Autor Wątek: [Akcesoria] Odbiorniki GPS  (Przeczytany 128437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotrek

Odp: [Akcesoria] Odbiorniki GPS
« Odpowiedź #375 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:13:51 »
Oczywscie ze nie ma co w ciemno ufac. Ale jak sie sypenie pogoda dzieki gpsowi mozna sie wycofac po wlasnych sladach (poworot dokladnie ta sama droga ktora sie przyszlo) - czego z mapa nam sie nie uda zrobic ;).

Zapis tego śladu skłonił mnie do poszukiwań odbiornika dwusystemowego. Bo własnie wyobraziłem sobie powrót po śladzie wg tego co odbiornik zapisał na szlaku do Siklawy (to takie piękne odejście w stronę niebieskiego szlaku). ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #375 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:13:51 »

Offline m4sh

« Odpowiedź #376 dnia: Sierpień 31, 2012, 11:47:53 »
Urządzenia z serii GPSMap mają antenę przeznaczoną do pracy horyzontalnej więc teoretycznie lepiej powinny pracować gdy antena skierowana jest ku niebu. To taka mała uwaga na marginesie
Problem jest z kompasem, który w tej pozycji nie najlepiej sobie znów radzi...także trudniej się nawiguje trzymając urządzenie pionowo :)

Online Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #377 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:05:27 »
Problem jest z kompasem, który w tej pozycji nie najlepiej sobie znów radzi...także trudniej się nawiguje trzymając urządzenie pionowo
I tu właśnie swoją wyższość ukazują kompasy trzyosiowe jak np. te w nowych eTrexach, choć z kolei te urządzenia mają antenę pracującą optymalnie w pozycji poziomej :) Ot taki paradox :)

Offline filemoon

« Odpowiedź #378 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:25:57 »
Moj GPSMap ma kompas 3osiowy.

Offline kww24

« Odpowiedź #379 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:28:24 »
Problem jest z kompasem, który w tej pozycji nie najlepiej sobie znów radzi...także trudniej się nawiguje trzymając urządzenie pionowo
I tu właśnie swoją wyższość ukazują kompasy trzyosiowe jak np. te w nowych eTrexach, choć z kolei te urządzenia mają antenę pracującą optymalnie w pozycji poziomej :) Ot taki paradox :)

Dakocisko 20 też ma chyba 3-osiowy.
Wybaczcie literówki, ale najczęściej piszę z telefonu.

misio

« Odpowiedź #380 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:35:51 »
Dakota 20, eTrax 30 i GPSmap 62s i st mają 3-osiowy.

Online Doczu

« Odpowiedź #381 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:51:51 »
no tak ale m4sh ma 60 CSx a mnie się faktycznie zapomniało że 62 ma 3 axis

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #381 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:51:51 »

misio

« Odpowiedź #382 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:12:58 »

Offline kww24

« Odpowiedź #383 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:43:53 »
Aś wypatrzył ;D Azymut to autoryzowany dystrybutor. Ceny mają dobre i gwarancja dłuższa.
Kupujesz?

Dla mnie jedna wada. Nie mam na nic kasy, jadę na kredytach i kupuję tylko na raty :(
Wybaczcie literówki, ale najczęściej piszę z telefonu.

misio

« Odpowiedź #384 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:48:19 »
Tja, podałem tylko aukcję, bo jeść trzeba ;D.

Offline całka

« Odpowiedź #385 dnia: Październik 05, 2012, 18:39:54 »
powiedzcie mi jak to jest że ja biegając z Garminem mam ślad o 0,3km krótszy niż semow biegający z nokią e52? :P
biegniemy dokładnie tą samą trasą, więc 0,3 km to chyba dość duży błąd pomiaru...

dodam że tak jest za każdym razem a nie jednorazowo

Online Doczu

« Odpowiedź #386 dnia: Październik 05, 2012, 19:07:58 »
a na jakim dystansie te 0,3 km ?
Jak macie ustawiony interwał zapisu ?
Jeśli to jest na dystansie powiedzmy 10 km, to nie ma się co zżymać - różnica może wynikać z faktu niedokładności samego urządzenia.

Offline całka

« Odpowiedź #387 dnia: Październik 05, 2012, 19:14:18 »
pokazuje te 0,3 różnicy i na trasie niecałych 3km (mi pokazuje 2,7 Michałowi 3) i na dystansie 7km (u mnie 6,9 u Michała 7,2)
na pytania o interwał nie umiem odpowiedzieć niestety, bo włączam, wyłączam, zrzucam ślad i... tyle wiem o obsłudze tego sprzętu ;)

pytam raczej z ciekawości po prostu :)

Online Doczu

« Odpowiedź #388 dnia: Październik 05, 2012, 19:42:07 »
hmmm jak cały czas jest różnica 0,3 km niezaleznie od dystansu, to nie umiem powiedzieć dlaczego :)
Nadal jednak zrzucałbym to na karb czułości urządzeń.
Co do interwałów, to chodzi o to jak masz ustawiony zapis śladu. Czy w/g czasu, czy w/g dystansu i co ile. Być może różnica ta wynika z zaokrągleń związanych z ustawionym interwałem.

Offline całka

« Odpowiedź #389 dnia: Październik 05, 2012, 19:43:52 »
coś może w tym jest, bo mi zawsze zaokrągla do pełnych minut czas
z resztą czas mierzony stoperem w telefonie i na garminie różni się chyba o 20sek

głupia ta elektronika! ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #389 dnia: Październik 05, 2012, 19:43:52 »

Offline semow

« Odpowiedź #390 dnia: Październik 05, 2012, 19:47:14 »
Ja obstawiałem, że to jest tak jak radzieccy naukowcy odpowiadali na pytanie Czukczów: dlaczego wieloryb jest dłuższy jak się go mierzy od ogona do nosa niż odwrotnie. Przynajmniej póki biegliśmy tą samą trasę w drugą stronę.

Offline Photon

« Odpowiedź #391 dnia: Październik 05, 2012, 23:20:14 »
a kto szybciej biega? :P Przy niższych prędkościach niektóre odbiorniki "pływają", czyli pomiar pozycji lata w te i nazad, mimo, że się stoi lub prawie stoi. W niektórych TrackLogerach można ustawić "autoPause" przy prędkości poniżej np 2km/h

Offline całka

« Odpowiedź #392 dnia: Październik 06, 2012, 08:01:06 »
generalnie biegamy na obu tych dystansach te same czasy właśnie.
a wczoraj biegliśmy non stop obok siebie
dlatego chyba nie jest to kwestia tempa

Offline EMES

« Odpowiedź #393 dnia: Październik 06, 2012, 10:45:33 »
przestaw sobie zapis punktów drogi na "co 1 s"
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline ina

« Odpowiedź #394 dnia: Październik 06, 2012, 11:35:19 »
Całkoo, moja nokia e52 ostatnio stwierdziła, że przebiegłam w godzinę 71km, a niemal za każdym razem po 30-40 minutach gubi sygnał i przestaje zapisywać ślad, więc wiem z niej tylko jak długo biegałam i w jaki dzień...
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #395 dnia: Styczeń 18, 2013, 14:47:13 »
wrócę do mojego wcześniejszego pytania. niedługo zmieniam telefon teraz GT540 więc korzystać mogę z ump i innych mapek ;). Ale z racji że poważniej będę wchodził w temat rowerowy praktycznie od wiosny codziennie jeździł, weekendy dłuższe trasy nawet ok. 150km Potrzebuję jakiegoś rozwiązania które zapisze te moją trasę, będę mógł później mieć profil wysokościowy. Nie wiem co wybrać czy brać HOLUX GR-260
http://allegro.pl/holux-gr-260-gps-licznik-do-roweru-kompas-logger-i2946911222.html
mam możliwość kupić go za jakieś 250zł nówka i do tego zastosowania powinien nadawać się lub brać jakiegoś bezmapowca etrex h lub 10, czy może jednak zainwestować w etrex 30. Co do etrex 30 to jednak już trochę większy pułap cenowy, Najważniejsze dla mnie jest to żeby mieć zapisaną trasę, profil wysokościowy. Bo jeśli zgubię się w trasie, to spokojnie mogę spojrzeć przecież na mapę w tel, też będę kupował do tel taki uchwyt:
https://www.hurt.com.pl/uchwyt-rowerowy-extreme-smart,p8995.html
Co według was lepiej? W holux zaletą będzie że od razu mam też licznik rowerowy

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #396 dnia: Styczeń 24, 2013, 15:09:06 »
A ja z kolei mam pytanie do użytkowników GPS-ów. Jakie są najbardziej optymalne ustawienia zapisu śladu w przypadku wycieczek pieszych ew. narciarskich ? Jedziecie na auto czy raczej dystans lub czas ? No i jakie przedziały tychże są najkorzystniejsze ?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #397 dnia: Styczeń 24, 2013, 16:32:49 »
A ja z kolei mam pytanie do użytkowników GPS-ów. Jakie są najbardziej optymalne ustawienia zapisu śladu w przypadku wycieczek pieszych ew. narciarskich ? Jedziecie na auto czy raczej dystans lub czas ? No i jakie przedziały tychże są najkorzystniejsze ?

