Autor Wątek: [Akcesoria] Odbiorniki GPS  (Przeczytany 126289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

Odp: [Akcesoria] Odbiorniki GPS
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 28, 2008, 21:19:04 »
A tak tez sie dopisze tutaj.
Czy sa dostepne mapy szlakowo-topograficzne gor polskich na GPS garmina?
Topo gór są lepiej opracowane niż niejeden produkt komercyjny, a juz GPMapę TOPO, to zjada na śniadanie.
A co najwazniejsze TOPO_PL 100 jest za free.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 28, 2008, 21:19:04 »

Offline volica

« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 28, 2008, 21:41:56 »
Jak za darmo to bardzo niedrogo, podoba mi sie.
Fajnie, dzieki.
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline walter02

« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 30, 2008, 21:14:03 »
wracając do pytania Chrósta:

Cytuj (zaznaczone)
a i mam od raz pytanie co do tych GPS na rękę:
http://www.atmelektronika.com/atm/index.php?p=12&idgr=45
co sądzicie o takim rozwiązaniu? jakie to ma wady i zalety w porównaniu z takim większym odbiornikiem? te odbiorniki mają jakieś poważniejsze ograniczenia?

to czuję się na siłach odpowiedzieć; właśnie kupiłem sobie forerunnera 305 i od razu widzę, że nie do wszystkich celów turystycznych się nada:
żywotność akumultora = 10h, w modelach przytoczonych przez Chrósta jest podobnie (szczególnie, jeżeli porównamy z 3-ma dobami w Viście )
Brak map też jest raczej przeszkodą w turystycznym zastosowaniu, aczkolwiek udawało mi się skutecznie wracać do domu korzystając z prostolinijnej nawigacji forerunnera....
(bo u niego SIRF jest....:D)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 21:19:58 wysłana przez walter02 »

misio

« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 30, 2008, 21:59:28 »
10h, to deko mało...
a co on wtedy tam ma i podaje, skoro nie ma map? same współrzędne?

Offline walter02

« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:31:18 »
map nie ma, ale
1) rysuje przebytą trasę,
2) pozwala iść po niej do startu (trackback)
3) można zaznaczyć punkt, gdzie akurat jesteś (waypoint)
4) możesz iść do niego po linii prostej
5) możesz stworzyć trasę z takich prostolinijnych odcinków

poza tym ma całą gamę funkcji, do których został zaprojektowany, więc do treningów (alarmy w zależności od czasu,pulsu, tempa, zapamietywanie tych wszystkich parametrów, itp), ale to już niewiele ma wspólnego z nawigacją GPS...

Offline Kardi

« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:35:42 »
Terror nie kombinuj tylko zapodaj se garmina 60-tke , albo oszczedniej viste hcx  i po powrocie do domu wyjdzie Ci cos takiego , nie wspominając o tym ze jak zaznaczysz sobie slad to we mgle pojdziesz bez problemu ...

Nie wspomne o tym ze jak zalatwisz se mape GP , to bedzie Cie nawigowac jak gps samochodowy co prawda bez komunikatów głosowych i niej czytelna niz samochodówka , ale trafisz :D

Offline walter02

« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:38:40 »
podzielam zdanie Kardiego, dalej niż w Sowie albo na Ślężę z Forerunnerem się nie wybiorę, (tak naprawdę wybieram się z nim biegać, bo do tego jest przeznaczony) do więcej niż  jednodniowych wyjazdów mam odbiornik z prawdziwego zdarzenia czyli VIstę

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:38:40 »

Offline Doczu

« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:41:40 »
walter a ile tych waypointów można zaznaczyć ?
Ile punktów na śladzie aktywnym ?
A co do zainteresowania Chrósta tym gadżetem, to równiez podzielam zdanie kolegow - jak masz kupowac, to tylko mapowca.
Niemapowce ssią

Offline walter02

« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 30, 2008, 22:49:14 »
nie wiem ile, musiałbym zloookać w instrukcje, a po 4 strongach gdzieś mi wsiąkła,  jak na razie zaznaczyłem z 30 i nic (ciekawostka: defoltowo zaznaczone są punkty:
GarminN38 51.333 W94 47.941 (USA)
GrmeurN50 58.973 W1 27.834 (chyba NIEMCY)
GrmtwnN25 03.707 E121 38.416 (JAPAN)
najdłuższy(jak do tej poryy) ślad aktywny ma 1785 punktów (około 10km) a skończył się dlatego, że od tygodnia nie ładowałem bateriii
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 23:03:24 wysłana przez walter02 »

misio

« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 31, 2008, 10:29:54 »
Kardi, dzięki!
ja na razie nie myślę nad GPS, ale powoli zaczynam się, przez Was zresztą ;D, tym cudem interesować i tak z ciekawości pytania mi przychodzą ;D.

