Autor Wątek: WIATY W SUDETACH - uzupełnienia/ poprawki, dyskusja  (Przeczytany 64533 razy)

Offline EMES

Odp: WIATY W SUDETACH - uzupełnienia/ poprawki, dyskusja
« Odpowiedź #175 dnia: Grudzień 14, 2011, 17:24:31 »
Odnośnie tych wiat-paśników, miejcie na względzie, że one są wykorzystywane do tego aby dokarmiać zwierzęta, właśnie zimą, kiedy leży siano. Kiedy tam się leży zwierzęta nie podejdą i tracą źródło pożywienia, do którego były przyzwyczajone. Co więcej zapach człowieka utrzymuje się nawet kilka dni na tyle intensywny, że zwierzaki nie podejdą. Nie traktujcie więc proszę paśników jako wiat.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #175 dnia: Grudzień 14, 2011, 17:24:31 »

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 03, 2012, 21:48:04 »
Wiata w Leszczynie na Pogórzu Kaczawskim - ino dach i beton; ani jednej ściany więc marnie na nocleg
ale duża i solidna
możliwe, że zostanie uzupełniona o jakieś mebelki, bo jest ogrodzona - jakby na terenie skansenu, który jest intensywnie remontowany; do zakończenia prac chyba nikt nie będzie miał nic przeciwko, ale może należy zapytać, natomiast potem to nie wiem..

jest tam na skarpie na końcu tych schodów :D

Góry Krucze powiedzmy. Za Okrzeszynem, w kierunku północno-zachodnim, ku granicy wzdłuż szlaku niebieskiego, teren nieczynnego kamieniołomu - WIATA HANGAR MIESZCZĄCA NAS WSZYSTKICH RAZEM Z ŻONAMI, DZIEĆMI I KOZAMI!!!

Góry Krucze - Studánka pod Janským vrchem czyli zadaszone źródełko w formie kapliczki, przekimać by się nie dało, ale przeczekać deszcz można; oczywiście woda JEST :)
Znajduje się koło 10-20 metrów od granicy polsko-czeskiej na południowo-wschodnim ramieniu Jańskiego Wierchu. Jest zaznaczona na mapie Planu (Powiat Kamiennogórski Góry Krucze 1:40 000) jako kapliczka. Prowadzi do niej droga leśna od Petrikovic.

Daszek dla koneserów (Góry Krucze - zaraz obok opisanej wyżej Studánki pod Janským vrchem); będzie jakieś 20 m ku E od skrzyżowania granicy i ścieżki, która prowadzi do Studanki; po wodę wiadomo, gdzie można skoczyć :)
Ze ścieżki granicznej

I z bliska :)

Offline atanor

« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 19, 2012, 00:58:27 »
dodane ciekawe wiatki z Izerskich

Świeradów

Łącznik

Śnieżne Jamy

Offline iwonapro

« Odpowiedź #178 dnia: Luty 13, 2012, 13:37:52 »
Góry Kamienne (Suche) - Przełęcz pod Granicznikiem

Nie wiem czy jest woda, byłam teraz i do tego na nartach.

Offline Antagon

« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2013, 10:20:03 wysłana przez kubi »

Offline Red-Angel

« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 26, 2012, 20:39:48 »
Ja przedstawię dwie miejscówki nadające się do spania w Górach Orlickich.

Schron HZS niedaleko szczytu Velkej Destny, w miejscu, gdzie krzyżuje się szlak czerwony z zielonym. Udostępniona dla turystów jest pomieszczenie jadalni, w której spokojnie zmieści się spora grupka ludzi. Woda w okolicy jest - po drugiej stronie szczytu.

Schron HZS na Péticesti. Schron zamknięty, ale jest przedsionek, osłonięty od wiatru, w którym znajduje się szeroka ława, dobra na nocleg dla dwóch osób. Woda, wg mapy, jest w bliskiej okolicy.

Offline iwonapro

« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 26, 2012, 21:23:23 »
No nieźle. Kiedyś zimą tą pierwszą wiatę wzięłam za jakąś zagospodarowaną budę i kimnęłam w krzokach :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 26, 2012, 21:23:23 »

Offline Red-Angel

« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 26, 2012, 21:29:43 »
No to dobrze wzięłaś ją za zagospodarowaną, gdyż w obu tych budowlach w dzień działają bufety dla turystów i można tam coś zjeść/wypić, a po zamknięciu bufetu, w tej pierwszej pozostaje otwarte te pierwsze pomieszczenie, gdzie można spokojnie spać (zamykany jest tylko ta dalsza część chaty). Ta druga natomiast zamykana jest w całości - pozostaje tylko ten osłonięty przedsionek - widać tą ścianę po lewej stronie od drzwi wejściowych.

Offline Red-Angel

« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 04, 2012, 21:25:15 »
Dwie wiatki z czeskich Karkonoszy

Wiata U čtyř pánů/Pančavská louka

Szczelny dach, ściany oraz zamykane drzwi. W środku stół, ławki. W najbliższej okolicy wody na szlaku brak, najbliżej ok 20min czasówski.

Wiata na szlaku żółtym, między Krakonošova snidaně a Na Pastviné

Szczelny dach, ściany, wiata zamykana. W środku ławy do siedzenia, stół stał przed wiatą. Jest strych do spania dla dwóch osób, ale nie ma drabiny, więc dostępny tylko dla sprytniejszych. Woda mniej niż 15 min. od wiaty.

Offline Tadek

« Odpowiedź #184 dnia: Wrzesień 02, 2012, 14:34:19 »
Dawno nie było aktualizacji portalu jeśli chodzi o wiaty. Nie dodano jeszcze kilka ostatnich wiat, które siedzą na forum. Jedna z wiat ma kiepściutkie foto więc podrzucam swoje.

to jest wiatka na czerwonym szlaku ze Świeradowa czerwonym szlakiem w kierunku stogu izerskiego pomiędzy domem zdrojowym a hotelem Czeszka.
Serdecznie nie polecam jej do spania przez wzgląd na brak ścian, masę przechodzących ludzi i pracowników nadleśnictwa. A najważniejszym powodem jest piękna wiata max 10min pieszko od niej:D Należy iść dalej czerwonym aż do ww.hotelu i w miejscu gdzie droga asfaltowa skręca w prawo a szlak idzie w górę poprzez drewniany mostek my skręcamy w lewo i w dół (jak pójdziemy w lewo i prosto to będziemy mieć jedynie miły spacer po lesie:D ) Sokole oko powinno dojrzeć dach wiaty. Mieści się ona okolo 250m. od drogi tuż przy rzece, nad którą zbudowany jest most. Ciekawostką jest że za mostkiem na stromym zboczu mieściła się dawniej (dużo) skocznia narciarska. A co do wiaty - jest na niej tabliczka, że można z niej korzystać jedynie za zgodą nadleśnictwa, ale bardzo bym sie tym nie przejmował jeśli chce się jedynie przenocować. Jest na tyle duża że można tam zrobić niezłą imprezę i wtedy warto zadzwonić do leśniczego - pozwoli bez problemu. Przy wiacie znajduje się ponad to parę ławek i stolików, miejsce ogniskowe z dużym rusztem - małego prosiaczka można by tam zrobić:D

Naprawdę polecam to miejsce na nocleg jeśli ktoś na wieczór przyjeżdża do Świeradowa i nie chce drałować na górę do chatki czy schroniska.

