Autor Wątek: [Kuchnia] Uzdatniacze wody do picia  (Przeczytany 37480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ivan

Odp: [Kuchnia] Uzdatniacze wody do picia
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 18, 2015, 22:23:57 »
Wydawać by się mogło, że na forum o takim profilu znajdziemy ludzi dbających o środowisko naturalne. Może jednak warto przemyśleć zakup butelki wielorazowego użytku?

PET przecież jest wielorazowego użytku ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 18, 2015, 22:23:57 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 19, 2015, 06:56:01 »
Miałem taka firmowa butelkę, którą używałem jako termofor podczas silnych mrozów. Miałem, bo w końcu ją podziurawiłem i 50 czy 60zł poszło się paść. PET króluje ;D

Offline P33

« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 19, 2015, 07:25:37 »
Ale taką twardą jak Nalgene czy taki worek jak te platypusy?
Ja nie widzę żadnych zalet PETów nad butelkami stalowymi/HDPE tak prawdę mówiąc.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 19, 2015, 07:44:09 »
Taki worek. Wiesz, fajna była, dobrze się zwijała, wrzątek trzymała (najważniejsza rzecz dla mnie) ale co z tego, skoro padła tak samo szybko jak PET po Coli i kupa kasy wyje.... w błoto.
Zaletą PETów jest ich cena, waga, dowolna pojemność i kompaktowość. Wadą natomiast brak możliwości wlania wrzątku.

Offline P33

« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 19, 2015, 08:21:30 »
No i takie właśnie mam wyobrażenie o tych workach...
A PETy nie wychodzą tak tanio - podejrzewam, że w ciągu max. dwóch miesięcy pieniądze wydawane na butelkową wodę szybko się zwrócą.
Co do wagi muszę się zgodzić. 1,5L PET waży połowę tego co Nalgene 1L. Jednak Nalgene zabija PETa funkcjonalnością, jak na przykład możliwość wlania do niej wrzątku, o szerokim wlewie nie wspominając. Do tego HDPE/stal nie chłonie zapachów. Można zrobić sobię w takiej butelce poranną kawę, wypłukać i wlać wodę na resztę dnia bez przykrych reminescencji naparów ze śniadania.

Jeszcze jedną zaletą stalowej butelki jest to, że można w niej awaryjnie zagotować wodę, i choć sam jeszcze z tej możliwości nie korzystałem to chyba przy najbliższym wyjeździe w góry w końcu przetestuję taki system. Dzięki temu pozbędę się jednego gara z plecaka więc powinienem wyjść korzystnie na ogólnej wadze.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:03:56 »
Inne podejście do tematu.
Jak mają się zwrócić pieniądze wydane na butelkę? Przecież PETa mogę zabrać do domu, przepłukać i schować do szafy. Nie robi się tego bo i tak bardzo często kupujemy sobie coś do picia, więc butelki są wliczone w cenę napoju.
Do kawy na wyjeździe większość osób i tak nosi kubeczek stalowy lub jemu podobny. W stalowym kubku można spokojnie zagotować wodę, a dodatkowo zrobić w nim jakąś strawę i zjeść. A zjedz coś z butelki łyżką ;D
Do czego tak naprawdę potrzebny jest szeroki wlew? Nic poza łatwością wlewania wody nie przychodzi mi do głowy, ale w otwór PETa też łatwo się wlewa, wystarczy zachować nieco większą ostrożność. Bez przesady, to żaden atut.
Jedyną istotna przewagą jest wytrzymałość na wrzątek, której PETy nie mają, reszta jest bardzo dyskusyjna i zależna od indywidualnej potrzeby zastosowania.

Różnica w wadze pomiędzy 1L PETem, a 1L Nalgene jest większa niż 50% masy. Kompaktowość, to niepodważalna przewaga nad butelkami typu Nalgene. Mi tyle wystarcza, reszta to marketing czystej postaci.

Offline P33

« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:16:55 »
PETy przy wielokrotnym użytku też są podobno szkodliwe :P

Nalgene 1L waży 108g. Nie wydaje mi się żeby PET ważył wiele mniej niż ~50g. To niewielka różnica.