Offline Turlaj

• dudziarz polski

« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 01, 2008, 08:58:36 »
To mi się nawet podoba, i wodoszczelne i mapy w tym są. Poczekam jednak z zakupem, bo cuś mi się te wszystkie GPS-y mocno drogie wydają. To przecie elektronika i z czasem ceny zjadą w dół (mam nadzieję)  ;)
 http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107868-gps-garmin-gpsmap-60csx
Idź precz! lalko z pucu, kalkomanio wyższych uczuć...

Offline u99

• jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy...

« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 01, 2008, 11:04:40 »
Turlaj to może zacznij przygodę z GPS od TrekBuddy  8) Jeżeli masz komórkę z Javą to koszt nie jest  astronomicznie wielki (moduł GPS + TB + mapa np. Biesów lub Karków = ok. 170-180 zł; )  ;D Więcej na ten temat znajdziesz tutaj : http://www.linuxtechs.net/kruch/tb/forum/viewforum.php?f=14
pozdrawiam u99

Offline vit

« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 01, 2008, 13:15:50 »
Cytat: u99
Turlaj to może zacznij przygodę z GPS od ...
poczytania www.gpsmaniak.com.....
.... a potem sproboj znalezc kogos z pentagramem (jak pisal atanor), palmem plus modul, garminem vista, garminem 60 i na koniec garminem colorado i ..... poprobuj i kup co ci najbardziej spasuje  ;)

Cytat: Turlaj
To mi się nawet podoba, i wodoszczelne i mapy w tym są.
mapy sa do wgrania, a jak juz ci sie podoba to polowa sukcesu  :)
Poczekam jednak z zakupem, bo cuś mi się te wszystkie GPS-y mocno drogie wydają. To przecie elektronika i z czasem ceny zjadą w dół (mam nadzieję)  ;)
garmin europa/pl chciwy jest i na obnizke cen, do rozsadnego poziomu, bym zbytnio nie liczyl
a moze prosciej sciagnac zza wody ???
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107868-gps-garmin-gpsmap-60csx
po polsku tez mozesz te opisy znalezc, ale rozumiem nie lubisz isc na latwizne ;D ;D ;D

Offline Turlaj

• dudziarz polski

« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 01, 2008, 17:37:36 »
Dzięki, dzięki. Właściwie to w przypadku GPS-a najistotniejsza dlamnie sprawa to jego niezatapialność (wodoszczelność), musi pokazywać kier. świata, średnią prędkość, przewidywany czas dotarcia do zaznaczonego punktu, prowadzenie do określonego punktu (punktów). Jeśliby przy tym wszystkim współpracował z mapą to zdecydowanie łatwiej (niestety dużo drożej). Ale poczytać na pewno poczytam, bo zaległości w materii okrutne  ;D
Idź precz! lalko z pucu, kalkomanio wyższych uczuć...

Offline Doczu

« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 01, 2008, 17:43:06 »
Dzięki, dzięki. Właściwie to w przypadku GPS-a najistotniejsza dlamnie sprawa to jego niezatapialność (wodoszczelność), musi pokazywać kier. świata, średnią prędkość, przewidywany czas dotarcia do zaznaczonego punktu, prowadzenie do określonego punktu (punktów). Jeśliby przy tym wszystkim współpracował z mapą to zdecydowanie łatwiej (niestety dużo drożej). Ale poczytać na pewno poczytam, bo zaległości w materii okrutne  ;D
Przewidywany czas dotarcia do punktu, w przypadku bezmapowca, liczony jest po linii prostej i po równym, więc jest obarczony sporym błędem. W przypadku odbiornika mapowego, czas dotarcia liczony jest z uwzględnieniem charakterystyki terenu więc jest dużo dokładniejszy.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 01, 2008, 17:43:06 »

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 01, 2008, 18:47:28 »
Vista Hcx chyba mozna sprowadzic ze stanow w cenie okolo 250 - 300 $ z przesylka (zalozylem ze przesylka 60 $ ) co daje nam koszt rzedu 600 zł . U nas nowe chodza od 800 zł do 1200 zł .

Dobrze kombinuje ?
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 01, 2008, 19:36:55 »
O tyle zle kombinujesz, ze import z US na skutek taniego dolara jest utrudniony bo celniki sie wycwanily i sa 10x czujniejsze niz kiedys. Nawet jak mi kumpel prywatnie slal aparat bez opakowan firmowych i bron boze faktur itp - wyweszyli i oclili. Na elektronike maja jakis 6ty zmysl...
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline kryvan

« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 22, 2008, 20:26:03 »
sciagnalem z pol roku temu wlasnie przez kumpla viste hcx ze stanow za okolo 6stówek.. problem w tym, ze ni stad ni z owąd sie rypła.. tzn nie akwizuje satelitów.. robilem hard reset bez skutku.. nie mam na to gw, tzn była w usa ale kumpel zgubil.. najprawdopodobniej antena jest zrypana, gdzie to serwisować, czy warto?

Offline Doczu

« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 22, 2008, 20:33:32 »
sciagnalem z pol roku temu wlasnie przez kumpla viste hcx ze stanow za okolo 6stówek.. problem w tym, ze ni stad ni z owąd sie rypła.. tzn nie akwizuje satelitów.. robilem hard reset bez skutku.. nie mam na to gw, tzn była w usa ale kumpel zgubil.. najprawdopodobniej antena jest zrypana, gdzie to serwisować, czy warto?

najpierw zaktualizuj firmware a dopiero potem szukaj serwisu.
Hasło-klucz: Garniak.
Tam się wszystkiego dowiesz i wstydź się ze jeszcze jej nie znasz.

Offline kryvan

« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 22, 2008, 20:37:09 »
probowalem juz na garniaku;p cos tam pobrzekolili, ze serwis, ale gdzie szukac serwisu to nie wiem, zeby mnie z $ nie zjedli;-) bo gra moze nie byc warta swieczki.. firmware aktualizowalem..

Offline Doczu

« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 22, 2008, 20:41:18 »
probowalem juz na garniaku;p cos tam pobrzekolili, ze serwis, ale gdzie szukac serwisu to nie wiem, zeby mnie z $ nie zjedli;-) bo gra moze nie byc warta swieczki.. firmware aktualizowalem..
no to widocznie źle na Garniaku szukałes
Takimi sprawami zajmuje się PouchX.
Odezwij się do niego, tylko nie wiem czy już wrocił.

Offline vit

« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 22, 2008, 21:20:46 »
krywan > odbiornik tak sam z siebie sie nie psuje, nawet jak go porzadnie sponiewierasz tez jakois daje rade, testowalem i na viscie i na 60 i jeszcze dziala :) :)
mialem z vista cx podobna zagwozdke i tez mi sie wydawala zepsuta - po wariactwach z firmawerem (rekomendowanym przez PouchXa) przez kwadrans nie chciala sie odnalezc, az zaskoczyla

zanim zdecydujesz sie na wysylke gdziekolwiek sprobuj samemu - wystaw go na co najmniej pol godziny na ogladanie czystego nieba
wyznacznikiem jakims jest czy pisze "no satelite reception" i wywala menu pracuj w wylaczonym gps, szukaj ponownie...i jakos tam jeszcze (zawsze w piwnicy :) ), dopoki nie wywala takiego komunikatu - sie zastanawia
daj znac co wywalczyles :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2008, 21:26:35 wysłana przez vit »

Offline Doczu

« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 22, 2008, 21:34:04 »
no tak - to racja. jak odbiornik był dawno nieuzywany, lub lezal bez baterii musi od nowa sciagac almanach satelinów, więc potrzebuje duuuzo więcej czasu.
Jak radzi vit idź na ławkę i włącz odbiornik. Sciaganie almanachu moze trwac nawet dłużej niż pół godziny.

Offline walter02

« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 23, 2008, 20:05:04 »
przy pierwszym włączeniu mojemu Legendowi to zajęło około 20 minut...

Offline MooseDlb

• Back to The Roots... ;D

« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 05, 2008, 16:28:58 »
Szanowni Panstwo:)
Uprzejmie prosze o pomoc.Planuje zakup takiego sprytnego urzadzonka jakim jest Asus P320. ma to telefonik bajery i GPS... no i moje pytania i wątpliwości...:
czy na takowym urzadzonku PDA da sie zaladowac jakies programiki/mapy do wedrowania po gorkach? jesli tak to co z tym mozna zrobic by wykorzystac gdzies na szlaku?
wiem ze to nie jest zaden zarypisty garmin typowo outdoorowy ale do takich zabawek kiedys sie dojdzie.
co o tym myslicie i czy warto myslec nad takowym urzadzeniem do outdooru?
miejcie na uwadze laicyzm moj w tej kwestii...pytam fachowcow i szukam pomocy:)
link do zabawki: http://pl.asus.com/products.aspx?l1=11&l2=55&l3=683&l4=0&model=2153&modelmenu=1
Pozdrowionka:)