Autor Wątek: [Sport i zdrowie] Wysiłek, a odpowiednie nawodnienie organizmu  (Przeczytany 45740 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

[Sport i zdrowie] Wysiłek, a odpowiednie nawodnienie organizmu
« dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:28:08 »
wydzielone z wątku: [CamelBag] Camelbak 3L

a nerki się niszczą...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2008, 12:05:42 wysłana przez Terrorist »

forum.outdoor.org.pl

[Sport i zdrowie] Wysiłek, a odpowiednie nawodnienie organizmu
« dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:28:08 »

misio

Odp: [Sport i zdrowie] Wysiłek, a odpowiednie nawodnienie organizmu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:28:46 »
że mało piję, czy, że z tego camela się pije?
bo nie wiem ;D.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:48:39 »
wiesz, wiesz...

misio

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2008, 09:52:43 »
czyli za mało piję ;D.
ale ogólnie nie wiedziałem, że to niszczy nery, takie małopicie. zasadniczo ja w trakcie łażenia staram się nie pić wiele szczególnie w trakcie podchodzenia. ogólnie też uzupełniam płyny ostro po wysiłku, czyli po łażeniu- niekoniecznie zawsze alko, żeby nie było przytyczek ;D.
w trakcie treningów na macie też nie piję niczego- jak już to dopiero po powrocie do domu. chyba, że naprawdę jest gorąco, to wtedy zabieram ze sobą mineralkę na trening, ale i tak nie wypijam w trakcie więcej niż z 1/5.
a to mocno nery rozpiera takie coś serialnie? to nie zależy od jakiś tam przyzwyczajeń wieloletnich organizmu?

Offline rumcajs

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2008, 10:05:45 »
po prostu odkładają się produkty przemiany materii - te mineralne, czy np. szczawiany, etc. których nie wypłukujesz odpowiednią ilością płynu
część z nich ma wpływ na gorsze funkcjonowanie organizmu (np. wychodzą w morfologii) część walnie przyczynia się do późniejszych chorób, np. kamicy nerkowej
pomijam gorsze chłodzenie, gorszą przeminę materii w ogóle, itd.
przyznam szczerze, że tez mało piję (wiem, że to błąd) - zmęczenie 1,5 litra po treningu bywa trudne, nawet kolorowej wody
w trakcie treningu czasem tylko przepłukuję usta
kiedyś z powodu efektów mało-picia i bardzo-dużo-ruszania (codziennie basen po 1-2 godziny + treningi) miałem problem z kwitem od lekarza na obóz nurkowy

misio

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2008, 10:13:26 »
patrz pan kuźwa! z tymi nerami nic nie wiedziałem. wręcz myślałem, że to dobrze, że nie muszę wiele pić, bo organizm sobie znakomicie radzi z gospodarką. w morfologii nic mi jakoś nigdy nie wykazywało jakiś problemów.
ale zrobię eksperyment i będę wlewał w siebie więcej wody w trakcie i po treningu- jutro idę i tak na morfologię, to wtedy zrobię sobie to badania za miesiąc i zobaczymy jakie są różnice. na pewno wtedy nie będzie mi się chciało tak żreć- to już wiadomo ze starych dowcipów [a widzisz, bo Tobie się pić chciało, a nie żreć! ;D].

Offline rumcajs

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2008, 10:23:24 »
żreć na pewno będziesz mniej ;)
i nie chodzi dokładnie o morfologię (użyłem tego pojęcia oczywiście błędnie w celu wywołania skojarzeń u Ciebie - laika ;D), bo morfologia dotyczy elementów upostaciowionych krwi
prędzej by coś wyszło z badania osocza, ale przede wszystkim po badaniu składników moczu
przy Twojej masie i trybie życia potrzebujesz min. 2 litry czystej wody (ew. częściowo z izotonikiem) dziennie, w dni treningowe 3-4litry
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2008, 13:07:31 wysłana przez rumcajs »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2008, 10:23:24 »

misio

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2008, 10:44:15 »
ale przede wszystkim po badaniu składników moczu
przy Twojej masie i trybie życia potrzebujesz min. 2 litry czystej wody (ew. z izotonikiem) dziennie, w dni treningowe 3-4litry

o to to będę mieć badane ;D.
w lato to ja piję najwyżej 1.5L wody :/.

