Autor W±tek: [Akcesoria] Wkładki do ¶piworów  (Przeczytany 18497 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline czaya

• Arc'teryx

[Akcesoria] Wkładki do ¶piworów
« dnia: Listopad 16, 2008, 11:35:59 »
Panie i Panowie!

Z racji tego że nie chce mi się wydawać dużo kasy na zimowego puchacza to co my¶licie o takim rozwi±zaniu :
teraz mam hannaha sherpa, z komfortem wg producenta do -3, wiec spoko. A gdyby do ¶rodka włożyć jakiego¶ letniego puchacza to dałoby radę?Zastanawiam się nad sensem takiego rozwi±zania. Kumpel tak spał na Elbrusie (sherpa + jaki¶ lekki ¶piwór noname i dawał radę a temp. była do¶ć niska). Jakie¶ uwagi na ten temat?
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 18:06:15 wysłana przez misio »
..just can't wait to get on the road again

forum.outdoor.org.pl

[Akcesoria] Wkładki do ¶piworów
« dnia: Listopad 16, 2008, 11:35:59 »

Offline lex

Odp: [Akcesoria] Wkładki do ¶piworów
« OdpowiedĽ #1 dnia: Listopad 16, 2008, 13:40:14 »
Mój kolega do - 15 ¶pi w kilówce małacha plus wkładka ze skauta od robertsa.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 18:07:05 wysłana przez misio »
wolno¶ć to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest strat± czasu

Gang Albanii

Offline Kardi

« OdpowiedĽ #2 dnia: Listopad 16, 2008, 15:06:24 »
Czaya - da rade pod warunkiem ,że sherpe masz dosyc obszern±( za duża na Ciebie) a puchacza kupisz mniejszego - w innym razie szkoda sie bawic w cos takiego... puchacz sie nie ,,rozpręży '' i efekt bedzie mizerny , za to cięzar i objetosc takiego zestawu spora.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 18:06:50 wysłana przez misio »

misio

« OdpowiedĽ #3 dnia: Listopad 16, 2008, 18:09:46 »
spałem swego czasu kilka nocy w FN Tour XL [komfort producenta +6] z wkładk± polarow± przy ok. -5 stopniach. nie było zimno, ale potrafiło czasem przypizgać. no i tak jak pisze Kardi: może być wtedy przyciasnawo. co do wagi, to było ok., bo moja wkładka waży niewiele [nie wiem dokładnie ile, ale nie więcej niż z pół kilo].

Offline ina

« OdpowiedĽ #4 dnia: Listopad 16, 2008, 18:26:51 »
My¶lę nad tym samym rozwi±zaniem. Po prostu nie stać mnie na wypas super hiper ¶piwór za 9 stów, dlatego my¶lę aby kupić jaki¶ puch lekki do minus paru stopni i jako wkładki używać letniego ¶piworka Quechua S15 ultralight, która waży 640gr i po skompresowaniu jest wielko¶ci piłki do gry w ręczn± lub niedużego melona. Nie robi± na mnie wrażenia sugestie, żeby dołożyć i kupić cieplejszy, bo po co nosić dodatkowe pół kilo, nie ma wyboru - nosić będę :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« OdpowiedĽ #5 dnia: Listopad 16, 2008, 18:32:56 »
w sumie na moje, to przy takim dużym puchu, to dwa ¶piwory, wła¶nie tego typu co zapodała¶, będę mniej więcej jego wielko¶ci- może ciut większe. na plus na pewno będzie większa możliwo¶ć kombinacji w pakowaniu. na minus raczej pójdzie waga. zalet± takiego rozwi±zania jest też na pewno to, że ten ¶piwór puchowy, zewnętrzny, będzie praktycznie wolny od naszych wypocin, a jedynie ten syntetyk będzie ciorany.
pytanie jakie sobie tutaj bym zadał brzmi jednak inaczej: puch ekranuje nasze ciepło, przez co je nam oddaje- przynajmniej mi tak zawsze tłumaczono- być może się zatem mylę; ale co wtedy się dzieje, gdy od Ľródła ciepła, czyli nas, zostanie wła¶nie ten puch oddzielony jeszcze jedn± warstw± ??? czy aby na pewno jest on w stanie oddać go tyle, aby było nam naprawdę ciepło, a komforty dwóch ¶piworów "sumowały się" ???

Offline lex

« OdpowiedĽ #6 dnia: Listopad 16, 2008, 19:39:44 »
Z my¶l± kombinacji tj. ¶piwór w ¶piwór kupiłem trochę "za dużego" Robertsa. W zamy¶le miałem dokupić sobie Skauta, co by go w ¶rodek wsadzać. No ale kupiłem Everesta.
Tak± kombinację tj. Globetrotter plus Skaut podpowiedziano mi w Robertsie. W ten sposób można uzyskać lepsz± termikę aniżeli jeden ¶piwor o tej samej ł±cznej ilo¶ci puchu i mieć rozs±dne rozwiazanie tj. ¶piwór na 4 sezony (Globe na chłod± wiosnę/jesień i Skauta na cieplejsze dni). Dla polepszenia efektu Globetrotetera wzi±łem na gęsi.
Czy to sprawdzi się z syntetykiem w ¶rodku to nie wiem, ale chyba takze powinno zadziałać.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 19:56:57 wysłana przez lex »
wolno¶ć to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest strat± czasu

Gang Albanii

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #6 dnia: Listopad 16, 2008, 19:39:44 »

Offline czaya

• Arc'teryx

« OdpowiedĽ #7 dnia: Listopad 16, 2008, 20:47:58 »
Chyba sobie spróbuję takiego rozwi±zania lekki puch + syntetyk. Kasy za dużo na tym eksperymencie nie stracę, tylko problem pojawia się gdzie to przetestować (nawet balkon mam za mały ;D ). Gdzie ta zima do cholery  ;D
..just can't wait to get on the road again

Offline atanor

« OdpowiedĽ #8 dnia: Listopad 16, 2008, 22:00:09 »
pakowanie ¶piwora na mrozie nie należy do przyjemnosci, a dwóch tym bardziej.  ze swojej strony radzę do takiego zestawu dokupić większy pokrowiec, żeby wszystko się zmie¶ciło.
z powodzeniem stosowałem jako docieplenie kurtkę puchow±. zaleta jest lekko¶ć takiej kombinacji i łatwiejsze wychodzenie z ¶piwora ;D
a puch-kurtała na biwakach zimowych to dla mnie podstawa.

Offline ina

« OdpowiedĽ #9 dnia: Listopad 17, 2008, 03:03:31 »
Atanor - a nóżki? :)

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline ptb

« OdpowiedĽ #10 dnia: Listopad 17, 2008, 09:36:33 »
ina, lex  raczej puch do ¶rodka a syntetyk na zewn±trz. Argument terrora o pocie w syntetyku nie przemawia do mnie. Jak już to można wsadzić wkładkę jedwabn± i j± prać (zaznaczam jak już).
- kondesacja wilgoci w zimie idzie w ¶piwór więc lepiej w syntetyk który nie traci na termice przy zawilgoceniu
- wolę od zewn±trz ciorać syntetyka, który i tak ma krótsz± żywotno¶ć niż puchówka

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« OdpowiedĽ #11 dnia: Listopad 17, 2008, 09:48:29 »
dajciez spokoj z tym poceniem sie. W zimie ? w spiworze ? Spiac w nocy jak Wy sie chcecie pocic ?? NO chyba ze ja mam inna termoregulacje i ziajam jak pies.

Jak dotad zawsze bylo tak , ze rano sie budze i spiwor mam mokry z zwenatrz , a nie od srodka. Wiec w kombinacji ewidentnie syntetyk na zewnatrz.

Ponadto cos mi sie wydaje ze zasada dzialania puchu powoduje , ze korzystniej bedzie miec pucgh  przy ciele , a nie za bariera z watoliny.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2008, 09:51:01 wysłana przez Gargamel »
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline atanor

« OdpowiedĽ #12 dnia: Listopad 17, 2008, 10:59:04 »
Atanor - a nóżki? :)

ja używam botków od skorup i spodni polarowych.

Offline ina

« OdpowiedĽ #13 dnia: Marzec 11, 2009, 15:59:40 »
Znalazłam co¶ takiego:
"Jeżeli zamierzasz spać w dwóch ¶piworach (puch naturalny i puch sztuczny) to naturalny zawsze dawaj na zewn±trz, a sztuczny do wewn±trz. Chodzi o to, aby puch naturalny mógł jak najbardziej się rozprężyć (nastroszyć), wtedy najlepiej izoluje. Nic nie powinno go przyciskać."

Po 1 - co to jest puch sztuczny? Po prostu syntetyk?
Po 2 - pomimo tego, co wcze¶niej pisałam, teraz bym puch wsadziła do ¶rodka, a syntetyk na zewn±trz, zgodnie z tym co napisał ptb.

