Autor Wątek: [Akcesoria] Odbiorniki GPS  (Przeczytany 128444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filemoon

Odp: [Akcesoria] Odbiorniki GPS
« Odpowiedź #275 dnia: Maj 17, 2012, 14:24:19 »
Moze sie roznic (przesuniecie moze byc od XX do pol metra). A wszystko zalezy od lokalizacji dzialki. Chodz idac bardzo powoli (naprawde powoli) powinnas uzyskac dokladniejszy pomiar.

Urzadzenia sluzace do takich pomiarow (specjalizowane) maja inna budowe inne oprogramowanie i lepiej okreslaja pozycje.

Pozycz od kogos zrob pomiar obejrzyj i zadecyduj.

atanol : nie chwale sie po prostu stwierdzam ze pewne urzadzenia nie daly rady i tracily sygnal a Garmin rade dal. Samolot nie jest wrziecznym obiektem bo dosc dobrze rozprasza (odbija?) sygnal z satelit.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #275 dnia: Maj 17, 2012, 14:24:19 »

Offline atanor

« Odpowiedź #276 dnia: Maj 17, 2012, 15:13:27 »
ten model jest jednym z najdokładniejszych, najlepszych w swojej kategorii cenowej
Bez przesady, GPSy Bluetooth za 100zł czy te w lepszych smartfonach będą mierzyć podobnie jak nie lepiej ;) Nie wspominam już o najnowszych dwusystemowych smartfonach Samsunga z GPS i GLONASS.

jeżeli chodzi o pomiary w lesie, nie gubi satelit, itp

Żaden nowoczesny GPS nie zgubi ci sygnału w lesie, przynajmniej mi się to nie zdarzyło.

Co do dokładności to sprawa nie jest prosta, jest statystyczna. To że urządzenie wyświetli, że ma dokładność np 6m (o czym pisze filemoon)  to właściwie o niczym nie świadczy, jest tyko łatwiejszą do strawienia dla uzytkownika informacją o układzie satelit i ich sygnale.

Zawiłość sprawy doskonale obrazuje ta lista: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_wp%C5%82ywaj%C4%85ce_na_wynik_pomiaru_GPS

W uproszczeniu można powiedzieć:
Robiąc 1 pomiar może być obarczony błędem być nawet kilkadziesiąt metrów.
Idąc po prostej lub łagodnymi łukami odchylenie nie powinno być większe niż 5-10m.
Robiąc 100 pomiarów na 1 punkt i uśredniając to spokojnie można zejść poniżej 5m.
Dokładniejsze pomiary do 20cm można zrobić tym samym sprzętem, ale dane do takiej obróbki są płatne.

Tyle mówi teoria wyciągnięta z praktyki ;D W lesie zawsze może być gorzej.

Metoda uśredniania jest dostępna np. przez oprogramowanie MapNav, które można zainstalować na każdym telefonie z bluetooth, jak taki masz to kupujesz za 100zł gps bluetoth, a resztę przeznaczasz na grilla na owej działce ;D

Offline filemoon

« Odpowiedź #277 dnia: Maj 17, 2012, 15:58:24 »
W sytuacji w ktorej uksztaltownaie terenu (dolinki, zalesienie) jest niekozystne pozycja nie zostanie (od razu) utracona ale moze zostac czesciowo utracony kontakt z kiloma satelitami (mniej satelitow widocznych mniej dokladna pozycja).

Do celow informacyjnych mozna uzyc gps z telefonu ale isc powoli potem mozna przeanalizowac wynik - mozna to potwierdzic z mapa satelitarna dla tego regionu. Mi ostatnio zekarek pokazal ze biegalem poza sciezkami (przesuniecie o jakies 2-6 m w stosunku do mapy satelitarnej). Ale ilosc odczytow zdawala sie byc stabilna ze az ta sama trase pokonalem chodem z innym gps i wyniki sie potwierdzily. Co sugeruje ze - albo rozne urzadzenia myla sie ze o "staly" azymut albo mapa satelitarna googla wcale nie jest perfekcyjnie "osadzona".

Sprawe olalem :)

Offline jednorożec

« Odpowiedź #278 dnia: Maj 17, 2012, 16:13:46 »
Urzadzenia sluzace do takich pomiarow (specjalizowane) maja inna budowe inne oprogramowanie i lepiej okreslaja pozycje.

Pozycz od kogos zrob pomiar obejrzyj i zadecyduj.

Szukam czegoś na rower, w góry, na grzyby. Do pomiaru współrzędnych źródeł I różnych punktów, w pracy. itp Pomiar działki to przy okazji. Chyba jednak zdecyduję się  na ten model bo prezentuje się nienajgorzej :)
"Gdy jestem w chacie, to się nie szwendam
Trzeba wiedzieć jednak, że często wyjeżdżam "

Offline filemoon

« Odpowiedź #279 dnia: Maj 17, 2012, 16:49:46 »
Ja ostantio uzywalem tego w pewnym miescie :)

Podczas wycieczki wbilem sobie gdzie byl moj przystanek autobusowy zabierajacy mnie na lotnisko i dzieki temu trafilem tak szybko i latwo gdy czas odjazdu sie zblizal.

