Autor Wątek: [Akcesoria] Odbiorniki GPS  (Przeczytany 128479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline atanor

Odp: [Akcesoria] Odbiorniki GPS
« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 29, 2008, 02:19:04 »
w egipcie zakazano używać GPSów i urządzeń z wbudowanymi odbiornikami.
Rosja również wprowadziła taki zakaz oczywiście z powodu GLONASSa.
czy widział ktoś w ogóle turystyczny odbiornik na ten system?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 29, 2008, 02:19:04 »

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #126 dnia: Listopad 30, 2008, 09:05:40 »
czyli jadac nad Bajkal jestesmy w dupie ? albo bedzie to koolejny martwy przepis .
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 30, 2008, 09:55:21 »
czyli jadac nad Bajkal jestesmy w dupie ? albo bedzie to koolejny martwy przepis .
Hmmm nie liczyłbym na to za bardzo - "martwy przepis" jest doskonałą okazją do wyłudzania łapówek.

Offline Doczu

« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 30, 2008, 12:23:56 »
O co chodzi z tym GLONASSem?
To ichni system nawigacji. Jakoś latem wystrzelili satelitę. Na razie jednak nie ma pokrycia całej kuli ziemskiej. Ba! Nawet nie wiem czy cala Rosję obejmuje swoim zasięgiem.

Offline madmun

« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 30, 2008, 12:28:34 »
Nie wprowadzili, a mają wprowadzić, a jak wprowadzą to ustawą będą objęte tylko pojazdy rządowe i inne podlegające rządom w Rosji
W tym roku mają już całe pokrycie  :D <Rosji> nie dawno wystrzeli 17 satelitę która była im potrzebna do pokrycie ich terenu
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Doczu

« Odpowiedź #130 dnia: Listopad 30, 2008, 12:36:02 »
Nie wprowadzili, a mają wprowadzić, a jak wprowadzą to ustawą będą objęte tylko pojazdy rządowe i inne podlegające rządom w Rosji
W tym roku mają już całe pokrycie  :D <Rosji> nie dawno wystrzeli 17 satelitę która była im potrzebna do pokrycie ich terenu
ooo czyli nie zasypiają gruszek w popiele :)
A na marginesie satelita to rodzaj męski. Tego satelitę.

Offline atanor

« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 30, 2008, 13:41:03 »
przeczytałem to w jakimś gpsowym blogu. nie znajdę tego teraz.
zdaje się, że przepis jest świeżutki, ale jak teraz przeglądam może dotyczyć tylko państwowych firm, itp.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 30, 2008, 13:41:03 »

Offline madmun

« Odpowiedź #132 dnia: Listopad 30, 2008, 17:26:01 »
Grzesiek, to ręcznych gps nie będzie dotyczyło, pod koniec roku maja glosować na ten temat
R.T.F.M

Offline madmun

« Odpowiedź #133 dnia: Listopad 30, 2008, 18:13:22 »
Się nie można doszukać czego, a raczej kogo dokladnie zakaz ma dotyczyć, GPS może spać spokojnie do dopiero za rok ma być pierwsze urządzenie przenośne obsługujące glonassa w sprzedaży 
R.T.F.M

Offline Doczu

« Odpowiedź #134 dnia: Listopad 30, 2008, 21:34:59 »
Czy ktoś wie w czym ten nowy system ma byc lepszy od GPS,? Czy może to tylko kwestia że jeden jest made in USA, a drugi będzie zdjełano w Rasiji?
hmmm szczegółów nie znam ale słyszałem że Rosjanie chcieli miec po prostu swój sytem.

Offline atanor

« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 30, 2008, 22:58:16 »
na pewno odbiorniki korzystające z obu systemów są o wiele dokładniejsze.
myślę, że GLONASS będzie takim linuksem dla zwykłych użytkowników.

Offline Doczu

« Odpowiedź #136 dnia: Listopad 30, 2008, 23:12:55 »
na pewno odbiorniki korzystające z obu systemów są o wiele dokładniejsze.
myślę, że GLONASS będzie takim linuksem dla zwykłych użytkowników.
A sa takie odbiorniki ? Bo nie slyszałem.
Zresztą dokładniejsze już bardziej byc nie moga. Obecnie dokładnośc deklarowana jest rzedu 1-2 m przy włączonym EGNOS'ie. I jest to granica dla cywilnych odbiorników na razie nieprzekraczalna. Nie spodziewam się aby Rosjanie udostepnili dokładnośc rzędu kilku cm. Zreszta komu miałoby to słuzyć ? rakiety wymierzasz w monetę czy co ?

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #137 dnia: Listopad 30, 2008, 23:14:16 »
rakiety wymierzasz w monetę czy co ?

No paaanie, zakopiesz sobie w sniegu depo, nawieje potem i co? ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline Doczu

« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 30, 2008, 23:24:42 »
No paaanie, zakopiesz sobie w sniegu depo, nawieje potem i co? ;D
No to po to sa waypointy  aby z nich korzystać.

Offline atanor

« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 30, 2008, 23:36:50 »
dokładność najlepszych cywilnych odbiorników to 1,5 mm w poziomie i 3mm w pionie ;D
wiem, bo miałem taki w łapie. oczywiście mowie tu o wspominanym już Topcon GMS 3, który również ma możliwość pracy na glonassie i w przyszłości na Galileo.
ja na starym Trimblu miałem dokładność pojedynczych decymetrów, ale już w postprocesingu.
przykładowo, najprostszą metodą na zwiększenie dokładności punktów jest uśrednianie ok. 100 fixów.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 30, 2008, 23:36:50 »

Offline madmun

« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 30, 2008, 23:47:51 »
dokładność najlepszych cywilnych odbiorników to 1,5 mm w poziomie i 3mm w pionie ;D
wiem, bo miałem taki w łapie. oczywiście mowie tu o wspominanym już Topcon GMS 3, który również ma możliwość pracy na glonassie i w przyszłości na Galileo.
ja na starym Trimblu miałem dokładność pojedynczych decymetrów, ale już w postprocesingu.
przykładowo, najprostszą metodą na zwiększenie dokładności punktów jest uśrednianie ok. 100 fixów.

a ja będe kartował mając , kompas i dwukrok w zanadrzu JKJP :/
R.T.F.M

Offline atanor

« Odpowiedź #141 dnia: Grudzień 01, 2008, 00:00:18 »
dobrze, że nie studiujesz w wawie, bo tam byś miał jeszcze sondę i kartował w kenozoiku ;D
ja tez się kiedyś męczyłem z krokówka i kompasem.

Offline Doczu

« Odpowiedź #142 dnia: Grudzień 01, 2008, 01:54:00 »
Tsjaaa i oczywiście kupiłeś ten sprzęt w Sklepie Podróżnika :)
Mowimy tu o sprzetach amatorskich a nie geodezyjnych, gdzie do noszenia anteny potrzeba z 2 ludzi.
Zresztą to jest sprzet majacy z pewnością dostęp do zakresow militarnych.
Zakres cywilny ktory jest udostępniony ma bodaj dokładnośc do 10 m, dlatego pisze o dokładnosci deklarowanej a nie rzeczywistej. I może na tym sprzęcie sie skupmy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2008, 02:04:31 wysłana przez Doczu »

Offline atanor

« Odpowiedź #143 dnia: Grudzień 01, 2008, 03:48:18 »
no nie! pytałeś o cywilne. to masz. tyko nie kłóć się, że to nie cywilny, bo wojskowego ten odbiornik na oczy nie widział ;D
nigdzie się nie spotkałem z informacją, że ichnie gpsy korzystają z kanału militarnego - dowiem się.

