Autor Wątek: [Karrimaty] Karimata na zimę  (Przeczytany 30480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sołtys

Odp: [Karrimaty] Karimata na zimę
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 25, 2012, 00:36:04 »
Czy ktoś z was brał pod uwagę Ridgerest'a? Mam od lat model o standardowej grubości 15 mm i świetnie sprawdza się w zimie oraz na lodowcach. Przez swoją "żeberkową" konstrukcję waży tyle co karimata 7-10 mm, a izoluje znacznie lepiej. Bywa w użyciu na 8000 metrów, co jest chyba dobra referencją. no i przebicie niczym jej nie szkodzi, w przeciwieństwie do samopompy.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 25, 2012, 00:36:04 »

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 25, 2012, 13:11:52 »
Ridgerest to już jednak ciężkawy jest jak na karrimatę. Mimo wszystko MM nawet w wersji Summit, jest lżejsza zauważalnie.

Offline sołtys

« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 25, 2012, 14:33:42 »
A ciekawe jak z termiką? Przeglądam strony Cascade'a i Multimat - podają współczynniki izolacji wg. zupełnie różnych systemów i nie sposób ich porównać. 7mm w brytyjskim modelu, jako mata zimowa, to bardzo dobre osiągnięcie. Jeśli działa oczywiście.

Offline semow

« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 25, 2012, 15:18:12 »
Za ULOG:
1 TOG = 0.1 R(SI) = 0.1 m2K/Watt
1 R-value (US) = 0.17622 R-value (SI)
http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/kb_sleeping_mat_choice.html

Offline sołtys

« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 25, 2012, 17:39:37 »
Coś mi tu zgrzyta w tym zestawieniu.

Na stronie producenta (http://www.multimat.uk.com/store/products/adventure-2013) mata Adventure 2013 ma współczynnik izolacji TOG 2,45. Na stronie polskiego sklepu (http://carpathia.com.pl/index.php?p755,mata-adventure-xl-multimat) już 3,36. Czy to znaczy że w nowym roku mata będzie nie tylko lżejsza, ale i zimniejsza?

I druga rzecz, według zestawienia Michała:

Cytuj (zaznaczone)
Za ULOG:
1 TOG = 0.1 R(SI) = 0.1 m2K/Watt
1 R-value (US) = 0.17622 R-value (SI)
http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/kb_sleeping_mat_choice.html

Czyli, jeśli dobrze liczę 1 R-Value (podawanego przez Therm-A-Resta) = 1,76 TOG.
W takim razie model Adventure o współczynniku 3,36 TOG = 1,91 R.
To przecież mało, nawet porównując ze zwykłym Ridge-Restem, który ma 2,8 R. Jaka to w takim razie zimowa mata?

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 25, 2012, 21:38:28 »
Wiesz sołtys - generalnie średnio zwracam uwagę na te TOG czy RValue, zwłaszcza gdy to sa PL strony, bo nauczyłem się że u nas w kraju (ale nie tylko) w tym względzie jest wolna amerykanka. Mam MM Adventure, który ma bodaj 8mm grubości i jestem zdania że ta sama mata w wersji grubszej będzie się nadawać nienajgorzej. A jaki ma TOG czy RV, to szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia - zakładam że mata z tej samej pianki, jesli bedzie grubsza, będzie też cieplejsza.

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2013, 20:00:55 »
Wstydząc się zakładać nowy temat na pewien temat piszę tutaj ;D

Czy jeśli wezmę zwykłą karimatę i pociacham ją trochę by zrobić wgłębienia (na wylot lub nie) by w tych miejscach śpiwór mógł się swobodnie rozprężać to może to coś pomóc czy tylko popsuję karimatę?

Inną opcją jest przylepienie wyciętych kawałków w inne miejsca by w pewnych miejscach było grubiej a tam gdzie mniej to śpiwór będzie się rozprężał.

No, to ten...  ;D....

Pozdrawiam ;D!
www.1plecak.pl - mój blog trochę podróżniczy

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2013, 20:00:55 »

Offline uysy

« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2013, 20:10:30 »
A jaki masz śpiwór ?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #33 dnia: Luty 25, 2013, 20:14:34 »

Czy jeśli wezmę zwykłą karimatę i pociacham ją trochę by zrobić wgłębienia (na wylot lub nie) by w tych miejscach śpiwór mógł się swobodnie rozprężać to może to coś pomóc czy tylko popsuję karimatę?

Ależ kombinatoryka...  ::)
Do puchacza wykosztuj się na RidgeResta albo Z-Lite.
Do syntetyka - Multimat Adventure.

Można jeszcze pomyśleć o samopompie, - puch się sprasuje, ale mata lepiej izoluje.
No i kwestia wagi do wzięcia pod uwagę, że o cenach nie wspomnę...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #34 dnia: Luty 25, 2013, 20:31:17 »
Posiadam syntetyka.