Ja nie kupuję wody w butelkach. To jest dopiero marketing najwyższych lotów. Dlatego używam takich butelek  Jak dla mnie nie ma argumentu za używaniem i wyrzucaniem stertów PETów każdego dnia.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:16:55 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 19, 2015, 09:57:12 »
Dlatego używam takich butelek  Jak dla mnie nie ma argumentu za używaniem i wyrzucaniem stertów PETów każdego dnia.

Na wyjazdach butelka PET żyje u mnie około tydzień. Po prostu uzupełniam wodę u ludzi i naturalnych źródłach a nie kupuję.

Offline sieku

« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 19, 2015, 12:01:49 »
Nalgene 1L waży 108g
Masz teraz na myśli stalową? To faktycznie nie tak dużo.

Co do PETów i innych opakowań sprzedawanych płynów - odpowiednia segregacja i recykning czynią je bardziej ekologicznymi niż papier toaletowy z makulatury. Wszyscy nosimy polary prawda?

Zakup filtra właśnie ma u mnie zredukować konsumpcje butelek z PET czy HDPE przez większe wykorzystanie naturalnych źródeł wody. Bez konieczności każdorazowego przegotowywania i studzenia. Tak więc cała dyskusja z mojej strony dotyczy pojemnika w którym będę przechowywał przefiltrowaną wodę. Skupiłem się na workach z powodu możliwości awaryjnego wykorzystania jako "worek na brudną wodę" oraz masy i pakowności.
Przypuszczam właśnie, że trwałość takich wynalazków jest raczej niewielka stąd cena trochę poraża. F&L zawsze jest jednak droższe.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 19, 2015, 14:25:56 »
Jak dla mnie nie ma argumentu za używaniem i wyrzucaniem stertów PETów każdego dnia.
A kto pisze o wyrzucaniu codziennym? A gdzie kupię następną? Nie wszyscy chodzą od sklepu do sklepu. Przy takim używaniu, jak przedstawia się argument ceny, na czyją korzyść? Nic nie stoi by PETa zabrać do domu, umyć i na kolejny wyjazd wykorzystać.
A co w przypadku przypadkowego upadku Nalgene na betonowy chodnik? Pęknie? A przypadkowe przebicie o krzaczek czy kolec raków? Kolejny PET to 1,50zł, kolejna Nalgene czy inna to 30, 50, 80zł?
Nie ma innej przewagi poza wrzątkiem, to jest niepodważalne. Pozostałe argumenty są albo na równi, albo na niekorzyść butelek firmowych.

Nalgene 1L waży 108g
Masz teraz na myśli stalową? To faktycznie nie tak dużo.

Nie tak dużo? 2 litrowy PET od Coca Coli = 46g, litrowy ważył by pewnie ze 30/35g. To znacznie mniej niż 50% wagi. F&L wcale nie musi być drogi, musi być przemyślany. Kolega kupił ostatnio stalowy kubek 400ml, taki zwykły, za 5zł. Jego waga to połowa wagi mojego kubeczka stalowego o tej samej pojemności czyli 40g. No ale tytanowy za stówę to +100 do lansu ;D

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 19, 2015, 18:15:15 »
Odświeżam.

Obecnie mozna mieć za ~320zł?
http://www.amazon.com/Katadyn-8017764-Mini-Ceramic-Filter/dp/B003C1EVQ8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1429458637&sr=8-1&keywords=KATADYN+MINI

Teraz chyba wysyłają do polski po wybudowaniu tego centrum logistycznego koło Poznania(?).
Tylko nie wiem jak z cłem.

Jakby miało wyjść te 320zł to chyba nie ma nic lepszego? Wymiary/waga, do akceptacji. A żadnych worów nie trzeba tylko od razu pompować do camelbak_a  ;D

Offline piterito

« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 19, 2015, 22:43:00 »
Jesli wymiary I waga CI pasuja, to chyba nie znajdziesz Nic lepszego z medium ceramicznym w tej cenie. Tymbardziej jesli zamierzasz pompowac wode z bagien  :)
 Na moje potrzeby membrana 0.1 micron wystarcza, waga I gabaryty jak narazie nie do pobicia.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz