Autor Wątek: [Szpej] Zestaw na Via Ferrata  (Przeczytany 24475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jonasz

Odp: [Szpej] Zestaw na Via Ferrata
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 03, 2014, 18:05:39 »
...tylko wiadomo musisz dzwigac dodatkowo linę i troche szpeju...
W przypadku asekuracji górnej to max 10m liny, bo podejrzewam że większej odległości między kotwami niż 8m nie ma, to jest niewiele ponad 0,5kg. Dwa dodatkowe karabinki i kawałek pętli do ewentualnego odpoczynku i tak pewnie bym zabrał. Razem więc niech będzie nawet 1kg żeby zabezpieczyć zespół dwuosobowy. Nie jest więc tragicznie, a za to znacznie bezpieczniej.

gdybyś tej liny chciał uzywać na ferracie cały czas bo wtedy jeśli trasa popularna to możesz usłyszeć kurwy we wszystkich językach świata  ;D

Jak widać nauka języków nie zawsze się opłaca  ;D

Wielkie dzięki za wszystkie informacje.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 03, 2014, 18:05:39 »

Offline ziaro

« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 28, 2015, 13:10:20 »
Nie chcę nowego tematu pisać, więc może tutaj coś poruszę.
Interesuje mnie co sądzicie o lonży Climbing Technology Revolving K-Set. Co sądzicie o wykorzystaniu w lonży takiej rzeczy jaką jest krętlik? Czy to nie jest zbyt newralgiczne miejsce. Niektóre lonże też mają miejsce do wpięcia karabinka by na krótko móc zrobić odpoczynek dla rąk a akurat w tej tego nie widzę. A może nie dowidzę. :)
#ziaronaszlaku

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 28, 2015, 15:47:05 »
Krętlik moim zdaniem w zestawie do via ferrat jest zbędny. Wystarczy że zachowasz kolejność przepinania karabinków i problem z głowy.
Jak nie zachowasz kolejności to raz czy dwa w ciągu dnia będziesz  chciał rozplątać zestaw.
Pomijając krętlik ta ląża używa hamulca ( absorbera ) z którego większość producentów się wycofała.

Dodatkowe ucho do odpoczynku przydaje się też kiedy chcesz zrobić zdjęcie.

pozdrawiam
Cygnus

Offline ziaro

« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 28, 2015, 15:52:44 »
Krętlik moim zdaniem w zestawie do via ferrat jest zbędny. Wystarczy że zachowasz kolejność przepinania karabinków i problem z głowy.
Jak nie zachowasz kolejności to raz czy dwa w ciągu dnia będziesz  chciał rozplątać zestaw.
Pomijając krętlik ta ląża używa hamulca ( absorbera ) z którego większość producentów się wycofała.

Dodatkowe ucho do odpoczynku przydaje się też kiedy chcesz zrobić zdjęcie.
To co byś polecił?
#ziaronaszlaku

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 29, 2015, 14:35:03 »
Jak ktoś z Twoich dobrych znajomych ma taki sprzęt to spróbuj pożyczyć. Większość w miarę nowych zestawów ma zszywane absorbery i jak ktoś poleci to będzie porwany i nie da się tego ukryć.

Jeśli chodzi o nowy sprzęt to bez róznicy, każda firma wspinaczkowa posiada co najmniej jedną lążę w swojej ofercie,
np. Petzl Scorpio Verigo,  kiedyś  w decathlonie były podobne Simond Vitalink.

jak zestaw ktory wybierzesz nie będzie miał ucha do odpoczynku to możesz kupić taśmę 60cm i wyjdzie na to samo. dodatkowy karabinek i tak będziesz musiał dokupić jak chcesz odpoczywać lub czuć się pewniej jak robisz zdjęcie.

przed zakupem przeczytaj wątek o wycofach sprzętu żebyś nie musiał bawić się w zwroty.