pamiętaj, że te drogie sprzęty wyznaczają  trendy w rozwoju technologii dla zjadaczy chleba. przeciez każda technologia trafia kiedyś pod strzechy.
zobacz ile teraz stosujesz rozwiązań które kilka, kilkanaście lat temu były niedostępne, "kosmiczne" i bardzo drogie.
tak było przecież z  gpsem. 10 lat temu w sklepie podróżnika tez ich nie było ;D
Topcon jest światową czołówką jeżeli chodzi o precyzyjne pomiary. stworzyli już odbiornik 3G czyli GPS, GLONASS i Galileo.
nie uważasz, że lepiej mieć sygnał z kilkudziesięciu satelit niż dwunastu?

przecież przed chwila pisałem, że na zwykłym gpsie można otrzymać decymetrowe dokładności dzięki pewnym systemom.
i nie mów, że to dla geodezji precyzyjnej, bo nawet mój Pathfinder to odbiera dgpsa (EGNOS) 8)
a już jest wdrażany ASG EUPOS który będzie jeszcze dokładniejszy.
po drugie czytałem o telefonie komórkowym  ;) odbierającym poprawkę przez sieć gsm.
przykladowo Magellan Triton 2000 odbiornik jak najbardziej turystyczny na deklarowaną dokładność do 7 m bez dgps. po prostu ma lepszy zegar, itd.
i nazwa odbiornika to gr 3, myli mi się cały czas z gms 2.

cywilny/darmowy kanał glonassa to dokładność rzędu 30 m. nie wiem ile będzie po poprawce.
wątpię, żeby np. garmin garnął się w koszta na wdrażanie nowych technologii.
może będą jakieś odbiorniki z rosji? z reszta sam rosjanie mimo planowanych tych zakazow mówia, że odbiorniki dwusystemowe są o wiele lepsze.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2008, 04:51:16 wysłana przez atanor »

Offline Doczu

« Odpowiedź #144 dnia: Grudzień 01, 2008, 05:12:55 »
no nie! pytałeś o cywilne. to masz. tyko nie kłóć się, że to nie cywilny, bo wojskowego ten odbiornik na oczy nie widział ;D
nigdzie się nie spotkałem z informacją, że ichnie gpsy korzystają z kanału militarnego - dowiem się.
Zacznijmy od tego, że jest to odbiornik którego raczej na szlaku nie spotkasz ze względu na przeznaczenie oraz na cenę.
Po drugie jesli nie korzysta z kanału militarnego to fizycznie nie może osiagnąc dokładności mierzonej w mm z tej prostej przyczyny, że dla dgps dokładność fizyczna to 4-12 m (przy EGNOS 0,5-2m) a dla GLONASS'a 30m
Nie zapominaj że dokładnośc która pokazuja odbiorniki  turystyczne to dokładnośc deklarowana, niekoniecznie mająca wiele wspólnego z dokładnością rzeczywistą, dlatego tez ja cały czas posługuję się określeniem "Dokładność Deklarowana".
Nie wiem jaką maja dokładność odbiorniki specjalistyczne korzystające z kanałów cywilnych. Tzn teoretycznie wiadomo, ale jak to się ma do rzeczywistości - tu niestety moja wiedza nie sięga.
Sa owszem odbiorniki specjalistyczne (geodezyjne) z anteną zewnętrzną wielkości ant. satelitarnej, i te odbiorniki z pewnością moga osiagać duuże dokładności nawet na kanale  cywilnym. No ale z prostych przyczyn ich raczej pod uwagę nie bierzemy.
pamiętaj, że te drogie sprzęty wyznaczają  trendy w rozwoju technologii dla zjadaczy chleba.
A czy ktoś tu to neguje ?
Topcon jest światową czołówką jeżeli chodzi o precyzyjne pomiary. stworzyli już odbiornik 3G czyli GPS, GLONASS i Galileo.
nie uważasz, że lepiej mieć sygnał z kilkudziesięciu satelit niż dwunastu?
No tak to dlaczego zapierdzielasz z komórką i "klipsem" zamiast z takim Topcomem ? No zprostej przyczyny - nie stac Cię na niego. I długo nie będzie stać. Po co więc pieprzyć w bambus i rozwodzić sie nad sprzetem który jeszcze długo nie zagości pod strzechy. Pewnie kiedyś tak sie stanie, ale to nie jest forum z pogranicza SF a turystyczne. Skupmy się więc na tym.
przecież przed chwila pisałem, że na zwykłym gpsie można otrzymać decymetrowe dokładności dzięki pewnym systemom.
i nie mów, że to dla geodezji precyzyjnej, bo nawet mój Pathfinder to odbiera dgpsa 8)
Może nawet odbierać cokolwiek. Co z tego skoro to jest TYLKO dokladność DEKLAROWANA . Nie mająca nic wspólnego z dokładnością rzeczywistą. tzn w pewnych, szczególnych sytuacjach może mieć, ale to jest tak jak z tymi 3,5 minuty zagotowania 1L wody przez kuchenki gazowe. :-)
Max jaki uzyskacz przy DGPS to 0,5-2 m
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2008, 05:18:02 wysłana przez Doczu »

Offline Doczu

« Odpowiedź #145 dnia: Grudzień 01, 2008, 10:49:26 »
A no własnie makato - niestety w przypadku Garmina nowszy nie zawsze równa się lepszy.
Dlatego wciąż chodzę w Vistą Cx :-)

A przy okazji - Atanor - czekamy na informacje jak sie sprawdza Twój duet kom+moduł na BT
Ile wytrzymuje ciagłej pracy ? 3 h pociągnie ?

Offline atanor

« Odpowiedź #146 dnia: Grudzień 01, 2008, 14:09:13 »
narazie nie bylem w prawdziwym terenie, tylko po mieście łazilem, ale czas działania to na pewno wiecej niz 3 godziny.
tyle ile zużyło aku po kilku godzinach to mozna się spodziewać kilkunastu godzin ciaglej pracy. na razie nie chce mi się robić testów na wytrzymałość, bo to strasznie długo będzie trwało ;D
oczywiście zależ to od ustawienia jasności wyświetlacza, częstości korzystania z komórki czy wyłączenia trybu komórkowego.
największa zaobserwowaną przeze mnie dokładnością było 4 m, ale nie spoglądam na to zbyt często. spokojnie osiągnę deklarowane 2,5 metra.

a już za kilka tysięcy możesz mieć dwuzakresowy gps/glon ;D

Offline ina

« Odpowiedź #147 dnia: Marzec 11, 2009, 13:35:23 »
wydzielone z wątku: ShitBox :)

a ja chciałem, żeby Atanor o tym swoim zegarku z kompasem napisał, że działa jak gps jak się do niego komórkę podłączy ;D.

Mnie ten zegarko-kompaso-telefono-gps przekonuje. Widziałam macałam i nie widzę sensu wydawania tysiaka na gpsa jak można to maleństwo mieć za 10 razy mniej  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2009, 14:16:13 wysłana przez misio »
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #148 dnia: Marzec 11, 2009, 13:36:27 »
ja tam w ogóle nie chcę na razie gpsa ;D. bym się musiał kolejnej rzeczy uczyć ;D.
jak ja już mam problem z obsługą komórki ;D ;D ;D.

Offline atanor

« Odpowiedź #149 dnia: Marzec 11, 2009, 14:08:06 »
ja jestem przekonany, że to cudo przewyższa garmina w wielofunkcyjności (nawigacja turystyczna, samochodowa).
oczywiście jest kwestia doboru/posiadania odpowiedniego kontrolera (czyli komórki, pda) i doboru odpowiedniego oprogramowania. a z mapek do garniaka tez można korzystać nawet na zwykłej komórze.
problemem jest taki, że nic na zewnątrz nie widać, gps w klapie, kontroler w kieszeni. zero lansu ;D ;D ;D