Tej zimy stanęło na tym, że używałam dwóch syntetyków - zewn±trz Kontiki comf. 0 + wewn±trz Quechua SL15 + kurtka puchowa + spodnie polarowe i dało radę.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline atanor

« OdpowiedĽ #14 dnia: Marzec 11, 2009, 18:26:07 »
1. tak
2. oczywi¶cie, ze puch do ¶rodka, bo: lepiej odbija promieniowanie ludzkiego ciała, szybciej się ogrzewa, wilgoć kondensuje się w zewnętrznych warstwach ¶piwora, a więc lepiej, żeby w syntetycznej czę¶ci i każdy ¶piwór w dwoma wypełnieniami (puch + syntetyk) ma puch od ¶rodka.
jeżeli ten kto¶ próbował włożyć 600g puchu pod dopasowany syntetyk, to już nie Twój i mój problem ;D

forum.outdoor.org.pl

« OdpowiedĽ #14 dnia: Marzec 11, 2009, 18:26:07 »

Offline miodowa

« OdpowiedĽ #15 dnia: Styczeń 15, 2014, 17:10:21 »
A co by¶cie powiedzieli o wkładce do ¶piwora SEA TO SUMMIT THERMOLITE REACTOR EXTREME ? https://www.polarsport.pl/wkladka-do-spiwora-sea-to-summitthermolite-reactor-extreme.html

Wykonana z materiału Thermolite® DuPont o gramaturze 110g/m2.
Pozwala zwiększyć ciepłotę ¶piwora o około 14°C.

W moim przypadku stosowane by to było ze ¶piworem puchowym o minimalnym komforcie w okolicach -5*C, (+ docieplenie bielizn± termo i puchówk±) dla uzyskania komfortu w temp. -10*C do -15*C. Warto by było temu w ogóle na tyle zaufać ?

Dzięki takiemu wynalazkowi całe spanko (wkładka, mata, ¶piwór puchowy) ważyłoby ok. 2 kg, czyli dajmy na to byłoby 150-200 g cięższe od samego syntetyka o minimalnym komforcie -8*C, a z t± sam± mat± lżejsze o ok. 250-300 g. Poza tym przy wadze syntetyka wykluczam matę, więc sam komfort spania wtedy automatycznie spada. I przy puchu wci±ż mi pozostaje mnogo¶ć zastosowań (latem,wiosn±) czyni±c z niego wraz z mat± zestaw o wadze niższej o 200 g od wagi samego syntetyka.

Dobrze kombinuję, co my¶licie ?

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #16 dnia: Styczeń 15, 2014, 17:31:42 »
Tak to tylko w Erze. S±dzisz, że 400g wkładki podniesie termikę o 14st? Bzdura totalna. Zamiast wydawać kasę na w±tpliwej jako¶ci ocieplenie lepiej dołożyć i kupić jakiego¶ LL albo Xlite200. Te 200g puchu moim zdaniem pozwoli zej¶ć z termik± o jakie¶ 6/7 stopni, bo o 14 to trzeba by pewnie ze 400g puchu dołożyć. Oczywi¶cie zakładam, że posiadany puch pozwoli na wsadzenie do ¶rodka takiej wkładki bo wszelkie combo ma tez swoje zasady tworzenia :) a ty jeszcze o kurtce piszesz.

Offline crimson

• rocznik '89

« OdpowiedĽ #17 dnia: Styczeń 15, 2014, 17:49:20 »
jak Shwarc prawi, nie ma co się spodziewać, by ta wkładka podniosła temperaturę o 14 stopni, prędzej o 1.4 stopnia ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline PRS

« OdpowiedĽ #18 dnia: Styczeń 15, 2014, 18:25:35 »
Luknij sobie na ofertę Snugpaka. Maj± w ofercie parę wkładek w trochę niższych cenach niż StS
http://snugpak.pl/index.php?mact=spiwory,cntnt01,default,0&cntnt01what=produkty&cntnt01parent=Spiwory-Cywilne&cntnt01returnid=17
Ale pomijaj±c działania prohigiena (wkładka do) ¶piwór puchowy bardziej opłaca się docieplić od zewn±trz czyli założyć co¶ na niego.
Przykładowo za cenę niecałych 160 zł masz TRAVELPAK TRAVELLER, który ze względu na kształt koperty nie skompresuje puchu, posłuży jako lekki ¶piwór letni a po rozpięciu jako letnia kołderka. Minusem w kontek¶cie docieplacza jest waga 850 g http://snugpak.pl/index.php?mact=spiwory,cntnt01,default,0&cntnt01what=produkty&cntnt01alias=Travelpak-Traveller&cntnt01returnid=17
Jego odpowiednikiem w mniej widocznych kolorach jest Jungle Bag http://snugpak.pl/index.php?mact=spiwory,cntnt01,default,0&cntnt01what=produkty&cntnt01alias=JUNGLE-BAG&cntnt01returnid=17

Online Yatzek

« OdpowiedĽ #19 dnia: Styczeń 15, 2014, 19:49:36 »
Mam wkładkę bawełnian± Camp-a (dostałem za pół darmo przy zakupie ¶piwora), ale jak to bawełna - jest ciężka i raczej symbolicznie ociepla, więc jej nie stosuję.
O wkładce Thermolite czytałem do¶ć dawno opinię użytkownika, ale utrwaliło mi się tylko przekonanie, że i tej nie warto kupować.

Jedyn± wkładk± o jakiej bym pomy¶lał, mogłaby być wkładka jedwabna. Mała, lekka i pakowna. Zastosowanie - używanie pożyczanego ¶piwora, pożyczanie własnego ¶piwora, spanie pod schroniskowymi kocami, czy inne zastosowania bardziej higieniczne niż termiczne.

Docieplanie lepiej realizować swetrem puchowym, botkami i grubymi getrami, bo te (poza botkami puchowymi) można używać i w dzień, co daje większ± elastyczno¶ć komponowania termiki i uniwersalno¶ć zastosowania.
Je¶li to za mało, to może warto pomy¶leć nad cieplejszym ¶piworem, lub rozważyć combo z dwóch ¶piworów, co też jest dyskutowane na forum.
Wędrówk± życie jest człowieka...

Offline miodowa

« OdpowiedĽ #20 dnia: Styczeń 15, 2014, 20:18:40 »
Nie no... Nie przesadzajmy. W te 14*C nie wierzę. W przeciwnym razie celowałabym w ¶piwór z komfortem przy 6*C. Pomy¶lałam, że może dałoby radę z tej szmatki wycisn±ć choć +5 stopni. Może w ubraniu...
Na wkładkę nie wydam ani grosza, także przyda się do schronisk.

jak Shwarc prawi, nie ma co się spodziewać, by ta wkładka podniosła temperaturę o 14 stopni, prędzej o 1.4 stopnia ;D
;D

Co do combo to mniej więcej zaznajomiłam się z ogólnie panuj±cymi zasadami. Przymierzałam się do Cumulusa P450 z ewentualn± dosypk± puchu, ale najprawdopodobniej padnie na LL400. Przed kupnem jeszcze poczytam, które konkretnie modele ze sob± współgraj±.

Offline Photon

« OdpowiedĽ #21 dnia: Styczeń 15, 2014, 20:35:01 »
Przymierzałam się do Cumulusa P450 z ewentualn± dosypk± puchu, ale najprawdopodobniej padnie na LL400. Przed kupnem jeszcze poczytam, które konkretnie modele ze sob± współgraj±.
Co Cię bardziej skłania do LL miast Panyam'a?

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #22 dnia: Styczeń 16, 2014, 05:40:38 »
A ja podpowiem inaczej, pamiętaj że wy kobitki, potrzebujecie o kilka stopni cieplejsze ¶piwory niż my faceci :)

Offline ciuh

« OdpowiedĽ #23 dnia: Styczeń 16, 2014, 10:06:35 »
Mam t± wkładkę SeaToSummit. Na komfort producenta nie ma co liczyć. My¶lę, że podnosi delikatnie komfort ale o ile to ciężko stwierdzić, może o 5stC. Używam jej jako lekkie docieplenie ale przede wszystkim łatwiej j± wyprać niż ¶piwór. Ja, żeby podnie¶ć termikę syntetyka Marmot Wave IV zbieram wła¶nie na lekki puch.

Offline miodowa

« OdpowiedĽ #24 dnia: Styczeń 16, 2014, 16:49:19 »
Co Cię bardziej skłania do LL miast Panyam'a?
Tylko i wył±cznie don budżetto na chwilę obecn±. Ale mam jeszcze trochę czasu, więc może co¶ na to poradzę. Bez dwóch zdań wolałabym ¶piwór z kołnierzem...

A ja podpowiem inaczej, pamiętaj że wy kobitki, potrzebujecie o kilka stopni cieplejsze ¶piwory niż my faceci :)
Pamiętam pamiętam :) W tym celu też trochę popodgl±dałam sobie tabelę Robertsa. Moja pierwsza my¶l to był Panyam600 (z racji tego, że temp. podane na stronie s± komfortowym minimum), bo ja jestem z tych chudych, bladych i niepewnych (no może budowę mam normaln±, ale wieczna zmarzlina). Ewentualne skrócenie też doda odrobinę puchu, ale zniszczy my¶l o combo. Także tkwię dalej w rozmysłach, bo głupio by było zmarzn±ć, albo ograniczać się przez ¶piwór ;)

Dziękuję wszystkim za opinie, uzmysłowiło mi to, że choćby nie wiem co, to za fantazję przypłacę zimny tyłkiem.