Jeszcze jedna uwaga co do informacji na portalu - opisana jest tam wiata w karkonoszach opisana jako wiata pod wielkim szyszakiem. Nie jest to kłamstwem, że jest ona pod WS jednakże określenie "wiata na Czarnej Przełęczy" jest bardziej konkretna. Co do tej wiaty to została przebudowana i zmodernizowana najprawdopodobniej na wiosnę tego roku. Teraz posiada drzwi zamykane na 'bolec' od zewnątrz i od środka a także zbudowano w niej miejsce na nocleg pod daszkiem gdzie zmieszczą się 3 osoby lub 4 Chińczyków. Nie zrobiłem jej jednak zdjęcia będąc pewnym, że jest tutaj:/

Proszę o zainteresowanie się zaktualizowaniem portalu.
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

Offline Shwarc

« Odpowiedź #185 dnia: Listopad 10, 2012, 19:07:48 »
Tej chyba też nie było w naszym spisie, przynajmniej nie mogę się doszukać:

Nowa wiata położona na trawersie Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na czerwonym szlaku, +/- w połowie drogi pomiędzy Okrajem a Jelenką.
Namiar: 50°44'59.895"N, 15°48'7.120"E

PS. Ponoć wiata na Sowiej przełęczy już nie istnieje (wyczytane w necie)

Offline atanor

« Odpowiedź #186 dnia: Listopad 10, 2012, 19:43:07 »
Tak, nie istnieje. Zapomniałem zaktualizować.

Offline grikol

« Odpowiedź #187 dnia: Listopad 11, 2012, 12:38:10 »
Wiata na przełęczy Wilczej (góry Bardzie) w zasadzie już do niczego się nie nadaje (niestety bliskość drogi robi swoje).

Offline Shwarc

« Odpowiedź #188 dnia: Listopad 20, 2012, 20:51:30 »
Tak, nie istnieje. Zapomniałem zaktualizować.
Trzeba by zrobić aktualizację mapy bo doszło kilka nowych wiat, a tak jak ta na Sowiej P. nie istnieje

Offline Antagon

« Odpowiedź #189 dnia: Luty 11, 2013, 21:12:59 »
wiaty rejon sokołowska - aktualne na maj 2012

wiata pod stożkiem

wiata na stożku

wiata zakole

pod skałką

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #189 dnia: Luty 11, 2013, 21:12:59 »

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #190 dnia: Czerwiec 11, 2015, 09:55:59 »
Oki. Jako że korzystałem z tego wątku w poszukiwaniu wiat na wypad w Sudety, czuję się w obowiązku by zaktualizować go nieco.
Kilka wiat przybyło, kilka ubyło. Lecim.
Karkonosze.

usytuowanie: Wiata z pamiątkami przy czerwonym szlaku z Szklarskiej Poręby na Szrenicę. 
współrzędne:50°49'17.952"N, 15°30'17.624"E
wysokość:790 mnpm
opis:Szlak mocno uczęszczany więc w zasadzie tylko na awaryjny nocleg. Ale obszerna i można się nieźle skitrać "pod ladą". Na zewnątrz ławki i stół.
aktualność:czerwiec 2015
woda: W pobliżu strumień.

usytuowanie:Przełęcz pod Śmielcem / Czarna Przełęcz
współrzędne:50°46'44.059"N, 15°34'56.793"E
wysokość:
opis:Typowa wiata biwakowo-noclegowa. Przed wiatą ławki i stoły. Wiata nie ma już drzwi, ale wewnątrz da się zabiwaczyć, oraz przespać się na górze. Uwaga brak drabinki - wejście wymaga trochę ekwilibrystyki.
woda : Po stronie czeskiej na mapie widoczne są strumienie. Nie sprawdzone.

usytuowanie:Pod Skalnym Stołem.
współrzędne:50°45'0.625"N, 15°48'7.006"E
wysokość:
opis:Kolejna typowa wiata biwakowo-noclegowa. Znajduje się w połowie drogi między Przełęczą Sowią, a Przełęczą Okraj, przy czerwonym szlaku. Przy wiacie ławki i stół, mini plac zabaw dla dzieci, parking (niezbyt uczęszczany). Jest drabinka na górę więc trochę łatwiej się wchodzi.
woda:Nie sprawdzałem w pobliżu wiaty, ale ok 1km asfaltem w stronę przełęczy Okraj jest po prawej stronie ujęcie wody (za taką sztuczną górką)

