Autor Wątek: [Akcesoria] Rzecz o wszelakich obiektywach  (Przeczytany 74870 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cynik

• Kometa Halleya

Odp: [Akcesoria] Rzecz o wszelakich obiektywach
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 16, 2008, 16:49:41 »
Stopa - do czego masz przypiete te szkla?

Gargul - flickr to zwykly darmowy miedzynarodowy serwis, gdzi euserzy po prostu publikuja swoje foty, portfolia i inne galerie. Ma jednak te zalete, ze primo - marka jest miedzynarodowa a asecundo - headhunterzy getty images regularnie poszukuja tam talentow i nei tylko oni ;D Nie ma to nic wspolnego ze stockiem, nie mam sily do zabawy ze stockami.

Foty komercyjnei bezuzyteczne to takie, ktore fajnei wygladaja na monitorze ale nic pozatym - przede wszystkim sa za male, nedzne jpg o rozdzialce 1280 i nic wiecej - niestety kilak takich mam ze starego olympusa, nie sprzedam tego nigdzie bo do druku sie nie nadaje.
najmlodszy emeryt malopolski.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 16, 2008, 16:49:41 »

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 16, 2008, 18:01:48 »
tak na boku:
przede wszystkim ażeby fotosy nadawały się do druku najlepiej by były wykonywane w formacie RAW, a nie w JPEG, RAW jest elektronicznym negatywem, który za pomocą PhotoShop CS III (lub starszych wersji programu - konieczna odpowiednia wtyczka) może zostać wywołany oraz dowolnie korygowany i modyfikowany, daje to niezwykle szerokie możliwości; poza tym RAW ma znacznie lepsze próbkowanie barwy, gdyż zdjęcie nie podlega kompresji, a pond to, oprócz samego pliku (zdjęcia) zapisywane są wszelkie informacje; trzeba też pamiętać, że zdecydowana większość (jeśli nie wszystkie ;D) zdjęć do druku podlega obróbce i korekcie w programach graficznych np. charakterystyczne dla gór przymglenia spowodowane niską przejrzystością, w druku wyglądają, jak biała kasza albo śnieżący telewizor ;D, stąd zdjęcia podlegają klaryzacji - oczyszczeniu z wszelkiego rodzaju zamgleń
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline stopa

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 16, 2008, 18:37:43 »
Ja mam Canona 30D - myślałem, że to wynika z postu:)

Ciekawa informacja z tym flickrem i getty. Nam się szczęśliwie z Agą udało i się kilka firm dowiedziało pocztą pantoflową o naszych fotkach, ale promocji nigdy za wiele.
Co do fotek komercyjnie użytecznych to tak jak pisze Cynik i Crimson - najlepiej jak są w RAWach, ale duże JPG'i też są ok, no i muszą wykazywac się dobrą jakością oryginału (m.in. ostrośc, WB), bo zastosowanie cyfrowego ciągnięcia też ma swoje granice.

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 16, 2008, 18:52:06 »
Dobry, duzy jpg wystarczy,tylko po prostu wymaga od fotografa wiecej myslenia przy foceniu zamiast siedzenia przy kompie i modzeniu w rawie. Ja rawy bojkotuje po prostu i koniec ;)

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 16, 2008, 19:07:16 »
cynik , stopa

nikt nie mówi o "cyfrowym ciągnięciu" na maxa, to jest subtelna korekta niektórych ustawień oraz różnych mankamentów fotografii cyfrowej (można np. skorygować winietowanie obiektywu, temperaturę barwową itp. - w JPEG-u już nie), to są najczęściej niewielkie zmiany dające bardzo dobre rezultaty; jasne że JPEG wystarczy, ale jak człek chce się profesjonalnie tym zajmować, to w zasadzie RAW obowiązuje (ze względu na bardzo szerokie możliwości); dobry grafik to lata ciężkiej i mozolnej pracy i ogromna wiedza, bo podciąga się tak, żeby tego nie było widać; wszyscy podniecają się zdjęciami w różnych albumach, wzdychają, pocą się  ;D muszą jednak wiedzieć, że większość tych zdjęć jest precyzyjnie obrabiana; zgadzam się cynik, że fotograf musi myśleć FotoShop nie wyszuka tematu, nie skadruje, nie ustawi ekspozycji - to musi bezapelacyjnie wykonać fotograf, zatem im lepszy materiał wyjściowy, tym lepszy efekt finalny ;D

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 16, 2008, 19:36:30 »
Wojtek, ale sprawa jest taka, ze jak siadam nad fotami ktore wg mnei dobrze mi wyszly i mysle sobie - co bym mial zmienic jakby to byl raw - to nic mi do glowy nie przychodzi. Nie ma winiety, kolorystyka jest taka jak byla w rzeczywistosci ew. taka jaka chcialem osiagnac (monitor mam w miare dobrze skalibrowany) i ogolnie wszystko git. HDRow nie trawie. Zobaczymy rezultaty co to mi podrukuja na te wystawe, jak bedzie tak jak chcialem to nigdy w zyciu nei cykne rawa ;D

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 16, 2008, 19:50:57 »
Ryszardzie, jak robisz doskonałe zdjęcie, to oczywiste jest, że nie ma potrzeby żebyś kombinował i podkręcał je na siłę, poza tym jak masz JPEG-a, to nie wiesz co byś chciał zmienić w RAW-ie, bo nie wiesz jak by to zdjęcie wyglądało w tym formacie i co można w nim zmienić, RAW jest jak negatyw, zanim przejdziesz do standardowych funkcji PS, to przechodzisz przez różne funkcje i dopiero możesz zapisać w dowolnym formacie JPEG. TIFF, PSD itp. - ewentualnie kontynuując lub nie obróbkę, to jest jak negatyw w fotografii analogowej, możesz dłużej lub krócej potrzymać w wywoływaczu osiągając różne efekty; ja sam nie trzaskam w RAW, ale kilka razy miałem okazję machnąć fotkię w tym formacie i faktycznie zdjęcie inaczej wygląda, a możliwości RAW są naprawdę duże; nie namawiam Cię do cykania zdjątek w RAW-ach, jeno przedstawiam com zasłyszał od ludzi, którzy się tym parają i pracują wyłącznie na RAW-ach

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 16, 2008, 19:50:57 »

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 16, 2008, 22:59:18 »
Ej man, ale ja wiem jak dziala raw i jak to wyglada i co sie z tym robi ;D Swiadomei wybralem pomimo tego, ze mi tu niejeden truje, zem glupi bo nie foce w rawach ;D

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 16, 2008, 23:51:59 »
Master, przecie ja nie pisałem, że jakobyś nie wiedział czym jest RAW, ani Cię nie potępiam, że w JPEG-ach mykasz fotosy, trudno jednak - przy całej wiedzy, nawet ogromnej - ocenić, co by się chciało zmienić w RAW-ie, mając przed oczyma JPEG, bo to jest mniej więcej tak, jakbyś wyrokował, co jest na drugiej stronie kartki, widząc tylko pierwszą stronę ;D

Offline Walter

• Główny zadymiarz

« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 17, 2008, 17:20:03 »
(np. odpuscic sobie 28-300 [mam i tez się zdarzą dobre fotki].
To jak odpuścić tego typu obiektywy ?? za względu na słabe fotki czy jednak nie jest tak tragicznie ? Chodzi mi o przypadki kiedy nie ma możliwości zmiany obiektywów czy to w terenie czy na wyścigach samochodowych, a auta są szybkie jak sie uchwyci je z daleka, zaraz jest bliżej i tylko dzięki dużemu  zoomowi mamy szanse go uchwycić ponownie. Przeglądałem stare fotki z wyścigów i analizując ogniskowe taki 28-300 był by idealnym zakresem. Jednak słyszę negatywne głosy. Chyba nie mam innego wyjścia jak zaakceptować pewne minusy dużych zakresów ??

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 17, 2008, 18:50:39 »
Cos mi sie widzi, ze juz raz pisalem tutaj posta o duzych zakresach ;) Nie chce mi si eszukac bo wydaje mi sie, ze to nawet w tym watku bylo ;D

Offline stopa

« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 17, 2008, 19:50:43 »
Z duzymi zakresami (w duzym skrocie) jest tak, że są gorsze optycznie, sa ciemniejsze, wolniejsze (inne silniki), a czesto tez ciezsze (chociaz z tym walczy sie za pomoca lzejszych - czyt. gorszych soczewek, co skutkuje -> patrz pkt. 1:) ), no i pomiar ostrosci jest problemem i lubia sie w tym mylic.

Ja mam Soligora 28-300 co przy cropie daje bardzo duza ogniskowa i generalnie nie jest najlepszy i problem jest z uchwyceniem ostrych  zdjec, chociaz jak pisalem wyzej wyjatki sie zdarzaja np. tutaj Aga zrobila bardzo ostra http://www.expedition.f4w.pl/foto/ziemia/antarktyda/antarktyda_RJ_49.html , ale to nie jest regułą.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 17, 2008, 21:48:36 »
Walter, dokładnie jak pisze stopa, więc rozwodził się nie będę, mój Tamron czasem całe wieki się zbiera, żeby złapać ostrość na jakimś obiekcie, jasne, że fajnie jest mieć ogromny zakres, bo zrobisz zdjęcie muchy w nosie świstaka z 300 metrów, jednak jakość tego może być wątpliwa; i druga rzecz, przy długich ogniskowych powinno się stosować statyw, w celu uzyskania odpowiedniej ostrości, o ile przy szerokim kącie (na relatywnie krótkim czasie naświetlania np. 1/200 s.) minimalny ruch nie spowoduje większych spustoszeń w ostrości zdjęcia, o tyle w przypadku długiej ogniskowej (450 mm po przemnożeniu) niewielkie drżenie rąk może zniweczyć dobry kadr, bo zdjęcie wyjdzie lekko rozmyte

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 17, 2008, 21:55:17 »
Niestety wiem cos o tym , z moim "syndromem skrzypka" wyniesionym z hulaszczej mlodosci,nie moge zrobic ostrego zdjecia na 300 , bez statywu.

Panowie, oswieccie mnie , bom profan , coz to jest crop ? Chodzi o firme odziezowa ? ;D
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:06:28 »
nie, to jest wycinek zdjęcia w skali 1:1, naturalnej wielkości, ale firma odzieżowa też taka jest, więc brawo za znawstwo rynku  :D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:06:28 »

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:07:40 »
Crysiu , wybacz , dalej nie rozumiem.

Offline stopa

« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:12:52 »
Crop: (laicko i prosto) określenie na to, że aparat ma matrycę mniejszą niż rozmiar klatki filmu 35 mm (przekątna klatki). Wiąże się to z tym, że obraz zapisywany jest na mniejszej powierzchni niż klatka i ma to bezpośrednie przełożenie na ogniskową stosowanych obiektywów. I tak dla Canona (SLR, czyli lustrzanek cyfrowych) mnożnik wynosi najcześciej 1,6, dla innych firm inaczej - Nikon chyba 1,5.

W praktyce ma to takie znaczenie, że mając lustrzankę do poziomu 30D, 40D (Canon) i D80 (Nikon) [lustrzanki nie pełnoklatkowe] musisz mnożyc ogniskową przez współczynnik o którym wyżej. I tak z obiektywu o ogniskowej 18-50 mm dla Canon'a wychodzi ok 28-80 mm.

Kupując obiektywy należy zwracac też uwagę czy docelowo są one przystosowane do używania z aparatami pełnoklatkowymi czy tylko z cropami. Obiektywy takie (dla obu typów, ale dedykowane dla cyfrówek) są droższe, ale przy zmianie body na wyższy model nie trzeba wyprzedawac szkieł - przykłady: Canon 70-200 (cala seria), Canon seria L, Sigma 12-24.

To chyba tyle na teraz. Pzdr

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:14:18 »
hmmm, jakby Ci to Grażynko wytłumaczyć...?

robisz sobie zdjęcie ptaszka i ten ptaszek na monitorze jest wielkości paznokcia u kciuka, dajesz w podglądzie programu graficznego rozmiar 100 % i ptaszek robi się duży, prawie na cały monitor, za pomocą funkcji kadruj wycinasz tego ptaszka i tak właśnie powstaje crop ;D

Offline stopa

« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:17:46 »
no, albo tak jak crimson pisze. ja w moich wcześniejszych postach określenia crop używałem na aparat nie pełnoklatkowy:) ale crop czyli kadrowanie w ramach obróbki graficznej to też ogólnoznane pojęcie:)

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:18:47 »
Rano to jeszcze raz przemysle, moze zrozumiem ;D Dzieki

Offline vit

« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 17, 2008, 22:32:27 »
a tak na powazniej, zgodnie z Twoja instrukcja:

Cytat: crimson
i ten ptaszek na monitorze jest wielkości paznokcia u kciuka, dajesz w podglądzie programu graficznego rozmiar 100 % i ptaszek robi się duży, prawie na cały monitor, za pomocą funkcji kadruj wycinasz tego ptaszka i tak właśnie powstaje crop ;D
robie zdjecie mojej szkoly, w programie graficznym daje rozmiar 100 % i za ...ja sie w drzwi zmiescic nie moge, cos panie ten crop nie dziala  >:( :( :(
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2008, 22:37:27 wysłana przez Terrorist »

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 17, 2008, 23:38:36 »
Panowie, dla sprecyzowania - crop sam w sobie to matryca 1.5 lub 1.6. Natomiast crop z jakims procentem np crop100% to wycinek zdjecia, procent oznacza stosunek do oryginalnej rozdzielczosci prosto z puszki.

Offline Walter

• Główny zadymiarz

« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 18, 2008, 17:39:21 »
Czyli mówicie nie ma kompromisów z tele, jak chcę zdjęcie z daleka poruszającego się obiektu to tylko jakiś długi mało zakresowy    ???

Czytałem że sigma 50-500 jest niezła, miał ktoś styczność, jakieś opinie ?? Cena na pewno nie lekka ale to tylko ewentualny plan na przyszłość.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2008, 18:02:18 wysłana przez Walter »

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 18, 2008, 19:11:23 »
Walter, ja wyrażałem swoje zastrzeżenia, w ogóle do teleobiektywów, bardzo długa ogniskowa powoduje, że nieznaczny, niekiedy nieodczuwalny ruch może mieć negatywny wpływ na ostrość zdjęcia, stąd najlepiej byłoby wykonywać foto na tele (niezależnie czy zoom, czy stałoogniskowy) z użyciem statywu lub monopoda;

sam musisz zdecydować, na ile fotografia Cię kręci i - przede wszystkim - co chcesz fotografować, najczęściej wiele osób decyduje się na jeden szerokozakresowy obiektyw np. 28-300 mm lub dwa 18-70 mm i 70-300 mm i to w zasadzie wystarczy; wszystko też zależy od zasobności portfela, na co Cię stać możesz za 10 patyków zapodać jakie cudo i będzie git ;D, jak kupisz dobry tele Canona z serii L, czy Sony z serii G, bądź też Sigmy EX to nie będzie źle, powinieneś być zadowolony ;D

Offline stopa

« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 18, 2008, 20:01:25 »
Tak w sprawie szerokozakresowych zoomów Canon'a to właśnie przyuważyłem, że w serii L (będącej dla Canon'a wyznacznikiem jakości) znajduje się też 28-300 f/3.5 - 5.6 - z jakościa pewnie jest dobrze, a nawet świetnie, mocowanie do statywu w komplecie (bo przy takich lufach to obiektyw trzyma raczej body, a nie body obiektyw) - tylko się niestety nie pochwalili ile to cudo waży:)
A wiem, że różnica między 70-200 f/4, a 70-200 f/2.8 (IS) jest duuża (w rozmiarze i wadze).