Autor Wątek: [Szpej] Kaski wspinaczkowe  (Przeczytany 66371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline atanor

[Szpej] Kaski wspinaczkowe
« dnia: Wrzesień 18, 2007, 15:10:15 »
jaki kask byście polecili do zastosowań ogólnogórskich?
na co zwracać uwage przy zakupie?
czy kolor jest ważny np. grzanie sie od słońca?
czy Elios Petzla byłby dobrym wyborem?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2007, 15:29:18 wysłana przez atanor »

forum.outdoor.org.pl

[Szpej] Kaski wspinaczkowe
« dnia: Wrzesień 18, 2007, 15:10:15 »

Offline HAMMET

Odp: [Szpej] Kaski wspinaczkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2007, 15:36:09 »
ja jestem zadowolony z petzla meteor III ,ale to dlatego ze jest lekki bo tak pozatym to zwykly hauer i tyle:)
zdjęcia : http://picasaweb.google.pl/gb.hammet

...drogą białą jak obłęd...

Offline Franek

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2007, 16:53:36 »
Nie kupuj Eliosa. Znam historię w której koles został oskalpowany przez wiązanie tego kasku. Masakra ...

Polecam Ci Half Dome Black Diamond. Mam taki jest tani, dobrze wykonany i lekki.
Mozesz kupic od tego kolesia na allegro, w zasadzie ma najtaniej w Polsce:
http://allegro.pl/item241274435_kask_wspinaczkowy_black_diamond_half_dome.html

Ja kupowawałem w Horyzoncie, troche drożej, ale było warto.

Offline mariusz

• "Boże broń mnie przed smiercią w dolinach"

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:01:44 »
Ja mam meteor III i jestem zadowolony sugerowałem się przede wszystkim waga i wyglądem na głowie (mam jakiś kanciasty łeb i w każdym wyglądałem jak ….) To był jedyny, który był do przejścia. Wcześniej używałem jakiś innych, ale to podczas kursu wspinaczkowego były średnie z tego, co pamiętam. Kask ma służyć do ochrony głowy i nic więcej czy jest wytrzymały to mogę stwierdzić, że tak. Na Grosie dostałem w kalfas bryłka lodu i nic mi się nie stało kaskowi tez  Zamierzam tej zimy połazić po tatrach wysokich właśnie w kasku :)
http://picasaweb.google.pl/kapelamariusz52
http://picasaweb.google.pl/kapelamariusz53
www.chopzezelaza.pl
"ponieważ droga jest celem"
rozmowa z adminami to jak walka z wiatrakami

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:04:06 »
My z ojcem uzywamy Eliosow i sa w pyte, matka uzywa Ecrina tez jest w pyte ;D

Mam nadzieje, ze pomoglem ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline atanor

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:14:56 »
właśnie do eliosa się mierzę. meteor ma chyba wiekszą objętość, co może być problematyczne we współpracy z niewspinaczkowymi kapturami. i ten pierwszy jest w miarę tańszy.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:27:42 »
Mariusz, chyba nie z mojej strony? to co napisalem to same fakty, hauery wygodne i fajne tylko kurna nikt z nas jeszcze nie oberwal w leb niczym duzym wiec ciezko okreslic skutecznosc ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:27:42 »

Offline atanor

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2007, 18:48:52 »
a są jakieś praktyczne (nie techniczne) różnice pomiędzy eliosem a ecrinem?

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2007, 01:45:54 »
waga panie, waga!
ecrin to masywny i ciężki garnek - o 100g cięższy

-> Franek
a jak jest z wentylacją w tym BD
bo jakoś bezdziurkowy z mnóstwem styropianu przy czaszce wydaje mi sie gorący
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2007, 01:47:09 wysłana przez rumcajs »

Offline Franek

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2007, 09:37:03 »
No cóż, w Half Dome jest ciepło. Wspinałem się w nim jak było ponad 30 st. w cieniu i muszę przyznać, że się ze mnie lało. Zupełnie tak samo jak się lało z kolegi który miał na głowie Eliosa  ;D

Oczywiście nim więcej dziurek tym lepiej  ;) Nie wiem tylko jak na tym cierpi wytrzymałość.

Na początku chciałem kupić Eliosa, ładny, fajne kolory, nie drogi, lekki, funkcjonalny. Ale po rozmowie z kilkoma instruktorami PZA zmieniłem zdanie. W ogóle przestałem ufać petzlowi, nie to, że wszystko co robią to szajs, ale kilka rzeczy to totalna porażka.
Weźmy np. takie reverso ... super przyrząd, nie? Jak się nie znasz i nie prowadzisz dróg wielowyciągowych - po pierwszej masz ochotę wywalić go do śmieci. Ja się właśnie zastanawiam komu dać swoje ;D tylko nie mam nikogo, kogo bym aż tak nie lubił ;D
A Elios skalpuje - może to jeden przypadek na 1 000 000 wyprodukowanych kasków, ale mi wystarczy żebym go nie kupił. Jeśli pasek raz się urwał i zdarł skórę kolesiowi z głowy, to ja nie chce, żeby drugi raz zdarzył się mnie.

Black Diamond to bardzo dobra firma, szkoda że sklepy zasypane są głównie Petzlem, a nie ma większego wyboru innych firm. Byłoby jakieś porównanie, a tak ... zostaje internet :-)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2007, 09:38:39 wysłana przez Franek »

Offline Franek

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2007, 10:02:36 »
Co ja będę więcej pisał sami zobaczcie. To jest efekt używania kasków Petzla, ten przypadek to meteor helmet

Więcej tutaj:
http://www.chockstone.org/Forum/Forum.asp?Action=DisplayTopic&ForumID=5&MessageID=1805&Replies=4#newpost
i tutaj:
http://www.rockclimbing.com/cgi-bin/forum/gforum.cgi?post=1267587

Nie chce mi się więcej szukać w necie, jeśli was to nie przekonuje to kupujcie kaski Petzla ...

Offline Łużyn

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2007, 11:34:34 »
fuck! :-X

ale czy jesteś pewien, że to może zdarzyć się tylko przy Petzlu? No i gość pisze, że to pękła skorupa nie mocowanie. Więc może zwyczajnie trzeba unikać meteorów, bo eliosy czy ecriny to inna bajka...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2007, 11:37:27 wysłana przez Łużyn »
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline Franek

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2007, 11:48:06 »
ale czy jesteś pewien, że to może zdarzyć się tylko przy Petzlu?

Pewnie, że nie. Ale skoro się zdarzyło to nie widzę powodu, żebym miał sprawdzać na sobie czy to się zdarzy raz jeszcze ;)
Wypadki się zdarzają - to norma, różne - głupie i dziwne też - przed takimi żaden sprzęt nas nie uchroni.
Przypadków rozłupania kasków jest dużo, przypadki oskalpowania przez kask - dotyczą jedynie Petzla. Jak Twój kask zostanie rozłupany przez spadający głaz to raczej nie będzie miało znaczenia to jaki jest jego producent. Sądzę, że 99% takich przypadków skończy się zejściem. Więc nie ma się co na ten temat rozwodzić.

Przypatrz się kaskom Petzla, dopiero od niedawna zaczęli mocować paski na nity do skorupy (i to tylko przednie!!!) ... zobacz jak było to robione wcześniej ... czy przypadkiem Petzl nie testuje metodą prób i błędów? Tylko na kim ...

Przykład dotyczy po prostu kasku Petzla, ten który znam z opowiadań polskich instruktorów to inny przypadek. Tam urwał się pasek. Możliwe, że po tym zaczęli montować paski na metalowe nity - nie wiem.
Nie jestem przeciwnikiem Petzla, mam dużo ich sprzętu. Ale kasku nie kupie za cholere  ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2007, 11:52:54 wysłana przez Franek »

Matek

« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2007, 12:11:36 »
ja też slyszę coraz wiecej narzekań na legendarnego PETzla. sam narzekam :) a z tego co wiem to Ecrin nie jest dostępny w polsce bo nie dostał atestu.

Offline Łużyn

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2007, 12:17:42 »
Pewnie, że nie. Ale skoro się zdarzyło to nie widzę powodu, żebym miał sprawdzać na sobie czy to się zdarzy raz jeszcze ;)

Ja również nie mam najmniejszej ochoty ;D

Ale do kasków mam podejście jak do innych produktów - to jest wyrób jak każdy inny, w końcu trafi się jeden wadliwy i w odpowiednim (czytaj "najgorszym") momencie zawiedzie. Poczytałem w tych linkach, które podajesz co ludzie sądzą o tym wypadku i przeważa zdanie, że kask był za słaby na tego typu uderzenie. Teraz zastanawiam się do czego w końcu ma służyć Meteor. Sam rozwaliłem 2 kaski rowerowe i wiem jak to szybko się rozpada. W tym momencie stwierdzam, że dalej wziąłbym kask Petzla ale na pewno nie to cudeńko...

Przypadków rozłupania kasków jest dużo, przypadki oskalpowania przez kask - dotyczą jedynie Petzla. Jak Twój kask zostanie rozłupany przez spadający głaz to raczej nie będzie miało znaczenia to jaki jest jego producent. Sądzę, że 99% takich przypadków skończy się zejściem. Więc nie ma się co na ten temat rozwodzić.

Racja! ;) Problem w tym, że te 2 wypadki są jak na razie jedynymi (chyba, że znasz ich więcej...) i mogą wynikać z faktu, że Petzl jest najczęściej używany i ogromna rzesza ludzi łazi w ich kaskach co daje większe prawdopodobieństwo takiego wypadku.

Nie jestem przeciwnikiem Petzla, mam dużo ich sprzętu. Ale kasku nie kupie za cholere  ;D

Po Twoich postach to ja na pewno nie kupię Meteora  ;D. A tak serio to zaufanie do tej firmy ostatnio u mnie spada bo czołówki poleciały ostro w dół z wytrzymałością. Kolejny przykład, że na legendę nie ma co patrzeć ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2007, 12:18:54 wysłana przez Łużyn »
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2007, 12:17:42 »

Offline Franek

« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2007, 12:26:13 »
Racja! ;) Problem w tym, że te 2 wypadki są jak na razie jedynymi (chyba, że znasz ich więcej...) i mogą wynikać z faktu, że Petzl jest najczęściej używany i ogromna rzesza ludzi łazi w ich kaskach co daje większe prawdopodobieństwo takiego wypadku.

Masz rację, faktycznie może to wynikać z samej teorii wielkich liczb. Zgadzam się w 100% Petzl to najbardziej znana i kupowana marka.
Ale w sumie jak kilka doświadczonych osób zwróciło mi uwagę na to, na co trzeba zwracać uwagę, to sam zauważyłem, że Petzl robi kaski trochę dziwnie - wspomnę raz jeszcze te plastikowe nity mocowania …

Kolejny przykład, że na legendę nie ma co patrzeć ;)
Każdej firmie zdarza się felerny produkt. Ale w sumie trochę zrobiliśmy offtopic bo miało być "czy kupić Eliosa?" ;)

misio

« Odpowiedź #16 dnia: Październik 24, 2007, 18:20:13 »

Bikerka

« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2008, 19:16:40 »
Czy ktoś używa kasku Grivel Salamander?

Offline Maciej

« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2008, 19:46:59 »
Franek osmiele sie zapytac o ten wypadek- czy kask byl poprawnie dopasowany i zapiety  ???
Pytam, bo znam przypadek rozharatania polowy twarzy przez metalowa zapinke zamka, po tym jak pewien narciarz chcial wygladac na wiekszego luzaka i pomimo sugestii nie dociagnal tasiemki.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2008, 19:48:42 wysłana przez Maciej »

Offline volica

« Odpowiedź #19 dnia: Luty 22, 2008, 02:11:33 »
Oswiezam stare.
Nie wspinam sie, jestem grotolazem. Uzywam Petzl Ecrin Roc juz od 4 lat. Wizualnie nie jest to najszczesliwszy wybor, gdyz mam duza glowe i kask na niej wyglada jak wiadro na arbuzie.
Oprocz tego same zalety. Mimo wagi kasku wraz z ciezka czolowka, moge go nosi bez przerwy przez kilkanascie godzin. Dosc dobra wentylacja, nawet w jaskini to ma znaczenie. W odroznieniu lzejszych kaskow nie ma styropianu, tylko twarda skorupe, pomiedzy paskami trzymajacymi kask na lbie, a samym kaskiem jest dosc duzo miejca, taka strefa zgniotu. Nie wiem jak kask ze styropianem wytrzymalby nieustanne walenie nim w sufit, prawdopodobie wgniotl by sie, Ecrin Roc sie jedynie rysuje.
A, jeszcze jedna wada. Wlosy jakie mam, widac na obrazku. Mapujac jaskinie musze sciagac kask, gdyz czolowka oszukuje kompas. "System nosny" kasku lapie mnie wtedy za kudly a to boli.

OT
W ogole wyglada na to, ze w dobrym tonie jest narzekanie na Petzla. Faktem jest, ze wiele rzeczy maja przeinzynierowanych ( vide Reverso, Reversino). Czytac i zrozumiec instrukcje! A dopiero potem marudzic. Dla mnie jedyna wada przyrzadow Petzla jest uzywanie aluminium zamiast stali. I tylko dlatego mi to przeszkadza, ze uzywamy lin 11mm zamiast 9mm jak caly cywilizowany swiat.
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #20 dnia: Luty 22, 2008, 13:28:04 »
Ej ty! Dawaj foty z tych dziur swoich, grotolaza jeszcze my tu nie mieli ;D

Offline Franek

« Odpowiedź #21 dnia: Luty 22, 2008, 13:49:43 »
Franek osmiele sie zapytac o ten wypadek- czy kask byl poprawnie dopasowany i zapiety  ???
Pytam, bo znam przypadek rozharatania polowy twarzy przez metalowa zapinke zamka, po tym jak pewien narciarz chcial wygladac na wiekszego luzaka i pomimo sugestii nie dociagnal tasiemki.

Wiesz co, nie wiem. Jak już pisałem to jest historia, którą słyszłałem, a nie byłem jej świadkiem. Opowiadał mi to mój instruktor na kursie wspinu, nie sądzę żeby zmyślał. Co innego, że ma hopla na punkcie Black Diamond ;D Ale akurat mnie też podobają się ich produktu i pomysły. Zamówiłem i czekam własnie na ich stoptuty ;D

Piotrek

« Odpowiedź #22 dnia: Luty 22, 2008, 13:52:49 »
Co do ecrina - może ty volica jako grotołaz masz jakieś bardziej oficjalne informacje, dlaczego garnek ów został wycofany z produkcji... Bo ja już słyszałem różne wersje, m.in. taką, (pisał o tym Matek) że nie uzyskał atestu, ze względu na to, że jakaś pani od przyznawania atestów wymyśliła sobie, że te dwa pokrętła do regulacji obwodu są źle umieszczone (na skroniach) i że to może zabić  ;D ;D

Offline volica

« Odpowiedź #23 dnia: Luty 22, 2008, 15:55:50 »
Piotrek,
Nie wiem dlaczego i czy w ogole Ecrin Roc zostal wycofany z produkcji.
Widnieje na oficjalnej stronie Petzla, mozna go kupic w Stanach, Wielkiej Brytani, Hiszpanii (w tych krajach sprawdzalem).
Oraz jest w katalogo petzla na 2008 rok
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #24 dnia: Luty 22, 2008, 16:30:36 »
chodzi oczywiście o brak atestu i sprzedaży w PL
w innych krajach jest dostępny ;D