pozdrawiam
Cygnus

Offline Ivan

« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 30, 2015, 08:53:25 »
To ja mam pytanie o uprząż na via ferraty. Czy może to być uprząż lekka, minimalistyczna (niewyściełane pasy, mało szpejarek jak w 100-gramowych wynalazkach Cilao) czy też musi być to "pełnoprawna" uprząż wspinaczkowa, tj. szerokie, wyściełane pasy. No bo argumentem za tą minimalistyczną jest jej lekkość, pakowność i to, że jest ona tylko "na wszelki wypadek", nie wisi się na niej stale więc nie musi być wygodna. A mimo to chyba ma wszelkie certyfikaty uprzęży wspinaczkowej? No ale gdyby jednak doszło do lotu, to potencjalnie jest on poważny (WO > 2), może dojść do utraty przytomności, a wiadomo, że nieprzytomny sam sobie nie pomoże, musi więc dość długo powisieć czekając na pomoc, występuje szok wiszenia. Lepiej by mieć wtedy szerokie pasy pod udami.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 09:08:37 wysłana przez Ivan »

Offline Tadek

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 30, 2015, 09:43:37 »
Nie pamiętam czy używam Climbing Technology Revolving K-Set., ale na pewno CT z tym samym absorberem.
Nie zdarzyło mi się robić lotów. Jak często odpada się na feracie? Ufam jej bo nie popadam w paranoję jeśli chodzi o sprzęt. Jak wisiałem pierwszy raz w życiu na sznurku to też się zastanawiałem czy to aby nie pęknie :D Posiada jednak atesty do używania ich w odpowiedni sposób i to mi wystarczy.
krętlik może się przydać (i też mu ufam) bo zdarza się niewłaściwie przełożyć lonżkę a to wnerwia.
Jak pisze cygnus - zapodaj sobie centralną tasiemkę jak chcesz dodatkowe auto - może ona jednak wnerwiać plącząc się koło jajek :D zabierz ze sobą na trasę - zobaczysz czy jest Ci potrzebna.
Ivan - moim zdaniem jest to indywidualna sprawa każdego kto rusza na drogę. Niby można.  Chyba najpopularniejszą uprzężą wśród speleologów jest petzl superavanti - a poruszanie się w dziurze jest moim zdaniem bardziej ryzykowne niż na feratach. Kwestia indywidualnych predyspozycji - jak piszesz - atesty ma
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 30, 2015, 09:43:37 »

Offline horus

« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 30, 2015, 10:23:30 »
Ja jak już się czasami wybieram na ferraty - to używam standardowej uprzęży wspinaczkowej, po pierwsze takową posiadam, a po drugie cenię sobie wygodę  :D. Jak dotąd nie zdarzyło mi się latać, aczkolwiek kilka lekkich locików widziałem. Wg mnie taki ewentualny lot na ferracie bywa bardziej niebezpieczny niż podczas wspinania - czasami różnica między przęsłami jest znaczna a i przy okazji można nieźle się poobijać nim się człowiek zatrzyma - choć oczywiście lot lotowi nierówny.
Ale generalnie ja bym się skłaniał ku wygodnej uprzęży wspinaczkowej (poza tym - może później najdzie Cię ochota powspinać się - wtedy nie trzeba kupować kolejnej  ;) )
"Chodzenie po górach wiąże się z określonym ryzykiem; ja wiem , ze samo wspinanie jest niebezpieczne, ale jest w tym coś co mnie podnieca - przyroda , góry i słuchanie ludzi ...jest to metoda, dzięki której można się czegoś nauczyć. Jeśli góra nie jest gotowa na to, by pozwolić ci ją zdobyć, nie staniesz na szczycie."
                                                                            /John Hunt/

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 31, 2015, 01:56:36 »
Climbing Technology Revolving K-Set.

Nie polecałbym jeszcze z jednego powodu : Po 5 latach na półce produkt wg producenta  nie nadaje się już do użytku, przy sporadycznym używaniu po trzech latach trzeba się tego pozbyć. Lepiej kupić coś na dłużej.
pozdrawiam
Cygnus

Offline ziaro

« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 31, 2015, 10:42:39 »
Climbing Technology Revolving K-Set.

Nie polecałbym jeszcze z jednego powodu : Po 5 latach na półce produkt wg producenta  nie nadaje się już do użytku, przy sporadycznym używaniu po trzech latach trzeba się tego pozbyć. Lepiej kupić coś na dłużej.

A co  jest na dłużej bowiem przyznam nie znam się.
#ziaronaszlaku

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #60 dnia: Luty 02, 2015, 14:07:17 »
A co  jest na dłużej bowiem przyznam nie znam się.

Trzeba sprawdzić u producenta. Po prostu sprawdź zanim kupisz. Simond Vitalink to max 10 lat.
pozdrawiam
Cygnus

Offline cichyyy

« Odpowiedź #61 dnia: Maj 04, 2016, 08:56:19 »
Ja mam pytanie takie dokładne, jak wygląda ewentualny dodatkowy ekwipunek. Nie ukrywam że bał bym się o drugą osobę która jest "drobna" :D
Co bym potrzebował oprócz strandartu (kask, uprząż, lonża) żebym mógł tą drugą osobę asekurować lub żeby mogła gdzieś się zaczepić na szybki odpoczynek.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #62 dnia: Maj 04, 2016, 10:52:31 »
lepiej naucz się najpierw jak to zrobić bezpiecznie, potem będziesz wiedział co potrzebujesz

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline orysb

« Odpowiedź #63 dnia: Maj 04, 2016, 20:29:15 »
Może powiedz na jakie ferraty się wybierasz.

Widziałem kilka razy taką asekurację, ale jest to trochę paradoks. Ma sens jak ktoś jest słaby, najlepiej lekki (dziecko) i jest dość pionowo. No ale po co ciągnąć taką osobę na trudne, pionowe ferraty? Druga sprawa, że trzeba być naprawdę sprawnym w takiej asekuracji, bo to bardzo spowolnia i tak już dość żmudną asekurację na ferracie.

Offline semow

« Odpowiedź #64 dnia: Maj 04, 2016, 21:38:33 »
System został opisany w filmie TOPRu:
https://www.youtube.com/watch?v=W8v1-7O3YOI

ale tak jak koledzy wyżej piszą, wymaga dużego doświadczenia ze strony prowadzącego.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Maj 04, 2016, 21:38:33 »

Offline muski

« Odpowiedź #65 dnia: Maj 05, 2016, 07:51:33 »
Jeżeli chodzi o odpoczynek to tak jak już ktoś wcześniej pisał w wątku - można dokupić taśmę/pętlę wspinaczkową zszywaną np. 60 cm + karabinek zakręcany (jeżeli o mnie chodzi to nawet trzeba coś takiego mieć, bo czasem tworzą się kolejki na drogach).

Jeśli chodzi o 'dodatkową asekurację' to bez doświadczenia wspinaczkowego bym sobie ten temat odpuścił.

Jeśli obawiasz się o kompana to najpierw zaproponowałbym jakiś wyjazd 'komercyjny' - niektóre szkoły wspinania/przewodnicy organizują takowe, gdzie uczą jak się poruszać po ferracie oraz co robić w sytuacjach awaryjnych.

Offline cichyyy

« Odpowiedź #66 dnia: Maj 05, 2016, 12:48:15 »
Dzięki za odp. i automatyczną ocenę mojej osoby jak nikt nic nie wie. Pytałem się o zabezpieczenie drugiej osoby a nie siebie samego. (moje wszystkie wypady są solowe, przecież na ferratach nie będę sam sie wiązał do liny)
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2016, 13:06:06 wysłana przez cichyyy »

Offline MajorSki

« Odpowiedź #67 dnia: Maj 05, 2016, 13:42:13 »
cichyyy jeżeli zadajesz ogólne pytanie to znaczy, że raczej nie wiesz jak to wygląda, więc może lepiej gdzieś to przećwiczyć u kogoś z doświadczeniem.
Co innego jak zadajesz już bardziej szczegółowe pytanie o konkretną technikę czy patent.

Większość osób pewnie zrozumiało, że chodzi Ci o "auto" na via ferracie czyli właśnie wpięcie się sztywną lonżą + karabinek i często lonże do via ferrat posiadają dodatkową tasiemkę która pozwala na sztywno się dopiąć i odpocząć/zrobić bezpieczną mijankę.

Jeżeli chodzi Ci o asekurowanie kogoś słabszego na pionowych fragmentach, gdzie jest duże ryzyko odpadnięcia (szczególnie jeżeli druga osoba jest niedoświadczona) i chciałbyś, żeby uniknęła potencjalnego lotu 2-4m (pomimo posiadania absorbera z lonżą) to zerknij co Petzl proponuje:

https://www.petzl.com/US/en/Sport/Belaying-with-a-rope-as-a-complement-to-energy-absorbing-lanyards?ActivityName=Via-Ferrata

A tutaj wersja asekuracji dzieci:
http://beal.pl/amc/files/petzl/category_pdf_files/160_1398256685.pdf

To są podstawy asekuracji z górnego stanowiska, zamiast kubka możesz zastosować półwyblinkę, lub nawet Tibloc/Microtraxion* jeżeli będziesz wybierał na sztywno (aby nie przekroczyć 4kN - inaczej zerwana lina).

Pozdrawiam
Tomek

*UWAGA patent zakazany przez Petzl'a, robisz to tylko na własną odpowiedzialność!
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2016, 14:19:34 wysłana przez MajorSki »

Offline cichyyy

« Odpowiedź #68 dnia: Maj 05, 2016, 13:59:40 »
i o takie coś mi chodziło, bo nie mam doświadczenia na ferratach przy dwóch osobach. Dzięki za odpowiedz i przepraszam wszystkich tych co zabolało moje pytanie, ja to tylko traktuje jako wiedzę pobieżną.

Na to Wychodzi te forum jest tylko dla samych profesjonalistów co uważają się za "alfe i omege".
Chyba jest po to żeby się zapytać, dopytać itp. Nie uważam że "nauka" przez internet jest dobra ale zapytać się zawsze można.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2016, 14:13:30 wysłana przez cichyyy »

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #69 dnia: Maj 05, 2016, 14:05:14 »
takich pytań nie zadaje się na forach, nie uczy się z internetu, krótka odpowiedź na twoje pytanie to sprzęt do asekuracji, ale to powinieneś wiedzieć jeżeli wiesz jak asekurować

i nigdy nie asekurujemy z tibloca!!!

do auto można też wykorzystać lonże do ferraty, tak szybko się nie popruje/wyjedzie z płytki

a odpowiedzi to troska o twoje bezpieczeństwo

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Offline MajorSki

« Odpowiedź #70 dnia: Maj 05, 2016, 14:09:57 »

i nigdy nie asekurujemy z tibloca!!!

Widziałem Przewodników IVBV, który z niego asekurują :) oczywiście na górnym stanowisku i na max sztywno (nawet gdzieś była fotka na fb).
Jest to ryzykowne, ale w czym przeszkadza jeżeli asekurujesz na sztywno? i tylko jedną osobę? dodatkowo lekką? ryzyko wystąpienia 4kN jest zerowe, chyba że zrobisz duży luuuuz na linie, albo na linie są 3-4 osoby.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2016, 14:32:01 wysłana przez MajorSki »

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #71 dnia: Maj 05, 2016, 14:14:39 »
przewodnicy IVBV to ludzie bardzo doświadczeni to jedno, a drugie to z braku czasu stosują dziwne patenty, nie zawsze bezpieczne

co nie zmienia faktu, że też giną i giną również ich klienci :(

Offline MajorSki

« Odpowiedź #72 dnia: Maj 05, 2016, 14:25:33 »
Ok zedytowałem pierwszy post i dopisałem *, żeby później ktoś nie przeczytał na "pałę" i głupio zastosował :)

Przy ciężkiej osobie >90kg, lub 2 i więcej osobach na linie, ewentualnie w trudnym terenie pewnie nie zastosowałbym tibloca, tylko półwyblinka/kubek.

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #73 dnia: Maj 05, 2016, 15:20:07 »
ale po co tiblock jest półwyblinka?