Autor Wątek: Kontuzje i urazy stawów, mięśni oraz inne problemy związane z aktywnym życiem  (Przeczytany 90846 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semow

Dobrze wiedzieć.
Będę starał się w międzyczasie wzmocnić mięśnie, zobaczymy na ile to pomoże.

forum.outdoor.org.pl

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

nie obciążaj kolana, jeżeli jest obrzęk możesz pomoczyć w wodzie z roztworem dowolnej soli (np. kuchennej albo kąpielowej)

Offline semow

Obrzęku żadnego nie było, ból zresztą zniknął zaraz po powrocie. Parę dni potem grałem w piłkę na asfalcie - żadnych problemów.

misio

Na 99% przyczepy mięśni z przeciążenia. To się nawet wiąże czasem z takimi skurczami, że człek ledwo chodzi po górkach, czy po schodach, a po płaskim można spokojnie chodzi i biegać.
I za Rumcajsem: ciut dać odpocząć nogom.

Offline semow

Już drugi tydzień sobie odpoczywają. Są jakieś sposoby żeby tego na przyszłość uniknąć?

misio

Są:

Będę starał się w międzyczasie wzmocnić mięśnie, zobaczymy na ile to pomoże.

i za ciosem:

http://www.outdoor.org.pl/content/view/464/68/

a doradzę wejścia ze sztangą na schodki, albo podwyższenie.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

Mi ortopeda zalecał moczenie kolana w roztworze soli (lecznicza, byle jaka w aptece za kilka zet). Garść soli an miske wody, kolano do srodka na 5-10 minut, od czasu do czasu przemasować gabką. Sprawdziło się idealnie. Czasem może być tak że w stawie jest lekki stan zapalny, który przy wysiłku wywołuje ból, wtedy smarowanie ketonalem pomaga. Ale najlepiej przejść się do ortopedy, rtg tez nie zaszkodzi.

forum.outdoor.org.pl

Offline semow

Wizytę i USG na pewno zaliczę, rentgen raczej nie będzie potrzebny.

Offline czis

Ja mam tak że mnie kolano napiera TYLKO przy schodzeniu, do góry mogę sobie nawet iść...
wizyta u ortopedy w przychodni "pańswowej " to porażka na maksa, byłem łącznie u trzech i odwalaja totalna chałę i przyjmuja pacjentów na sztukę... teraz wybieram sie prywatnie... zobaczę czy jest różnica w podejściu do pacjenta i tematu

Offline semow

Ja mam to samo - tylko przy schodzeniu. Ewentualnie przy ostrej jeździe na nartach (np. w głębokim śniegu) na początku sezonu też mi się zdarzyło czuć ten sam ból.
Wniosek taki - starość nie radość, do obciążeń stawów trzeba się wcześniej przygotować :(

Offline walter02

Odp: Kontuzje i urazy stawów, mięśni oraz inne problemy związane z aktywnym życiem
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 15, 2010, 22:26:35 »
zapalenie kaletki podrzepkowej
taką pikną nazwę usłyszałem rok temu jak z nieznanego powodu obudziłem się w nocy z kolanem jak bania na dodatek bolącym i nie-zginającym się, nie mogłem dojść do klopa, a parę godzin później miałem jechać na narty. Nie pojechałem, za to pojechałem do pogotowia i w dalsze turne rentgenowo - szpitalne zakończone tymże rozpoznaniem.
Według lekarza powodem było przeziębienie kolana (faktycznie dzień wcześniej biegałem przy -6, ale miałem na sobie kombinezon do biegów narciarskich podszyty polarem i nawet kawałkiem membrany - jak się okazało nieskuteczny).

W zeszły poniedziałek drugie kolano zaatakowały takie same symptomy, może trochę mniej nasilone (opuchlizna, ból, ograniczenie ruchomości), nie traciłem czasu na potwierdzenie diagnozy i zapodałem kurację zaleconą rok temu: fastum żel + zimne okłady + nieprzemęczanie się. Jak na razie działa - po dwóch dniach (dzisiaj środa) opuchlizny prawie nie widać, prawie nie boli, ruchomość - normalna, wydaje się, że idzie w dobrym kierunku.
Pytanie jest jedno: co może być powodem  tego schorzenia? Od zeszłego roku zawsze gdy jest < 0 ubieram dwie warstwy (zwykle tenże kombinezon ew. kalesony + lekkie pertexowe ortaliony), w przeddzień byłem na parogodzinnej wycieczce bc, owszem wyczerpującej, ale pogoda była odwilżowa (około -3..0), aczkolwiek duło tęgo. Ubrany byłem tak jak opisałem powyżej.

Boję się tego, co będzie za rok - czyżby trafi na trzecią nogę  :P

Offline rumcajs

Odp: Kontuzje i urazy stawów, mięśni oraz inne problemy związane z aktywnym życiem
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 15, 2010, 22:29:36 »
nie jestem ortopedałem, ale te historie niby przeziębieniowe niezbyt mnie przekonują
a zapalenie jak najbardziej - poszukaj we wro dobrego sportowego ortopedy, warto zapłacić parę złotych za sensowną konsultację

Offline walter02

« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 15, 2010, 22:43:22 »
teraz też nie za bardzo w nie wierzę, ale rok temu faktycznie facet mnie przekonał; rano było zimno, wieczorem średnio czułem kolano, w nocy - zupełnie.
Natomiast w tym roku - zupełnie nic mi nie pasuje: nie było zimno, byłem dobrze ubrany; no może nie byłem okazem zdrowia idąc na wycieczkę i taka zupełnie gejowa to ona nie była, ale jednak zachwiało to moim wyobrażeniu o swoim organiźmie :D

Dziwne dla mnie jest jeszcze to, że skutek przeziębienia leczy się właśnie zimnymi okładami - ja z początku chciałem rozgrzewać to kolano, ale zostałem szybko wyprowadzony z błędu.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 15, 2010, 23:06:05 »
zimnym okładem nie leczysz skutku przeziębienia, tylko obrzęk - tak na prawdę to wszystko co Ci zalecono, to leczenie objawowe, nie likwidujące przyczyny, którą organizm sam zwalczył
bardziej wygląda to na skojarzenie przeciążenia z wystąpieniem jakiegoś czynnika generującego zapalenie stawu (oby nie choroby autoimmunologicznej)
należy Ci się solidna diagnostyka - np. USG kolana u radiologa znającego się na kwestiach ortopedycznych
opcja nr 2 - wizyta u sprawdzonego fizjoterapeuty
bardziej Ci nie pomożemy i więcej nie chcę się mądrzyć - nie jestem lekarzem

Offline atanor

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 16, 2010, 18:20:02 »
obciążenie plus wyziębienie już kilka razy mnie skasowało z kolanem (zapalenie)
dlatego teraz bardzo dbam, żeby nie wyziębiać kolan, a o takie bardzo łatwo, bo nie mam tam mięśni, tłuszczu, czyli zero grzania i izolacji.
prócz zimna bardzo ważna jest ochrona przed wiatrem, w Niżnych Tatrach kolano mi siadło juz przy 15st.
ale trzeba też uważać, żeby nie przesadzić z tym dogrzewaniem, bo tez jest szkodliwe - tak mi  mówił lekarz.
kiedyś kombinowałem z jakimiś opaskami, ale to rozwiązanie ma dużą wadę, chcą- nie chcąc taka opaska wywiera ucisk (zwłaszcza na rzepkę), bo musi się jakoś utrzymać na tym kolanie i może narobić więcej szkód niż pożytku.

osobiście bardzo nie lubię przegrzewających się nóg, wolą raczej za zimne niż za cieple spodnie, mięśnie oddają dużo ciepła, ale kolana zmuszają do jakiś rozwiązań. podstawową są wywietrzniki na łydkach, dzięki nim możemy chłodzić mięśnie przy wysiłku, jednocześnie nie wychładzając kolan.

niezłym patentem na zimę jest bielizna z panelową budową jak w "Kalesony z polarem Thermo" Berknera, gdzie kolana i tyłek sa z polaru.
do tego spodnie z wentylacją na udach i jest ok.

drugim rozwiązaniem niewykluczającym pierwszego są panele z membrany z softshellowych spodniach np RAB Fusion Pants, gdzie kolana sa chronione od wiatru przez Event, a reszta jest z softa.

na ciepłe pory roku spodnie 3/4, czyli za kolana, ale z wentylacją na udach np. Vaude Alpinian 3/4 Pants. jak jest zimniej to jakieś kalesonki do ochrony łydek.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 16, 2010, 18:20:02 »

misio

« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 16, 2010, 18:21:42 »
No, ale prawda jest taka, że jest tak jak pisze Rumcajs: nie może wyziębienie, oziębienie kolan prowadzić do stanu jaki dopadł Waltera. Tutaj sprawa raczej jest wewnętrzna i to mocno. Ale to rzeczywiście sprawa jest już lekarza, bo tak to się nie da.

Offline Rychu

« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 16, 2010, 18:28:10 »
Rumcajs pięknie wszystko zalecił.
U waltera takie objawy mogą być spowodowane wielorakimi czynnikami, a najbardziej prawdopodobnie ich sumą. W końcu jako biegacz doznaje wielu mikrourazów stawu. Plus trudne warunki no i pojawia się problem.

Przyczyną autoimmunizacyjną bardzo bym nie straszył. Raczej takie choróbska się nie zaczynają od kolan.

Niestety kolano daje dość mało charakterystyczne objawy i bez porządnej konsultacji oraz badań dodatkowych się nie obędzie.

Zdrowia! :)
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline atanor

« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 16, 2010, 18:46:51 »
No, ale prawda jest taka, że jest tak jak pisze Rumcajs: nie może wyziębienie, oziębienie kolan prowadzić do stanu jaki dopadł Waltera. Tutaj sprawa raczej jest wewnętrzna i to mocno. Ale to rzeczywiście sprawa jest już lekarza, bo tak to się nie da.

nie, no jasne, że dla lekarza, zgadzam się z pełni z rumkiem.
ale pisze co u mnie wywołuje takie stany i jak temu skutecznie zapobiegam.

Offline THOR

« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 07, 2011, 22:02:04 »
Siem...
Pomóżcie bo chodzić nie moge...
Po ostatniej eskapadzie 2 tygodnie temu - wcale nie trudnej bo na Baranią Górę - mam problem z kolanami !
Kurrrr.....!!! Tyle się złaziło a Barania mnie załatwiła hehe...
Stosujecie jakieś wynalazki typu 4flex czy coś w tym stylu ?
O 4flex czytałem na jakichś forach medycznych że niby ok, ale jestem ciekaw czy ktoś stosuje jakieś inne specyfiki i z jakim skutkiem ?

Offline madmun

« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 08, 2011, 00:13:41 »
Siem...
Pomóżcie bo chodzić nie moge...
Po ostatniej eskapadzie 2 tygodnie temu - wcale nie trudnej bo na Baranią Górę - mam problem z kolanami !
Kurrrr.....!!! Tyle się złaziło a Barania mnie załatwiła hehe...
Stosujecie jakieś wynalazki typu 4flex czy coś w tym stylu ?
O 4flex czytałem na jakichś forach medycznych że niby ok, ale jestem ciekaw czy ktoś stosuje jakieś inne specyfiki i z jakim skutkiem ?

To polecają
http://sklep.kfd.pl/universal-animal-flex-44-sasz-p-226.html

Miałem kupić, ale się uporałem z bólem, regularnie biegam i jeżdżę na rowerze i jest spoko.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline czis

« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 08, 2011, 09:21:33 »
mam problem z kolanami
to tak ogólne pojęcie że szkoda cokolwiek pisać.... ja przez ostatnie półtora roku walczę z bolącym kolanem i ostatnio ortopeda powiedział że teoretycznie wszystko jest git i on nie wie dlaczego mnie boli.........

Offline THOR

« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 08, 2011, 12:45:49 »
Po lekturze to coś mi się wydaje że po prostu je przeziębiłem, choć ból "wygląda" jakby to był problem ze ścięgnami... Dodatkowo w prawym zaczęło coś chrupać i do kurde dosyć głośno - no i jak przyłożę rękę to wyczuwam to chrupanie - nieciekawie...
W poniedziałek idę do lekarza.

czis kiedyś miałem problem z nadgarstkiem i kochany pan doktor również stwierdził że jest wsjo oki a wręcz zasugerował że symuluję !!!  A ja sie miałem zesrać z bólu !

misio

« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 08, 2011, 15:39:08 »
No, nie wydaje mi się, żebyś sobie je przeziębił...
Chrupanie, to najczęściej oznaka uszkodzenia chrząstki w środku- łękotki jakieś siakeś, czy cóś, ale to nikt Ci nie powie prócz lekarza i przynajmniej USG kolana, co tam może się dziać.
Generalnie mogłeś przeciążyć kolano i za chwilę problem minie. Ale może też być coś poważniejszego.
Trudno się radzić i doradzać w temacie takim w necie...

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 08, 2011, 19:22:16 »
Thor nie kombinuj z jakimiś flexami, czy wyciągami z chrząstek albo z kozich bobków, idź normalnie do lekarza zrób USG kolana, najlepiej porównawcze, niech Ci zbada jedno i dal porównania drugie, wtedy powinno Ci się rozjaśnić
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline ina

« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 09, 2011, 03:46:58 »
Mi chrupało, ale się tym nie przejmowałami, dopóki  nie pojawiła się woda, nikt nie widział co jest grane. W końcu poszłam do lekarza sportowego, który zdiagnozował zwyrodnienie chrząstki rzepkowej - czyli kości się o siebie ocierają, bo nie chroni ich chrząstka. Zabiegi pomogły na tyle, że więcej woda nie wylała, ale czasem dalej bolało. Problem zniknął po tym jak rozjebałam kolano na nartach i przeszłam 3miesięczną porządną rehabilitację :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla