Autor Wątek: idealny przewodnik narciarski  (Przeczytany 5519 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline walter02

idealny przewodnik narciarski
« dnia: Styczeń 04, 2007, 23:48:42 »
Po lekturze wielu przewodników narciarskich (chodzi mi o narciarstwo turystyczne - turowe/śladowe) tak się zastanawiałem, jakie cechy powinien posiadać dobry przewodnik narciarski.

Zwykłem traktować przewodniki jako źródło dodatkowych informacji, których nie da sie wyczytać z mapy. Pewnie powiecie, że , jeżeli chodzi o trasę, to z odpowiednio dokładnej mapy można wyczytać wszystkie potrzebne rzeczy, przewodnik nie jest potrzebny, ale (czas na opowieść):

Kiedyś, planując weekendowy wypad w jakimś opisie trasy przeczytałem coś takiego (cytuję z pamięci)

"drogą przez las, dochodzimy do samotnego drzewa, od niego ścieżką w lewo..."

ogarnął mnie śmiech, jak można mówić o samotnym drzewie w lesie? Mina mi zrzedła, kiedy na następną sobotę dokładnie rozpoznałem to miejsce. Na 100%. Idąc lasem doszliśmy do samotnego drzewa, i od niego poszliśmy ścieżką w lewo.... Pogubiliśmy się dopiero później :D

Wydaje się więc, że przewodnik powinien omawiać aż takie szczegóły: samotne drzewa w lesie, charakterystyczne widoki itp.
Innym rodzajem informacji, moim zdaniem przydatnym w przewodnikach są te, które można wyciągnąć z mapy, ale nikomu się nie chce. Doskonałym przykładem jest stopień nachylenia stoku / drogi. Jeszcze nigdy nie liczyłem poziomnic i nie zestawiałem tego z ilorazem długości nitki łączącej interesujące mnie punkty i skali mapy. Nigdy mi się nie chciało, a z drugiej strony chciało by się wiedzieć, jakie jest dany zjazd / podejście w porównaniu do innych, już przebytych wcześniej.

Co jeszcze?, co według Was powinien zawierać dobry przewodnik ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2007, 01:05:52 wysłana przez walter02 »

forum.outdoor.org.pl

idealny przewodnik narciarski
« dnia: Styczeń 04, 2007, 23:48:42 »

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

Odp: idealny przewodnik narciarski
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2009, 19:48:40 »
...dobry przewodnik, ale do turystyki narciarskiej jak sądzę
to tak:
*** zżynając z walterowej recenzji Przewodnika Bezdroży po Izerach i Karkonoszach - powinien zawierać informację o trudnościach, ale z uzględnieniem rodzaju nart
*** informacja o wypożyczalniach i też z uwzględnieniem rodzaju nart (to takie moje osobiste życzenie), zresztą nie zaszkodziłaby też wzmianka o wypożyczalniach sprzętu lawinowego, o czym nawołuje panna law-ina
*** wyciągi - ale orczyki już nie
*** reszta to chyba jak w innych przewodnikach, z tym tylko, że usunać by trzeba treści zbędne wędrującym na nartach, jak np godziny otwarcia wypożyczalni sprzętu wodnego na Jeziorze Sulistrowickim koło Ślęży ;D
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 22:32:06 wysłana przez Love-ina »

Offline ina

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2009, 22:31:24 »
*** informacja o wypożyczalniach...

Ale takowe zanikają i pojawiają się nowe co rusz.

*** wyciągi - ale orczyki już nie

Nie rozumiem? A orczyki to nie wyciągi?
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2009, 23:26:18 »
bo ja egoistycznie tu do sprawy podeszłam - nie skorzystałabym z orczyka na śladówkach
sorewicz

Offline walter02

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2009, 23:44:03 »
Cytuj (zaznaczone)
nie skorzystałabym z orczyka na śladówkach
eee-tam nie ma takiej wielkiej różnicy, ciężej zjechać po trasie zjazdowej, ale sam wjazd na orczyku może być mniej problemowy niż np wysiadanie ze stromym zjazdem z kanapy

Offline Canin

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2009, 00:35:33 »
A dlaczego tutaj nie stworzycie idealnego przewodnika? Np narciasko/skiturowo/telemarkowo/biegowego. Skąd, dokąd, gdzie po szlaku a gdzie lepiej bez szlaku. gdzie na fokach a gdzie foki za pazuchę. Teraz to muszę grzebać po różnych watkach  :P
www.canin.mm.pl - ciągle nowe zdjęcia

Offline Maciej

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2009, 10:15:32 »
Canin...
nikt nie napisal ze nie stworzymy, ale fakt jest taki ze tworzenie tu takiego przewodnika jest malo realne.
Pomijajac naklad pracy i wtornosc taiego opracowania (bo sens dublowania tras proponowanych gdzieindziej jest chyba znikomy), odniose sie tylko do proponowanych przez Ciebie informacji.

gdzie po szlaku a gdzie lepiej bez szlaku
tego nikt przy zdrowych zmyslach nie napisze Ci oficjalnie, w koncu nikt nie poleci Ci oficjalnie schodzenia ze szlaku, czyli lamania przepisow parkowych. Takie rzeczy uslyszysz mozew schronie przy piwie, ale nikkt nie da tego publicznie na pismie.

...gdzie na fokach a gdzie foki za pazuchę.
Taka informacja tez nie wydaje mi sie szczegolnie istotna- jak odrobinke pochodzisz, sam bedziesz widziec, czy ze wzgl na dlugosc zjazdu, nastromienie i np wiatr, chce Ci sie sciagac foki, czy nie.
W kwestii fok, w przewodnikach moznaby tylko umieszczac ostrzezenia przed polami minowymi- przykladowo przy szlaku na Kamienczyk winno stac ostrzezenie: "uawga konskie G***o!!"
Teraz to muszę grzebać po różnych watkach  :P
Wierzymy w Ciebie, poradzisz sobie (zreszta tu nie ma zbyt wielu takich tematow, wiec szybko przegladniesz ;D )

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2009, 10:15:32 »

Offline walter02

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2009, 18:38:47 »
A dlaczego tutaj nie stworzycie idealnego przewodnika?
bo nie wiemy jak ma taki wyglądać, jaki ma mieć cechy, właśnie ten wątek jest przeznaczony do dyskusji na ten temat...

Oczywiście zachęcam do prób opisania przebytych tras, umieszczajmy je na forum
jak w:
http://www.forum.outdoor.org.pl/wycieczki_narciarskie-b73.0/
, albo na portalu tak, jak
http://www.outdoor.org.pl/content/view/281/95/