Autor Wątek: [Pierwsza pomoc] Dyskusja ogólna  (Przeczytany 23700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łużyn

Odp: [Pierwsza pomoc] Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 30, 2009, 14:13:26 »
spoko, rozumiem o co biega ;)
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 30, 2009, 14:13:26 »

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #51 dnia: Luty 19, 2010, 22:14:33 »
Dzięki, znajde funduszę i zakupię, będę nosił, lepiej żeby był i się nie przydał niż by go nie bylo ..
Jakbyś miał jakieś newsy to pisz
Tak sobie przypomniałem o tym wątku bo firma, w której pracuję wprowadza Celox do sprzedaży w sklepie. Zatem miałem okazję poczytać troszkę w materiałach załączonych do tego środka i wygląda dużo bardziej obiecująco (w rozumieniu skutków ubocznych) niż QuickClot. Mówię głównie o poparzeniach, powikłań typu zatorowość nie można wyeliminować. Oczywiście nie widzę szans wejścia tego środka do szeroko rozumianego ratownictwa cywilnego - cena ;)
Także, jeśli madmun nadal myślisz o zakupie, to Celox i dokładne zapoznanie się z materiałami producenta, np.
"Uwaga:
Celox powinien być używany w sytuacji, gdy konwencjonalne metody tamowania krwawień okazują się nieskuteczne!
Do prawidłowego i bezpiecznego użycia opatrunku niezbębne jest wcześniejsze przeszkolenie!"
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2010, 23:36:21 wysłana przez rumcajs »

Offline volica

« Odpowiedź #52 dnia: Luty 19, 2010, 22:24:28 »
O, to ty Rumcajs będziesz wiedział:
W pewnej bardo mądrej książce autor pisze, że posiada w apteczce
Cytuj (zaznaczone)
mąkę ziemniaczaną (...) do tamowania poważniego krwawienia.
Nadaje się to?
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #53 dnia: Luty 19, 2010, 22:35:33 »
trudno mi się ustosunkować... w żadnej mądrej książce nie spotkałem się z taką metodą, nie ma jej w żadnych wytycznych i standardach, nie znam jej z praktyki, nigdy nie słyszałem
z drugiej strony ludzie stosują homeopatię i też zdrowieją (z trzeciej strony nie słyszałem też o wpływie efektu placebo na krzepliwość krwi czy obkurczanie naczyń ;) )
nie wiem volica - kusi mnie, żeby to wyśmiać, ale już trochę widziałem w tej robocie i nie jestem taki szybki w negowaniu każdej durnoty
BTW na czym ma dokładnie polegać użycie tej mąki? robi się pyzę i przyciska do rany jako opatrunek uciskowy? ;D i co to za książka?

Offline volica

« Odpowiedź #54 dnia: Luty 19, 2010, 22:40:45 »
The mountaineering handbook, autor to Craig Connally.
Nie jest opisane jak używać, PRZYPUSZCZAM, że po prostu zasypać tą mąką ranę, powstałby wtedy skrzep, taka kluska z krwi i skrobi. Tak mi się wydaje. Autor pisze tylko,że to ma w apteczce.
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #55 dnia: Luty 19, 2010, 22:54:26 »
A z którego roku ta książka?
Na marginesie - nie chcę nikogo urazić, ale praktyka pokazuje, że mądre książki traktujące o pierwszej pomocy/ratownictwie wychodzą spod pióra osób (nie osoby, ta wiedza wymaga szerokich konsultacji i źródeł) które zajmują się na codzień tymi zagadnieniami. Nie neguję wiedzy górskiej pana Connally, ale nie znalazłem go na liście konsultantów ITLS, czy jakiejkolwiek innej organizacji propagującej rzetelną (czyli sprawdzoną doświadczalnie wiedzę) z urazówki. Zatem, nie ufałbym tego typu pomysłom.

Offline volica

« Odpowiedź #56 dnia: Luty 19, 2010, 22:56:35 »
z 2005.
Dzieki.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Luty 19, 2010, 22:56:35 »

Offline arturus

« Odpowiedź #57 dnia: Luty 19, 2010, 23:03:05 »
Co prawda daleko mi jeszcze do fachowości w medycynie, ale na chłopski rozum ta mąka ziemniaczana to jakaś ściema.

