Autor Wątek: [Krzywomierze] Poszukiwania  (Przeczytany 3279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline arkadoo

[Krzywomierze] Poszukiwania
« dnia: Maj 12, 2013, 12:31:03 »
Zacząłem zastanawiać się nad krzywomierzem. Z klasycznych, mechanicznych w oko wpadła mi Silva (ca. 70 zł) i podobny do niej Meteor (20 zł). Czy może elektroniczny? Aczkolwiek ze względów braku problemów z bateriami wolałbym mechaniczny.

Korzystacie? O wiele bardziej dokładne są te wyliczenia, od określania ich na oko linijką? Zakładam operowanie głównie na mapach 1 do 50k.

« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2013, 13:01:26 wysłana przez Samuraj »
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

forum.outdoor.org.pl

[Krzywomierze] Poszukiwania
« dnia: Maj 12, 2013, 12:31:03 »

Offline atanor

Odp: [Krzywomierze] Poszukiwania
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2013, 14:22:00 »
Obecnie sobie liczę km'y na smartfonie i komputerze, dodatkowo mam też inne parametry.
Kiedyś używałem linijki i to wystarczało. Jak trasa była pokręcona to pomagałem sobie nitką, ale zazwyczaj takie drogi są w górzystym terenie i same kilometry maja się nijak do dziennych możliwości.

Offline Ivan

« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2013, 17:09:33 »
Bez krzywomierza da się oczywiście obejść, ale to urządzonko naprawdę ułatwia pracę kiedy często planuje się trasy "co do kilometra", dla kogoś innego, na jakieś imprezy itd. Zwykle wychodzi, że trasa jest paręnaście procent dłuższa niż zaplanowana za pomocą przyłożonej z gruba linijki. Ja mam taki strasznie stary niemiecki krzywomierz firmy Precizione Mechanik... cośtam ;D Chyba warto brać dobrej firmy, bo to mierzące kółeczko nieraz tak szybko się obraca, że aż piszczy.

Offline Wawrzyniec Wiór

• No przecież pomogłem ! Nie ?!

« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2013, 19:41:39 »
Korzystam z kurwimetru Meteora, wszelkie pomiary na mapie traktuję jako orientacyjne i do tego ten Meteor mi wystarcza. Dokładniejszego nigdy nie miałem, więc porównania nie mam. Przed zakupem kurwimetru* korzystałem z kroczka, który ustawiałem według podziałki mapy na jakiś krótki odcinek i wychodziło chyba nawet dokładniej.

*) Jak w sklepie poprosiłem, żeby mi pokazali kurwimetr, to pan za ladą stwierdził, że czegoś takiego nie mają. Jak im pokazałem palcem na wystawie, to usłyszałem:
- A... To pan pyta o "konwerter odległości".
;D

Offline Zirkau

• Ciesz się chłopie, żeś się urodził w Europie

« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2013, 09:04:17 »
Posiadam ten od Meteora bo innego wówczas w sklepie nie było. Przydatne urzadzonko, dużo lepsze od linijki choć tej nie zastapi do znaczenia azymutów.
Pozwala mi w terenie na szybki odczyt z mapy czasu przejścia. Znacząco ułatwia pracę z mapą i kompasem.

Kiedyś bawiłem się czymś podobnym z pamięcia odległości ale mechanicznym. Coś jak stoper, dwie wskazówki. Jeden przycisk, dane pośrednie "zapamiętywał" a drugie wciśnięcie zerowal od razu licznik. Ale nigdzie nie mogę znaleźć nawet co to za model był.