Autor Wątek: Camino de Santiago de Compostella  (Przeczytany 18575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ina

Camino de Santiago de Compostella
« dnia: Lipiec 30, 2008, 02:33:51 »
http://www.santiago-compostela.com/ chciałabym to kiedyś przejść
A może ktoś był? Zna kogoś kto był?
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

Camino de Santiago de Compostella
« dnia: Lipiec 30, 2008, 02:33:51 »

Offline volica

Odp: Camino de Santiago de Compostella
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2008, 03:39:26 »
Ktorys z papiezy to przeszedl przypuszczam.
A powaznie, ja bym sie pisal w 2009r. Jezyk znam.
Przyciąganie ziemskie zwiększa się z roku na rok, co łatwo wykryłem przy pomocy mojej wagi łazienkowej.

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2008, 10:18:54 »
Ale to ma cos wspolnego z pielgrzmkami ,panami w czerni itp ? Jezyka nie znam wogle , ale nazwa Santiago de Compostella kojarzy mi sie z kosciolem (czyli zle) ;D
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline ina

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2008, 10:26:00 »
Można być wierzącym, można być niewierzącym. To nie jest pielgrzymka na Jasną Górę do Maryjki, ale wędrówka dla samego siebie. A osobiście kościół mam głęboko...

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2008, 10:34:27 »
Ina ale moze napisz co to jest , bo pojecia nie mam zielonego ? Jaskinia , grota ? Kalwaria jakas ?
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline ina

« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2008, 11:22:49 »
Proszę:

Santiago de Compostela miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, stolica regionu Galicia. Położone na zachodnim pogórzu Gór Kantabryjskich, ok. 30 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

Camino de Santiago – z hiszpańskiego Droga Św.Jakuba - szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.
Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych, gospodarstwach agroturystycznych czy schroniskach młodzieżowych. Przemierzać ją można pieszo, na rowerze, lub konno.

Dziś, oprócz Hiszpanii, swoje szlaki El Camino – których w średniowieczu było wiele – mają już m. in. Portugalia (Camino Portugues), Francja (Chemin Saint-Jacques) oraz Niemcy, Austria i Szwajcaria (Jakobswege). Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances (ok. 750 km), który - wbrew nazwie ("Szlak francuski") - w 98 procentach przebiega po terytorium Hiszpanii. Wędrówkę zaczyna się w Saint Jean Pied-de-Port we Francji, po wschodniej stronie Pirenejów, przechodzi się przez słynny wąwóz Roncesvalles, następnie idzie się przez górzystą, Nawarrę, krainę Basków, stąd wędruje się przez słynącą z czerwonych win Rioję, przez wyprażone słońcem, kamieniste ścieżki prowincji Burgos, Palencii, León, przez deszczową Galicję, by po kilku tygodniach wędrówki dotrzeć wreszcie do Santiago de Compostela, na plac Obradoiro.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami.

Najbardziej znaną książką opisującą drogę jest "Pielgrzym" Paolo Coehlo.

cyt. skądś: "Z Camino wraca się lepszym. Po dojściu do Santiago de Compostela umiera stary człowiek i rodzi się nowy. Camino jest wartością dla wszystkich: dla katolików, dla ludzi innych wyznań, dla poszukujących i wątpiących, a także dla osób określających się jako niewierzący, których na Camino jest sporo. Camino, które jest europejskim dziedzictwem kulturalnym, przyjmuje wszystkich. W schroniskach dla pielgrzymów - zwanych refugios lub alberques de peregrinos - z reguły pytają (dla celów statystycznych) o narodowość, czasem o wiek, nigdy o wyznanie. Wszyscy, którzy idą Camino, traktowani są przez hiszpańskich gospodarzy z jednakowym szacunkiem. Również społeczność pielgrzymów łączy specyficzna ludzka solidarność i sympatia, niezależnie od wyznania. Jest to wielka wartość Drogi."

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2008, 11:24:56 »
trochę zapierdalania jest. nie ma co gadać ;D.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 30, 2008, 11:24:56 »

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 30, 2008, 13:56:39 »
to ja już wolę po Roztoczu ;D

Offline madmun

« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2008, 14:11:44 »
Kryvan chyba  przelazł część <700km> samotnie, zapytaj się go jak wróci z Rzymu
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 14:15:58 wysłana przez madmun »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline ina

« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2008, 14:49:14 »
ok 750km to Camino Frances właśnie

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline walter02

« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2008, 21:53:24 »
gdzieś w jakiejś shitowej globtroterskiej gazecie czytałem o tej pielgrzymce =>nic ciekawego tam nie napisali, ale jakie foty!!!!

Offline kryvan

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 06, 2008, 19:56:18 »
Byłem w ubiegłym roku. Od SJPP we francji po Finistierę, czyli półwysep na Atlantyku.  Wyszło coś pod 900km. Genialna sprawa. Wciąga. W tym roku zrobiłem Camino Romero czyli drogę do Rzymu. Niebawem wrzucę jakąś relację.

To moja mała galeria z Camino: http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=zdj_kryvan&code=1
i plan trasy: http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=plan_michal&code=1
Ogólnie polecam tą stronkę. jest tam kompendium informacji na temat Camino.

Najlepiej śmiało zadawaj konkretne pytania, służę pomocą..

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2008, 19:58:06 wysłana przez kryvan »

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2009, 21:29:13 »
Ja znam taką osobę i prawie dałam się namówić
To sprawa chyba dla bardziej wrażliwych, ale niezależnie od konstrukcji psychicznej - każdy lubi magię, nawet jak w nią nie wierzy

volica wybierasz się może?

http://www.camino.net.pl/

http://www.santiago.defi.pl/

Offline jędruś

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2009, 23:32:13 »
Ina - jak zagadasz do Ptysia w aucie to Ci opowie :)

Offline ina

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2009, 00:00:20 »
Ina - jak zagadasz do Ptysia w aucie to Ci opowie :)

Oooooo super, dobrze wiedzieć, nie omieszkam :)

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2009, 00:00:20 »

Offline Hauwaho

« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2009, 01:37:11 »
Wybiera sie ktos moze w najblizszym czasie ?  Ja chyba dojrzewam do tej mysli.
Don't try to be different, just be good, being good is a different enough.

Offline ina

« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2009, 10:43:04 »
Jeśli nawet, to sama :)

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline MooseDlb

• Back to The Roots... ;D

« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2009, 11:33:38 »
http://www.santiago-compostela.com/ chciałabym to kiedyś przejść
A może ktoś był? Zna kogoś kto był?

Ina przez moje miasto i okolice idzie Droga Św. Jakuba. Fajna sprawa. Nas (z Dorcia) tez to ciagnie...fajna sprawa...szukamy tez dobrych map z tym zwiazanych....nawet by zobaczyć jak to mniej wiecej idzie...:)

Offline obserwator

« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2010, 20:38:08 »
ktoś będzie w tym roku atakował tamte tereny?
Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań - G. K. Chesterton

Offline ina

« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 18, 2010, 01:22:52 »
Who knows...

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline gustavo

• www.strefagor.pl

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2010, 07:44:52 »
To jeszcze jedna galeria z Camino Frances:

http://www.ksiegarniapodroznika.com/gallery_more?id=62

Przez piekne i ciekawe tereny (Kraj Basków, Kantabria, Asturia, Galicja) prowadzi także Camino del Norte. Dla zinteresowanych - mam namiar na osobę, która przeszła tą trasę.

Offline MrKyllyan

« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 07, 2011, 05:55:10 »
Zamierzam w tym roku. Autostopem do Lourdes, a dalej pieszo ;)

misio

« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 07, 2011, 07:36:02 »
To czekamy koniecznie na relację!

Offline oli

« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 06, 2015, 13:42:32 »
Witajcie,

Wybieram się w tym roku do Santiago de Compostela. Postanowiłem wyruszyć z własnego mieszkania i jakoś dotrzeć do Hiszpanii, a potem do samego Santiago. Daję sobie cztery miesiące. Mam jeszcze jakąś rezerwę czasową, ale liczę, że się uda. Potrzebuję nieco odpoczynku od spraw codziennych, czasu na przemyślenie paru spraw. Liczę też na sporo wrażeń i przeżyć na trasie. Nie wiem, czy zakładać tutaj oddzielny wątek, bo nie mam pojęcia, jak będzie w trasie z ewentualnym pisaniem. Zabieram tylko telefon oraz notes. Co jakiś czas wrzucę pewnie jakieś zdjęcie/krótki post na mojej stronie na fejsie. Gdy uda się gdzieś znaleźć spokojny komputer (np. w kumpla w czeskiej Pradze), to napiszę coś dłuższego na bloga. Postaram też wtedy jakoś tutaj dać małą zajawkę, zdjęcie czy podzielić się wrażeniami. Moja trasa będzie przebiegała przez Polskę (niecałe 700km), Czechy, Niemcy, Francję i Hiszpanię (Camino del Norte). Do wyjścia został mi miesiąc. W majówkę mam wesele znajomych, wracam 3.05 do domu, regeneracja, ostatnie normalne posiłki i pewnie ok. 10.05 wszystko się zacznie.

Na mojej stronie w zakładce Camino - http://gdzieindziej.blogspot.com/p/camino.html znajdują się póki co dwa teksty. Teksty o powodach planowanej podróży, pytania, które sobie stawiam oraz trochę luźnych przemyśleń na miesiąc przed. Będę wdzięczny za jakieś uwagi i ewentualną pomoc przy ostatecznym doborze sprzętu. Mam już niemal wszystko, ale ciągle jest nieco pytań. Cztery miesiące pieszo, spanie na dziko, jedzenie przyrządzał będę samemu, z rzadka pewnie na coś sobie pozwolę w wyszynku. Budżet na całą wyprawę mam dość niski, ale raczej żywot włóczęgi nie jest mi specjalnie obcy. Nigdy nie robiłem tego na taką skalę.

Znam trasę Łukasza Supergana, czyli forumowego sołtysa. Czytałem relację oryetego z forum survivalowego, gdzie widziałem też znajome stąd nicki. Wiem też, że teraz w trasie jest Marek Kamiński (o czym zresztą piszę też), jednak jego Camino, to zupełnie inny rodzaj wyprawy imho.

A może znacie kogoś jeszcze, jakieś blogi, relacje osób, które przeszły camino z Polski do Hiszpanii? Relacji po samym Półwyspie Iberyjskim jest mnóstwo, ale też ich jakość, budżet itp. są różne. W miarę możliwości czytam o nich, lecz sporo umyka, więc jeśli wiecie, że ktoś szedł i ma podobny styl podróżowania do mnie (czytaliście może moje relacje z Białorusi czy Karpat Ukraińskich) to będę wdzięczny za namiary.

Pozdrawiam świątecznie i liczę na jakąś dyskusję :)

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 06, 2015, 21:01:51 »
Powodzenia w drodze i żeby się w głowie rozjaśniło!