Autor Wątek: [Akcesoria] Poszukiwanie narzędzia do lasu  (Przeczytany 32349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aro5406

Odp: [Akcesoria] Poszukiwanie narzędzia do lasu
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 29, 2012, 21:57:10 »
Chodzimy czasem z kumplami na biwaki i zabieram ze sobą nóż i mała zwykła siekierkę która już ma chyba ze 20 lat i nadal swietnie służy.Kupiona w zwykłym ,żelaznym sklepie na wsi. Jeśli ktoś używa noża do rąbania drzewa to jego sprawa ale dla mnie to kompletna pomyłka. Grube drzewo to siekiera albo piła i tyle. Wada- oczywiście waga. Jeśli  dużo nie łazikujemy i w dodatku blisko to wada ta nie ma najmniejszego znaczenia. Co do wychwalanych pod niebiosa fiskarsów. Owszem ostrza pierwszorzędne ale cała reszta to jakieś nieporozumienie wg mnie. Stylisko sliskie , plastikowe , dla mnie mało ergonomiczne. Proponuje wypróbować rąbanie drewna w zimie na mrozie fiskarsem w rękawiczkach. Brat ma fiskarsa więc wiem o czym mówie. Oczywiście to moje odczucia. Maczety nigdy nie używałem więc się nie wypowiadam ale pewnie całkiem fajna rzecz. No i jeszcze drobiazg , jak w fiskarsie szlag trafi stylisko to umarł w butach. Ja tam lubie prostotę konstrukcji i niezawodność. Niezłym patentem są piły taśmowe bo prócz wagi zawsze ją można taszczyć zwinięta w jakimś garze.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 29, 2012, 21:57:10 »

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 30, 2012, 08:13:53 »
Tego styliska tak szybko szlag nie trafi. Kuzyn prezentował mi wytrzymałosc trzonka, jeżdżąc po nim kilkakrotnie samochodem.

Offline Ivan

« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 30, 2012, 09:22:33 »
Kilkukrotnie pracowałem w wakacje po tydzień-dwa siekierą, więc uważam, że rąbać drewno umiem. Nigdy mi siekiera nie wypadła z ręki i nie miałem innej niebezpiecznej sytuacji na wyrębie. Kilka fiskarsów w ręku trzymałem i uważam, że niektóre mają rzeczywiście niewygodny a nawet niebezpieczny trzonek. Kiedyś podczas łazikowania kumpel pożyczył mi do rąbania jakiegoś fiskarsa z bardzo lekkim, zupełnie prostym trzonkiem. Ze dwa razy wyleciał mi z ręki podczas uderzenia! Toporek był tak źle wyważony, trzonek był zbyt lekki, śliski i prosty (zamiast choć lekko profilowany), że cały czas musiałem uważać coby mi nie wyskoczył lub nie odbił w nogę.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 30, 2012, 10:36:17 »
Nigdy mi siekiera nie wypadła z ręki i nie miałem innej niebezpiecznej sytuacji na wyrębie.
Ze dwa razy wyleciał mi z ręki podczas uderzenia!
Czy tylko ja dostrzegam sprzeczność w stwierdzeniach ?
Co do Fiskarsów - uzywałem 600 przez kilka lat i nie narzekałem. Rozłupywałem nim metrówki bukowe i nic mu się nie stało. W zasadzie fiskarsa zamieniłem na husquarnę głównie ze względów estetycznych. Wizualnie bardziej mi się Husquarna podobała i taką miałem fanaberię by sobie ją zakupić choć i tak pierwszy egzemplarz to był zonk, bo pękło mi ostrze na jakimś świerku.
Siekier sprzed 20 lat nie ma co porównywać do obecnie sprzedawanych tanich, bo najzwyczajniej nikt nie robi już sprzętu, który ma wytrzymać lata. Fakt można obecnie kupić siekiery Romanika w marketach, za kilkanaście zł, ale wymagają one niestety nieco nakładu pracy aby funkcjonowały jak należy.
Tak to już niestety jest. Albo kupujemy coś tanio i sami chałpniczymi metodami dopracowujemy, albo kupujemy drożej i nie musimy wykonywać jakiś szczególnych zabiegów.

Offline aro5406

« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 30, 2012, 11:03:38 »
Jeżeli dziś miałbym kupować siekierę czy mały toporek to celowałbym w firmę Bahco. Narzędzia robią znakomite a w swojej ofercie mają toporki z drewnianym, profilowanym styliskiem bądz styliskiem z tworzywa z okładziną antypoślizgową.

Offline Ivan

« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 30, 2012, 11:11:35 »
Nigdy mi siekiera nie wypadła z ręki i nie miałem innej niebezpiecznej sytuacji na wyrębie.
Ze dwa razy wyleciał mi z ręki podczas uderzenia!
Czy tylko ja dostrzegam sprzeczność w stwierdzeniach ?
Ojej! Latami rąbałem drewno i nigdy nic się nie stało dopóki nie dostałem do ręki fiskarsa z lekką rękojeścią, który wyleciał mi dwa razy z rzędu.
Może dlatego, że ten plastik lekki i dość śliski, na pewno przez prosty, nieprofilowany kształt, a może też przez to, że takie stylisko inaczej przenosi drgania powstające podczas uderzenia?

