ niewiem to tu się zapytam i mi podpowiedzom, a zreszt± za tę sam± cenę kupię jak±¶ inn± gazetę bo wolę sobie poogl±dać gołe baby  ;D niż czytać bzdury nie wiedz±c nawet o tym
Tolerancja jest cnot± ludzi bez przekonań - G. K. Chesterton

Offline ina

« OdpowiedĽ #8 dnia: Grudzień 12, 2009, 02:10:19 »
poza tym co to za poważny list gdzie sypialnie nazywa się sypialk± ??? :)

Nikt nie mówi, że jest to super poważny list. Jest to post na forum i tyle. Prawdpodobnie napisany pod wpływem emocji po przeczytaniu testu, przez osobę używaj±c± ¶piworów w zimie w górach i maj±c± spore do¶wiadczenie w tej w kwestii. Zdaj±c± sobie sprawę, że czasopismo to czytaj± ludzie niekoniecznie do¶wiadczeni w górach. Którzy po przeczytaniu tego testu kupi± ¶piwór z comf. do 0 stopni i pojad± w zimie w góry pod namiot, gdy temp. będzie opiewać na -15, ale test mówił, że ubiorę co¶ na bieliznę i nie zmarzę... Błagam. Tu nie chodzi o ¶piwór, tu chodzi o życie.

A Spinowi gratuluję chęci napisania tego posta.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Łużyn

« OdpowiedĽ #9 dnia: Grudzień 12, 2009, 14:47:50 »
Spin jako pierwszy gło¶no wyraził to o czym wszyscy mówili już od dawien dawna. Bardzo dobrze się stało, niech nasz kolega Sebastian wie, że nie łykamy takich bzdur jak młode pelikany ;D.

Może teraz szanowny Autor wypowiedziałby się o metodologii tego testu?
"Na ¶wiecie s± 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline czis

« OdpowiedĽ #10 dnia: Grudzień 12, 2009, 15:16:51 »
Zapomnij...........

Offline semow

« OdpowiedĽ #11 dnia: Grudzień 12, 2009, 16:27:01 »
Ja mam takie spostrzeżenia, że testty na poziomie jakiego¶ LOGO czy Poradnika Domowego w sam raz wpisuj± się w politykę wydawcy tego czasopisma. Co za tym idzie, takie apele to wołanie na puszczy, jeżeli chodzi o zmiany w gazecie. Ale jeżeli po przeczytaniu listu Spina chociaż parę osób nieobeznanych z tematem dowie się jak to wygl±da, to warto było.

Offline crimson

• rocznik '89

« OdpowiedĽ #12 dnia: Grudzień 12, 2009, 16:29:33 »
spin, nie wstyd Ci wyszydzać jedno z najlepszych pism o górach w Polsce? nie wstyd Ci mierzyć się z autorytetami takiego formatu, wypominać im drobne podknięcia w zakresie przeprowadzania testów? :D

a tak na poważnie to cały ten test, a zawłaszcza niektóre stwierdzenia, to dla mnie czyste skurwysyństwo, to nie jest doradztwo w zakresie wyboru szczoteczki do zębów, czy zapachu do kibla, lub nawet aparatu fotograficznego, małpki do automatycznego cykania fotek, które nie rodzi żadnych poważnych konsekwencji z wyj±tkiem niezadowolenia z niedokładnie domytych zębów, smrodu w klopie lub brzydkich zdjęć; doradzanie jaki sprzęt wybrać na zimowy wypad w góry, to trochę co¶ innego, działanie takie wymaga maksimum odpowiedzialno¶ci, wszak mamy do czynienie z ludzkim zdrowiem, czy życiem, kto¶, kto pisze, że można w syntetycznym ¶piworze trzysezonowym przetrwać w warunkach zimowych wykazuje się kompletnym brakiem wyobraĽni oraz daleko posunięt± nieodpowiedzialno¶ci±; nie trudno sobie wyobrazić, co może stać się z osob± kompletnie nieobeznan± z problematyk± zimowego biwakowania, która „łapie” się na tak± „radę”, zakupuje ¶piwór i...

ja wiem, że jako¶ trzeba żyć, że trzeba zarabiać, ale do cholery, czy trzeba kupczyć ludzkim zdrowiem b±dĽ życiem za 30 srebrników od dystrybutora lub producenta; na zachodzie też firmy dostarczaj± sprzęt do testów, ale tam test jest testem i nikt nie wypisuje głupot, że jak się dobrze człowiek ubierze to przetrwa noc w ¶piworze przeznaczonym na zupełnie inne warunki; owszem można przetrwać noc w zimie nawet w S15 lub Dreamlite skacz±c w nich z Wołowca do schroniska w Chochołowskiej;

