Autor Wątek: [Bielizna] Barracuda Elbrus  (Przeczytany 32106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maderos

Odp: [Bielizna] Barracuda Elbrus
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2009, 08:12:08 »
Ano wlasnie, dlatego pytalem...Nawet w opisie tego Elbrusa nie podaja, ze jest zrobiony ( po czesci ) z czegos innego niz TS.

Kupilem wlasnie to cudo :D. Rozmiar "S" :D. A i tak siega za posladki. Szycie pierwsza klasa, lezy na ciele jak ta lala :D. A grzeje jak cholera. To chyba jest pierwsza koszulka, ktora powinna miec w nazwie Thermo . Cena standardowa w Cerro Torre - 129 PLN.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2009, 08:12:08 »

Offline abbath

« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 24, 2010, 17:21:28 »
Witam.
Wszyscy zachwalaja tego Elbrusa wiec zastanawiam sie czy i dla mnie byl by ok.
Problem polega na tym ze zawsze poce sie jak cholera (niezaleznie ot tego co mam zalozone) i jest mi pozniej zimno i czasami zdazylo sie tak ze bylem juz pare razy chory...
Ale do rzeczy:
Przykladzik z dzisiejszego dnia : temp +10, i lekki wiatr. Wybralem sie na rower, przejechalem w sumie 5km.
Mialem pierwsza warste patagonii capilane4Polartec Power Dry http://www.patagonia.com/web/us/product.go?style_color=43460
 na to WS Sprayway crux  http://www.equipyourtrip.com/sprayway-crux-windstopper-jacket.html
Po wyjsciu z domu bylo mi przyjemnie cieplo ale juz w polowie drogi zaczolem sie pocic do tego doszedl wiatr i juz mi sie zrobilo tak zimno ze masakra.

Wrocilem do domu rozebralem sie i... cale plecy mialem mokre i klate :)
Tak z grubsza wygladaja poje problemy czy to w gorach czy na rowerze, nie wazne czy mam zalozonego SS na capilane4 czy mam pierwsza warste capilane 1 i na góre cos cieplejszego to zawsze jest mi cholernie zimno jak sie spoce, no chyba ze swieci slonce i jest cieplo :)

Wydaje mi sie za albo sie nadmiernie poce albo koszulki nie dzialaja prawidlowo, bo z tego co wyczytalem skora powinna byc sucha a koszulka moze byc mokra z zewnatrz. Dodam ze wszystkie koszulki mam przylegajace.

W zwiazku z tym pytanie moje jest takie czy ktos ma capilane4 i jak wyglada w porownaniu do Elbrusa, czy Elbrus jest cieplejszy i bardziej "oddychajacy"?

A moze ja zawsze sie zle ubieram... doradzcie mi cos.

Offline qbas

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 24, 2010, 17:33:45 »
Na taką temperaturę i mocny (!) wiatr to tylko cieniutka koczulka + pertex. Ewentualnie jedna warstwa typu PS właśnie, z wewnętrzną odciągającą pot warstwą i zewnętrzną, gładką, dającą pewną ochronę przed wiatrem. PRzy czym ja osobiście zdecydowanie wolę pierwsze rozwiązanie (przykładowo: brubeck aztec + montane velo).

Offline semow

« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 24, 2010, 17:35:53 »
Ta kurtka mam membranę więc siłą rzeczy będzie sporo wilgoci zatrzymywała wewnątrz przy dużym wysiłku. Spróbuj windshirta albo softshella bez membrany - będzie trochę lepiej.
Generalnie dobrze jest mieć np. bardzo cienką bieliznę + coś zbierającego wilgoć na tym, polar 100, wewnętrzny fleece softshella albo powerstretch. Wtedy wilgoć jest odsuwana od ciała i nie ma wrażenia mokrej szmaty.

Offline atanor

« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 24, 2010, 17:43:31 »
Baracuda zdecydowanie nie pomoże, po prostu za ciepło się ubierasz. jak przed wysiłkiem jest ci "przyjemnie ciepło" to podczas musisz się solidnie przegrzewać.
prawidłowa reakcja to: wychodzisz, pizga ci jak cholera, ale podczas wysiłku dochodzisz do równowagi termicznej, wtedy człowiek się mało poci lub nie poci się w ogóle.
po drugie WS nie jest tak skuteczny w odprowadzaniu potu jak bezmembranowe rozwiązania np. windshirty lub softshelle.
a twój obecny zestaw to jest na spacer przy -10, a nie wysilek +10 ;)

Offline abbath

« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 24, 2010, 20:04:06 »
Ogolnie na cienka bielizne musi byc cos spielejszego bo inaczej to zimno jest a zeby nie wialo to moze cienki SS.
Wiec tak: tydzien temu bylem polazic po gorach gdzie temp byla podoba okolo +10
Mialem na sobie cienkiego bergausa(w samej koszulce nawet w domu jest zimno) na to patagonia capilane4 i bylo wszystko ok dopuki nie zaczelo wiac...zalozylem cienkiego SS-nadal bylo zimno a przy duzym wysilku spocilem sie jak cholera i bylo jeszcze zimniej .
Pozniej zamiast SS zalozylem tego WS i bylo lepiej bo cieplej ale jak sie spocilem to znow masakrycznie zimno...
Eksperymentow czesc dalsza i zamiast patagoni na bergausa zalozylem polarek100 i na to kortka Marmot pac lite...zimno...a jak sie spocilem jeszcze bardziej zimno... nie bede was zameczal opisami hehe
Glownie sprawdzilem wszystkie mozliwe kombinacje z moimi ubrankami i ni jak nie moge wyczaic o co chodzi, zawsze jak sciagne wszystko(w domu,aucie itd)albo dotkne reka klatki lub plecow to mam mokre i zimne cialo!
Czy wy tez macie zimne cialo po wysilku?
Dlatego pomyslalem o Elbrusie bo jezli tak wszyscy zachwalaja to moze bedzie bardziej odprowadzal pot i bedzie grzal a przy wiekszym wysilku wystarczy rozpiac kortke i bedzie przyjemniej a jak sie bedzie stalo to zapinam kortke i jest cieplo...(z taka mysla kupowalem capilane4 - takie jest m.in. przeznaczenie - tzw stop nad go)
Co to tego wypadu w gory to moja dziewczyna szla w bawelnie i jej nic a nic nie bylo zimno :) hmmm...

Offline atanor

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 24, 2010, 21:10:56 »
opisujesz typowe błędne koło, bo należy nie dopuścić do nadmiernego zapocenia. mokremu człowiekowi zawsze będzie zimno.
po drugie na postojach zawsze będzie zimno i trzeba się docieplać co tam masz pod ręką (puch, membrana).
ta patagonia to z grubsza jest to samo co elbrus. mogę się założyć, że żadnej różnicy byś nie poczuł.
na początek radziłbym zmienić tego berghausa (seria t-tech?) na coś porządniejszego. przede wszystkim dobrze dopasowanego.
zobacz też sobie bieliznę z merynosów, mokre sa bardziej komfortowe termicznie od syntetyków.

a może jak piszesz to Twoja fizjologia jest do dupy, a nie sprzęt ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 24, 2010, 21:10:56 »

Offline qbas

« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 24, 2010, 21:30:24 »
Abbath -> dlatego na cieplejszą roku porę wymyślono windshirt. Są praktycznie w 99% nieprzewiewne (no przynajmniej Pertex quantum i podobne), a wilgoć odprowadzają natychmiastowo. Dzięki temu
a) nie grzeją - bo i po co
b) odpada chłodzący czynnik wiatru
Oczywiście przy naprawdę mocnym wysiłku (vide ostra wyrypa pod górę) nadal będziesz się zapacał pod windshirtem. Ale dzięki odcięciu wiatru nie będzie Ci zimno (tylko nieprzyjemnie mokro :P ). 

Offline semow

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 25, 2010, 10:51:07 »
Ja się owszem zapacam pod windshirtem w elbrusie, ale to wygląda w ten sposób że po prostu elbrus nie nadąża ze schnięciem. Tym niemniej w trakcie wysiłku jestem rozgrzany a z windshirtem na plecach wiatr mnie nie chłodzi. Na postoju bardzo szybko schnę.

Offline madmun

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 25, 2010, 11:07:54 »
Elbrus podczas ostrego wysiłku nie nadaje się na temperatury powyżej 10 stopni, jako jedyna warstwa, za ciepło jest w nim, na +10 sam powerdry jest wystarczający, a i w nim czasem za ciepło jest, ja do -5 chodze w samym powerdry i na to soft lub membrana jak już naprawdę wieje, z tymże w takim komplecie nie możesz się zatrzymywać, musisz eksperymentować i eliminować kolejne warstwy ubioru, na +1  próbuj połaczenia cienkiej koszulki + soft (choć mi w takim połączeniu na rowerze jest za ciepło),  a jeśli to nie wyjdzie to kupuj jakiś windshirt z nylonu

Co mnie jeszcze dziwi to że odczuwasz zimno gdy zacznie wiać wiatr mając na sobie WS, no tak być nie powinno raczej

Co do zimnego ciała, taka rola potu, jeśli byś się nie pocił w takiej ilości to skórę miałbyś cieplejszą, znaczy że Twój system chłodzenia organizmu sobie radzi i przy okazji mówi że się za ciepło ubierasz podczas wysiłku i się przegrzewa.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline abbath

« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 25, 2010, 19:43:20 »
Jezeli mowicie ze Elbrus jest miej wiecej podobny do mojej patagoni capilene4, to nie ma sensu chyba go kupowac.
Ale jezeli chodzi o temp to bedzie okolo +10 ale przy wietrze i w cieniu jest zimno dlatego zastanawialem sie nad Elbrusem...

Madmun o jakim sofcie mowisz? Ja mam to http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/-_-/5360043037/#more i dzisaj na rower zalozylem to http://www.prodirectrugby.com/prodinfo.asp?DPID=PDR-007-001-637&DEPT=7&DEPTTYPE=7_Base%20Layers&BRAND=001 - ma "oddychac" a ze firma znana i z doswiadczeniem dla sportowcow do powinno byc dobre(byla super przecena) na gore zalozylem SS

Okazalo sie znow ze nie odprowadza potu i zimno,czulem sie jak bym byl w gumowej mokrej szmacie i ktora sciaglem w polowie drogi-okazalo sie ze od razu jest lepiej bo mialem tylko na sobie capilene4 i SS.
Po chwili znow bylem mokry - jakos ten Power Dry sie nie sprawdza w moim przypadku. Jeszcze nie mialem na sobie koszulki ktora by odporwadzila pot z ciala.
Dzisiaj bylo mi tak zimno w polowie drogi ze mazylem o tym zeby zalozyc cos cuchego i  puchowke zeby sie rozgrzac :)

Moje podejscie do ubran "outdorowych" jest takie ze nie moze byc tak jak napisal atanor poniewaz caly sens tych ubran ma polegac na odprowadzaniu potu i uczucia suchej skory a co za  tym idzie uczucie ciepla(taki jest tez opis koszulek)

Wiec albo moje koszulki nie dzialaja jak powinny, albo moje podejscie do ubioru jest zle?

Jakie koszulki polecacie ktore odporadzaja duuzo potu (bo naprawde naleze do osob bardzo sie pocacych) moze Lowe Alpine DryFlow?(mam ich kalesony)
Poza tym mam koszulki firmy patagonia capilene1 i 4-z krotkim rekawkiem i z dlugim , mam tez ich kalesony capilene 4 i one sprawdzaja sie bardzo dobrze.

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 25, 2010, 20:20:31 »
Ja mam inne pytanie: czego oczekujesz od swojej bielizny outdoorowej? Bo z tego co zrozumiałem, to tego, że odprowadzi za Ciebie cały pot, który wydzielisz i do tego jeszcze będzie suchutka. Czy dobrze zrozumiałem?

Offline abbath

« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 25, 2010, 20:33:24 »
Oczekuje ze bedzie  odporwadzac pot i przy skórze bedzie w miare sucho ale koszulka lub polar nad nia mokry, bo w moim przypadku nigdy koszulka nie byla mokra ani nic co bylo na niej, zawsze mam mokre i zimne cialo.
Z tego co wyczytalem i zauważyłem pare razy w zime to nawet przy mokrym polarze i mokrych rekawiczach jest cieplo.

Wszystkie koszulki mam przylegajace.

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 25, 2010, 20:39:58 »
Powiem tak: zasadniczo doszedłem do pewnego wniosku, jako osoba bardzo mocno się pocąca, a mianowicie takiego, że niestety, ale ten sprzęt bieliźniany ma jedną przewagę nad bawełną: szybciej niż ona wysycha. Ale czy oddycha? No tego to ja nie jestem jednak pewien ;D. I raczej nic więcej od niej nie oczekuję, a przerobiłem tych koszulek i różnych materiałów z 20 sztuk, jak nie więcej od najtańszych po takie w granicach 200 zł. Najbardziej przypasował mi coolmax, którego często używam i zimą, mimo, że odradzają, bo właśnie daje uczucie zimna, ale że mi rzadko bywa zimno, to się tym nie przejmuję. Myślę, że popełniasz też jeszcze jakiś błąd mając jakieś nieszczelności, albo za słabo przylegający sprzęt z drugiej warstwy, bo ja mając na sobie, w trakcie wysiłku, koszulkę na coolmaxie plus na to WS, szedłem sobie, nie marznąc przy temperaturach poniżej -10 stopni. Jednak podczas postojów potrafiło mi czasem w tej temperaturze przypizgać i trzeba było dołożyć na to coś jeszcze, czyli zrobić jak Atanor. No nie wiem tak naprawdę, co Ci tu można jeszcze poradzić, bo sprawa jest, że tak powiem, dość nietypowa ;D.

Offline abbath

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 25, 2010, 20:52:49 »
Sprawa jest bardzo nietypowa :) Dlatego przestalem probowac na własna reke i pytam na forum co ludzie o tym sądzą i co moga mi doradzic :)

Własnie gadalem z kolega. Na nastepny wypad w gory zamieniamy sie ekwipunkiem :) jemu zawsze bylo cieplo nawet jak sie spocil a mi zimno(on ma berkner thermo a ja chodzilem w patagoni )

... zobaczymy co z tego wyjdzie :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 25, 2010, 20:52:49 »

misio

« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 25, 2010, 21:36:38 »
A ile masz wzrostu i ile ważysz?

Offline abbath

« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 25, 2010, 21:41:12 »
174cm i 85kg :O ... znalazles dla mnie jakas laske :)

misio

« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 25, 2010, 21:42:49 »
Nie, bo mi żona nie pozwala szaleć po sympatia.pl ;D. Zresztą wierzę, że poradzisz sobie z tym sam ;D.
Ale znalazłem za to rozwiązanie problemu ;D.
Schudnij ;D.

Offline abbath

« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 25, 2010, 21:49:48 »
Staram sie staram (bo najpierw przez drzwi wchodzi moj brzuch a pozniej ja:D) i dlatego zabieram rowerek na spacer czasami :D

misio

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 25, 2010, 21:52:36 »
I powiem tak: olej na tę chwilę kupowanie nowej bielizny, bo tę co posiadasz jest raczej dobra, o ile nie należy do grona najlepszych. Po zejściu z wagą- obstawiam do 75 kg- trochę się to pozmienia i myślę, że organizm wyreguluje swoje działanie.
A jeszcze jedną rzecz mi powiedz: ostatnio trochę schudłeś i znowu przytyłeś parę kg? Czy się mylę?

Offline abbath

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 25, 2010, 23:21:06 »
Nie no stary z tym brzuchem to byl zarcik :) kiedys wazylem 75 ale to bylo jakies 4-5 lat temu.
Teraz czuje sie dobrze i mam tyle energii ze mogl bym gory przenosic...ale za bardzo bym sie spocil  ;D

misio

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 26, 2010, 08:11:21 »
Serio pytam, bo to może być przyczyną ciągłego uczucia zmarznięcia.

Offline abbath

« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 26, 2010, 12:56:52 »
Ostatnio ani nie przytylem ani nie schudlem, kondycje mam dp dupy ale staram sie nad tym pracowac. Zimno mi jest bo sie poce jak cholera a  koszulki nie odbieraja potu i wiatr dodatkowo wychlada. Wiec  pomyslalem ze moze jakas inn kombinacja koszulek poprawi sprawe.

Offline jagular

« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 26, 2010, 13:08:14 »
ja bym jeszcze może spróbował z samym windshirtem typu marmot driclime, przy plusowych temp.  powinien starczyć, przed wiatrem osłoni a podszewka naprawdę szybko oddaje wilgoć na zewnątrz, taka mała sugestia ;)

Offline abbath

« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 26, 2010, 15:15:51 »
A jak sie ma windshirt do paclite? Czy paclite z racji tego ze ma membrane mniej odpowadza pot?
Cos w tym windshircie musi byc ze nie przepuszcza wiatru?