Offline uysy

« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:49:35 »
Panowie, szukam siekiery dla mojej Mamy :D. Zdaję sobie sprawę, że Fiskars czy Husqvarna jest droga, warto do domu kupić ? Czy pałować się ze zwykłą "z targu"?
Do rozrąbywania na 4 lub 8 kawałków takich kawałków:

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:49:35 »

Offline madmun

« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:10:43 »
Panowie, szukam siekiery dla mojej Mamy :D. Zdaję sobie sprawę, że Fiskars czy Husqvarna jest droga, warto do domu kupić ? Czy pałować się ze zwykłą "z targu"?
Do rozrąbywania na 4 lub 8 kawałków takich kawałków:

badz dobrym synem i kup jej rozłupywarkę lub swider
http://allegro.pl/rozlupywarka-do-drewna-faworyt-wrh4t-52a-1500w-i2577591101.html
http://allegro.pl/luparka-do-drewna-super-swider-niezawodna-piasta-i2576759821.html

się Kobieta nie będzie męczyła
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline uysy

« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:14:38 »
Obawiam się, że to będzie bardziej niebezpieczne niż siekiera :p.

Offline madmun

« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:21:27 »
nie ma szans
na świder się możesz wkręcić tylko ;D ale chciałbym to zobaczyć
A rozłupywarka to już w ogóle nardzędzie którym trudno sobie zrobić  kuku :)

Masz tam jakiś silnik u Siebie od trajzegi ? kup że świder zmontuj razem i zobacz jak działa,
ja się przymierzam od dwóch lat ale ostatnio mało drewnem palimy a w szopie mamy jeszcze z 7 kubików
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline semow

« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:39:27 »
Bardzo fajne siekiery sprzedają na targu w Krzeszowicach, od kowala ;D

Offline aro5406

« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 30, 2012, 16:05:49 »
Kolego, wez no kup flaszkę i podejdz do sąsiada to jej sam to porąbie  ;)

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 30, 2012, 18:39:03 »
Kup Fiskarsa rozłupującego od 1,2 kg wzwyż. Będzie git.

Offline kozi

« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 31, 2012, 21:48:21 »
Popieram, mam ciężkiego rozłupującego (1500  czy 1600)  i ... łupie :D

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #64 dnia: Październik 14, 2012, 10:40:56 »
Co do tematu.
Ja osobiście używam Fiskarsa X5. Tylko/aż ;) 480g. Jakoś jestem tradycjonalistą i siekierka to siekierka :)

A tak apropo, bo przeczytałem o krojeniu pomidora siekierką. Dla fiskarsa (a przeżył już parę ognisk) to żaden wyczyn, kroi lepiej jak niejeden nóż (papier też nieźle ciacha).
http://www.youtube.com/watch?v=KMbA32s1xMY&feature=channel&list=UL

Mini recka
http://www.forum.outdoor.org.pl/inne-99/fiskars-x5-15269/
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2012, 10:57:51 wysłana przez Wodnik »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Październik 14, 2012, 10:40:56 »

Offline horus

« Odpowiedź #65 dnia: Październik 14, 2012, 13:43:27 »
Ja już od dłuższego czasu używam fiskarsa X25, i uważam, że jak najbardziej wart jest swojej ceny. Przy ładnym, czystym drzewie może nie zauważy się zalet - ale gdy przyjdzie rozłupać jakiś korzeń, albo coś bardziej sękatego - jest bez porównania. W momencie gdy zwykłe siekierki się klinują i czasami trzeba się trochę namęczyć by ją potem wyjąć (czasem trzeba nawet jakiegoś klina wbić), tutaj wychodzi łatwo i delikatnie - a w drzewo wchodzi jak w masełko. Aktualnie skończyłem wycinkę i rąbanie drzew, w sumie malutko - jakieś 3-4 kubiki tylko i siekierka sprawdza się rewelacyjnie.

Ewentualnie jak mam jakieś większe partie materiału - to korzystam z czegoś takiego:

samoróbka od kumpla, nie ma pieńka, którego by się nie dało rozłupać - choć dla mnie troszkę za wolna  ;) - koszt czegoś takiego po kosztach materiałów wychodzi lekko ponad 2000. Ale dużo mocniejsza w porównaniu do delikatnej podobnej maszynki, którą oferuje ostatnio castorama za jakieś 2200.
"Chodzenie po górach wiąże się z określonym ryzykiem; ja wiem , ze samo wspinanie jest niebezpieczne, ale jest w tym coś co mnie podnieca - przyroda , góry i słuchanie ludzi ...jest to metoda, dzięki której można się czegoś nauczyć. Jeśli góra nie jest gotowa na to, by pozwolić ci ją zdobyć, nie staniesz na szczycie."
                                                                            /John Hunt/