Polecam.

Offline u99

• jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy...

« Odpowiedź #280 dnia: Maj 17, 2012, 16:53:01 »
Nie wspominam już o najnowszych dwusystemowych smartfonach Samsunga z GPS i GLONASS.

GLONASS jest aktualnie dostępny ? ma "pokrycie" nad Europą ?
pozdrawiam u99

Offline atanor

« Odpowiedź #281 dnia: Maj 17, 2012, 17:42:10 »
Sygnał Glonass był dostępny Pl, jak byłem jeszcze na studiach, ale wtedy tylko gpsy geodezyjne miały tą funkcje. Obecnie ma pełne pokrycie Ziemi.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #281 dnia: Maj 17, 2012, 17:42:10 »

Offline u99

• jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy...

« Odpowiedź #282 dnia: Maj 17, 2012, 18:27:10 »
Obecnie ma pełne pokrycie Ziemi.

Fiu, fiu kto by pomyślał, że towarzysze radzieccy znajdą jednak diengi na reanimację tego systemu...   :o ;D
pozdrawiam u99

Offline darson

« Odpowiedź #283 dnia: Maj 20, 2012, 10:45:00 »
wysyłam sygnał gps przez bluetooth do telefonu, przez do zużywa o wiele mniej energii niż korzystając z własnego gps.

skąd wiesz, że zużywa mniej ? Właśnie się zastanawiałem nad tym.
Jadąc do Austrii miałem cały czas (10 h) załaczoną nawigację, ale z odbiornika telefonu.
Miałem cały czas full kresek. Dopiero w drodze powrotnej (też załączony) spadło na 3 kreski.
Z zewnętrznym modułem jeszcze tyle czasy nie jechałem, ale zauważyłem, że jak zapomnę wyłączyć blue, to bateria siada dosyć szybko. 

Offline atanor

« Odpowiedź #284 dnia: Maj 22, 2012, 12:17:30 »
z praktyki i z moich testów.
gps z komórki wykańcza ją w jeden dzien, a tandem w dwa dni.
w komórce bluetooth zużywa mniej energii niż gps, bo w modułach gps bluetooth są zastosowane dobre i energooszczędne chipsety.
poza tym masz łącznie dwa razy więcej energii w dwóch akumulatorach.

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #285 dnia: Czerwiec 03, 2012, 10:39:30 »
No rzeczywiście. Jak mantra pojawia się w opisach hasło "removable battery", ale wygląda na to, że nikt nie ma zapasowej w sprzedaży... Czyli wbudowana na stałe, ew. do wymiany w serwisie.
Holux GPSport 245  pokazany od środka i baterię:
http://brightbit.blogspot.com/2010/12/holux-gpsport-245-unveiled.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2012, 10:49:40 wysłana przez michal13031986 »

Offline Yatzek

« Odpowiedź #286 dnia: Czerwiec 03, 2012, 14:20:52 »
Holux GPSport 245  pokazany od środka i baterię:
http://brightbit.blogspot.com/2010/12/holux-gpsport-245-unveiled.html

No i się wyjaśniło. Bateria wymienna, ale urządzenie trzeba rozkręcić. Czyli wymiana w terenie co dwa dni na dłuższym wyjeździe raczej odpada, ale już wymiana martwego akumulatora na nówkę sztukę możliwa nawet w domu przy minimalnym nakładzie sił, środków i sprzętu.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #287 dnia: Czerwiec 11, 2012, 11:59:52 »
Pomóżcie z GPSem
Wgrałam plik z waypointami przysłany przez zleceniodawcę
nie widać ich jednak w GPS-ie
zanim go zabiję chcę wiedzieć czy może nie robię czegoś nie tak

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #288 dnia: Czerwiec 11, 2012, 12:41:45 »
jakie rozszerzenie pliku ? i jaki gps ?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #289 dnia: Czerwiec 11, 2012, 17:22:03 »
Pomóżcie z GPSem
Wgrałam plik z waypointami przysłany przez zleceniodawcę
nie widać ich jednak w GPS-ie
zanim go zabiję chcę wiedzieć czy może nie robię czegoś nie tak

Iwona, taka jesteś Pro, a nie podałaś podstawowych danych o które już Doczu zapytał...
Jest taki programik jak POIconverter, który potrafi - jak sama nazwa wskazuje - przekonwertować format dostarczony przez zleceniodawcę na akceptowany przez urządzenie.

Nie zabijaj, - najprawdopodobniej robisz coś nie tak...
...no chyba, że on zapisał waypointy w złym formacie, ale wtedy patrz wyżej.
Wędrówką życie jest człowieka...

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #289 dnia: Czerwiec 11, 2012, 17:22:03 »

Offline kww24

« Odpowiedź #290 dnia: Sierpień 27, 2012, 22:30:50 »
Czy są jakieś sensowne zestawienia nawigacji turystycznych?

Na garniaku zgłupieć można. Jedni chwalą dotykowce, inni guzikowce...
Kto jest w stanie zebrać w kupkę wady i zalety jednych i drugich?

