Autor Wątek: WIATY W SUDETACH - uzupełnienia/ poprawki, dyskusja  (Przeczytany 68754 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łużyn

Odp: WIATY W SUDETACH - uzupełnienia/poprawki, dyskusja
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 23, 2007, 11:10:01 »
Wiaty dla uzupełnienia:

Góry Kamienne - na Stożku Wielkim (5 na zdjęciu z linku michuna, pierwsze 4 to foty wiaty pod Stożkiem, nie pamiętam jak to na mapie wyglądało ale raczej położonej "już" pod Wielkim)

Karkonosze - ok. 1km przed schroniskiem Łomniczka
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 23, 2007, 11:10:01 »

Offline walter02

« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 23, 2007, 22:36:38 »
Łużyn, masz jakoweś własne foteczki, ta przed Łomniczką to którym szlakiem?

Offline Łużyn

« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 23, 2007, 23:14:42 »
niestety nie posiadam żadnego zdjęcia. ale popytam, może ktoś znajomy zrobił...

Offline walter02

« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 29, 2007, 22:01:02 »
kochani, przekraczamy granice:
wynikiem mojej sobotniej eskapady na zakończenie sezonu narciarskiego (chyba już ostatniej) jest czeska wiata:

usytuowanie:
na Pancawskiej Łące
współrzędne:
N50 45.817 E15 32.111
wysokość:
1343 mnpm

menel

« Odpowiedź #29 dnia: Maj 01, 2007, 06:46:40 »
 przeł.Płoszczyna

Offline walter02

« Odpowiedź #30 dnia: Maj 01, 2007, 09:14:40 »
uuu to na deszcz taka jakaś średnia. Wydawało mi się, że tam jeszcze po polskiej stronie w lasku nieopodal jest/był taki drewniany budynek (szopopaśnik albo co) z czynnym stryszkiem, już go nie ma?

misio

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 01, 2007, 09:15:14 »
ale za to jaki grillek wypaśny na karkóweczkę ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 01, 2007, 09:15:14 »

menel

« Odpowiedź #32 dnia: Maj 01, 2007, 09:21:51 »
walter,szopopasnik jest-ale zabity na 4 spusty..i zeby sie dostać trza by włama zrobić.. ;D ;D

Offline walter02

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 01, 2007, 09:28:10 »
 srał go pies, przecież nie będziemy włamów robić... a ta wiata na Płaczce? jakaś bardziej zwinna?
może masz jeszcze foteczkę tej wiaty pomiędzy Żmijowcem a Czarną Górą? (wieki tam nie byłem, muszę się kiedyś zapodać...)

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #34 dnia: Maj 01, 2007, 09:48:13 »
ale za to jaki grillek wypaśny na karkóweczkę ;D
A do karkóweczki ... :D
A swoją drogą czasem trafiają się też ciekawe ambony mysliwskie. raz w Bieszczadach trafiłem na taką wiekszą, od niektórych chatek o których piszecie. No spokojnie miała 3 x 4 m i do tego taki "taras". Rewelacja. Niestety była nowa i zamknięta na dobrą kłódę

menel

« Odpowiedź #35 dnia: Maj 01, 2007, 09:56:55 »
-wiata na Przeł.Polana Żmijowa

menel

« Odpowiedź #36 dnia: Maj 01, 2007, 09:59:28 »
a tak przy okazyji:przezarombista wiata z oprzyrząowaniem do grilla jest na przeł Puchaczówka,niestety foty nie mam :(

Offline Doczu

« Odpowiedź #37 dnia: Maj 01, 2007, 10:12:31 »
Atanora było trzeba zawołać- jak sobie poradził ze słupkiem, to i by zapodał radę kłódce ;D
Nie no radę z drzwiami to ja tez bym sobie dał, tylko co z tego, jak na następny raz założą porządniejsze drzwi. Nie w tym rzecz. W takich sytuacja potrzeba odrobiny finezji, a nie brutalnej siły. W niejednej takiej miłej ambonce spałem. W środku szeroka ława, materac wojskowy, śpiwór, świeczki itp. Empik normalnie :-)

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Maj 01, 2007, 10:21:38 »
nie mówię o drzwiach- ja mówię o kłódce ;D ;D ;D

Offline Doczu

« Odpowiedź #39 dnia: Maj 01, 2007, 10:24:09 »
nie mówię o drzwiach- ja mówię o kłódce ;D ;D ;D
No chyba że tak  ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Maj 01, 2007, 10:24:09 »

Offline walter02

« Odpowiedź #40 dnia: Maj 01, 2007, 11:06:37 »
na przełęczy Płoszczyna gdzieś przy szosie ?? od Czarnej Góry, czy z drugiej strony, idąc do Lądka?
Jak tam ostatnio byłem, to widziałem tylko kapliczkę i to bez oprzyrządowania do grilla...

menel

« Odpowiedź #41 dnia: Maj 01, 2007, 12:25:01 »
Płoszczyna czy Puchaczwka?? walter

Offline michun

« Odpowiedź #42 dnia: Maj 01, 2007, 19:24:45 »
Jeszcze inne wiaty , które sobie przypomniałem albo odnalazłem:
1) Wiata i miejsce odpoczynku na Przełęczy Kłodzkiej (na pograniczu Gór Zlotych i Bardzkich), niestety , położona bardzo blisko szosy Kłodzko - Złoty Stok
2) Wiata na Przełęczy Walimskiej w górach Sowich , pokazana tu: http://skocz.pl/dtyg
3)  Wiata na Przełęczy Bielawska Polanka w górach Sowich , pokazana tu: http://skocz.pl/dtyg
"A droga wiedzie w przód i w przód
 Skąd się zaczęła , tuż za progiem..."

menel

« Odpowiedź #43 dnia: Maj 01, 2007, 20:16:09 »
kolejna wiata bardzo porządna zresztą z ogromnym polem znajduje sie na przeł.Wilczej w g Bardzkich,foty nie posiadam...

Offline walter02

« Odpowiedź #44 dnia: Maj 01, 2007, 20:21:46 »
Puchaczówka, jasne, że Puchaczówka, jak szosa na Płoszcznie ;D ??
ta na przełęczy Wilczej jest już ujęta:
http://outdoor.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=135&Itemid=46#BARDZKIE
michun, na Bielawskiej Polance też jest już umieszczona
http://outdoor.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=135&Itemid=46#SOWIE
, reszta jest jak najbardziej do wstawienia w spis
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2007, 20:39:29 wysłana przez walter02 »

Offline walter02

« Odpowiedź #45 dnia: Maj 22, 2007, 06:55:35 »
ostatni niedzielny spacer w okolicach Sokołowska i Andrzejówki (Góry Kamienne) zaowocował opisem kolejnych trzech wiat:
http://outdoor.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=135&Itemid=46#KAMIENNE

Szczególnie godna polecenia jest druga pozycja; o tego typu budowlach więcej można się dowiedzieć w linku, który kiedyś zapodał michun:
http://www.mieroszow.pl/wiaty.htm
Dodatkowo zapodaję  fotkę, która pokazuje moim zdaniem idealne wyposażeni wnętrza:

Ciekawostką jest, że wszystkie trzy wiaty umieszczone są na odcinku około 600m, natomiast przez następne 15km nie zauważyłem żadnej z takich budowli....
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2007, 07:55:17 wysłana przez walter02 »

