Autor Wątek: [Akcesoria] Kompasy  (Przeczytany 22270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

Odp: [Akcesoria] Kompasy
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 24, 2012, 16:51:21 »
Ja bym wybrała jakiś z podziałkami 1:50 tys i 1:25 tys. Choć myślę, że kompas ma przede wszystkim wskazywać północ. Fluorescencja jest praktyczna. Inne funkcje są dla dociekliwych. Np. ten bajer do korelacji deklinacji, która ma większe znaczenie jedynie w rejonie biegunów. Nie wiem, który bym kupiła spośród tych trzech. Sprawdziłabym czy nie zawodzą zimą.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 24, 2012, 16:51:21 »

Offline aro5406

« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 27, 2012, 20:50:27 »
Sam kompas to połowa sukcesu, nieodzowna jest dobra mapa bo tylko wtedy kompas stanowi jakiś system nawigacyjny. Ze swojego doświadczenia polecam kompasy płytkowe Silvy. Prostota konstrukcji i zarazem użytkowania jest powalająca. GPS GPS-em ale wole w zanadrzu mieć też kompas bo nigdy nic nie wiadomo. Dwukrotnie w Tatrach okazał się przydatny i uratował tyłek.

Offline GTharnas

« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 27, 2012, 21:23:03 »
Fajnym "bajerem" jaki przydatnym zimą jest jeszcze klinometr w kompasie który pozwala na określenie nachylania stoku.

Offline Ivan

« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 25, 2013, 14:40:20 »
Zawsze miałem problem z bąblami w środku kompasu. Tworzyły się one przy użytkowaniu kompasu na mrozie i rzadko kiedy się wchłaniały po ogrzaniu. Bąbel z czasem rósł i w końcu kompas był do wywalenia. Ale to były przeważnie tanie kompasy. Ponieważ brakuje mi trzeciej rzeczy do promocji w Skalniku ;D, to pomyślałem o takim kompasie:
http://www.suunto.com/pl-PL/produkty/Kompasy/Suunto-A-10/Suunto-A-10-CM/
Ma wszystko co potrzebuję: wskazuje północ, ma najczęściej używane podziałki i da się go ustawić na azymut. Używał ktoś tego modelu albo ogólnie kompasów Suunto? Chodzi o to żeby nie robiły się te bąble (albo żeby chociaż same znikały) i żeby ustawiony azymut się nie przekręcał samoistnie.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 25, 2013, 14:50:19 »
mam Silvę, jeden z najtańszych modeli i nigdy nie zauważyłem żadnego bąbla :o

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 25, 2013, 16:23:48 »
Mam dwie Silvy - z tych średnich. Zimą bąble robią się w obu, potem znikają.

Offline arkadoo

« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 25, 2013, 19:20:02 »
Bawiłem się tym Suunto, ma go kolega. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jeżeli zależy CI na szybkości, to igła w Silvie trochę szybciej się ustawia.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 25, 2013, 19:20:02 »

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #32 dnia: Maj 29, 2013, 20:41:33 »
Siemka!

Wiele lat dawałem sobie radę bez kompasu i żyłem. Po dalekich pustkowiach nie chodziłem, a słońce mi starczyło do wyznaczenia południa (po skomplikowanych obliczeniach także i północy  ;D).

Jednak powoli dojrzewam do posiadania tego cacka i zastanawiam się między tymi konstrukcjami:

1 - Silva Metro:
http://silva.se/product-family/metro
+ Dizajn  ;D
+ Waga: 13g
- cena
- nooo... tylko północ pokaże...

2 - Meteor Jakiśtam.
http://meteor.pl/pl/1214554057/2831.html
+ cena
+ a se azymut se wyznaczę kurde, a se trójkącik narysuje...
- Waga: 45-50g ?

No czy w ogóle to olać i kupić jakiś kompas-breloczek za piątaka  ;D ?

