Autor Wątek: [Okulary] Okulary słoneczne ze szkłami korekcyjnymi  (Przeczytany 37775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stopa

[Okulary] Okulary słoneczne ze szkłami korekcyjnymi
« dnia: Luty 08, 2009, 22:09:10 »
Szanowne Grono!

Mam wadę wzroku i poszukuję rozwiązania na słoneczne dni (tak w skrócie).
Próbowałem już wiele razy z soczewkami, ale okazało się, że to nie dla mnie i dlatego szukam innego rozwiązania.

Pomyślałem o przerobieniu okularów typowo sportowych-górskich (Julbo) na słoneczne, ale ze szkłami korekcyjnymi.
Moich Julbo Reflex nie da się tak przerobić, bo są zbyt mocno wygiętę, ale takie np. Sherpa podobno się da.

Znalazłem w necie kilka takich opcji, ale tylko w USA (http://www.heavyglare.com/catalog/model.php?brand=303&series=453&model=4003 i http://www.blackdiamondequipment.com/gear/julbo.php)
Cena na stronie DB - 189 USD.

Okazuje się, że nawet przy wygiętych szkłach nie ma problemu - np. w modelu Julbo Nomad.

Moje pytanie: czy spotkaliście się z możliwością dorobienia szkieł do okularów typowo sportowych w Polsce? Zakładam narazie, że mówimy o Julbo Sherpa, gdzie szkła nie są mocno profilowane.

Będę wdzięczny za info. Pzdr.

forum.outdoor.org.pl

[Okulary] Okulary słoneczne ze szkłami korekcyjnymi
« dnia: Luty 08, 2009, 22:09:10 »

Offline wib

Odp: [Okulary] Okulary słoneczne ze szkłami korekcyjnymi
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2009, 23:04:30 »
jeżeli chodzi o typowo sportowe, a nie górskie (bo Julbo to raczej raczej ta kategoria), to można nie wstawiać szkieł korekcyjnych ciemnych w oprawki (bo rozumiem, że na tym to polega), tylko mieć wkładkę za szkłami ciemnymi ze szkłami korekcyjnymi, jeśli to wchodzi w rachubę, to wszystko zależy od funduszy:

- jak tanio, to słyszałem o Arctica S-32 albo Accent Onyx, ale generalnie te wkładki są platikowe i się łamię i generalnie mają wygląd człowieka muchy (powiedzmy rowerowe) http://img227.imageshack.us/my.php?image=21717107lj.jpg , ale kosztują ok. 100 - 150 pln

- jak fundusze są zdrowe to jęlsi chodzi o jakość serdecznie polecam http://www.rudyproject.pl/produkty/okulary_rx.php - te wszystkie modele mają możliwość zakupu wkładki na korekcyjne szkła; przy czym ceny są u polskiego dystrybutora w tej chwili kosmiczne

sam kupiłem u niego jakieś 4 lata temu http://rudyproject.pl/okulary/technical_performance/ekynox_sx.php , bo były małe i miały metalową ramkę na szkła korekcyjne, ale za całość (razem ze wstawieniem szkieł korekcyjnych) na pewno nie zapłaciłem więcej niż 500 zł, a wydaje mi się, że bliżej 400, ale to już chyba pieśń przeszłości;
co do samych okularów, to jestem b. zadowolony - używam ich głównie na rower i narty i w obu przypadkach dają sobie dobrze radę, mam do nich szkła Smoke Black i są uniwersalne, co prawda od początku noszę się z zamiarem kupienia żółtych/przeźroczystych szkieł na niepogodę, ale jakoś ciągle znajduje lepsze zastosowanie dla 120 zł :)

Offline stopa

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2009, 23:15:38 »
Dzięki za info. Sprawdzę, bo wygląda ciekawie, a wybór soczewek naprawdę duży.

Jednak bardziej chodzi mi o wprawienie szkieł w oprawki i okulary bardziej górskie / lodowcowe - takie jak wspomniane Julbo Sherpa (tak żeby wpuszczały możliwie mało światła).

