Autor Wątek: [Buty wysokie] Meindl Super Perfekt  (Przeczytany 52845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Odp: [Buty wysokie] Meindl Super Perfekt
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 14, 2015, 10:04:51 »
Eee, no ja teraz 2 tygodnie po Niżnych i Fatrze śmigałem w Prefektach i dokładnie identyczne odczucia, zero smrodu, odparzeń czy czego tam jeszcze można się spodziewać po texach. Nie wspomnę o tym, jak to inni zazdrościli mi swobodnego przechodzenia przez błota poburzowe i inne syfy, nieocenione zjawisko ;D
No cóż, do lasu muszą być buty leśne ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 14, 2015, 10:04:51 »

Offline dbs_001

« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 14, 2015, 10:15:23 »
Zapytam żeby się upewnić: to te same buty co aktualnie są w sprzedaży na stronie Meindl’a, czyli podeszwa o twardości „D” przystosowana pod raki automatyczne i jak to pisze producent, przeznaczone są do: ”teren bez wytyczonych szlaków, lodowce, ekstremalne trasy lodowe, wspinaczka lodowa”?

Jeśli to te same buty to jak się sprawują w „trochę” mniej ekstremalnych terenach ?

Link do strony Meindla: http://meindl.pl/p/super-perfekt

Offline Shwarc

« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 14, 2015, 11:13:41 »
Meindl szyje dwa rodzaje Perfektów - Perfekt z kategorii C i Super Perfekt z D. To są różne buty choć bardzo podobne do siebie.

Perfekt

Super Perfekt

O Super Perfektach opowie ci Wodnik bo on je ma, ja mam zwykłe Perfekty które nieco się różnią. Przede wszystkim to inna skóra, w Perfektach jest juchtowa (ponoć rosyjska) czyli skóra której kiedyś używało się do produkcji butów, odzieży ochronnej dla rycerstwa itp. To bardzo dobra skóra o ile nie najlepsza na buty (wyczytałem taką opinię rzeczoznawcy od skór na preclu kiedyś). W Super Perfektach jest już inna skóra, pełnoziarnista, coś ala licowa, też bardzo dobra ale jak widać po fotach Wodnika na poprzedniej stronie, bardzo szybko się uszkadza na czubach. W zwykłych Perfektach owszem, mam drobne nacięcia ale nie stało się nic takiego jak u Wodnika w SP. Ot, takie zwykłe drobne zarysowania wynikłe z normalnego używania butów w górach. Te drobne uszkodzenia praktycznie znikają jak buty pociągnę Silproofem i przeszczotkuję szczotką do butów. W ogóle Silproofa to użyłem chyba dopiero 2x albo raz, nie pamiętam teraz nawet. W każdym bądź razie nawet po zimie butom wystarczyło ostatnio tylko szczotkowanie i skóra zaczęła się pięknie lśnić jak za nowości.
Ostatnio w Chacie Stefanika widziałem zimowe Podtatrany uszyte ze skóry podobnej do tej w Super Perfektach:

No nie wygląda to najlepiej choć jak widać, buty zniosą jeszcze wiele lat użytkowania.

Innych większych różnic nie ma. Niby sztywność SP mają większą, ale Wodnik twierdzi, że tak wcale nie jest. Osobiście na lżejsze warunki wybrał bym ponownie zwykłe Perfekty i tobie tez tak radzę jeśli się do tego typu butów na lata przymierzasz. A jak się w nich chodzi? Normalnie, jak w papciach. Ja nawet biegać w nich mogę ;D To typowe buty outdoorowe, do ciorania w każdych warunkach, nie boją się śniegu, wody, błota i skał. Można w nich latać po dachach, kopać rowy, rąbać drzewa. Gorzej znoszą tylko asfalt, no ale nie do asfaltu zostały stworzone co oczywiste.

Mam takie fajne porównanie moich Perfektów do Yukonów Hanwaga. Młoda ma Yukony, +/- zakupiony w tym samym czasie. Ona w Yukonach spędza w górach połowę tego czasu co ja w Perfektach i co? I Yukony dosłownie się rozpadają w oczach. Odklejający się otok to już norma, odklejająca się podeszwa na czubach tez chyba jest normą bo taka ta konstrukcja jest jak w adidasach do biegania. No ale odklejająca się podeszwa na 3/4 obwodu to już przeginka. Nie wspomnę, że skóra mimo impregnacji tłuszczowej i po woskowaniu puszcza wodę jak dziadowski welur. Dosłownie niebo a ziemia w porównaniu do Perfektów. Moje poza drobnymi pofałdowaniami skóry praktycznie wyglądają jak nowe, a przeszły 2x tyle co jej. Po prostu inna technologia, inne materiały, a co za tym idzie - inna jakość.

PS. Ostatnio rozmawiałem osobiście z szefem od Hanzela. Za wymianę podeszwy w Perfektach zawołają 200zł, w Yukonach ok. 150/180zł. Ponoć oderwanie starej podeszwy z Perfektów to mega wyzwanie, dosłownie nie idzie tego zrobić i trzeba ją po kawałku odkrajać mega ostrym nożem. W butach typu Yukon odklejenie podeszwy i naklejenie nowej to dosłownie 15 minut roboty.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2015, 11:40:07 wysłana przez Shwarc »

Offline dbs_001

« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 14, 2015, 16:26:48 »
Dzięki za odpowiedź i cenne informacje. W najbliższym czasie nie planuje zakupu nowych butów, a i cena tych Meindli dosyć zaporowa, choć pewnie relacja jakość/cena wypada korzystnie. Dodatkowo mało sklepów je sprzedaje, więc na jakąś mega promocje też nie ma co liczyć. A pytałem, bo zdziwiło mnie trochę, że w butach, których twardość producent ocenia jako „D” można tak sobie chodzić po szlakach Beskidzko/Fatrzańskich.