Gryf

« Odpowiedź #46 dnia: Maj 25, 2007, 23:53:07 »
Malownicza drwalówka, w której byłem częstym gościem.
Kiedy po zmroku wstawimy do środka świecę, z zewnątrz zaczyna przypominać poruszającego się tygrysa. Światło świecy przenika przez szczeliny między deskami ścian co daje piorunujący efekt. Trochę przecieka zwłaszcza kiedy zacina b. silny deszcz. W środku pełen luksus, czyli oparte drzwi bez zawiasów, okienko na słowo honoru kilka gwoździ na zawieszenie szmat i rupieci. pod ścianą głaz, który bez przeszkód zastępuje stolik. Do wody daleko. widoki arcypiękne.
Kiedy przechodziłem tamtędy 26. V. drwalówki już niebyło. Pozostały po niej jedynie ślady resztek folii izolacyjnej, kawałki żerdzi, fragmenty walającej się papy z dachu i odziwo świeczka, którą tam zostawiałem w zakamarku. Nocowałem tam o każdej porze roku a w pamięci pozostaną wspaniałe ognicha między ścianą lasu a budką.
Chatynka znajdowała się na dawnym szlaku narciarskim z Międzygórza na Halę pod Śnieżnikiem, na skrzyżowaniu przed zakrętem na Czarnej Kopie. Polecam tę traskę, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych odcinków w Masywie Śnieżnika a zwłaszcza górny fragment od Dzikiego Stoku do Schroniska.

http://img149.imageshack.us/my.php?image=budka2eh.jpg

Na zboczach Małego Śnieżnika na Dzikim Stoku znajdują się ruiny domku myśliwskiego, schronu turystycznego? Czy ktoś zna histrorię tego lokalu?
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2007, 23:57:26 wysłana przez Gryf »

Gryf

« Odpowiedź #47 dnia: Maj 26, 2007, 00:10:08 »
Poza tym resztki drwalówek znajdują się kilkaset metrów nad Dzikim Zboczem w Masywie Śnieżnika,
w G. Bialskich w Zakąciu na Dukcie nad spławami. Kiedyś stała przytulna drwalówka na przełęczy między Jaworową Kopą a  Czarną Górą. Ruiny chatki leżą w Gęsiej Gardzieli k. Kletna. Na Suchej przeł. stała kiedyś harcerska buda po której nie ma już nawet resztek. Dalej... Między Suchą przeł. a Rozdrożem pięciu dróg po lewej stronie stała kiedys myśliwska chatka. Kilka innych ruin znam ale nie ujawniam bo mogą sugerować dotarcie do istniejących lokali w górach do których dostęp szerszej publiczności jest ograniczony.
 W przyszłym roku zamierzam postawić w Krowiarkach na kłodzkiej ziemi barakowóz, kiedy cel osiągnę zapraszanm już teraz na skromną parapetówkę.
 Poza tym marzy mi się postawienie chaty w górach z epoki brązu bez użycia współczesnych środków konstrukcyjno surowcowych. Ale to jest patent na kilka lat w przyszłość.

Offline walter02

« Odpowiedź #48 dnia: Maj 29, 2007, 20:46:19 »
w trakcie ostatniego sobotniego wyjazdu uzupełniłem foteczki wiat Gór Sowich a dokładnie na przełęczy Woliborskiej i na Wignancickiej Polance, w tej drugiej wiacie przeczekałem godzinną burzę, oto kilka fotek z wnętrza
Wignancicka Polanka  - wiata raczej ażurowa, ale dało się znaleźć miejsce, gdzie nie padało:

przełęcz Woliborska - tutaj uwagę zwraca murowany do pewnej wysokości tył okienko w iście wychodkowy deseń

a tutaj ten sam obiekt od zada strony:

Offline Łużyn

« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 03, 2007, 01:08:59 »
a więc w ramach uzupełnienia stanu - wiata na szlaku czerwonym z Karpacza do Łomniczki. położona ok. 10 -15 minut drogi od schroniska. wygląda tak:

myślę, że można jeszcze zmienić opis wiaty na Petrovce - stoi ona na skrzyżowaniu z II drogą sudecką, bądź co bądź, jednym z głównych traktów w Karkonoszach. tak samo wiata na Koralowej Ścieżce to skrzyżowanie z III drogą sudecką. Myślę, że to może ułatwić orientację ale Walter decyzja należy do Ciebie :)