Wiem że kombinuję jak koń pod górę, ale to chyba z chęci zrobienia czegoś własnymi ręcyma  ;D.
Poza tym takie ciachanie obniży wagę posiadanej karimaty  ;D (a koszty żadne).

Pozdrawiam!
Snajk

PS: Post wylądował w temacie zimowych karimat. Aczkolwiek do zimowych wypraw jeszcze mi daleko.
www.1plecak.pl - mój blog trochę podróżniczy

Offline Shwarc

« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 29, 2014, 22:34:36 »
W poszukiwaniu wagi, wpadłem na pomysł coby na zimę zabrać 2,5cm Prolite TaRa w połączeniu z alumatą 3mm. Spał ktoś na takim zestawie w -10/-20st w śpiworze puchowym? Mam lekkie obawy ale może się da?

Offline madmun

« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 30, 2014, 14:45:55 »
na 2,8 bez alu maty wali mi po plecach
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Shwarc

« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 06, 2014, 17:48:49 »
http://www.yate.cz/eshop-karimatka-eva-comfort-wide-modra.html
a wyroby tej firmy zna ktoś? Pianka EVA to chyba to samo co maty Multimatu. Generalnie dyskusje dyskusjami, ale nikt nie pisze z jakich pianek są te Multimaty i Ridgeresty. Gdzieś kiedyś czytałem, że właśnie EVA jeste najlepsza, najlepiej izoluje, ale czy tak jest? Macie doświadczenie z tymi Yate z EVA?

Offline atanor

« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 06, 2014, 18:14:56 »
Miałem kiedyś tanią karimatę Meteor na EVA i był to łatwo gniotący się shit, kiepsko nadający się nawet na lato.

Offline Photon

« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 06, 2014, 19:26:01 »
EVA to materiał z którego jest pianka... ale istotna jest chyba też sama struktura tej pianki. Mam np karimatę (nie wiem, czy to EVA, czy PE), której pęcherzyki są bardzo drobne, jak kremowa piana w dobrym, ciemnym piwie. Powietrze jest najlepszym izolatorem i potencjalnie im więcej "materiału" w objętości karimaty, tym mniej tam powietrza...
Jest coś jeszcze, z teorii izolatorów termicznych. Pianka może tworzyć zamknięte przestrzenie, powietrze jest w nich uwięzione. Może też tworzyć przestrzeń ażurową, w której powietrze "swobodnie" przepływa - patrz wnętrze samopompy. Jak się gniecie, to dupa, ale twarda i sztywna też nie może być:P
Stąd może też sens karimat dwu/trzy warstwowych?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 06, 2014, 19:26:01 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 06, 2014, 19:42:18 »
Miałem kiedyś tanią karimatę Meteor na EVA i był to łatwo gniotący się shit, kiepsko nadający się nawet na lato.
No, tylko że te Meteory kosztują 30zł czyli tyle co zwykłe piankowe kari od Yate. Wspomniane Yate z EVA stoją  po 80 do 120zł. czyli bardzo podobnie co Multimaty czy TaRy. Podejrzewam, że to jednak inna jakość pianki.

Offline ramol

« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:18:55 »
Shwarc, a Mammuta Slidestop 3,8 nie rozważałeś ?
Kupiłem jak jeszcze w Polsce nie był dostępny, dalej to podstawowa dla mnie mata na chłód. Bez podkładki.
Tyle , że waży 800 gram

Offline Shwarc

« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 09, 2014, 00:34:07 »
Nie, nie, mam dwie samopompki (Prolite i Mammuta 3cm nazwy nie pamiętam) i chcę/muszę je docieplić bo jednak śnieg wytapiają od dołu. Mammuta mogę jakimś lekkim, metrowym kawałkiem karimaty, nawet 6 czy 7mm, ale to generalnie ciężki zestaw się robi bo to wielka choć bardzo wygodna samopompa. Prolite docieplić i poszerzyć musiał bym bo spadam z niej w zimowym sprzęcie i czasem łokcie odmrożę, za wielki jestem. I tu główne pytanie, czym tzn. jaką grubością? 1cm? Teoretycznie chyba by stykło. Alumata 3mm już wiem, że nie wystarcza pod Prolite. Problemem jest też dla mnie znalezienie rozmiaru 190/200 x 60cm.

Offline ramol

« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 09, 2014, 19:36:39 »
kiedyś podłożyłem znaleziony karton - był idealny  ;)
sądze, ze pod matę wystarczy cokolwiek piankowego, ale powlekane będzie super.
Chyba nie da się całkowicie uniknąć wytapiania.
Na 3,8 cm mam ślad pod podłogą, kolega miał 3 mm maty i pod tym tanią karimatę piankową. Slady były podobne.

Offline EMES

« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 09, 2014, 20:21:08 »
Ja miałem zestaw 2 cm samopompa i ekran zagrzejnikowy z tym,  ze na śniegu nię testowalem bo go nie było ale różnica z i bez alu dało się odczuć. Może nie od razu. I ważne alu do wewnątrz ale to już gdzieś tu chyba było.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior