Autor Wątek: [Kurtki] Kurtki zimowe - koncepcja ubioru  (Przeczytany 31523 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misio

Odp: [Kurtki] Kurtki zimowe - koncepcja ubioru
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 05, 2009, 08:00:57 »
D_D, tylko z wyglądu niestety.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 05, 2009, 08:00:57 »

Offline TomekS

• zmarźluch totalny co śpiworka szuka

« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:07:41 »
Wy śpicie czasami? :)

Offline ptb

« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:14:21 »
Po co? ;D
poczekam na jakąś promocję na wiosnę i to kupię
Cena tego cumulusa w prównaniu do konkurencji i tak uważam, że jest ok.
Wczoraj mi się już nie chciało pisać więc uzupełniam wywód. Za puchem w kurtce przemawia loft i waga reszta za syntetykiem. Czekać tylko jak na rynku pojawi się ocieplina o tej samej wadze, termice i kompresowalności co puch, bo primaloftowi już niewiele brakuje. Niestety puch się nie zmieni (najwyżej jego ogróbka), jaki był taki będzie.
Otóż syntetyki, wyłącznie, wykorzystywane są jako ociepliny w ocieplaczach nurkowych z bardzo prostej przyczyny. Jeżeli masz przed sobą godzinę i więcej dekompresji w wodzie 5stopni (lub mniej) i wisisz statycznie, musi ci być ciepło-komfortowo, błędy wynikające z wyziębienia przy zmianie gazów mogą być zabójcze. Co więcej w przypadku awarii suchego skafandra i zalania go wodą taki ocieplacz dalej musi spełniać swoje zadanie. Deko nie przerwiesz.
Stąd moje ukłony w kierunku syntetyków, tak mi zostało, puch po prostu tu nie da rady.
W ogóle na bazie tej gawędy zastanawiałem się, że tak naprawdę z materiałów naturalnych została nam
- skóra w butach- często jednak z jakąś ceratą i zawsze z chemiczną podeszwą
- puch, też bez syntetyków w postaci tkanin w które się go wkłada by nie istniał
- wełna merynosów, która chyba jako jedyna daje radę solo bez chemii, oprócz procesu produkcyjnego- obróbki.
Coś jeszcze??
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2009, 09:19:00 wysłana przez ptb »

misio

« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:19:34 »

rzadko ;D. ale nie martw się rano już byłem na treningu ;D.

Stąd moje ukłony w kierunku syntetyków, tak mi zostało, puch po prostu tu nie da rady.
Wogóle na bazie tej gawędy zastanawiałem się, że tak naprawdę z materiałów naturalnych została nam
- skóra w butach- często jednak z jakąś ceratą i zawsze z chemiczną podeszwą
- puch, też bez syntetyków w postaci tkanin w które się go wkłada by nie istniał
- wełna merynosów, która chyba jako jedyna daje radę solo bez chemii oprócz procesu produkcyjnego.
Coś jeszcze??

no puch tam zdechnie w zarodku, a jak jeszcze poczuje sól, to w ogóle do widzenia ;D.
chyba nic więcej nie ma, bo cordura do naturalnych zbytnio nie należy ;D.

Offline ptb

« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:50:17 »
I jeszcze zapodam co znalazłem właśnie w opisie ocieplacza nurkowego o merino
Włókna używane do produkcji materiału New Zeland Merino są o wiele delikatniejsze choć również trwalsze i bardziej wytrzymałe od włókien ze zwykłych owiec, zapewniając w ten sposób komfor i wygodę. W porównaniu z syntetycznymi włóknami, Merino posiada bardziej złozoną strukturę układającą się w hydrofobiczne łuski na zewnątrz i hydrofilowe komórki od strony wewnątrznej. Taka wyjątkowa kombinacją sprawia, że Merino jest niesamowicie wytrzymałe a zarazem funkjonalne. Jego cechą nadrzędną jest również miękkość i delikatność, niezwykle ważne w bliskim kontakcie ze skórą.

Kontrola termalna:

Testy przeprowadzone przez British Textile Technology Group dowiodły, że Merino zapewnia o 35% lepszą ochronę termalną niż najlepsze syntetyczne podszewki zarówno w suchych jak i mokrych warunkach.

Super delikatny splot Merino sprawia, iż jest to materiał wyjątkowo przyjazny dla skóry. Jego miękkość sprawia, iż miejsca o wzmożonej ruchowości nie będą narażone na otarcia. Właściwości pozwalające na odciąganie wilgoci od powierzchni włókien eliminują nieprzyjemne uczucie zimna.
Rysunek jest kopią więc proszę się nie czepiać o włukna ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2009, 09:55:46 wysłana przez ptb »

Offline TomekS

« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 06, 2009, 16:05:13 »

spytałem o lokalizację, bo też zmierzam do rozwiązania Twojego problemu. ;D
wiec tak: na granicy Piaseczna w kierunku Warsiawki, niedaleko szkoły policyjnej (znajdziesz na pewno) jest zlokalizowane zgrupowanie sklepów typu outlet. W środku masz:
(...)
czyli, poświęcając 1-2 godziny na oglądnie i mierzenie możesz sobie sprawić komplet ciuszków dobrej jakości i w dobrych cenach

Outlet jest po prawej czy lewej stronie jadąc do Wwy?
Dziś jadę przymierzać/kupić do Piaseczna. Jak starczy czasu zahaczę o e-horyzont

Offline TomekS

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 06, 2009, 20:53:14 »
Znalazłem.
Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem swetra/kurtki Merrel rove tech opisywanego tu:
http://www.forum.outdoor.org.pl/empty-t3180.0.html
dałem 159zł :-) i kupiłem L bo mniejszego nie było. Gdyby kogoś to interesowało to wisi jeszcze jeden, XL.
L ma swoje zalety - dłuższy rękaw i dół. Sweter mieści się też na polar i spokojnie pod membranę.

Rzeczywiście wygląda jak szmata :-) Aż nie do wiary że może w tym być ciepło! Sprawdzimy, pogadamy :)

Dzięki za pomoc w tym temacie, teraz muszę znaleźć dobrą membrankę, ciepłe rękawiczki i czapkę w której nie będę wyglądał idiotycznie, a taka jest większość polarowych..

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 06, 2009, 20:53:14 »

Offline Skrico

« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:45:59 »
Witam,
by nie zaśmiecać forum odkopię wątek. Szukam HS, który będzie uzupełnieniem Softa podczas nastania trudniejszych warunków atmosferycznych.

Cechy kurtki:
- techniczny krój
- nieocieplana
- wytrzymała przy plecaku max 70-80l
- ściągacz/regulacja nieco poniżej pasa, opcjonalnie dłuższy tył (ochrona przed wiatrem, oraz śniegiem)
- kaptur uwzględniający noszenie kasku

Użytkowanie:
W okresie letnim leżeć będzie na dnie plecaka, oczekując na nagłe załamania pogody (funkcja przeciwdeszczówki). Stąd nie powinna być zbyt ciężka i obszerna.
W okresie zimowym natomiast powinna zapewnić dostateczną ochronę przed wilgotnym śniegiem.

Z początku zastanawiałem się nad TNF Point Five, jednak zdałem sobie sprawę, że większość czasu spędzi ona w plecaku i szkoda kasy. Więc na celownik obrałem Fjord Nansen Telemark, czy uważacie że ta kurtka powinna spełnić moje oczekiwania? Czy nie straszne będą jej nawet całodniowe ulewy i opady śniegu, oraz 70-80l plecak? Proszę również, o ile to możliwe, o podanie jakichś innych typów kurtek,
Pozdrawiam.

Offline EMES

« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 01, 2013, 23:24:25 »
No fajnie Skrico, że pytasz, ale zadałeś sobie trud użyć opcji szukaj? Tu na forum? tudzież przejrzałeś wątki o kurtkach? Bo mam wrażenie, że zarzuciłeś tylko hasełko idąc po najmniejszej linii oporu.  tak na początek poczytaj sobie troszkę
http://www.forum.outdoor.org.pl/kurtki/odp-(sprzet-turystyczny-outdoorowcow)-leander-7198/
http://www.forum.outdoor.org.pl/kurtki/(kurtki)-the-north-face-point-five-i-alpine-project/msg234366/#msg234366
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Skrico

« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 02, 2013, 00:20:51 »
Tak, przeczytałem bardzo wiele na tym forum jak i wiele innych informacji zawartych na innych forach.
Point five jak już wspomniałem mnie nie interesuje, gdyż będzie się marnował w moim użytkowaniu, więc szukam czegoś tańszego. Wspomniałem o tej kurtce jedynie po to, aby naprowadzić jakiego typu HS szukam.

O Telemark-u przeczytałem również przywołany  przez Ciebie wątek, jednak nie znalazłem interesujących mnie informacji. Nie wiem jak z wytrzymałością szwów, oraz  materiału „XHYDRO” przy użyciu 70l plecaka, gdyż w ogóle nie ma o tym mowy, a ja w membranach jestem laikiem. Nie wiem jak krój zachowuje się z kaskiem, gdyż osoba testująca wspomniał, że takowego nie ma i nie sprawdzała. Również nikt nie wspominał czy kurtała puszcza w trudnych sytuacjach jak całodniowy opad deszczu/śniegu. Dla mnie są to istotne informacje, których nie uzyskałem czytając to forum- stąd pytam.
Poruszam temat  Telemark-u w tym wątku, gdyż jestem zainteresowany również innymi produktami, a dopytując się o nie w tamtym temacie zwyczajnie bym robił niepotrzebny offtop.

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości co do mojego zaangażowania. Już od tygodnia chodzę po sklepach i czytam o różnych produktach, zwyczajnie nie wiem co wybrać bo się nie znam i liczę na pomoc osób obeznanych w temacie. A w sklepach niestety każdy musi zachwalać to co ma na stanie

PS Proszę jedynie o przykłady kurtek spełniających wymienione przeze mnie oczekiwania. Mam kilka swoich typów, jednak nie chce niczego sugerować, gdyż rynek jest bardzo duży, a wy mając o nim pojęcie możecie polecić coś ciekawego. Telemark proszę traktować jako przykład, nie jako główną istotę mojego pierwszego postu.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 02, 2013, 01:08:59 »
Nie wiem jak krój zachowuje się z kaskiem, gdyż osoba testująca wspomniał, że takowego nie ma i nie sprawdzała.

Cytuj (zaznaczone)
Kaptur duży, zrobiony pod kask, przy braku kasku można bardzo dobrze wyregulować za pomocą ściągaczy i rzepu. Przy dobrym dopasowaniu tworzy się dobrze uszczelniony otwór na twarz, woda, wiatr nie przedostaje się dalej. Jako że kasku nie używam póki co, bo niestety nie posiadam mogę podać tylko tyle że mierzyłem w sklepie i odczucia były bardzo dobre, jak w realu w warunkach górskich, nie wiem.

Duży plus dla kaptura za sporych rozmiarów daszek dobrze chroniący twarz podczas ulewy, niczym baseballówka. Poza tym wejdzie kask pod niego.

myślę, że na podstawie tych dwóch opinii można sobie wyrobić jakieś zdanie na temat "kask pod kapturem", reszta to kwestia indywidualnego wyregulowania, co do sprawowania się kurtki pod 70 l plecakiem nie znajdziesz tu chyba wiele osób, które biegają po górach z takim worem i w dodatku używają tej kurtki bardzo często, tu nie ma miłośników zasuwania z ciężkimi plecakami ;D, poza tym jak sam stwierdziłeś latem najczęściej będzie leżeć na dnie plecaka i tak też pewnie jest u posiadaczy tej kurtki, w kwestii trwałości szwów zawsze możesz zapytać jagulara w odpowiednim wątku, tym bardziej, że od opublikowania testu minęło ponad trzy lata, zatem wiedzę w tej materii na pewno posiada

nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline jagular

« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 02, 2013, 09:44:04 »
Uderz w stół a nożyce się odezwą :)

Co to FN Telemark: Już nie chodzę z tak dużymi plecakami, bo jednak zacząłem ograniczać wagą ;) Kurtka dalej dobrze funkcjonuje, nie zauważyłem żeby coś się przetarło, uszkodziło, nadal chroni od wody i śniegu. Prana niewiele razy i delikatnie, impregnacją przestałem się przejmować, i nie robię tego.