Sam nie jestem zwolennikiem np. dotykowych telefonów, ale powoli wypierają z rynku guzikowce i trzeba się będzie przyzwyczaić.
W Dakotach i Oregonach wydaje mi się, że łatwiej się przegląda mapy.
Dakota ma mniejszy wyświetlacz od Oregona i gorszą rozdzielczość.
Oregon ze względu na wielkość może jest mniej poręczny od Dakoty.

Wersje z przyciskami np. GPSmap 62 mają lepszą widoczność ekranu i zapewne dłużej trzymają na bateriach.
Etrex 30 ma dodatkowo GLONAS, ale podobno wariuje np. kompas.

Co jeszcze możecie istotnego dodać?
Wybaczcie literówki, ale najczęściej piszę z telefonu.

Offline filemoon

« Odpowiedź #291 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:17:33 »
Inny interface - te bez przyciskow sa generalnie mniejsze. Czy da sie je wygodnie obslugiwac w rekawiczkach lub po prostu zima to sie musza wlasciciele wypowiedziec ja mam przyciskowca.

misio

« Odpowiedź #292 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:34:17 »
W sumie ostatnio postanowiłem też sobie zakupić GPS, z tymże nie mam pojęcia czego szukać kompletnie i, tak naprawdę, nie wiem ile kasy mam na to przeznaczyć, bo pojęcia nie mam ile trzeba wydać by otrzymać coś porządnego co będzie sprawowało się dobrze w terenie przez kilka lat, czyli w górach i na rowerze. Cena oczywiście powinna być rozsądna a nie pinćset trylion dziwinćset ;D. I raczej obawiam się dotykowca w terenie, więc stawiałbym na coś przyciskowego.
Pomożecie?

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #293 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:51:43 »
no to za dużego wyboru nie masz.
GPSMap 62s lub Etrex30.
kww >>> zestawienie funkcji garminów masz na stronie Garmina czy to ang, czy pl.

misio

« Odpowiedź #294 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:56:40 »
Czyli reszta to dotykówki?
A jak to się sprawuje w mrozie i w deszczu?

Offline Piotrek

« Odpowiedź #295 dnia: Sierpień 28, 2012, 11:21:57 »
W Etrexie 30 śnieg poradzi zalepić dżoja. ;D
Ale bardziej mnie wkurza w nim kompas i w zasadzie tylko to mi w tej nawigacji przeszkadza (posłałem ciulstwo do serwisu). Reszta bardzo OK, waga, wielkość, czas pracy na bateriach.
Co do klawiszowców to miałem 62s, świetne urządzenie, tylko duże i długie. Na rowerze wyglądał jak lufa "Rudego". ;D

PS. Czekam co powie serwis, na moje żale co do kompasu. Jeżeli nic nie poradzą, to będę sprzedawał Etrexa.

Offline Ivan

« Odpowiedź #296 dnia: Sierpień 28, 2012, 11:31:48 »
Mnie osobiście w Etrexie 30 ten joystick wkurza, bo łączy funkcję "przesuń" i "OK". Czasem chcę potwierdzić "OK", a mi przesuwa i dopiero wtedy "OK". Czasem odwrotnie, zwłaszcza jak się zapocony palec ślizga po gumie joysticka. Występuje to dość rzadko, ale jednak występuje, i to kiedy stoję stabilnie na ziemi. Na rowerze nie próbowałem, ale jakoś nie wyobrażam sobie obsługi tego joysticka na telepiącej się kierownicy. Swoją drogą, może nie jest wtedy potrzebny. Natomiast akumulator czymie prunt dobrze, a GPS widzi sporo tych radzieckich satelitów (Glonass to 1/3-1/2 wszystkich widzianych satelitów). Dla mnie dobrze, bo potrzebuję zwiększonej precyzji (w pracy używam), ale czy przeciętny turysta też potrzebuje?

Offline kww24

« Odpowiedź #297 dnia: Sierpień 28, 2012, 12:00:52 »
Tymczasem Oregony spadły na dół kolejki, bo wydają mi się za duże i za drogie jednak.

Mając ok. 1000pln pozostaje Etrax 30 i Dakota 20.

Tyle że Etrax ma dziwnego joya i wariujący kompas i wyświetlacz 2,2",
natomiast Dakota ma większy wyświetlacz, dotyk i mniej widoczny ekran (tzn. podświetlenie itd.)
Tzn. co lepsze - nadal nie wiem.

misio

« Odpowiedź #298 dnia: Sierpień 28, 2012, 12:07:46 »
To ja już też nie wiem ;D.
Ale wymyśliłem sobie, że mam do wydania 1200 zł i ani grosz więcej ;D.

Offline kww24

« Odpowiedź #299 dnia: Sierpień 28, 2012, 12:13:07 »
Ale wymyśliłem sobie, że mam do wydania 1200 zł i ani grosz więcej .
Ja sobie najpierw wymyśliłem 1500, ale nie będzie to zbyt często używany sprzęt, więc chyba 1000 pln za zabawkę głównie na rower będzie ok?  ;D