Czekam na dalsze propozycje.

Offline MooseDlb

• Back to The Roots... ;D

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2009, 08:56:22 »
jo. żonka też takie potrzebuje i Julbo ma w swojej ofercie za ok 500 plnów okulary z nakładka na szkła korekcyjne. nie pamiętam już modelu okularów i nazwy konkretnej, ale to była jakaś wyższa półeczka i naprawdę były w dechę. chyba miały nawet boczne skórki żeby nie wpuszczały światła...do tego w komplecie była już nakładka na korekcyjne. ja to w JG widziałem...

Offline stopa

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2009, 10:06:34 »
Ooo! Brzmi super! Tylko nie do końca kumam o co chodzi z tymi nakładkami na szkła korekcyjne. Ta nakładkę mocuje się "za" szkłami ciemnymi i zamawiasz szkła korekcyjne do tej nakładki? :)

Offline MooseDlb

• Back to The Roots... ;D

« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2009, 10:12:24 »
si. dokładnie. :)
chyba przyzwoite rozwiązanie, bo szkła ciemne zachowują wszystkie swoje właściwości, jak pamiętam to były one coś w stylu fotochormów...z jakimiś super powłokami które nie zaparowywały, a jak już to łatwo się czyściło...jutro będę w JG to zajdę do chłopaków żeby mi powiedzieli nazwę i cenę.  Dla mojej żonki to było dobre rozwiązanie i nawet ładnie wyglądały a wiadomo jak kobieta do tego podchodzi...;d

Offline stopa

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2009, 10:19:02 »
Hehe:) Dzięki.  Będę wdzięczny za info.

Cały czas nastawiałem się na okulary bez takich nakładek, gdzie wymienię oryginalne szkła, ale chyba skończy się na takich nakładkach, bo w sumie po co wymieniać b. wysokiej jakości szkła na jakiś syf od optyka.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2009, 10:19:02 »

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2009, 10:29:17 »
Stopa, przerabiałem takie rozwiazanie i z przykrością musze przyznać że nie zdało egzaminu. Żeby te okulary nadawały się do chodzenia po śniegu to musza być naprawde mocno przyciemnione (rzędu 50- 60%) a to wyklucza prawidłowe widzenie w normalnych warunkach. Więc tak czy siak musisz mieć przy sobie normalne okulary korekcyjne. Rozwiazaniem są fotochromy, ale w czasie kiedy ja robiłem okulary to jeszcze nie było fotochromów korygujących moją wadę wzroku (jakis skomplikoany nietypowy astygmatyzm). Jeśli masz jakiś w miare profesjonalny zakąłd optyczny w poblizu to podejdź i zapytaj. Normalne szkła kosztują ok 100 zł przyciemnienie z 30, 40 zł. Więc nie ma tragedii. Ps unikaj jakis vision ekspress i inncyh sieciowych. Osiedlowy optyk zrobi to niegorzej za pół ceny.

Offline stopa

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2009, 10:34:40 »
BroJarek, wszystko rozumiem tylko zastanawiam się, że jeśli np. Julbo zrobiło dobre okulary lodowcowe to nabieram pewnych wątpliwości czy optyk zrobi równie dobre i o odpowiednich parametrach.
A to, że normalne okulary będę miał ze sobą to jasne:)

Bliskie ideału są te http://www.blackdiamondequipment.com/gear/julbo.php ale w Polsce chyba się nie uświadczy (chodzi o dorobienie oryginalnych szkieł, ale korekcyjnych)

Czekam tym czasem na info od MooseDlb.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2009, 11:17:20 »
No to powiem Ci, że ja tez w to wątpię. Optyk moze Ci szkła zrobić z antyreflexem, a czy będa tam te wszystkie filtry UVA UVB i inne to nie wiem....chyba sam udam się do optyka z zapytaniem, na szczęście mam jednego zaprzyjaźnionego. Jedno mnie zastanawia, czy nie przekombinowałes. Te okulary sa bardzo ciemne. Przy silnym słońcu, naturalnie mruży się oczy, nie wiem czy ta korekta w czymkolwiek pomoze. Jasne - wszystko zależy od wady wzroku. Mnie to nie pomogło, stąd sceptycznie do zagadnienia podchodzę. Dla wyjaśnienia dodam, ze to były bryle do samochodu, ale stopień przyciemnienia dyskwalifikował je do tego celu, poza tym przez to ciagłe przekładanie w końcu je zagubiłem.