Z drugiej strony ciekawi mnie, co autor rozumie przez poważne krwawienie? Jakoś nie wyobrażam sobie tamowania krwawienia z tętnicy za pomocą mąki ziemniaczanej. Po pierwsze krew tętnicza ma to do siebie, że ma duże ciśnienie, więc krew będzie wypływać(tryskać) szybko. Po drugie z tego co mi wiadomo, mąka ziemniaczana nie jest sterylizowana. Po trzecie, gdyby posypywać ranę, której naczynia ucisnęliśmy wyżej, istnieje ryzyko dostania się tej mąki do krwiobiegu. A czegoś takiego chyba nikt by z nas nie chciał.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #58 dnia: Luty 19, 2010, 23:03:30 »
z 2005.
Hmmm, to w miarę świeża.
Ja bym czegoś takiego na pewno nie użył do tamowania...
I oczywiście powyższe uwagi arturusa - jak najbardziej w mocy.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 18:44:23 wysłana przez rumcajs »

Offline volica

« Odpowiedź #59 dnia: Luty 19, 2010, 23:13:57 »
Cytuj (zaznaczone)
Potato starch. Two tablespoons. The civilian version of TraumaDEX, an effective hemostat to control serious bleeding; maybe not as effective as QuickClot, but my whole kit weighs less than a QuickClot packet.
MOJE tłumaczenie:
Cytuj (zaznaczone)
Mąka ziemniaczana. Dwie łyżki. Cywilna wersja TraumaDexu, skuteczny środek ułatwiający krzepnięcie krwi; może nie tak sprawny jak QuickClot, ale mój cały zestaw waży mniej niż opakowanie QuickClotu

Reszta tej apteczki nie jest taka kontrowersyjna.

Z drugiej strony wolałbym chyba mieć pieroga w ranie niż się wykrwawić...

Offline rumcajs

« Odpowiedź #60 dnia: Luty 19, 2010, 23:25:49 »
ok, znalazłem to, np.
http://www.medaforinc.com/mediacenter/020801release.html
rzeczywiście na bazie skrobi ziemniaczanej.
Ale, ale - czym innym jest środek medyczny, sterylizowany, standaryzowany, przebadany w produkcji, a czym innym spożywcza mąka ziemniaczana! To podobnie jak z lekami - czym innym jest podanie dawki atropiny w medycznej konieczności, a czym innym samodzielne nażarcie się owoców wilczej jagody. Zapewniam cię, volica - nie chciałbyś, żeby fragment kluchy, którą sobie zrobisz sypiąc mąką na ranę, popłyną twoimi naczyniami krwionośnymi...

Offline Rychu

« Odpowiedź #61 dnia: Luty 21, 2010, 19:07:55 »
Sama metoda stosowania skrobi ziemniaczanej jako koagulantu też mnie korci do zgłoszenia jej w konkursie głupot o pierwszej pomocy (link). Ale żeby było merytorycznie: kto da głowę, że mąka ziemniaczana ze spożywczaka jest immunologicznie bezpieczna? Że nie da powikłań zakrzepowo-zatorowych?
Istnieją sprawdzone, potwierdzone naukowo metody, dopuszczone do obrotu na rynku farmaceutycznym i tych należy się trzymać.
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline atanor

« Odpowiedź #62 dnia: Luty 27, 2010, 13:11:10 »
ja tylko wyskoczę z geologicznego punktu widzenia, że ten QuickClot jest na bazie odwodnionych zeolitów. po dostaniu się do rany proszek zaczyna błyskawicznie pochłaniać wodę tak, że krew nie ma w czym płynąć, przy tym silnie się rozgrzewa i może powodować niewielkie oparzenia, niemal przypala ranę. metoda ponoć skuteczna, choć deko drastyczna.

