Autor Wątek: Norwegia  (Przeczytany 77169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misio

Odp: Norwegia
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 06, 2009, 09:27:14 »
wie, czytał, zanotował.
tylko mi chodzi również o wszelakie informacje jakich można udzielić w temacie. nie wiem dokąd jechać, nie wiem po co jechać, ale mój 14-sto dniowy wyjazd będzie składał się jedynie z 3 do 5 dni w dziczy, a reszta to cywilizacja. zatem ta strona również mnie interesuje.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 09:38:23 wysłana przez misio »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 06, 2009, 09:27:14 »

Offline scuner

« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 06, 2009, 09:42:04 »
Góral > no powitanie :)
właśnie Was wspominałem ostatnio, bo szukam dobrego miejsca, gdzie tym razem ruszyć po śniegu, i albo to będzie Hardagervidda jak Wy, albo coś ciut na północ. Choć przyznam, że Wasz opis wyjazdu trochę mnie zniechęcił :D

Offline Grociu

« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 06, 2009, 22:52:37 »
Hola.
w zeszłe wakacje byłem w Norwegii. podróżowałem autostopem. trzeciego dnia byłem w Oslo(droga prowadziła przez Szwecję). potem wzdłuż wybrzeża do Kristiansand, aż w końcu do Stavanger. tam zatrzymałem się na dłużej, ponieważ niedaleko jest Priekestolen, a troszkę dalej Kjeragbolten. znajduje się on niedaleko mieściny Lysebotn, jest to miasteczko gdzie można dojechać samochodem lub dopłynąć promem, mieści się na końcu Lysefjord. na kamień wspinać trzeba się około 2 godzin, ale potem można przenieść się na szlaki turystyczne. zamieszczę parę zdjęć, a później jeszcze więcej dopiszę.

http://www.chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=grociu90 <= tutaj znajduje się mapka okolic Stavanger, są tez pokazane szlaki turystyczne. Mapa w folderze 'galeria'.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 23:33:59 wysłana przez Grociu »

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 07, 2009, 01:51:03 »
(...) na kamień wspinać trzeba się około 2 godzin, ale potem można przenieść się na szlaki turystyczne. zamieszczę parę zdjęć, a później jeszcze więcej dopiszę.(..)
ja pierdziu! a Ty się normalnie nie bałeś, że w jakąś dziurę wlecisz? tam, to normalnie, przepaście są jak widzę !!!  ???

misio

« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 07, 2009, 10:16:57 »
Grociu, zbawicielu bezpośredni ;D.
dziękuję Ci bardzo i proszę o jeszcze fot i info. wszelakich ;D.

Offline ptb

« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:22:36 »
Trochę to daleko ale jak dasz radę wal na Lofoty, wyspy za kołem podbiegunowym. Nosz miazga. My autem ale to to 1500km ze Sztokholmu. Jednak bardzo było warto.

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:37:36 »
heh pan samochodzik - autem na lofoty

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:37:36 »

Offline ptb

« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:46:04 »
po 80-100 kg sprzętu do nurkowania na twarz, kajakiem qrwa miałem płynąć? :(

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:49:54 »
żarcik taki :P samochód tez pewnie musiałeś na jakiś kajak zapakować

Offline ptb

« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 07, 2009, 12:57:31 »
 ;)
Teraz bym to olał, tylko automaty i komputery i skafander, a reszta na miejscu u Magne i fly ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2009, 12:58:51 wysłana przez ptb »

Offline Grociu

« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 07, 2009, 15:02:58 »
przygodę zacząłem 2 sierpnia. słonecznych dni było może 5 z 14. na 1. zdjęciu w poprzednim poście to Kjeragbolten, obok pogoda w okolicach kamienia, jest zimno, jest i śnieg a to wszystko 1000 m npm. droga do kamienia jest kręta, ale bardzo dobra (zdjęcie z owcami) asfalt prowadzi, aż do Lysebotn. 4 zdjęcie pokazuje ogrom sprawy. polecam filmiki na youtube, wystarczy wpisać "norway base". kolejne zdjęcie to Priekestolen około 16godziny, dlatego mnóstwo tam ludzi. kolejne jest z samego rana. warto wspinać się na priekestolen po południu (4 godziny drogi). a następnie przespać się na górze i rano mieć spokój chociaż na chwilę:). zdjęcia ułożone są w odwrotnej chronologii.
Na Kjerag zdecydowanie mniej osób się decyduje.
jeśli chodzi o noclegi to nie miałem, żadnych problemów. rozkładasz i śpisz, wstajesz i składasz(...)
zabrałem jedzenia, dużo, za dużo. zabrałem 500 gramowy nabój gazu, wystarczyło spokojnie, grocik go szybciej używał, a jeszcze zostało sporo. mówi się, że jedzenie strasznie drogie, okazało się, że smaczny chleb (nietostowy) w rama1000 kosztował jakieś 2.5zł. A Cola 2L - 7zł.
nocleg na kempingu (rozstawienie namiotu) około 130-180 Nkr, dlatego nie skorzystałem. myłem się zimnych jeziorach, strumieniach.
szlaków jest mnóstwo. od kjeragbolten (już na górze) odchodziły 2 szlaki, na których najbliższe schronisko znajdowało się jakieś 5 godzin drogi.
co do kasy to niby drogo, a tanio. nie licząc promu do Karlskrony wydałem około 150. Kupiłem mapę, prom z Kristiansand no Danii (około 50 zł), kawał chleba i coca-cole. trzeba zapłacić jeszcze za przeprawę przez fiord w drodze do priekestolen, bo nie ma mostu. koszt za samochód ok. 20 zł.

mam dobry przewodnik, więc jeśli chcesz informacje na temat konkretnego rejonu(rozrywka, historia, nocleg itp) to wal;)

Offline Wolf

« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 07, 2009, 17:15:00 »
JUHU

Chróst kiedy chcesz sie tam wybrać ?? Bo ja też mam taki plan ale to tylko narazie plan..... :)
"Siłę słonia, płodność byka da Ci tylko turystyka!"

Offline Grociu

« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 07, 2009, 17:56:53 »
https://lavprisekspressen.no/ też polecam, można tanio podróżować autokarem na trasie Oslo-->Kristiansand, Bergen, Trondheim. podobnie jak z biletem lotniczym trzeba szybciej rezerwować.
na chomikuj.pl umieściłem w folderze 'galeria' jeszcze jedną mapę z okolić stavanger http://www.chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=grociu90
pozdrawiam

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 07, 2009, 18:00:59 »
JUHU

Chróst kiedy chcesz sie tam wybrać ?? Bo ja też mam taki plan ale to tylko narazie plan..... :)

lipiec albo sierpień. wolałbym lipiec.

Grociu, dzięki ogromne!

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 07, 2009, 19:38:39 »
Ja jade w lipcu , ale w gory.
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 07, 2009, 19:38:39 »

Offline madmun

« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 07, 2009, 20:00:46 »
witam wszystkich obecnych, jako że jet to mój pierwszy post na tym forum.

właśnie zorientowałem się, że wrzucono tu linka do mojej relacji z Hardangerviddy, więc się przy okazji poudzielam :)
byłem w Norwegii kilka razy: ostatnio zeszłej zimy na skiturze w Dovrefjell, mam też zamiar wybrać się też tej zimy. Jeśli potrzebujesz jakichś informacji, to w miarę możliwości wspomogę, go to piękny kraj i zdecydowanie wart nawiedzenia.

pozdrawiam
s.

scuner pytania mam do Ciebie  ;)

Jakie temperatury mieliście podczas wyjazdu w góry Dovrefjell
Co daje członkostwo w DNT,  zapisaliście się do nich  ???
Mapy kupowaliście na miejscu czy u nas  ???

z góry dzięki  ;)
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline atanor

« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 07, 2009, 20:02:05 »
Ja jade w lipcu , ale w gory.

samochodem?

Offline scuner

« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 08, 2009, 08:17:39 »
hej madmun,

Temperatury - na przełomie marca i kwietnia mieliśmy sporą amplitudę dzienną. Jak słońce przygrzewało  za dnia przez większość czasu biegałem w samych kalesonach i podkoszulku, więc ja bym określił na odczuwalną +15 do +20, za to w nocy i jak się pogoda zdupiła robiło się na prawdę zimno (odczuwalna na pewno poniżej -10)

Ceny:

roczne członkostwo: NOK 495.00

nocleg w chacie:
członek:220.00 NOK, nie-członek: 285.00 NOK
to samo z jedzeniem - nam wyszło, że chcąc spać i jeść w chatach przez tydzień warto wykupić roczne członkostwo, więc jadąc "do", zatrzymaliśmy się w Oslo i pobraliśmy klucze od chat.

więcej znajdziesz tu:
http://www.turistforeningen.no/english/index.php?fo_id=3606
http://www.turistforeningen.no/english/article.php?ar_id=9668&fo_id=3608

Mapy kupowaliśmy na miejscu - w Norwegii można je kupić praktycznie wszędzie, są znakomite i parszywie drogie

pozdr.
scuner

Offline madmun

« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 08, 2009, 08:37:54 »
Hmmm.. czegoś nie rozumie. Te chatki są normalnie zamknięte i klucze do nich trzeba pobrać wcześniej w siedzibie DNT
R.T.F.M

Offline scuner

« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 08, 2009, 08:49:15 »
niektóre chaty maja stałą całoroczną obsługę. Inne są na zimę zamykane na klucz. Klucz jest standardowy i pobiera się go w oddziale DNT i tam też oddaje. W praktyce z tego co się zorientowałem, głębiej w górach drzwi chat zamykane są tylko belką drewnianą.
Generalnie cały system opiera się na zaufaniu i uczciwości, które są podstawą jego istnienia. Zasadą od której nie ma odstępstw jest, że użytkownik zostawia po sobie chatę sprzątnięta, drewno na opał przygotowane, wszystko na swoim miejscu, wszystko z czego skorzystał zapłacone co do korony itp. Na  stronie DNT znajdziesz szczegółowe informacje jak działa cały system, a działa rewelacyjnie.

Offline madmun

« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 08, 2009, 08:54:20 »
ok, dzięki za odpowiedzi  ;) i jeszcze jedno pytanie,  wiesz jak jest z dostępnością kartuszów z gwintem, da radę uświadczyć takie na stacji benzynowej, itp.  ???

p.s system działa bo nie ma tam chordy polaków ;D
R.T.F.M

Offline scuner

« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 08, 2009, 09:02:00 »
tego nie zarejestrowałem, ja używałem benzyny

misio

« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 08, 2009, 10:05:43 »
tak sobie myślę mad, że po co Ci gaz, skoro masz od zarąbania opału w tych chatkach i zawsze sobie możesz dorobić tegoż? ;D

Offline scuner

« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 08, 2009, 10:16:51 »
no ja latem lazłem autonomicznie z własnym jedzeniem i spaniem, właśnie dla tego, żeby zaoszczędzić - nawet za posiedzenie w chacie za dnia, bez noclegu też się płaci :)

misio

« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 08, 2009, 10:21:53 »
a to takie cuda! kapitaliści ;D!