Autor Wątek: [Poradnik turysty] Choroba wysokościowa  (Przeczytany 15101 razy)

Offline madmun

Odp: [Poradnik turysty] Choroba wysokościowa
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 05, 2010, 21:35:38 »
Darson wybacz, ale nie usunę, Łużyn się odnosi się do tego co napisałeś ... i nie traktuje tego jako ataku, choć faktycznie chodzi "tylko" o słowo niechętnie, natomiast araczar proszę wstrzymaj się z takimi tekstami, bo nic nie wnoszą a podnoszą ciśnienie.

Trudna ta rozmowa jest, jeśli mam być szczery.

Mogłeś od razu napisać i w tym momencie dysksuja ta nie miała by racji bytu:
zawsze jest jakieś wyjście, np w ubiegłym roku podzieliliśmy zespół na połowę i kto się czuł na siłach , poszedł dalej, a para wróciła do namiotu.
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 05, 2010, 21:35:38 »

misio

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 05, 2010, 21:39:09 »
Darek, obiektywnie rzecz biorąc sam rozpocząłeś tę dyskusję, o której usunięcie prosisz, bardzo dyskusyjnymi stwierdzeniami, na które ktoś, z założenia musiał odpowiedzieć w taki a nie inny sposób, bo poruszyłeś temat zaufania w górach- chcąc niechcąc. Zatem jeśli chcesz, żeby usunąć kogoś posty, to daj też znać, którą część Twojej wypowiedzi usunąć, aby ktoś inny nie rozpoczął identycznej rozmowy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2010, 22:50:45 wysłana przez misio »

Offline Sznerchu

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 05, 2010, 22:18:13 »
Po moich dwóch wypadach w Alpy stwierdzam:
W tym roku po 2 dniach aklimatyzacyjnych(wejścia z 1400 na ok 3000) - brak objawów. Po dniu przerwy wejście z 1600 na 3400 - lekko przyspieszony oddech podczas podejścia powyżej 3200 - wszystko z kilku kg plecakiem.
Dzień później spacerek na 2400, rankiem kolejnego dnia 18kg na plecach, wejście z 1600 na 3500. Objawy na 3500: przyspieszony oddech przez pierwsze kilkadziesiąt minut, noc spokojna, bez bólu głowy - pogoda kiepska, chmury, zimno.
Po nocy luźno, wejście z 8kg plecakiem na Breithorn 4164 - lekko przyspieszony oddech na około 3800, apetyt bardzo dobry(1,5h czekania w zimnie) - pogoda fatalna. Następnie pogoda super, wejście na Plateau Breithorn, oddech normalny, podczas wejścia na szczyt oddech spokojny, odrobinę szybszy(poczucie mniej więcej jak na 3400 3 dni wcześniej).

Po 2 dniach odpoczynku: wejście z 1600 na 3300 + 18kg na karku = jak spacer po parku, pogoda super. Noc lajtowo, wejście na Bishorn 4153 również dużo prostsze pod względem aklimatyzacji.

Offline Łużyn

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 06, 2010, 00:00:45 »
darson - całą dyskusję można by wyciąć poczynając od Twojego posta, który (tak uważam) jest o dupę rozbić.

Skoro rozpocząłem dyskusję to postaram się ją zakończyć - tak, miałem do czynienia z chorobą wysokościową, nie tylko w Alpach. I choć moje doświadczenie alpinistyczne nie jest specjalnie duże to wiem, że podstawą jest obserwować nie tylko samego siebie ale i partnera. I wtedy nie ma rozstrzygania kto co chce, czy czego nie chce. Patrząc na Twoje podejście do sprawy wydaje mi się, że nie zdajesz sobie sprawy z zagrożeń. A inne wyjście nie powinno być w ogóle łączone ze słowem "niechętnie".

"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline atanor

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 06, 2010, 00:03:56 »
Patrząc na Twoje podejście do sprawy wydaje mi się, że nie zdajesz sobie sprawy z zagrożeń.

ja już doliczyłem się nawet kilku razy ;D

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 06, 2010, 01:47:06 »
Słyszałem że organizm niejako "zapamiętuje" aklimatyzację i następne wyjścia, nawet po długim okresie przerwy(rok), są łatwiejsze i mniej "bolesne". Czy to dlatego, że te czerwone krwinki zostają, czy szybciej się produkują?
"Zapamiętuje" aklimatyzację to za dużo powiedziane, bardziej adekwatne byłoby: ponawia już raz przerobioną procedurę, więc jej start jest szybszy - aklimatyzacja MOŻE przebiegać szybciej. Może, bo to zależy od cech osobniczych, aktualnej kondycji i warunków zewnętrznych. Czerwone krwinki nie zostają, szybciej uruchamia się proces aklimatyzacji. Ale poszukam jeszcze w literaturze, bo nie mam zbytniej styczności na co dzień z tym tematem.

Co do Twoich ogólnych przemyśleń - traktuj mój artykulik jako normatywne porady, nie zawsze możliwe do wypełnienia. Co może oznaczać niemożność wejścia w ogóle, lub zostanie na wieczność na górze...
Poza tym "AMS - występuje u ok. 25% osób wchodzących powyżej 2500m i u 75% powyżej 4500m." - nie u każdego przebieg jest ostry lub choroba występuje, wszystko jest kwestią indywidualną. Jeśli znasz swój organizm po iluś doświadczeniach wysokogórskich, możesz wiedzieć, czego się spodziewasz. Jeśli wchodzisz pierwszy czy piąty raz - nie przewidzisz co się może stać, więc trzeba pomyśleć o aklimatryzacji, niekoniecznie idealnej czasowo. Zastanów się, jakie decyzje podejmuje niedotleniony mózg, z potwornym bólem głowy i/lub zaburzeniami świadomości. Jak wyglądają wtedy doznania i satysfakcja z łażenia - chyba, że jeździsz w góry, żeby zaliczać kolejne piki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 12:22:54 wysłana przez rumcajs »

Offline ina

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 06, 2010, 01:58:57 »
To czy skoro jestem co tydzień-dwa na wysokości powyżej 2 tys. m. to znaczy, że miałabym mniejsze problemy z aklimatyzacją niż ktoś, kto raczej siedzi w mieście i jedzie na 4 tys.?
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 06, 2010, 01:58:57 »

Offline madmun

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 06, 2010, 02:11:18 »
Nie a jeśli tak to bardzo znikome, przy 3000 miało by to znaczenie, choć wszystko to jest umowne i zależy od organizmu
R.T.F.M

Offline ina

« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 07, 2010, 02:19:33 »
Tzn tak czy nie? ;D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline madmun

« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 07, 2010, 02:36:55 »
ja nie jestem lekarzem ale ja mówie nie, niech się rumcajs wypowie i potwierdzi moje słowa :)
R.T.F.M

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 07, 2010, 07:02:53 »
niech się wypowie i potwierdzi
;D ;D ;D

ja z kolei nie widzę powodu, dla którego miałoby to nie mieć znaczenia, niewilekiego, bo ina na tej wys. jednak nie mieszka, ale też nie żadnego
ale ja nie jestem lekarzem więc niech rumcajs potwierdzi

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 07, 2010, 09:38:52 »
ale ja też nie jestem lekarzem, tylko prostym JRM'em
;D ;D
niech nasze przyszłe doktory potwierdzą ;D

BTW wydaje mi się, że to może mieć znaczenie, ale jeszcze raz: "poszukam jeszcze w literaturze, bo nie mam zbytniej styczności na co dzień z tym tematem".
Choć, z tego co pamiętam (kiedy studiowałem teksty przed napisałem artykułu) nikt nie porywał się nawet do nawiązywania do takich zależności, bo nie ma odpowiednich badań.
W medycynie jest tak, że jeżeli klinicystyka czegoś dobitnie nie potwierdzi, to wyciąganie wniosków z przesłanek i znanego mechanizmu fizjologicznego jest często gówno warte.

Offline darson

« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 07, 2010, 12:14:50 »
Patrząc na Twoje podejście do sprawy wydaje mi się, że nie zdajesz sobie sprawy z zagrożeń.

ja już doliczyłem się nawet kilku razy ;D
albo je lekce sobie ważę, a to już moja sprawa - nieprawdaż?
nigdy i nigdzie nie napisałem, że tak  się powinno robić.
Nikogo nie uczę, tylko opowiadam, jak ja to zrobiłem, albo podaję przykłady z moich eskapad, z którymi się spotkałem.
Jeśli ktoś pisze, że jeździ bez kasku na rowerze to też jest potencjalnym kandydatem na kalekę, tylko po co od razu pisać: "to ja nie będę z tobą jeździł".
Kilku kolegów zachowuje sie jak nauczyciele, podając podręcznikowe przykłady zachowań , zastosowania sprzętu itp.
niestety, życie i sytuacje często modyfikują nasze zachowani w terenie z powodu: wygody, lenistwa, głupoty, chęci zrobienia czegoś po swojemu, ominięcia większego niebezpieczeństwa (tzw. mniejsze zło), nie posiadania odpowiedniego sprzętu itp.
Sztandarowym przykładem niech będzie "Dotknięcie pustki" ,która to sytuacja podzieliła cały świat wspinaczkowy na zawsze.
Są też jakieś emocje, zmęczenie, niekiedy powstają spięcia, konflikty.
nie wierzę, że wszyscy wtedy chwytają się za ręce , mówią:"radujmy się bracia" i jest po sprawie, postępujemy zgodnie z podręcznikiem dobrego zachowania w górach i zasadami wspinaczki.
przykłady można mnożyć .
wkurza mnie udawanie świętego, bo każdy z nas popełnia błędy mniej lub bardziej świadomie.
tylko nie każdy chce lub potrafi o tym publicznie napisać. Lepiej ,dla własnego ,niepokalanego wizerunku powiedzieć:"no co ty, tak nie wolno ,wstydź się".
tyle w kwestii wyjaśnienia mojego "niechętnie". jeśli jeszcze moge sie z czegos wytłumaczyć, to chętnie to zrobię. zapraszam ;D

Offline Photon

« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 21, 2012, 20:26:43 »
Ibuprofen na chorobę wysokościową?
Nie złoty środek, ale ponoć pomaga
http://kopalniawiedzy.pl/ibuprofen-choroba-wysokosciowa-wysokogorski-obrzek-mozgu-GRant-Lipman,15470

Link w pierwszym poście wylatuje w kosmos ;)

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 21, 2012, 20:37:31 »
Link w pierwszym poście wylatuje w kosmos ;)

eee, opowiadasz, mi działa ;)
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 21, 2012, 20:37:31 »