Offline schizma

• ----------

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2008, 11:18:36 »
Terrorist
Jak dostaniesz kolki nerkowej, zaczniesz pilnować przyjmowania płynów w odpowiednich ilościach.  ;D
Najgorszemu wrogowi nie życzę.

Odnośnie dodatków do wody. Stosuję Litorsal. 24 tabletki rozpuszczalne w wodzie w cenie ~15 zł za opakowanie. Dostępne w aptekach. Na ile to skuteczne i jak się ma do fachowych specyfików dla sportowców - nie wiem, nie jestem lekarzem ani farmaceutą. Sportowcem zresztą też nie. :)

misio

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2008, 11:21:30 »
Terrorist
Jak dostaniesz kolki nerkowej, zaczniesz pilnować przyjmowania płynów w odpowiednich ilościach.  ;D
Najgorszemu wrogowi nie życzę.

Odnośnie dodatków do wody. Stosuję Litorsal. 24 tabletki rozpuszczalne w wodzie w cenie ~15 zł za opakowanie. Dostępne w aptekach. Na ile to skuteczne i jak się ma do fachowych specyfików dla sportowców - nie wiem, nie jestem lekarzem ani farmaceutą. Sportowcem zresztą też nie. :)

no tak... dzięki, że dobrze mi życzysz, ale za cholerę nie byłem świadomy takiego zagrożenia, a przy byciu w treningu od praktycznie 20 lat z kilkoma miesiącami przerwy, jakoś mi nigdy nikt nie zwracał uwagi, ani nie ochrzaniał, że mało piję, a byłem pod okiem wielu trenerów.

a co ten Litorosal ma dać?

Offline schizma

• ----------

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2008, 11:30:13 »
Na opakowaniu jest napisane:
Elektrolizuje, nawadnia i mineralizuje. Pomaga zachować równowagę wodno-elektrolitową oraz dostarcza glukozę niezbędną do pracy serca i mózgu.
1 tabletka zawiera:
- 800 mg glukozy
- 100 mg potasu
- 264 mg sodu
- 60 mg witaminy C
Poleciła mi to Goździkowa. ;D

misio

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2008, 11:47:43 »
ja jadę od zawsze na czysto [prócz kilku przygód nieciekawych z thermo-speedem i tauryną], także takich dodatków w ogóle nie stosuję- organizm się potem do tego przyzwyczaja i po odstawieniu [przy częstym spożywaniu] są problemy z ponownym przystosowaniem. ten efekt akurat sprawdzony na wielu osobach ze mną trenujących. z witamin biorę czasem C i jak już, na zimę, MultiTabs. nic poza tym.

