Autor Wątek: [Akcesoria] Rzecz o wszelakich obiektywach  (Przeczytany 74800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

Odp: [Akcesoria] Rzecz o wszelakich obiektywach
« Odpowiedź #475 dnia: Czerwiec 09, 2014, 08:22:45 »
Jeśli ci wystarcza ten obecny to nie chcesz tego nowego ;)
Podobnie jak ja,nie chcę juz takiej rozpiętości ogniskowych w jednym słoiku...ale ja jestem upierdliwy i dlatego dźwigam dwa ;D

o to chodzi ze przydał by sie troche dłuzszy , i troche szerszy  ;)
ja juz zaczałem dzwigac 3 - doszła stałka 35.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #475 dnia: Czerwiec 09, 2014, 08:22:45 »

Offline grzybson

« Odpowiedź #476 dnia: Czerwiec 09, 2014, 20:37:23 »
Dzisiaj przyszła do mnie paczuszka z adapterem z Minolty AF na M42, więc Heliosy, Pentacony pójdą w ruch, będzie zabawa :)
A body swoją drogą też "analogowe"- Dynax 500si, wcześniej targałem Zenit-a. Może to zajmuje sporo miejsca w plecaku i waży, ale ciągle mam większą frajdę z pracą z filmem foto.

Offline Photon

« Odpowiedź #477 dnia: Czerwiec 09, 2014, 21:20:42 »
Najbardziej przemyślane i dopracowane zdjęcia robiłem na obiektywach m42... na pewno w stosunku ilość/jakość zdjęć. Czas wymagany na wyostrzenie zawsze pozwalał lepiej się zastanowić nad kompozycją

Offline misiak76

« Odpowiedź #478 dnia: Lipiec 02, 2014, 10:25:28 »
Tamron 16-300 robi całkiem dobre wrażenie w centrum ostry a na brzegu ciut gorzej ale i tak większość widoków robie na co najmniej f8 a tu już jest ok. A na ogniskowych 100-300 to już tylko centrum ma znaczenie, a więc dla mnie ideał ;-) Cena też pewnie wkrótce spanie do 2200 lub mniej.

A ostatnio też się bawię m42 a dokładnie soligor 135/3,5 ;-)
I przez niego w mojej 35 wyłączyłem autofokus i ustawiam wszystko manualnie. Teraz tylko wzrokowo oceniam światło i ewentualnie 1 zdjęcie testowe mi wystarcza do poprawnego ustawienia.

Offline amok

« Odpowiedź #479 dnia: Lipiec 19, 2014, 19:21:45 »
obiektywy typu 16-300 są dobre tylko w pewnym zakresie, i przy sporo domkniętej przysłonie...
producenci jeszcze długo nie będą w stanie zrobić świetnego szkła który jednocześnie będzie szerokokątnym obiektywem a zarazem super tele ;)

co nie zmienia faktu że jest to szło "wygodnickie" - w góry bierzesz jeden obiektyw i ciśniesz zdjęcia niezależnie czy chcesz zrobić coś szerokiego, czy może przybliżyć jakąś górkę ;)
tak czy inaczej, trzeba przymknąć do ok. f8-10 żeby jakość była w miarę sensowna w całym zakresie, a wtedy wszelkie zdjęcia w słabych warunkach, potrzebują statywu

Offline Bukszpan

« Odpowiedź #480 dnia: Grudzień 31, 2014, 10:08:10 »
Mam pytanie bo jestem w tej materii laikiem ale dlaczego bierzecie w góry co poniektórzy statyw? Pomijam fakt robienia zdjęć nocnych, w trudnych warunkach oświetleniowych, grupowych czy na dużym zoomie.

Statyw dobra rzecz! Jeżeli myślicie o fotografii bardzo na poważnie, to dobrze byłoby go używać niemal przy każdym statycznym kadrze (widoczki, skały itp). Wyeliminuje to mikrodrgania (czym większy zoom tym większe/bardziej uciążliwe drgania), a co z tym idzie poprawi się jakość zdjęcia (ostrość), co widać zwłaszcza po przybliżeniu zdjęcia na kompie. Ale jeżeli nie zamierzacie drukować swoich zdjęć na bilbordach czy publikować ich w National Geographic, to chyba nie ma to większego znaczenia. Ot taka ciekawostka ;)

Offline semow

« Odpowiedź #481 dnia: Styczeń 15, 2016, 14:27:13 »
Taki mam problem z Samyangiem 12/2.0
Obiektyw jest manualny, przy ustawieniu ostrości na nieskończoność ostrości nie ma nigdzie - łapie na nieskończoność dopiero po lekkim cofnięciu pokrętła w ten sposób:

Zdjęcia w oryginale wrzuciłem na drive'a, bo wklejanie miniatur tu nie ma sensu:
https://drive.google.com/open?id=0B3AcC2NAsJeYVzVtWEh4NWRoRm8

tylko dla zobrazowania problemu f2.0 z ustawioną ostrością na max nieskończoność:

To może być wada obiektywu?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #481 dnia: Styczeń 15, 2016, 14:27:13 »

Offline kuusamo

« Odpowiedź #482 dnia: Styczeń 15, 2016, 15:19:21 »
Czytałem uwagi użytkowników kt. mieli podobny problem w Sony oraz Olympusach - skala na obudowie obiektywu nie pokrywała się z faktycznym ustawieniem ostrości. Czy to wada? Hmmm, kalibracja w fabryce kuleje.... Swoją drogą to musi być frustrujące, żeby za każdym kiedy chcesz mieć ostre zdjęcie używać  focus peaking. Ja bym nie wyrobił z takim szkłem  :( Wyślij do serwisu na kalibrację.

Offline misiak76

« Odpowiedź #483 dnia: Styczeń 15, 2016, 16:12:21 »
Z tym, że na kalibracje to najlepiej wysłać razem z puszką. Wtedy będziesz miał ustawione idealnie. Minus taki, że nie masz aparatu przez co najmniej 2 tygodnie. W moim samym 14/2.8 pod pełną klate też mam podobny problem z tym, że nauczyłem się go.

Offline semow

« Odpowiedź #484 dnia: Styczeń 15, 2016, 16:45:16 »
Na razie cieszy mnie szeroki kąt no i o istnieniu funkcji focus peaking dowiedziałem się po jakimś czasie używania obiektywu - da się z tym żyć, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę ile kosztuje 10-18 pod e-mount ;)
Rozumiem że kalibracji podlega sam obiektyw? Jak to się ma do gwarancji, czy tym się dystrybutor zajmuje czy zwykłe serwisy?

Offline misiak76

« Odpowiedź #485 dnia: Styczeń 15, 2016, 16:48:49 »
Nie wiem jak jest teraz bo dystrybutor się zmienił rok albo 2 lata temu.