Rudawy Janowickie

usytuowanie:Pod Średniakiem
współrzędne:50°45'6.370"N, 15°50'27.044"E
wysokość:932
opis:Schron przy szlaku rowerowym. W nie najlepszym stanie, ale da się od biedy przenocować. Dach trochę dziur ma. W środku zaimprowizowane ławki
woda:W pobliżu wiaty strumień Jelenia Struga

usytuowanie:Rozdroże pod Sulicą
współrzędne:50°44'53.832"N, 15°50'47.469"E
wysokość:
opis:Duża, nowa wiata przy przydrożnym parkingu. W środku 2 stoły i 4 ławy, miejsce na ognisko, kosze na śmieci.
woda:Nie stwierdziłem

usytuowanie:Ziemianka pod Sulicą
współrzędne:50°45'19.888"N, 15°51'23.957"E
wysokość:913 m npm
opis:Ziemianka gospodarska dla leśników. W środku sporo miejsca, jakieś pniaki do siedzenia, na dzień odwiedzin trochę sprzętu leśnego, typu pułapki feromonowe itp. Okresowo może być zamknięta, bo jest skobel i zasuwa.
woda:Na mapie jest jakiś strumień w kierunku Pd-zach, ale nie stwierdziłem organoleptycznie.

usytuowanie:Na żółtym szlaku z Przełęczy Kowarskiej na Skalnik
współrzędne:50°47'14.665"N, 15°52'54.128"E
wysokość:850 m npm
opis:Duża, nowa wiata na żółtym szlaku z Przełęczy Kowarskiej na Skalnik. Przy wiacie ławy, miejsce na ognisko, kosze na śmieci.
woda:brak

usytuowanie:Rozdroże pod Bobrzakiem
współrzędne:50°47'42.554"N, 15°54'13.892"E
wysokość:800 m npm
opis:Nowa, duża wiata biwakowo-noclegowa, w stylu skandynawskim. Są ławy, loże do spania, miejsce na ognisko, kosz na śmieci, piękny widok na okolice Czarnowa i sporo drewna w lesie.
aktualność:Czerwiec 2015
woda:ok 300m w kierunku Pn-wsch.

usytuowanie:Kamienna Ławka
współrzędne:50°48'32.439"N, 15°52'54.914"E
wysokość:840 m npm
opis:Wielokrotnie opisywana tu wiata przy Kamiennej Ławce. Wiata przeszła renowację, pomalowano ją bejcą, więc nie widać już napisów. Okolica dość mocno eksploatowana przez drwali. Obecnie jest tu skład drewna ze zrywki. Dzięki temu jednak nie ma problemu z drewnem na ognisko. Przestrzegam przed zabieraniem "metrówek" (monitoring pewnie). Jest sporo odpadu drzewnego.
aktualność:maj 2015
woda:Kawałek od wiaty, na mapie jest Karpnicki potok. Nie stwierdzałem organoleptycznie.

usytuowanie:Skalne Bramy
współrzędne:50°51'16.374"N, 15°55'1.143"E
wysokość:
opis:Schron przy niebieskim szlaku w okolicy Skalnych Bram. Są ławy, miejsce na ognisko. Szlak uczęszczany, ale z reguły Rudawy wyludniają sie w okolicach 17:00 więc na nocleg się nada.
woda:W pobliżu wiaty brak. Trzeba zejść na skrzyżowanie szlaków w kierunku Skały Pieca.

usytuowanie:Przełęcz Karpnicka
współrzędne:50°51'42.467"N, 15°52'46.692"E
wysokość:
opis:Spora wiata prz parkingu na Przełęczy Karpnickiej. W sezonie spory ruch. Miejsce na ognisko (chyba nawet kamienny grill widziałem)
woda:Nie stwierdziłem

usytuowanie:Pod Wielką Kopą
współrzędne:50°48'55.612"N, 15°57'47.687"E
wysokość:
opis:Schron na zielonym szlaku z Wieściszowic na Wielką Kopę. Brak ław, jest miejsce na ognisko, kosz na śmieci.
aktualność:maj 2015
woda:brak