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2008, 11:57:12 »
moze warto osobny topic otworzyc ? Ja sam do niedawna w gorach tylko zrodlanke-potoczanke pilem , tera wrzucam multivitaminy Krugera , bardziej dla smaku.
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2008, 12:22:33 »
Cytat: Gargamel
Ja sam do niedawna w gorach tylko zrodlanke-potoczanke pilem(...)
Przepraszam, że wyrwałem zdanie z kontekstu ale po przeczytaniu Gargamelowego posta, przypomniało mi się co czytałem na innym forum. Ten post i kilka następnych: http://rubezahl.mojeforum.net/viewtopic.php?p=2123#2123 początek jest o zaskrońcu ale dalej jest moim zdaniem coś istotnego. Jak sobie pomyślę ile litrów wody człowiek wychlał bezpośrednio z różnych potoków bez gotowania, to tak się trochę nieprzyjemnie robi. To tak pod rozwagę.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2008, 13:05:43 »
Terror ja niestety robię podobnie jak Ty - żeby było jasne - robimy źle! Tak jak napisał Rumcajs - siarczany i inne gówna odkładają sie w nerkach i moczowodach! Juz raz przezyłem kolke nerkową i sikałem piaskiem (tzw. rodzenie kamienia nerkowego - dla zainteresowanych - spróbujcie przecisnąc kawałek pumeksu przez wacka). Niestety niewiele mnie to nauczyło, bo na codzień nie pije zbyt duzo...Za to przy większym wysiłku, szczególnie w górach staram się zatrzymywać co jakiś czas i wypijac większą ilośc wody. I tu ważna uwaga - warto jednak cos do tej wody  dodać - multiwitaminkę, jakąś musująca tabletkę izotoniczną, nawet szczyptę soli, czy glukozy - chodzi o lepszą wchłanialnośc i wyrównywanie ciśnienia osmotycznego. Poza tym - jak we wszystkim z resztą - nalezy zachowac umiar, bo zbyt duze spożycie czystej wody może spowodować powstanie tzw. choroby wodnej. polega to na tym, że woda wypłukuje skutecznie wszystkie mikroelementy z organizmu, prowadzac do jego wyjałowienia i paradoksalnie ....odwodnienia. Kwestie te klarował mi mój urolog, ale było to ładnych pare lat temu.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2008, 13:05:43 »

Offline rumcajs

« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 11, 2008, 13:22:41 »
no właśnie, nie do końca chodzi o picie czystej wody - żeby organizm mógł ją jak najlepiej wykorzystać musi mieć "coś w środku" ;D
w najprostszych opcjach może to być łyżka soli kuchennej, miodu, czy soku
świetnym napojem treningowym jest np. woda z rozpuszczonym miodem i cytryną - zdrowa i daje energii
przy dużym wysiłku jednak warto nawadniać się bardziej celowo, czyli dostarczać organizmowi minerałów, które najszybciej traci wskutek wysiłku: sodu i potasu
ew. również glukozy jako paliwa
stąd skład specyfiku podanego przez schizmę
uwaga! wiele tanich izotoników, szczególnie tych w tabletkach ma proporcje ilościowe dobrane dość przypadkowo, ponadto zawierają dużo witamin
przyjmowanie w ten sposób witamin nie jest najlepsze dla zdrowia (dużo)
no i mają kilkukrotnie za mało sodu i potasu, dla tego warto poszukać czegoś takiego jak Litorsal
w wersji najtańszej i najprostszej można kupić w aptece preparat nawadniający przy biegunce, np. Gastrolit (ma najlepiej dobrany skład, wg standardów WHO) - uwaga, smak ma obrzydliwy, można dosłodzić miodem czy zmieszać z sokiem (ale tylko przy normalnym nawadnianiu, przy leczniczym należy trzymać się wskazań z opakowania)

ja jadę od zawsze na czysto (...), także takich dodatków w ogóle nie stosuję- organizm się potem do tego przyzwyczaja i po odstawieniu są problemy z ponownym przystosowaniem. ten efekt akurat sprawdzony na wielu osobach ze mną trenujących(...)
nie rozumiem o co Ci chodzi? jakieś dziwy piszesz - nic takiego nie zauważyłem
nie zauważyli również żywieniowcy i lekarze sportowi
chyba ze piszesz o jakiś speedujących dziwach, np. z kofeiną
albo, że przy stosowaniu czuć poprawę wydolności, po odstawieniu nie: ale tak to ma właśnie działać ;D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2008, 14:08:22 wysłana przez rumcajs »

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 11, 2008, 13:46:19 »
w wersji najtańszej i najprostszej można kupić w aptece preparat nawadniający przy biegunce, np. Gastrolit
Kurna - już sama nazwa powoduje u mnie odruch wymiotny. Bleeee :P

misio

« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 11, 2008, 14:22:52 »
nie rozumiem o co Ci chodzi? jakieś dziwy piszesz - nic takiego nie zauważyłem
nie zauważyli również żywieniowcy i lekarze sportowi
chyba ze piszesz o jakiś speedujących dziwach, np. z kofeiną
albo, że przy stosowaniu czuć poprawę wydolności, po odstawieniu nie: ale tak to ma właśnie działać ;D

no to napisze jaśniej: w wieloletnim treningu ze wspomagaczami, po odstawieniu tychże, organizm sam przestaje pewne rzeczy wytwarzać, bronić się [nie wiem, jak to nazwać fachowo i czy dobrałem odpowiednie słowa], bo otrzymuje to z zewnątrz. a trzeba pamiętać, że pewien procent tych cudów wytwarzamy przecież sami. czas na przestawienie się potem do trenowania bez wspomagaczy jest dość długi i wyraźnie widać po zawodnikach, że są osłabieni, mają problemy z wytrzymałością na treningach. no i zauważyli to wszyscy ;D. ogólnie moje zdanie na ten temat jest takie, że takowe cuda strasznie psychicznie uzależniają i może się okazać, że przy ich braku, ktoś tam będzie w czarnej dupie i będzie powtarzał, że nie brał, to nie da rady. oczywiście mówię tu o rzeczach lekkich, a nie hardach bawiących się naszymi hormonami ;D.
nie mówię tutaj o doraźnym stosowaniu, jak w przypadku turystyki górskiej, tylko o codziennym w cyklu treningowym. za doraźnym stosowaniem jest za! ale doraźne, to nie takie dla mnie, w którym cały ten stuff mamy w camelu przez wszystkie dni marszruty!
teraz już jaśniej wyjaśniłem o co mi biega? ;D

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 11, 2008, 14:26:18 »
sorry, nei moglem sie powstrzymac ;D

Cytuj (zaznaczone)
[prócz kilku przygód nieciekawych z thermo-speedem i tauryną]

Dla kogo nieciekawych? bo dla osob psotronnych to bardzo ciekawe bylo cos ty wtedy wyczynial i wygadywal ;D

A w temacie - gdzie jest ta granica, kiedy sama woda bez dodatkow zaczyna szkodzic? jest jakas w ogole?
najmlodszy emeryt malopolski.

misio

« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2008, 14:31:42 »
Dla kogo nieciekawych? bo dla osob psotronnych to bardzo ciekawe bylo cos ty wtedy wyczynial i wygadywal ;D

to fakt, że normalnie byłem wtedy ostro naładowany ;D. a zobaczyłbyś jak mi łapy latały ;D. no niestety, ale goniło prawie cały czas do kibelka. plusem było to, że była kontrola nad godzinami, co do kwadransa: o 6:45 rano i w granicach 16 po południu ;D.

A w temacie - gdzie jest ta granica, kiedy sama woda bez dodatkow zaczyna szkodzic? jest jakas w ogole?

tzw. przepicie mineralką ;D. na moje nie ma takiego czegoś, bo jak za wiele wypijesz, to od razu oddajesz.
gorzej w drugą stroną: ja mam przy odwodnieniu totalny brak mocy: zero chęci, lekka deprecha- to psychicznie, a fizycznie, to: drżenia rąk i nóg, zawroty głowy, nogi jak z waty i taki bezwład ogólny ciała. zdecydowanie zdarzyło mi się to może z 4 razy w życiu i to w większości przypadków w górkach.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 11, 2008, 17:20:53 »
Spoko, ja wiem co to odwodnienie, ale chodzi mi o ten motyw z wypolukaniem tychze elektrolitow i takich tam, ze cisnienie osmotyczne i te inne madre slowa ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 11, 2008, 17:26:16 »
gastrolit jest pycha zwłaszcza przy totalnym odwodnieniu
od soli mineralnych nie można się uniezależnić - zawsze smieszą mnie reklamy witalinei (czy jakoś tak) gdzie pani uprawiajaca jakiś fitness popija sobie wodę niskosodową, należy pamiętać, że woda wysokozmineralizowana również obciąża nerki

Ostatnia uwaga taka, że płyny wchłaniają się w jelicie grubym czyli muszą kilka metrów rurami przepłynąć. W przypadku kamelbaków z rurką często bywa tak, że gdy w ustach sahara to pije się aż się żołądek w balon z wodą zamieni - lepiej wtedy zjeść cukierka aby pobudzić ślinianki do wytwarzania śliny.

Offline rumcajs

« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2008, 00:07:58 »
no to napisze jaśniej: w wieloletnim treningu ze wspomagaczami(...)
tylko, że izotoniki to nie wspomagacze - trochę mylisz pojęcia Panie
za dużo tych termo-speedów się nażarłeś to Ci się miesza ;)
wiem, wiem jak to potem jest: Venom i ShockTeraphy moimi przyjaciółmi ;D ;D
tylko ja nie piszę o tych wynalazkach, o wspomagaczach

(...) a trzeba pamiętać, że pewien procent tych cudów wytwarzamy przecież sami(...)
i tu widać, że nie piszemy o tym samym: sodu, potasu, magnezu czy wapnia nie wytwarzamy sami - dostarcza nam je pokarm
przy większym wysiłku (np. pocenie) mamy na nie większe zapotrzebowanie - elektrolity Panie są niezbędne

a skoro wiesz jak smakuje odwodnienie, to o czym ta gadka? :D

Offline czis

« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 12, 2008, 07:36:23 »
no to jest nas więcej małopijących... też wiem że to kiepsko ale jakoś nie potrafię się zmusić....... w lecie jak bywają cholerne upały po 35 stopni potrafię przez 8h w pracy wypić kawę i parę łyków wody.... po prostu jak  nie mam czasu to sobie zapominam że powinienem pić.... ale za to jak wróce do domu to wieczorem zimne piwo wypijam w 30 sekund :D
co do konieczności dodawania czegoś do wody podczas wysiłku to w jednym z programów  "Boso przez świat" mówił o tym Cejrowski, tłumacząc po ludzku że czysta woda po prostu przelatuje przez nas a ta z dodatkiem wyhamowuje i i wchłania się. To tak laicko.
Ostatnio jak byliśmy w Fatrze grzało jak cholera, wody nie brakowało to piłem...... i co się okazało po powrocie do domu? Że ważę o 4 kg więcej niż przed wyjazdem ! Na drugi dzięn po powrocie zobaczyłem że mam opuchnięte kostkijak balony, i zacząłem latać sikać jak opętany....... No i w 2 dni ta woda ze mnie zeszła...... NIe mam pojęcia dlaczego tak się stało........

misio

« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 12, 2008, 07:40:08 »
no to napisze jaśniej: w wieloletnim treningu ze wspomagaczami(...)
i tu widać, że nie piszemy o tym samym: sodu, potasu, magnezu czy wapnia nie wytwarzamy sami - dostarcza nam je pokarm
przy większym wysiłku (np. pocenie) mamy na nie większe zapotrzebowanie - elektrolity Panie są niezbędne

a skoro wiesz jak smakuje odwodnienie, to o czym ta gadka? :D

skumałem panie Doktore ;D ;D ;D.

Ostatnio jak byliśmy w Fatrze grzało jak cholera, wody nie brakowało to piłem...... i co się okazało po powrocie do domu? Że ważę o 4 kg więcej niż przed wyjazdem ! Na drugi dzięn po powrocie zobaczyłem że mam opuchnięte kostkijak balony, i zacząłem latać sikać jak opętany....... No i w 2 dni ta woda ze mnie zeszła...... NIe mam pojęcia dlaczego tak się stało........

miałem to samo. typowe objawy odwodnienia u mnie. organizm zatrzymuje wodę po prostu. a jak człowiek się wtedy męczy przy wysiłku!