od testów sprzętu górskiego lub wszelkiego doradztwa w tym zakresie powinni¶my wymagać maksimum staranno¶ci, a od pisz±cych o tym maksimum odpowiedzialno¶ci za słowo, bo nie chodzi tutaj o smród w kiblu, czy złe zdjęcie, tylko o to, czy przetrwamy zimow± noc w ¶piworze polecanym przez wysoce opiniotwórcze branżowe pismo; większo¶ć z nas czytaj±c to u¶miechnie się z politowaniem, ale łatwo można sobie wyobrazić, że będ± tacy, którzy zastosuj± się do tego typu „rad”;
zdaję sobie sprawę z tego, że w górach czasem robi się jakie¶ głupie rzeczy, czasem wynika to z braku do¶wiadczenia b±dĽ z rutyny, ale nie przekładajmy swoich poczynań na praktykę i nie doradzajmy innym, by również popełniali głupstwa;

my¶lę, że sprawy nie wolno przemilczać, bo w normalnym kraju, po czym¶ takim posypałyby się głowy w redakcji, ale znaj±c specyfikę naszego kraju sprawa zostanie po raz kolejny zamieciona pod dywan i zbagatelizowana i dodam, że jeżeli mamy mieć takich doradców/testerów, to lepiej żeby ich nie było wcale, na pewno będzie to bezpieczniejsze dla nieobeznanych z zimowym sprzętem turystów
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

misio

« OdpowiedĽ #13 dnia: Grudzień 12, 2009, 17:40:07 »
Odpowiedzi autora nie spodziewałbym się wcale, tak jak to było z artem o softach.
I racja jest po Waszej stronie: Sebastiana ewidentnie zaczyna igrać z życiem swoich czytelników...
Zapewne jednak redakcja npm-u nic nie zrobi... Żenuj±ce...

Offline Wiktor

« OdpowiedĽ #14 dnia: Grudzień 13, 2009, 00:58:08 »
kurde ludzie nie róbcie sobie jaj i nie dramatyzujcie - zagrożenie życia???

nie czytałem artykułu bo już przy okazji poprzedniego "testu" pisałem, ze nie tykam tej gazety. Fragment wstępniaka ze strony npmu wystarczy aby dostrzec przyp... się niektórych. Z pewno¶ci± nie mam zamiaru bronić NPMu ale oskarżać o narażanie życia też nie

Odniosę się do wstępu Spina

pkt 1

temperatura komfortu -6/-9 wydaje się rozs±dna - ze względu na zawyżanie parametrów przez producentów, ubijanie się ociepliny i różnice w odczuwaniu temperatur przez kobiety
czyli wg mnie pkt 1 to klasyczne czepianie się

pkt 2
wła¶ciwie też czepianie się nic merytorycznego

pkt 3
test dotyczy ¶piwrorów 3 sezonowych - przykładowa różnica w ¶piworach z komfortem -3C wynosi 300g puch vs syntetyk Poza tym w gorszej jako¶ci puchowych ¶piworach vide FN stosunek termiki do wagi już taki super nie jest, cena pozostaje wyższa niż syntetyków."Włókno (syntetyczne)[...] jest nieco gorsze od puchu[...]jest większe i trochę cięższe" to lekkie przegięcie ale nie dramatyzujmy

pkt 4
z tym pertexem i concordi± to trochę na wyrost ale ok
W tańszych puchowcach z duż± zawarto¶ci± piór zjawisko "pierzenia się" ¶piwora będzie większe

pkt5
wtopa npmu

pkt 6
w marmocie pewnie jest mowa o 3800 bo kto¶ pojechał poza Polskie
Sił± rzeczy jak co¶ jest w podobnych to nie identycznych a na wys 3800 mog± być podobne warunki jak na 2000

rzetelno¶ć npmu znamy i jak na moje nie ma co pisać odezw i manifestów

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #14 dnia: Grudzień 13, 2009, 00:58:08 »

Offline Łużyn

« OdpowiedĽ #15 dnia: Grudzień 13, 2009, 01:22:50 »
Cytuj (zaznaczone)
rzetelno¶ć npmu znamy

ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szerzyć t± wiedzę. może jak się rozejdzie ile to pismo jest naprawdę warte to kto¶ pójdzie po rozum do głowy i zmieni podej¶cie. a dla firmy nie ma nic gorszego niż zły PR
"Na ¶wiecie s± 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline ina

« OdpowiedĽ #16 dnia: Grudzień 13, 2009, 01:24:59 »
Jeżeli czytelnicy nie wezm± tego testu do serca (niestety, watpię), to nie będzie zimowych zam±rznięć w ¶piworach 3-sezonowych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2009, 01:38:39 wysłana przez ina »

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline madmun

« OdpowiedĽ #17 dnia: Grudzień 13, 2009, 01:34:57 »
ja się nie odzywam w temacie npm bo mi sie nie chce zwykle, podzielam zdanie Wiktora w większo¶ci, inna sprawa że co po niektórzy nie pałaj± chęci± do kolegi Sebastiana, wiecej nie bede pisał, test jest kierowany do zielonych aczkolwiek my¶l±cych ludzi, mam tak± nadzieje, iż ludzie nie traktuj± takiego testu jako wyroczni, straszne larum zostało podniesione, a post crimsona to już jaki¶ kosmos dla mnie,
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline crimson

• rocznik '89

« OdpowiedĽ #18 dnia: Grudzień 13, 2009, 01:35:59 »
Wiktor, czy kto¶ tu dramatyzuje, czy chce pisać odezwy i manifesty? nie, chyba że Ty chcesz, to pisz ;D (ja za stary jestem); rzecz w tym, by zwracać na takie „testy” uwagę i tyle, koń (czyli npm) jaki jest każdy widzi, ale niektórym może zabrakn±ć wiedzy, do¶wiadczenia czy wyobraĽni;

co do zagrożenia życia, tak się akurat jako¶ dziwnie składa, że w górach nasze życie zależy od naszego do¶wiadczenia i od sprzętu, jakim dysponujemy i jeżeli kto¶ pisze głupoty, to zawsze znajdzie się kto¶ inny, kto może się nabrać na „fachowe doradztwo”; wiem zaraz niektóre „młode wilczki” outdooru wyskocz± z hasłem, że „selekcja naturalna musi być, dobrze że pozamarzaj±, jak s± głupi, będzie mniej głupków na ¶wiecie itp.”, ale chyba nie tędy droga, bo zawsze można polecać jako linę skręcony sznurek do wieszania bielizny, a jako czekan młotek z Castoramy ;D, selekcja będzie następować szybciej i skuteczniej ;D

madmun, niektórzy s± nieprzychylni, a niektórzy wręcz przeciwnie s± bardzo przychylni i pewnych rzeczy nie zauważaj±
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2009, 01:42:35 wysłana przez crimson »
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

misio

« OdpowiedĽ #19 dnia: Grudzień 13, 2009, 06:41:44 »
Problem polega na tym, że odbiorca tego testu może być wła¶nie zielony.
I wtedy to będzie problem.
Sympatie i antypatie istniej±, ale jest jedna istotna sprawa: ten "test" to farsa, tak jak fars± był test softów, jednak w tym wypadku zakładamy, że trafi w ręce laika, który sobie kupi ¶piwór w górki my¶l±c o swoim pierwszym biwaczku zimowym.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« OdpowiedĽ #20 dnia: Grudzień 13, 2009, 07:53:42 »
sprawa jest prosta. O ile w przypadku softshelli tragedii raczej nie będzie, bo każdy na zimowy wypad zabiera jeszcze jak±¶ inn± odzież, o tyle w przypadku ¶piwora nie ma co liczyć, że taki zielony uzytkownik będzie go miał czym zast±pić.

Offline ina

« OdpowiedĽ #21 dnia: Grudzień 13, 2009, 09:42:10 »
Może sam zaintersowany by się wypowiedział? Panie autorze...
Choć i tu bym nie liczyła na odpowiedĽ...

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Warzyn

« OdpowiedĽ #22 dnia: Grudzień 13, 2009, 10:46:55 »
Nie wywołujcie Sebastiana bo co ma powiedzieć, napisał to za co mu płac±. proste. Nic nowego tu nie wniesie.
Jedyne za co można mieć pretensje to robienie klienta w hu. Mogę się tego spodziewać po sprzedawcy bo t jego bezpo¶rednia praca, ale nie po czasopi¶mie w jaki¶ tam spoób kultowym i opiniotwórczym.
"U nas 20 stopni mrozu to nie zima, 100 km to nie odległo¶ć, a wódka to nie alkohol" K. K. Sowa

Mieczem domu broń, głupotę kijem lecz

Offline jaco

« OdpowiedĽ #23 dnia: Grudzień 13, 2009, 13:39:19 »
Ale dramatyzujecie, jak kto daje się nabierać  to jest głupi i niech za swoj± głupotę karę poniesie bo zagraża sobie i innym .
Moim skromnym ;) zdaniem każdy postanawiaj±cy wybierać się na zimowy biwak ma już na tyle wiedzy by rozróżnić to co pożyteczne od tego co nie jest pożyteczne. Gdyby tak nie było to statystyki wypadków zimowych były by znacz±co wyższe, a jak wiemy 90 % wypadków zimowych to brawura i zła ocena swoich możliwo¶ci i to najczę¶ciej przez tych co im się wydaje ,że już wszystko wiedz±.
Takie gazetki czytuj± ludzie dla których samo czytanie jest już ekstremalnym przeżyciem  , nie ma się co o nich bać.
Wasza troska jest troszkę na wyrost.
W życiu piękne s± tylko chwile

Offline madmun

« OdpowiedĽ #24 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:36:42 »
może za chwile zaczniemy mówić o ¶piworach na Antarktyde ???  ;D

crimson tekst o "młodych wilczakach" był chyba zbędny, ale widzę zę Ty jednak chcesz zbawić ten ¶wiat, miłej zabawy Ci zycze.. pisz, protestuj, pal gumy
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem