25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: Jak robić potoki  (Przeczytany 15310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madmun

Jak robić potoki
« dnia: Sierpień 26, 2007, 19:29:20 »
Mam Canona S3 IS i wiem ze mozna zrobic fajne zdjecia z niego ale ... cos nie wychodzi np potok :(
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 13:06:40 wysłana przez Terrorist »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

Jak robić potoki
« dnia: Sierpień 26, 2007, 19:29:20 »

Offline Starszy_Pan

• Jeszcze jeden z "Klubu Miłośników Kofoli"

Jak robić potoki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2007, 20:00:29 »
Z Canona S1 IS też słowackie potoki nie chcą wychodzić ;(
And he saw a dangerous soul of the Man...

Offline madmun

Jak robić potoki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2007, 21:48:52 »
Machoney- w wolnej chwili jak mozesz  zrob male "How to: Potoki "  ;D kazdemu sie przyda  ;)
R.T.F.M

Offline Knophi

Jak robić potoki
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2007, 00:08:29 »
Póki Machoney się nie odezwie, to może ja coś powiem. Sposób przedstawienia poruszającej się wody (i innych poruszających się obiektów także) zależy od czasu otwarcia migawki. Krótki czas powoduje "zatrzymanie się" wody, dłuższy powoduje rozmycie się strumienia. Nie powiem jakie konkretnie czasy należałoby użyć, bo po nie zaprzątałem sobie tym głowy nigdy. Jak się ma cyfraka to eksperymentowanie nic nie kosztuje :)

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

jak robic potoki 2
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 27, 2007, 11:27:07 »
Cześć !!!
Sorki że dopiero teraz odpowiadam ale nie było mnie w domu.

1. Niebawem zapodam większą galerię na swojej stronie i wrzucę o tym info.

2. Potoki...
Jeżeli w Twoim cyfraku jest opcja preselekcji czasu i przysłony to możesz robić zdjęcia z efektem poruszającej się wody.
To co pisał Knophi to prawda.
Efekt rozmywającej się wody uzyskuję się za pomocą dłuższych niż normalnie czasów naświetlania.
Robiąc krajobrazy w dzień używa się przeważnie czasów powyżej 1/100 sek.
Ja robiąc powyższe potoki użyłem czasów 1/6 i 1/3 sek.
Ale to nie wszystko, przy takich czasach nie ma szans zrobić dobrego - ostrego zdjęcia z ręki, należy tu użyć albo statywu albo innej "podpórki", ja wykorzystałem tu kamień.
Sam musisz się trochę pobawić a na pewno coś Ci wyjdzie  ;) Na początek proponuję puścić wodę z kranu i wypróbować możliwości swojego aparatu.
Powodzenia !!!

W razie czego służę pomocą bo nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem.

Pozdrawiam
Machoney

Offline cynik

• Kometa Halleya

Jak robić potoki
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 27, 2007, 14:11:14 »
O jak mi sie marzy canon s3 ;D

Krywan to byla moja ulubiona gora tatrzanska, ino kurde mnie zaskoczyles, ze tam takie tlumy, bo kiedy ja tam zachodzilem to ani zywej duszy nie bylo. Moze dlatego,z e bylo kolo godziny 18tej i burza, nie wiem ;D Ale przez to zapamietalem te gore jako najbardziej klimatyczna...
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline madmun

jak robic potoki 2
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2007, 19:38:44 »
no dobra a co z przesłoną przy takim czasie najmniejsza dziura ??

Nie ma co S3 jest wyjebany , mój brat jak go bierze do lapek to czyni  cuda -ale to jego hobby , a ja mizernie . najgorzej jak robie zdjęcie grani to mi się zlewa gran ,chmury i niebo :( ogolnie dupa na calego ...
R.T.F.M

forum.outdoor.org.pl

jak robic potoki 2
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2007, 19:38:44 »

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

Jak robić potoki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 27, 2007, 23:56:24 »
Jak włączysz preselekcje czasu to on Ci sam dobrze przysłonę i tak na początku będzie dobrze  :)

Offline walter02

Odp: Jak robić potoki
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2007, 08:25:10 »
Jest jeszcze jedna kwestia,niska czułośc matrycy lub przyciemniający filtr:
 mianowicie jeżeli chcąc uzyskać rozmytą wodę stosujemy bardzo długi czas naświetlania (w przypadku zdjęcia poniżej to 1s ) i jednocześnie chcemy złapać ostrośc na kilku planach (duża głębia ostrości) to stosujemyduży otwór przesłony, co w połączeniu z długim czasem daje nam gigantyczną ilośc światła wpadającą na matrycę, co prowadzi do prześwietlonych zdjęć.