Pozdrawiam!
Snajk

PS: Ale zaraz będzie burza w stolicy  ;D
Edit: ortografia
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2013, 21:30:53 wysłana przez Snajk »
www.1plecak.pl - mój blog trochę podróżniczy

Offline Yatzek

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 29, 2013, 21:11:29 »
Kompas w formie bardziej zaawansowanego - ale jednak - breloczka, służy bardziej do utrzymania kierunku we mgle / zadymce / burzy piaskowej. Jeśli chcesz do współdziałania z mapą, to wybierz coś w typie tego Meteora, ale w zależności od wagi polegania na kompasie, kup odpowiednio bardziej markowy.
Ja mam stary model Silva Field i działa bez zarzutu. Spokojnie mogę go polecić.
Nie wiem jak z trwałością Meteora, czy się szybko nie rozleci / popęka / wyleje, ale za Silvę płacisz raz i jeśli szanujesz, to masz długo.
Tak czy inaczej, wybierz model z obrotową podziałką, przezroczystą płytką z liniami, dobre są skale do mapy - 1:50 000 i to spokojnie wystarczy. Pozostałe lupki, szabloniki, celowniki i klinomierze, to już dodatki niemal taktyczne.
Dobry kompas miał bańkę wypełnioną spirytusem, choć współcześnie spodziewałbym się różnych wynalazków, niekoniecznie konsumpcyjnych...  ;D
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #34 dnia: Maj 29, 2013, 21:47:09 »
Podziękował za odpowiedź. I ten co pokazałeś kompasik jest niczego sobie. Tylko trochę droższy. No pomyślimy, zobaczymy  :).
Jeszcze raz dzięki  ;).

Pozdrawiam!
Snajk

Offline aro5406

« Odpowiedź #35 dnia: Maj 29, 2013, 22:22:14 »
Bierz jak Ci kolega radzi Silve płytkowa, wszelkie kompasy brelokowate to bardziej gadzet niz narzedzie.

Offline atanor

« Odpowiedź #36 dnia: Maj 29, 2013, 23:14:36 »
To zależy jak często zdarza się chodzić "na azymut", ustalać pozycję metodą triangulacji.
Mi do zwykłej działalności górskiej, zorientowania mapy, określenia w którą stronę trzeba iść markowy "brelok" całkowicie wystarczy. Co więcej taki brelok przypniesz do szelki, zawsze pod ręką będzie częściej używany.

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #37 dnia: Maj 29, 2013, 23:22:22 »
Siemka!

Do chodzenia po szlakach wystarczyło mi do tej pory słońce (gwiazdy rzadziej  ;D). Łatwe szlaki, nie ma co  ;D.
Myślę, że jak kupować kompas, to taki już bardziej zaawansowany by się przydawał tam gdzie szlaków ni ma.

Poza tym tę Silvę Field, właśnie poleciła mi też moja znajoma przewodniczka.  :)
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują mi ten kompas, więc chyba czas zacząć odkładać pieniążki  :).

Dziękuję wszystkim za rady!

Pozdrawiam!
Snajk

Offline thorgal

« Odpowiedź #38 dnia: Maj 29, 2014, 23:53:05 »
W świecie kompasów nie tylko Silva króluje. Jeśli ktoś lubi sobie tez pobiegać, szczególnie na orientację na pewno słyszał o kompasach Moscow. Posiadam model kciukowy i sprawdza się w terenie genialnie. Fajną opcją jest tez lupka, którą można dokupić do kompasu.

strona producenta:
http://www.moscompass.ru/mc/cat-en.html

Offline Ivan

« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 19, 2017, 11:20:12 »
Dobra, mam dość kompasów wypełnionych płynem. Bąble tworzące się na mrozie doprowadzają mnie do szału. Wiadomo, dzięki płynowi igła ustala się szybciej a nie "giba" w nieskończoność. Ale jest też inny sposób na wytłumienie wahań igły: oglądałem Bruntona z tłumieniem indukcyjnym i igła ustalała się szybko mimo, że nie ma tam płynu. Jednak cena 300$ jakoś mnie nie przekonała ;) (to i tak najmniej z profesjonalnych Bruntonów). Ktoś zna jakieś kompasy, gdzie nie ma płynu a igła ustala się szybko? Jednocześnie żeby nie zabijały ceną.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 19, 2017, 11:20:12 »

Offline Rychu

« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 19, 2017, 13:26:00 »
Ktoś zna jakieś kompasy, gdzie nie ma płynu a igła ustala się szybko? Jednocześnie żeby nie zabijały ceną.
W podstawówce robiliśmy sobie igłę na sznurku ;D
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline Ivan

« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 19, 2017, 19:13:02 »
W podstawówce robiliśmy sobie igłę na sznurku ;D

Zayebista technika w mieście Random :P