Offline Rychu

« Odpowiedź #63 dnia: Luty 27, 2010, 15:44:53 »
dla uzupełnienia wypowiedzi atanora pierwszy z brzegu filmik instruktażowy
UWAGA! Materiał drastyczny!
http://www.youtube.com/watch?v=ohaydDpUKIg

choćby skały srały mąka tak nie zadziała
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #64 dnia: Luty 28, 2010, 23:18:42 »
Odpowiednik QuickClota => Celox - http://paramedyk.sklep.pl/wyposazenie-apteczek-celox-c-24_61.html
Ten ponoć nie wytwarza aż takiej temperatury jak QC. Generalnie są to środki na wyposażeniu kilku jednostek ale raczej jest to wynikiem własnego sumptu zainteresowanych, a nie firmy w której pracują. Policjanci z kilku jednostek w naszym kraju już to mają i coraz częściej jest o tym mówione na spec szkoleniach. Jestem niemal pewny, że takie GROMki też mają te hemostatyki na wyposażeniu o ile nie każdy żołnierz tej jednostki.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2010, 23:30:58 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Luty 28, 2010, 23:18:42 »

Offline madmun

« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 01, 2010, 02:06:38 »
dla uzupełnienia wypowiedzi atanora pierwszy z brzegu filmik instruktażowy
UWAGA! Materiał drastyczny!
http://www.youtube.com/watch?v=ohaydDpUKIg

choćby skały srały mąka tak nie zadziała

Odpowiednik QuickClota => Celox - http://paramedyk.sklep.pl/wyposazenie-apteczek-celox-c-24_61.html
Ten ponoć nie wytwarza aż takiej temperatury jak QC. Generalnie są to środki na wyposażeniu kilku jednostek ale raczej jest to wynikiem własnego sumptu zainteresowanych, a nie firmy w której pracują. Policjanci z kilku jednostek w naszym kraju już to mają i coraz częściej jest o tym mówione na spec szkoleniach. Jestem niemal pewny, że takie GROMki też mają te hemostatyki na wyposażeniu o ile nie każdy żołnierz tej jednostki.

Fajnie ale już chyba było ;)
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Shwarc

« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2010, 10:17:31 »
Cytuj (zaznaczone)
Fajnie ale już chyba było ;)

Czytałem od końca

Offline rumcajs

« Odpowiedź #67 dnia: Październik 18, 2010, 11:04:18 »
Wytyczne ERC 2010
W dniu dzisiejszym opublikowane zostały nowe wytyczne w resuscytacji (uzgodnione ILCOR-AHA-ERC), dostępne na stronie ILCOR i ERC, po polsku PRC:
http://www.prc.krakow.pl/2010/index.html
ku lekkiemu zdziwieniu środowiska zmiany nie są znaczące - podtrzymane zostały wcześniejsze schematy (ze zmianami w zabiegach zaawansowanych), utrzymał się trend do upraszczania działań
to co dla Was najważniejsze:
- schemat uciśnięć/wdechów został utrzymany 30:2
- szczególny nacisk jest położony na jakość, skuteczność i intensywność uciśnięć (nawet kosztem wdechów ratowniczych), minimalizowanie przerw, podstawowe różnice: uciśnięcia środka klatki piersiowej na głębokość przynajmniej 5cm (u dzieci na głębokość przynajmniej 1/3 odległości pomiędzy mostkiem a podłożem) i z częstotliwością przynajmniej 100/min (u dzieci minimum 100 max. 120 uciśnięć na minutę)
- położono też nacisk na prawidłowe rozpoznawanie oddechów, a właściwie identyfikowanie pojedynczych westchnięć jako objaw NZK
- zalecane stosowanie "urządzeń wspierających" czyli zachęta do dalszego upowszechniania AED
- zalecane korzystanie z wskazówek i pomocy dyspozytora pogotowia w trakcie wzywania pomocy w zakresie prawidłowego RKO
- w przypadku zachorowania wskazującego na zawał serca sugeruje się podanie aspiryny przez świadków/rodzinę nawet bez zalecenia dyspozytora pogotowia

schemacik ogólny właściwie bez zmian:
http://www.prc.krakow.pl/2010/doc/Poster_10_BLSAED_01_01_POL_V20101014.pdf
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 14:14:30 wysłana przez rumcajs »