Offline stopa

« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2010, 19:38:17 »
Temat dawno umarł, ale śpieszę poinformować, że od roku używam Julbo Race (http://www.julbo-eyewear.com/en/products/nautic_8/race_27.html) z wkładkami optycznymi.
Początkowo był problem z umieszczeniem szkieł korekcyjnych we wkładce (rozwalili mi u jednego optyka), ale dystrybytor polecił mi vision express jako sprawdzonego wykonawcę i było ok.
Jestem bardzo zadowolony z funkcjonalności, nareszcie widzę ostro i generalnie jest przyjemnie:)

Offline renko

« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2010, 20:38:58 »
stopa, jak to ostatecznie wyglądało cenowo? Kupowałeś w PL, czy za granicą można je dostać znacznie taniej? Bo szybkie pytanie do googla powiedziało mi, że to koszt ok. 500 zł, czyli osiąga się pułap Rudy Project.

I jak wygląda kwestia wpięcia tej ramki? Masz osobną ramkę z soczewkami korekcyjnymi, którą możesz podpiąć w dowolnym momencie do oprawek zasaniczych? Możesz jakieś zdjęcia poglądowe umieścić?

Offline stopa

« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2010, 20:57:40 »
Kupowałem w PL. Na zamówienie w sklepie Woda Góry Las (www.wgl.pl) sprowadzili mi 3 modele Julbo, które wybrałem i które dawały możliwość wpięcia wkładek. Wybrałem model Race, który po zniżce kosztował ok 320 zł, do tego wkładka 20 zł, no i szkła korekcyjne - moje kosztowały 190 zł - ale to zależy od twoich preferencji i wady wzroku.

Ramka jest osobna i w każdej chwili można ją wpiąć/wypiąć.

Wygląda to tak:
okulary + wkładka:

element mocujący:

komplet:

Jakbyś miał pytania to pisz.

Offline renko

« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 19, 2010, 21:01:57 »
Ta korekcyjna wkładka jest plastikowa? Wygląda delikatnie...

A jak jest z polem widzenia pokrywanym przez szkła korekcyjne- nie jest za małe? Przy jeździe na rowerze i patrzeniu na boki albo pod nogi nie masz przejścia niemiłego poza obszar korygowany?

I nie paruje toto w chłodne dni?

Generalnie do tej wkładki można moim zdaniem kupić taniutkie soczewki- powłoki AR czy filtry UV nie są im potrzebne przecież, bo mają je i tak przed sobą.

Offline stopa

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 19, 2010, 21:09:10 »
Wkładka jest plastikowa, ale wytrzymuje moje niedelikatne traktowanie. Zresztą jedynym momentem kiedy nie jest chroniona, jest wyjmowanie w celu czyszczenia - a to nie jest częste i raczej nie następuje w warunkach bojowych.

Pole widzenia jest w normie. Jeżdżę w nich na rowerze, żegluję, jeżdżę na nartach i prowadzę samochód i jest dobrze.

Parowanie - lepiej niż w okularach bez wkładek:)

Co do soczewek to pewnie masz rację, ja akurat takie wziąłem.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 19, 2010, 21:09:10 »

Offline renko

« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 19, 2010, 21:14:06 »
Zaczyna mi się ta opcja podobać :)

Offline Groszek

« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 26, 2010, 12:38:06 »
A jak to wygląda z zewnątrz widac te wkładki korekcyjnie z zewnętrznej strony ? i czy okulary bardzo przylegają czy też odstają ?, . Znalazłem te oprawki w cenie 240 zł wiec cena przystępna.
" My tam k... nie wejdziemy ? :) "

Offline Piotrek

« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 26, 2010, 12:52:41 »
A jak to wygląda z zewnątrz widac te wkładki korekcyjnie z zewnętrznej strony ? i czy okulary bardzo przylegają czy też odstają ?, . Znalazłem te oprawki w cenie 240 zł wiec cena przystępna.

Ja mam takie okularki Salice i one mają opcyjną nakładkę na zauszniki, która dodatkowo osłania od światła/wiatru z boku.
Żeby zobaczyć wkładkę, to trzeba się przyjrzeć, ale to pewnie zależy od stopnia przyciemnienia szkieł.
Używam tego tylko na narty, w góry i na rower mam "zwykłe" okulary Killy, nie mają takiego wypaśnego wyglądu, ale są dużo przyjemniejsze w użyciu niż te z wkładką.  

To te okularki, mają ze dwadzieścia lat: ;D

Offline stopa

« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 26, 2010, 13:18:33 »

Groszek, jak będzie mi dane to się dzisiaj sfotografuje w moich. Generalnie przy poziomie ciemności 3 (3/4 wg skali Julbo) wkładki widać tylko jeżeli mocno świeci i ktoś się dobrze przyjrzy. Jeżeli chodzi o mnie to przylegają dobrze.

Offline semow

« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 26, 2010, 13:20:23 »
A gdzież to taka dobra cena? 240 zł to już bardziej do przełknięcia.

Offline Groszek

« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 26, 2010, 13:30:18 »
Jak bede w domu to podeśle linka bo w pracy nie mam, a strony za diabła nie pamietam. Tylko dziwni mnie troche ze w innych sklepiach są po ok 350 zł. No nic trzeba bedzie tam zadzwonić

Offline Ali7

« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 26, 2010, 15:52:46 »
Noszę Julbo Race Zebra ok. dwóch lat i jak dotąd widzę dwie wady:
- po intensywnym wysiłku zimą, zwłaszcza na postojach parują, tzn nawet nie same okulary, tylko wkładka optyczna właśnie
- warto wziąć wkładkę optyczną o ciut mniejszej mocy, niż w noszonych na codzień okularach - ja wziąłem taką samą i widzę nieco ostrzej, wkładka optyczna jest blisko oka
Poza tym OK. W porównaniu do zwykłych fotochromów, które zimą w górach robią się masakrycznie czarne, tutaj jest luz i niezła widoczność - robią się ciemne dopiero wtedy, kiedy naprawdę trzeba (fotochrom od UV2 do UV4).
I uwaga co do ceny - zazwyczaj obejmuje tylko okulary bez wkładki, za nią trzeba dodatkowo 40-50 zł dopłacić, plus optyk za dorobienie szkieł korekcyjnych.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 16:00:09 wysłana przez Ali7 »

Offline renko

« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 26, 2010, 21:54:23 »
Ostatnio przyglądałem się bliżej okularom Shimano z opcją ramek korekcyjnych. Subiektywne odczucie miałem bardzo pozytywne. I cenowo wypadają korzystnie niektóre modele.

Offline Groszek

« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 27, 2010, 00:17:59 »
Proszę bardzo :)  Taniej na necie nie udało mi się znaleźć ... a cena 240 jest bardzo niska aż za niska , rano zadzwonię i zobaczymy gdzie jest haczyk

http://www.sklepmatrix.pl/julbo-239023-race-sportowe-okulary-przeciwsloneczne.html

Offline semow

« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 27, 2010, 00:32:43 »
To jakbyś mógł dopytaj się czy ramki na szkła korekcyjne widoczne na zdjęciach są w komplecie.

Z tańszej półki, akurat w sklepie pod ręką mam takie Arctici, jeśli dało by się wywalić tą idiotyczną gąbkę było by super :/