Żeby tego uniknąć musimy
  • albo przestawić matrycę na najniższą czułośc (tak z 50ISO),
  • albo, jeżeli tego nie da się zrobić (nie ma mniejszych niż 200), to światło jakoś zlikwidować stosując przyciemniający filtr (lub przenieść się w bardziej zacienione miejsce)
Na foteczce poniżej żeby uzyskać ostry zielony listek blisko po prawej stronie i ostre elementy na górze musiałem zastosować przesłonę  F8,co w połączeniu z  czasem 1s wymusiło wykorzystanie filtra (pod ręką miałem tylko polaryzator). I tak te wszystkie zabiegi zdały się psu na budę, bo listki przez tą 1 s naświetlania sobie pływały po wodzie i wyszły poruszone ....  >:(

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2007, 08:28:15 wysłana przez walter02 »

Offline madmun

« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2007, 13:20:23 »
Cytuj (zaznaczone)
Jest jeszcze jedna kwestia,niska czułośc matrycy lub przyciemniający filtr:
 mianowicie jeżeli chcąc uzyskać rozmytą wodę stosujemy bardzo długi czas naświetlania (w przypadku zdjęcia poniżej to 1s ) i jednocześnie chcemy złapać ostrośc na kilku planach (duża głębia ostrości) to stosujemyduży otwór przesłony, co w połączeniu z długim czasem daje nam gigantyczną ilośc światła wpadającą na matrycę, co prowadzi do prześwietlonych zdjęć.

w tym momencie to już qrwa nic nie kapuje  ... :( S3 IS ma regulacje przesłony od 2.7 do 8 przy czym jak dam 8 to ch...a widzę bo cale zdjęcie jest ciemne ale za to mam duża glebie/ostrość i niweluje to czasem naświetlania czyli jak daje przesłonę 8 to czas 1 sek dla przykladu a jak dam 2.7 to wtedy mam najbardziej otwarta przesłonę i mam jasne zdjęcie z płytką ostrością i wtedy zmniejszam czas na 1/1000 naprzyklad. Wiec albo mi sie znowu poprzerąbało albo ja nie rozumie Waltera :( istnieje tez możliwość ze to Jemu się powaliło coś 8)

No moze wkoncu sie czegos naucze :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2007, 17:20:36 wysłana przez rumcajs »
R.T.F.M

Offline Sebastian

« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2007, 14:14:09 »
istnieje tez możliwość ze to Jemu się powaliło coś 8)
Nie ma takiej możliwości. :D
Do takich zdjęć musisz mieć długi czas naświetlania, czyli albo ustawiasz go ręcznie w M(anual'u), albo w priorytecie migawki czyli S(hutter). Po ustawieniu czasu, dobierasz ustawienia przesłony zgodnie z zaleceniami światłomierza. Upewnij się, czy masz ustawioną najmniejszą wartość czułości ISO. Oczywiście możesz dojść do max F i będzie dalej za jasno, wtedy musisz założyć na obiektyw filtr szary, czyli coś z rodziny NDx, który ograniczy ilość światła padającego na matrycę.

Offline madmun

« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2007, 14:44:21 »
dobra juz wszystko jasne jak pojade w gorki to sie pobawie  :) dzieki

ale, a teraz sie poprzyczepiam :)
Cytuj (zaznaczone)
(duża głębia ostrości) to stosujemyduży otwór przesłony,

A nie maly ?? przeciez na Malym otworze (8) uzyskujemy duza glebie ostrosci  i mala ilosc swiatla, przynajmniej w Canonie S3 IS chyba ze sie myle
R.T.F.M

Offline Sebastian

« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2007, 14:51:43 »
No cóż, <zawstydzony> próbowałem ściemniać, ale się nie udało.
Masz rację: duży F => duża GO => mały otwór => mało światła.

P.S.
Możesz pożyczać od brata tego aparatu, ale żeby Ci nie przyszło do głowy kupować jego następcy. Nie pytaj się tylko dlaczego, tylko poczytaj jak chcesz tam, gdzie wiedzą lepiej.

Offline madmun

« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2007, 15:06:36 »
hmm .. nie S3 jest moj :)

Nastepca ??