Góry Kaczawskie

usytuowanie:Pod Barańcem
współrzędne:50°56'27.927"N, 15°52'46.728"E
wysokość:712 m npm
opis:Duża wiata należąca do Koła Łowieckiego "Darz Bór" z Jeleniej Góry. W środku sporo ławek, stołów, "na pięterku" da sie wygodnie zanocować. Na zewnątrz miejsce na ognisko, ławy, spory grill. Wiata spokojnie obsłużyłaby zlot.
woda: ???

Po wiacie na Sowiej Przełęczy nie ma śladu.

Offline iwonapro

« Odpowiedź #191 dnia: Czerwiec 15, 2015, 16:55:07 »
No ten wątek jest tu jednym z najlepszych i ostatnio go zaniedbaliśmy. Chwali się Docza!
Niektóre już tu opisano, ale niektóre nówki.
Sama też już nazbierałam tych informacji, a ati zapewne jeszcze więcej :) Nie ma co zostawiać spraw do emerytury, bo wiadomo już, że nie dożyjemy ;D

Offline Doczu

« Odpowiedź #192 dnia: Czerwiec 15, 2015, 18:53:29 »
Wiem wiem że  niektóre wiaty są tu juz opisane. Zebrałem kompleksowo to co już miałem i uzupełniłem o współrzędne i aktualne info.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #193 dnia: Czerwiec 15, 2015, 22:48:26 »
Jak remament to remament:

Jesioniki:

Wiata Drakov

Usytuowanie - na południe od Hermanowic w kier. Mnichova, trzeba odbić w prawo wyasfaltowana drogą do leśniczówki Drakov, wyznaczone miejsce biwakowe.
Wysokość - ok. 620 mnpm
Opis - wiata przy skrzyżowaniu dróg i szlaków rowerowych tuż za leśniczówką, opodal rzeczka,
Woda - wydajne źródełko wody ok. 500 drogą w kierunku ruin Drachenburg

Wiata Kamzik

Usytuowanie - na rozwidleniu niebieskiego i zielonego szlaku z Pradziada na Czerwonogórską Przełęcz
Wysokość - ok. 1150 mnpm
Opis - wiata położona przy samym szlaku, niemal na głównej trasie z Pradziada na Czerwonogórską Przełęcz, w okresie wakacyjny bardzo uczęszczany szlak.
Woda - nieznane

Vresova studnia

Usytuowanie - na czerwonym szlaku z Czerwonogórskiej Przełęczy w kier. Keprnika.
Wysokość - ok. 1300 mnpm
Opis - 20m wygodną ścieżką od czerwonego szlaku i ok. godziny drogi z Czerwonogórskiej Przełęczy. Latem miejsce uczęszczane, możliwość napotkania współokatorów, widoki bajeczne
Woda - z kranu ;D

Schron turystyczny w Ramzovej

Usytuowanie - ok. 100m od głównej drogi w Ramzovej w kierunku wyciągu, po lewej stronie
Wysokość - ok. 750 mnpm
Opis - wygodny i solidny budyneczek z ławami i stołem, pomieści kilka osób na nocleg, drzwi niestety niezamykane.
Woda - teoretycznie w kranach, ale do wiosny włącznie woda zakręcona. Po sezonie pytać u miejscowych

Leśny Bar

Usytuowanie - przy szlaku rowerowym z Horni Lupanie na Smrk
Wysokość - ok. 750 mnpm
Opis - fantastyczny bezobsługowy bar leśny, możliwość zakupu browarów, grilowania itp., zarządzane przez Lasy Państwowe
Woda - w butelkach, ze źródełka lub w potoku

Góry Bystrzyckie

Utulna Mates

Usytuowanie - na północno-zachodnim zboczu Smrka, przy skrzyżowaniu dróg, na żółtym szlaku, ok. 15 min. ze szczytu.
Wysokość - ok. 1070 mnpm
Opis - wiata w zacisznym miejscu, mało uczęszczanym i spokojnym, widoków brak
Woda - ok. 1km drogą w kierunku Lucny Vrch

Wiata Smrk

Usytuowanie - na granicy, przy węźle szlaków opodal Smrka
Wysokość - ok. 1100 mnpm
Opis - miejsce bardzo widokowe, spokojne, kilka ławek
Woda - niezlokalizowana, ale teren podmokły

Gory Opawskie

Usytuowanie - na żółtym szlaku z Pokrzywnej na Biskupia Kopę
Wysokość - niewielka
Opis - wiata położona na ładnej łące przy samym szlaku
Woda - nieznane

Offline Tadek

« Odpowiedź #194 dnia: Czerwiec 15, 2015, 23:09:55 »
usytuowanie:Przełęcz pod Śmielcem / Czarna Przełęcz
współrzędne:50°46'44.059"N, 15°34'56.793"E
wysokość:
opis:Typowa wiata biwakowo-noclegowa. Przed wiatą ławki i stoły. Wiata nie ma już drzwi, ale wewnątrz da się zabiwaczyć, oraz przespać się na górze. Uwaga brak drabinki - wejście wymaga trochę ekwilibrystyki.

Poprawka - w tej wiacie jest i była od początku drabinka (aktualizacja - wczoraj) z lewej strony od wejścia na ścianie - szczebelki przybite do ściany wiaty - autor mógł nie zauważyć.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i odświeżenie  tego wątku, który zaginął w otchłani a kiedyś tak przydatny wielu ludziom.
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

Offline Doczu

« Odpowiedź #195 dnia: Czerwiec 16, 2015, 11:53:25 »
Poprawka - w tej wiacie jest i była od początku drabinka (aktualizacja - wczoraj) z lewej strony od wejścia na ścianie - szczebelki przybite do ściany wiaty - autor mógł nie zauważyć.
Opierałem sie na wcześniejszych wpisach gdzie ktoś nadmieniał, że drabinki nie ma.
Sam nie widziałem, bo do samej chaty nie wchodziliśmy głębiej.
Zatem proszę Admina o wyedytowanie mojego posta.

Online misiak76

« Odpowiedź #196 dnia: Sierpień 26, 2015, 16:52:45 »
Sadze, że warte zamieszczenia tu tego artykułu o chatkach sudeckich 
http://e-karkonosze.eu/turystyka/wspominajac-chatki-karkonoskie/

Offline blas

« Odpowiedź #197 dnia: Wrzesień 20, 2016, 00:23:32 »
Wiata w Sokołowsku aktualizacja(800m na północ od miasteczka na wschdnim stoku Stożka).
Wiata z 2003 roku w trochę kiepskim stanie. Niestety przeciekała całą noc, udało się znaleźć tylko jedno miejsce względnie suche, wszystkie inne wymagały nakrycia nrcetką.
W lepszym stanie jest wiata na zachód od Sokołowska pod lasem. Nieco mniejsza, nowsza i bardziej sucha.

Offline dave

« Odpowiedź #198 dnia: Listopad 15, 2018, 19:35:35 »
Orientujecie się ktoś może, jaki jest aktualny stan wiaty na Czarnej Przełęczy w Karkonoszach?
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline PRS

« Odpowiedź #199 dnia: Listopad 15, 2018, 22:12:36 »
Byłem tam w październiku po zmroku. W środku była jakaś parka i nie była skłonna otworzyć.
Są drzwi, na zewnątrz ławko-stół.  Jak tam spali to raczej klocka nie było ;)
Nie sugeruję i nie namawiam - tak tylko żebyś miał odniesienie - na Hali Szrenickiej zapłaciłem 24 zł.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #199 dnia: Listopad 15, 2018, 22:12:36 »