Ja mam dataloggera Holux M-241. Do wycieczek pieszych ustawiam zapis według dystansu. W zależności od oczekiwanej dokładności, ustawiam przedział zapisu pomiędzy 50 a 300 metrów.
Wyrównuję wtedy drobne kluczenie, którego nie muszę dokumentować. Także, gdy się zatrzymam, logger nie zapisuje kolejnych punktów (jakby to było przy zapisie w funkcji czasu), a przez to mam czystą trasę, choć oczywiście zawsze mogę sprawdzić czas jaki upłynął na przejście pomiędzy punktami.
Gdy robię dużo zdjęć i rejestratora używam także do pozycjonowania zdjęć, ustawiam dokładniejszą rozdzielczość. Idąc znanym szlakiem, wystarcza mi rozdzielczość do 300 metrów.

Gdybym go używał do dokumentowania wycieczki rowerowej po drogach, wystarczałaby mi rozdzielczość rzędu 500 metrów, choć wtedy zakręty są ścinane, a skrzyżowania niekiedy pomijane, choć tak "ku pamięci" to wystarczy.
Zapis w funkcji czasu rezerwuję dla szybszego przemieszczania się.

Jeżeli jednak potrzebna jest laboratoryjna dokładność zapisu trasy, to ustawiam zapis co 5 sekund w marszu i mam wtedy kartograficzną jakość zapisu przebytej trasy. Taka forma zapisu jest szczególnie przydatna do udostępniania śladu trasy w górach, gdzie nawigowanie przy ograniczonej widoczności ma szanse powodzenia tylko przy dokładnych danych. W takim terenie zapisywanie według dystansu nawet co 50 metrów, mogłoby prowadzić przez lufty i inne przepaście, choć trzeba mieć świadomość, że nawet najdokładniejszy zapis GPS-a jest / może być obarczony takim błędem, że bezgraniczne poleganie na jego wskazaniach może być tożsame z bezgraniczną niefrasobliwością, że się tak dyplomatycznie wyrażę... Niby to oczywiste, ale warto jednak wspomnieć.

Tak jak w mieście sygnał odbija się od budynków i zniekształca zapis, tak w górach może dojść do mniejszego, ale jednak znaczącego odbicia i czasem wystarczającego, by przy standardowych odchyłkach dało to już znaczący błąd.

Trochę się powymądrzałem, ale błądzenie w górach nie jest wesołe, gdy się przydarzy...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline altharr

« Odpowiedź #398 dnia: Styczeń 24, 2013, 17:26:24 »
Witam,  ja korzystam na rowerze z aplikacji endomondo,  ktora jako aplikacja treningowa/traker w moim odczuciu jest bardzo przyzwoita. Zdarzało mi się zapisywac trasy ok 140km.  Raz tylko padła mi bateria po ok 120km.  a do domu zostało jeszcze parę km. :-(
Największą wadą trakera w telefonie jest dla mnie właśnie kwestia zasilania,  ale rozwiązałem ją kupując ładowarkę awaryjną na 4 AA. Korzystałem z tej apki w BlackBerry i dwóch androidach sgs i sgs2. Polecam tym bardziej ze jest tez wersja darmowa.

Wysyłane z mojego Nexus 7 za pomocą Tapatalk 2

MOD: OPCJA MODYFKIKUJ DZIALA PRZEZ 60MIN, PROSIMY O NIE PISANIE POSTA POD POSTEM
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2013, 17:47:01 wysłana przez kubi »

Offline atanor

« Odpowiedź #399 dnia: Styczeń 24, 2013, 18:03:52 »
Gdybym go używał do dokumentowania wycieczki rowerowej po drogach, wystarczałaby mi rozdzielczość rzędu 500 metrów, choć wtedy zakręty są ścinane, a skrzyżowania niekiedy pomijane, choć tak "ku pamięci" to wystarczy.
Zapis w funkcji czasu rezerwuję dla szybszego przemieszczania się.

Zaawansowane aplikacje rejestrują chwilę skrętu i tam dają punkt.

Ja używam dokładności co 25m, niweluje to pływanie punktu podczas postoju. Czasową uważam za zbędną.

Największą wadą trakera w telefonie jest dla mnie właśnie kwestia zasilania

Rozwiązaniem jest kupno drugiego akumulatora.