Autor Wątek: [Szpej] Uprząż  (Przeczytany 45095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

Odp: [Szpej] Uprząż
« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 23, 2014, 16:13:08 »
a głównie do czego?

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 23, 2014, 16:13:08 »

Offline poncz

• www.expedition-madidi.org

« Odpowiedź #151 dnia: Lipiec 23, 2014, 17:12:56 »
Do wspinaczki na drzewa.

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 23, 2014, 17:56:12 »
a dlaczego szukasz zwykłej roboczej a nie dedykowanej z ruchomym punktem?
z tego co widziałem, to jest to dość istotny element

do częstego wychodzenia mogę polecić PETZL FALCON ASCENT
ma nisko mocowany punkt centralny, co daje ok 15-20cm gratis przy jednym ruchu
używam z szelkami PETZL SECUR

moja waży 770g w rozm. 1

ale jak nie potrzebujesz do roboty to popatrz na uprzęże speleo, stosunkowo wygodne, ergonomia do wychodzenia, mało miejsca zajmują po spakowaniu i lżejsze, tyle że brak bocznych punktów
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2014, 18:09:35 wysłana przez andy »

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Offline poncz

« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 23, 2014, 20:29:08 »
Uprzęże robocze z ruchomym punktem to ja mam - pracuję w tym zawodzie kilka lat. Niestety swoje ważą. Potrzebuję coś lżejszego i mniejszego (pakowanie), do wspinania w Boliwii, gdzie będziemy targać cały sprzęt na plecach - daleko i długo. Musi mieć boczne kolucha, ze względu na pozycjonowanie, przepinki itd. Bez punktu ruchomego się obejdzie.

Ja wiem dokładnie co potrzebuję. Muszę tylko w tych wymaganiach znaleźć coś maksymalnie lekkiego i taniego. Cały Petzl generalnie odpada ze względu na cenę.

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #154 dnia: Lipiec 23, 2014, 22:37:26 »
no to ja bym pokombinował z uprzężą speleo (albo lekką wspinaczkową, chociaż speleo będzie wygodniejsza w długim wiszeniu) i pętlami z dynemy jako boczne, i/lub lonże aramidowe do przepinek
w aborystyce stosuje się mnóstwo patentów, których normalnie pracujący na linach nie zna

Offline Ivan

« Odpowiedź #155 dnia: Lipiec 23, 2014, 22:51:25 »
Sorry, że podam przykłady z Petzla, ale po prostu ich sprzęt znam. Może da się złożyć podobny zestaw z oferty innych firm:

Wygodna uprząż z szelkami, punkt centralny można zrobić sobie z maillona:

http://petzl.pl/amc/petzl/przemysl/detale/newton,594.html

I do tego osobny pas z bocznymi koluchami:

http://petzl.pl/amc/petzl/przemysl/detale/pad-fast,323.html

albo olać te szelki i wziąć uprz. speleo (bo to same pakowne paski i niski punkt wpinania) i ten pas z koluchami + małą deskę dla wygody.

Offline poncz

« Odpowiedź #156 dnia: Lipiec 23, 2014, 23:24:12 »
Próbowałem się wspinać w zwykłej uprzęży wspinaczkowej (Ocun Twist Tech) i o ile zwykłe góra-dół jest ok, to zrobienie czegoś bardziej skomplikowanego na drzewie już nie jest fajne. Nie wspominając o dłuższym wiszeniu. My trochę rzeczy na drzewach będziemy musieli porobić (montaż sprzętu, platform itd), więc uprząż musi oferować ułatwienia ku temu. Poza tym na pewno nie zainstalujemy lin z ziemi od razu w docelowych punktach, tylko trzeba będzie normalnie wychodzić po konarach i gałęziach do góry. Do tych wszystkich operacji trochę sobie nie wyobrażam nie mieć normalnych bocznych koluchów. Bynajmniej z mojego doświadczenia, bo nie znam wszystkich patentów świata i za pewne istnieją różnorakie kombinacje. Tak więc potrzebuję koluchów do używania lonży. Zresztą nie chodzi tylko o mnie, bo będą się wspinać także niedoświadczeni ludzie i bezpieczeństwo to będzie nr 1. Niemniej jak macie konkretne pomysły, to chętnie zobaczę.

Iwan, ta uprząż nie nadaje się do wiszenia (patrz chociażby pętle udowe). Służy do zabezpieczania przed upadkiem a pas może pomóc w stabilizacji pozycji (ale dalej stojąc na nogach).

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #156 dnia: Lipiec 23, 2014, 23:24:12 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #157 dnia: Lipiec 24, 2014, 16:14:50 »
Iwan, ta uprząż nie nadaje się do wiszenia (patrz chociażby pętle udowe).

Dlatego sugerowałem dodanie choćby małej deski do zestawu.

Offline poncz

« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 24, 2014, 23:02:39 »
Kombinacje z deską (ławką) odpadają - nie na drzewie. Poza tym, to już sporo waży, więcej niż biodrówka. Ale dzięki za kombinowane :).

Offline Pablo666

« Odpowiedź #159 dnia: Lipiec 24, 2014, 23:15:27 »
Typowo drzewne masz tu:
http://rockice.pl/Produkt/re-vut002-930-skill-tree-uprzaz?i=1&c=2093

Ale są drogie i ciężkie... fakt może jakieś rozwiązania podejdą.
Całe życie z wariatami....

Offline Ivan

« Odpowiedź #160 dnia: Lipiec 25, 2014, 13:25:11 »
Kombinacje z deską (ławką) odpadają - nie na drzewie. Poza tym, to już sporo waży, więcej niż biodrówka. Ale dzięki za kombinowane :).

Na pewno masz większe doświadczenie w pracy na drzewach, ale mi też się zdarzało tak pracować i jak najbardziej używałem deski. Ale nie kupowanej, tylko minimalistycznej samoróbki o szerokości 15 cm i długości wystającej ledwie 2 cm na boki poza tyłek. Nie była tak wygodna jak te duże deski, ale za to nigdzie nie haczyła i była lekka, a spokojnie dało się na niej siedzieć 2 godziny.

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #161 dnia: Lipiec 25, 2014, 17:56:33 »
chyba znalazłem ci coś idealnego

Rock Empire SPECTRUM

boczne punkty i 650g

http://rockempire.pl/pages/posts/uprzaz--spectrum--rock-empire-13.php

Offline poncz

« Odpowiedź #162 dnia: Lipiec 25, 2014, 22:43:57 »
Kurde, świetny patent - kilka gram więcej a są boczne punkty wpinania. Gdybym miał takie uprzęże to już bym nie szukał... Ale chyba temat polegnie, ze względu na kasę. Te służyłyby mi tylko na aktualny wyjazd, (wspinaczkowej nie potrzebuję, bo mam). A uprząż biodrową, np wspomnianą Edelweiss Hercules EVO SIT, wykorzystam późnej do np. pracy (można ją nawet przekształcić w pełną, dokładając top). Niestety to 500g więcej na wadze (1165g - info producenta), ale co począć :/.

Niemniej dzięki za świetny namiar.

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #163 dnia: Lipiec 26, 2014, 09:48:05 »
Zobacz dla niej dopuszczenia
BTW Singing Rock też ma podobną

Offline poncz

« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 26, 2014, 10:53:39 »
Tak, wiem, że jest dopuszczona do prac wysokościowych (spełnia normy) i bardzo to w niej fajne. Ale w codziennej pracy to jednak potrzebny jest komfort. Nie ma też chyba możliwości wpięcia caritoola, a to też minus. To świetna uprząż, jeżeli potrzebujesz jej użyć raz na jakiś czas a dużo drałować. Raz miałem taką pracę - wycinka wzdłuż torów kolejowych, gdzie przemierzaliśmy codziennie wiele kilometrów, ale większość drzew wycinaliśmy z ziemi. Ale to była jedna sytuacja w ciągu kilku lat. Niemniej przy wolnych funduszach chętnie bym kupił i wypróbował.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 26, 2014, 10:53:39 »

Offline Schredis

« Odpowiedź #165 dnia: Wrzesień 27, 2014, 18:31:45 »
Poszukuję uprzęży głównie na panel i trochę skały. Na razie wspinałem się na wypożyczonej Lothse i nie był źle. W sumie nie mam jakiś konkretnych wymagań, zdecydowanie może więcej ważyć, ale być wygodna. Miło by było jakby można było ją wykorzystać do Via Ferrat :) Cena: budżet studencki ale mogę ograniczyć jedzenie :D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2014, 18:42:45 wysłana przez Schredis »

Offline semow

« Odpowiedź #166 dnia: Wrzesień 27, 2014, 19:17:35 »
Ocun Webee - tania, lekka, i dość sensowna, z tego co na razie macałem.

Offline Schredis

« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 29, 2014, 11:40:25 »
Wyglądem nie przekonuje, ale na moje potrzeby z pewnością starczy :D Dzięki!

Offline MajorSki

« Odpowiedź #168 dnia: Czerwiec 21, 2015, 22:04:21 »
Czy ktoś z Was posiada albo oglądał uprząż Camp Energy? chciałem wymienić moją Lhotse Mercy na nową. Ewentualnie czy są jeszcze jakieś inne bardzo wygodne uprzęże (BD Momentum DS?, Ocun EGO3?)

Pozdrawiam
Tomek

Offline mirecc

« Odpowiedź #169 dnia: Czerwiec 22, 2015, 04:58:36 »
Ja mam BD Momentum SA.
Teoretycznie to takie same uprzęże różniące się zapięciem. SA ma jedną klamrę a DS dwie.
SA jest wygodna więc DS też powinna. A przy tym jest lekka i tania.