Czyli teraz krotkie podsumowanie dla potomnosci :)

Zdjecie potoku= Dlugi czas+Mala przeslona <w sensie dziura> + Iso 50-100 :) no to teraz nie pozostaje mi nic innego jak fotografować potoki :D
R.T.F.M

Offline walter02

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2007, 20:47:45 »
madnum, dobrze się przyczepiasz:
źle napisałem; już koryguję: miało być mały otwór przesłony (= duży numer przesłony), ale i tak problemem jest za duża ilość światła która przez niego wpada, dlatego zapodałem o tych filtrach

jednak nie w pełni zgodziłbym się z końcowym wzorem podsumowujący tą całą dyskusję; chodzi o ten ostatni " + " a dokładnie o to, że zastosowanie "Dlugi czas+Mala przeslona <w sensie dziura>" prawdopodobnie i tak pociągnie za sobą zastosowanie niskiej czułości (aczkolwiek nie zawsze, np jak robisz fotkę w ciemnym miejscu to może się obejś)

Analogicznie, jak zastosowanie samego długiego czasu pociąga za sobą użycie statywu, albo jakiegoś innego unieruchomienia aparatu

Pozostawmy samo:

Zdjecie potoku= Dlugi czas+Mala przeslona <w sensie dziura>

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2007, 20:59:04 wysłana przez walter02 »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2007, 20:47:45 »

Offline Łużyn

« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 31, 2007, 16:01:08 »
madmun bierz cyfraka i eksperymentuj w domu. to nie analog, gdzie nauka obsługi pociągnie za sobą kilka (naście) zmarnowanych filmów ;D.
 Canony to ogólnie genialne maszyny jeśli mówimy o kompaktach (sam mam a710) i możliwości ma naprawdę spore. tylko nauka zajęła mi dobre parę miesięcy:). poczytaj trochę o fotografii i sprawdzaj różne kombinacje czas-przesłona. Sam radzę unikać automatycznych ustawień flesza bo z reguły prześwietla i zdjęcia wygląda jak ze zwykłej głupawki.
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline madmun

« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 24, 2007, 18:18:24 »
eee qrwa robienie zdjec potokow jest dosc trudne na kilka zdjec wyszlo jedno - powod za duza swiatla

przydalby sie jakis filtr :)
BTW- zeby jeszcze bylo jeszcze gorzej to aparat mi sie zje... na ziemie i cos teraz zle lapie ostrosc ...... :( :( :(
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2007, 21:28:03 wysłana przez rumcajs »
R.T.F.M

Offline Łużyn

« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 24, 2007, 20:12:21 »
z braku filtrów możesz spróbować zastosować zwykłe okulary przeciwsłoneczne... albo szukaj strumieni w ciemnym lesie ;)
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline walter02

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 24, 2007, 20:13:36 »
oooo to chodzi - a przydałoby się jeszcze troszkę przyciemnić - kamole po lewej masz prześwietlone, ale woda wyszła pierwsza klasa !!!

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2007, 17:38:37 »
Potoki z okolic Babiej Góry:

Potokowe impresje - część I

Potokowe impresje - część II

Offline madmun

« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2007, 19:05:42 »
PKP ;D ;D
R.T.F.M

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #21 dnia: Październik 02, 2007, 10:57:01 »
PKP ;D ;D
Przeslona Kolego, Przeslona! ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline Turlaj

• dudziarz polski

« Odpowiedź #22 dnia: Październik 05, 2007, 19:20:47 »
Przysłona koledzy, przysłona.
Idź precz! lalko z pucu, kalkomanio wyższych uczuć...

Offline mrpawcio

« Odpowiedź #23 dnia: Luty 21, 2008, 12:47:59 »
Od siebie mogę tyle dodać, że warto też włączyć samowyzwalacz, gdyż przyciskając spust migawki zazwyczaj porusza się aparatem, nieważne czy jest on na statywie czy kamieniu.

Inni się chwalili, więc i ja się pochwalę:-)

« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2008, 12:56:13 wysłana przez mrpawcio »

Offline stopa

« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 15, 2008, 21:41:20 »
Wszystko co piszecie jest prawdą i zgadzam się jak najbardziej. Jednak moim zdaniem takie stereotypy warto czasem przełamac i pokazac dynamikę potoku/rzeki, szczególnie w górach. Wydaje mi się, że takie rzeczy warto robic szczególnie wtedy kiedy jest dużo wody i szybko płynie.
Tutaj dwa przykłady:

(Garganta del Diablo - Argentyna/Brazylia)

(Garganta del Diablo - Argentyna/Brazylia)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 15, 2008, 21:41:20 »

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę