Autor Wątek: Systemy nośne  (Przeczytany 33736 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madmun

Odp: Systemy nośne
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 29, 2011, 13:04:00 »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 29, 2011, 13:04:00 »

Offline Human

« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 29, 2011, 13:05:52 »
I podobno jedyny piec (o ile jeszcze jest) jest w Alpie, w Zakopcu.
Never trust a smiling cat

Offline kubi

« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 29, 2011, 13:29:20 »
Jak sklep sprzedaje buty narciarskie i ma piecyk do wygrzewania to mozna grzac w tym samym. Robilem to kilka razy ale nie sadze zeby to mialo az taki wplyw na uzytkowanie.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline marcin.o

« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 29, 2011, 15:44:33 »
Human masz rację tylko w Zakopcu mają:( a co do wygrzewania to jest pokazane na stronie głównej Osprey'a

Offline marcin.o

« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:35:46 »
Nabylem Ospreya Aether i teraz mam pytanie po regulacji systemu nosnego, czy szelki na ramionach powinny byc lekko uniesione, czy moze dociskac ramiona? Jaka jest wlasciwa pozycja?

Offline kubi

« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:39:47 »
Taka, gdzie nie bedzie wolnej przestrzeni miedzy szelkami a ramionami a pas biodrowy bedzie siedzial ladnie na biodrach.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

Picasa & Wikiloc

Offline marcin.o

« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:49:48 »
ale mam nie odczuwac ciezaru na ramionach tylko na biodrach?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:49:48 »

Offline kubi

« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:51:42 »
Ma byc rownomiernie rozlozony.

Picasa & Wikiloc

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 10, 2011, 18:41:12 »
Ja gdzieś czytałem, że rozłożenie ciężaru powinno być w proporcjach 30% ramiona 70% biodra. Ale ogólnie tak jak kubi pisze, nie powinno być  wolnej przestrzeni między szelkami a ramionami.
Mówcie mi Krzycho :P

Offline Pablo666

« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 14, 2012, 22:39:23 »
Trochę tu teori plecakowej, a nigdzie indziej nie znalazłem o "pakowaniu plecaka" czyli temat klasyk i każdy ma swoją rację ;) to wtrącę słów parę.

W dniu dzisiejszym zakończyłem poszukiwania jebutnego worka transportowego, nabyłem Lowe Alpine Expedition 75:95 (swoja droga zajekutfabisty)
Właśnie sobie czytam.... metki ;)
Wyczytałem na jednej trochę teorii pakowaniowej.
Wg badań z 1997r. Uniwerek Leeds Metropolitan UK (w bardzo duzym skrócie) ;)

"Leaning forward will reduce your aerobic capacity because the bending restricts your diaphragm"

Zatem mamy dwie wersje:

- Ciężar na dnie plecaka: mocniej się pochylamy przez co blokujemy przeponę i ograniczamy swoją wydolność ale jesteśmy stabilniejsi.
- Ciężar wyżej (np: wysokość łopatek) prostujemy się, nie blokujemy przepony i tym samym mamy lepszą sprawność ale tracimy równowagę w trudniejszym terenie.
Całe życie z wariatami....

misio

Offline nayael

« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 03, 2014, 17:30:45 »
Taka, gdzie nie bedzie wolnej przestrzeni miedzy szelkami a ramionami a pas biodrowy bedzie siedzial ladnie na biodrach.

Ja gdzieś czytałem, że rozłożenie ciężaru powinno być w proporcjach 30% ramiona 70% biodra. Ale ogólnie tak jak kubi pisze, nie powinno być  wolnej przestrzeni między szelkami a ramionami.

Podczas ostatniego plecakowania na ciężko (~20 kg z żarciem i wodą) zastosowałem zupełnie inną regulację: szelki dość mocno poluzowane od dołu, za to maksymalnie dociągnięte pasy stabilizujące na górze. W efekcie tylny panel mocno dociska do łopatek, przednia część szelek - do klatki piersiowej, a nad barkami zostaje dobre 5 cm wolnego miejsca. Ta część ciężaru, która nie siedzi na biodrach, opiera się tylko na łopatkach i żebrach, dzięki czemu system nośny zaciska się na górnej części tułowia od przodu i od tyłu, zaś barki są zupełnie, w stu procentach odciążone nawet przy wysokim podnoszeniu rąk, np. na podejściach z dużymi stopniami, kiedy kijki trzeba wysoko zarzucać. Wadą jest minimalnie mniejsza stabilność podczas odchylania tułowia od pionu, ale z drugiej strony praca kijkami nie powoduje bujania się plecaka, co - jak dla mnie - rekompensuje tę wadę z nawiązką.

Wymaga to ustawienia szelek na najwyższym stopniu drabinki, dość wysokiego zapięcia pasa biodrowego oraz zapewne plecaka "współgrającego" z danym osobnikiem (w moim przypadku: Aircontact 65+10).

Co prawda takie ustawienie wygląda nieco dziwacznie i nigdy nie widziałem go u innych, ale plecak nosił się świetnie i tylko kolana dawały czasem znać o sobie, choć tutaj wiadomo - żaden system ani regulacja nie pomoże.

Przy okazji pytanie: jak wysoko zapinacie pasy biodrowe przy noszeniu ciężkich worów? U mnie przy powyższym ustawieniu klamra wypada prawie na wysokości pępka.

« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 03, 2014, 22:47:00 »
Każdy ma swoją metodę noszenia plecaka. Przeważnie przy większym obciążeniu wydłużam system nośny (potem skracam jak już ciężary są zjedzone) i pas biodrowy noszę poniżej bioder, wtedy nie obciera i mam wrażenie że plecak jest bardziej ustabilizowany. Właściwie zawsze tak robię. Szelki luzuję tak żeby nie przejmowały więcej niż 20% ciężaru, plecak trzymam spionizowany - opera mi się na plecach w miejscu wszycia szelek. Czasami robię tak jak ty i podnoszę szelki wyżej, żeby dać odpocząć obojczykom, ale to już w skrajnych wypadkach. Nigdy nie miewam klamry wyżej niż na biodrach, ale niektórzy tak robią, pewnie zależy od budowy użytkownika.

Offline bolek

« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 12, 2015, 12:55:07 »
Witajcie. Jak to jest z tymi pasami biodrowymi? Kupiłem niedawno plecak 75l. i mój problem jest taki, że gdy pas zapinam na biodrach, dolna część plecaka osuwa się na pośladki, co zdecydowanie utrudnia chodzenie. Natomiast gdy pas biodrowy podciągnę wyżej (według ogólnych zaleceń, które mówią, że pas ma być na środku bioder) luzuje się góra i wszystko się kiwa. Mimo ściągnięcia wszystkich szelek nie ma możliwości regulacji. Jestem zbudowany w taki sposób, że mam raczej długie nogi i stosunkowo krótki tułów. Czy to może być powodem? Dodam, że zdarzyło mi się już zwrócić jednego Ospreya z tego samego powodu. Do tej pory nosiłem mniejsze plecaki i nie miałem takich problemów.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 12, 2015, 16:32:22 »
Mi tez się osuwa na dupsko, chyba jest to norma bo we wszystkich dotychczasowych transportowcach tak miałem w większym lub mniejszym stopniu. Rozwiązaniem jest mocniejsze zaciśnięcia pasa (taśmy i tak się luzują z każdym krokiem) oraz noszenie mniej ładunku. Zakładam oczywiście, że dobrze wyregulowałeś system nośny, bo piszesz o jakimś luzowaniu góry co nie powinno mieć miejsca. Może przełóż ponownie wszelkie taśmy przez klamry coby się nie luzowały samoczynnie i zrób regulację np. wg filmu
https://www.youtube.com/watch?v=X258hs7HHaw

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 12, 2015, 16:32:22 »

Offline bolek

« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 15, 2015, 23:48:19 »
Shwarc
Miałem nadzieję, że akurat Ty zabierzesz głos. W innym miejscu dyskutowaliśmy o Bisonie Tatonki. Korespondowałem też z jednym z polskich sprzedawców, oto co mi odpisał:
"Szczerze, nijak jest prawdą, że te taśmy biegną przez całą długość szelki w innych firmach. Dla przykładu Osprey, Lowe Alpine, Deuter – same wiodące marki plecakowe robią to tak samo jak Tatonka i pasek jest wszyty nie raz, ale raczej dwa razy (raz na początku szelki, raz głębiej pod materiałem w wypadku Tatonki). Nie wiem skąd taka opinia się pojawiła, że mogłyby się wyrwać przy większym obciążeniu.
Zwłaszcza wątpliwa opinia o wytrzymałości plecaków Tatonki, które to właściwie nigdy nie trafiają do nas na reklamację (dwa niechlubne wyjątki u nas w całej historii tej marki tyczyły się małej serii plecaków, gdzie był za płytko puszczony szew i nigdy to się nie powtórzyło) i są niemalże niezniszczalne – włącznie z przytoczeniem historii plecaka Bison, który został porzucony przez jednego z naszych pracowników na Alasce i spędził tam w lesie zimę, odnalazł się po ponad roku i dalej służy bez zarzutów dzisiaj.
Nie chcąc zbytnio krytykować osoby piszącej tą opinię, ale mam wrażenie że opiera się na jakiś hipotetycznych przemyśleniach, które nijak odbijają się w rzeczywistości i nie ma osoba doświadczenia z plecakiem o którym pisze. Choć chętnie bym się zapoznał z całą opinią.

Podsumowując krótko – pasek wszyty jest w szelkę w sposób standardowy, jak w większości modeli różnych czołowych producentów plecaków, nie budząc żadnych wątpliwości co do wytrzymałości konstrukcji.
Z naszej strony Bisony są jednymi z najbardziej wytrzymałych i wygodnych plecaków (choć ciężkich) jakie można spotkać na rynku"

I plecak o którym teraz piszę to właśnie Tatonka Bison Exp 75. Jak bym nie wyregulował systemu nośnego, między ramionami a szelkami jest kilka centymetrów przerwy. Nie ma opcji by szelki spoczywały na ramionach, przez co plecak jest niestabilny.  Czy tak ma być? Nie potrafię dodać zdjęcia do posta, więc wklejam link: http://vlep.pl/obrazek/4gnwaq.png Nie ma opcji, żeby mój plecak leżał na ramionach jak na zdjęciu.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 15, 2015, 23:59:39 »
Rozumiem, że masz 100% pewności co do regulacji pod siebie? Innej przyczyny jednak nie widzę. Wiesz, zawsze może minimalnie odstawać, ale raczej nie kilka cm. Co bym wyregulował? Zakładając, ze masz dobrze wyregulowaną wysokość plecaka (Bisony są pod bardzo wysokie osoby) to za mocno ściągasz taśmy naramienne. Jeśli skolei wysokość systemu jest za wysoko, to niemal każde dociągnięcie taśm naramiennych spowoduje ten efekt.
Ja przy swoich 186cm miałem Bisona tak ustawionego:

Offline bolek

« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 16, 2015, 01:24:01 »
Mam! Błąd polegał na tym, że wszystkie taśmy regulowałem mając plecak na sobie (co wydawało mi się logiczne). Otóż taśma idąca pod ramieniem da się regulować tylko do pewnego momentu. Po prostu trzeba było go zdjąć i dociągnąć. Dzięki Shwarc. Twoja pomoc jest nieoceniona :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 16, 2015, 13:57:53 »
A to dziwne, tę taśmę zawsze się reguluje z plecakiem na sobie. Co było przyczyną, że dalej nie szło jej podciągnąć, co, oni jakiś supeł na niej zrobili?

Offline bolek

« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 17, 2015, 00:37:55 »
Przede wszystkim taśma jest za długa. Po drugie wszystko ściąga się pod takim kątem, że w pewnym momencie blokuje się. W ogóle wszystkie taśmy w Bisonie są zbyt długie na moje oko. Wszystko się majta bez ładu. 

Offline Shwarc

« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 17, 2015, 09:24:09 »
W moim tez taśmy były za długie, te od pasa nawet obciąłem,ale nie było takich problemów z regulacją szelek. Mniejsza o to, dałeś radę to spoko.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 17, 2015, 09:24:09 »