Offline EMES

« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 14, 2015, 17:31:00 »
Poszukaj sprzedawcy tych butów na alle. Jest z Jeleniej Góry i ma dobre ceny ale nie wiem jak z dostępnością modeli i rozmiarów. Ceny miał natomaist rewelacyjne bo gdzieś tak lekko ponad połowę za nówki z metkami
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Shwarc

« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 14, 2015, 17:54:45 »
A pytałem, bo zdziwiło mnie trochę, że w butach, których twardość producent ocenia jako „D” można tak sobie chodzić po szlakach Beskidzko/Fatrzańskich.
W moich C mogę chodzić śmiało, praktycznie nie czuję różnicy w stosunku do Engadinów B/C poza wytrzymałością butów.

Jak bym se palce podocinał to może były by ok:
http://allegro.pl/buty-trekkingowe-meindl-perfekt-vibram-rozm-6-39-i5601335314.html

Offline Ivan

« Odpowiedź #56 dnia: Październik 27, 2016, 16:05:27 »
Przepraszam najmocniej za off-top, ale chyba tylko ten wątek ma coś wspólnego z juchtem. A mianowicie, tak na oko, czy to jest skóra juchtowa w tych Raichlach?

Kolor i faktura do juchtu podobne. Widać, że otarte, ale nie popękane, a to już dobrze. Chęć mam nabyć i odnowić. Bo te klejone buty to mi się zaraz od śniegu i stania przy ognisku rozklejają, więc chciałbym spróbować szytych.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Październik 27, 2016, 16:05:27 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #57 dnia: Październik 27, 2016, 16:37:28 »
Fachowcem nie jestem, ale właśnie po tym kolorze idzie rozpoznać. Bieri śmiało

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #58 dnia: Październik 27, 2016, 18:06:32 »
Wygląda ok, nie jest to jakaś licówka jak w np Super Perfektach, bo jest porysowana tu i tam a nie widać aby było lico i złaziło.
Po zakupie zrobił bym im taką dokładną renowację terpentyną i nasączył jednym ze sposobów omawianych w innym wątku. Wiesz o czym mówię ;)
I potem połaził w tych jesiennych, mokrych warunkach co by się ułożyły do twoich stóp.

Daj znać jak się z nimi uporasz, z jakimi skutkami. Czy obcierały dużo czy nie (bo zakładam, że obetrą nie raz :p ).

Offline dave

« Odpowiedź #59 dnia: Październik 27, 2016, 20:34:15 »
To te Raichle z Allegro? Wczoraj skończyła się aukcja Hanwagów Matterhorn, o takich:

Na oko są w bdb stanie Nikt ich nie kupił, więc pewnie gość jeszcze je ma. Może nawet dałoby się coś utargować. Gdybym nie miał butów, to sam bym je chętnie łyknął :D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #60 dnia: Październik 27, 2016, 21:41:55 »
Dla mężczyzn czy znowu rozmiak krasnali 37?

Offline dave

« Odpowiedź #61 dnia: Październik 27, 2016, 21:54:55 »
Rozmiar 9. Na aukcji facet przelicza to na EU 42. Mam Meindle w tym rozmiarze i tam już UK 9 = EU 43.  Nie wiem tylko, na jakim kopycie były szyte te buty.

Offline sieku

« Odpowiedź #62 dnia: Październik 27, 2016, 22:24:11 »
Ehh łyknął bym takie  46.
Zrobił się tu mały offtop to też się dorzucę.
Czy do takich butów szewc da rade dokleić gumowy otok?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Offline Ivan

« Odpowiedź #63 dnia: Październik 28, 2016, 00:31:25 »
Czy do takich butów szewc da rade dokleić gumowy otok?

Szewc? No cóż, prawda jest taka, że nawet producenci nie potrafią obecnie dokleić otoku tak żeby się trwale trzymał. Gumowy nosek jeszcze jako-tako, ale fora aż huczą od narzekań, że ludziom się otok w miejscu zginania buta odkleja. Szewc to skleja a za krótki czas znowu puszcza. To jest bardzo newralgiczne miejsce po prostu. Oczywiście, są i tacy, którym się ten otok trzyma.

Ja pójdę w stronę juchtu, do takich butów się otoku nie daje.

Offline lipa

• Michał Żelazny

« Odpowiedź #64 dnia: Październik 28, 2016, 06:53:58 »
Bo to od podeszwy zależy. Przy twardej się nie odklei bo but w zgięciu tak nie pracuje. Jak mniej twarda to nie ma bata - puści, bo każdy krok na to pracuje, żeby mechanicznie zmęczyć łączenie.

Wysłane z mojego SGP771 przy użyciu Tapatalka

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Październik 28, 2016, 06:53:58 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #65 dnia: Październik 28, 2016, 15:18:13 »
Dokładnie, otok się odkleja bo mechanicznie but pracuje w tym miejscu i to jest główna przyczyna, nie licząc innych uszkodzeń mechanicznych. Tym niemniej w takich kamaszach można by pobawić się z otokiem u szewca pytanie jednak, po co otok? Ale już o nosek warto zapytać. Czub buta takiego narażony jest mocno na uszkodzenia i w praktyce tylko tam skóra się uszkadza. Osobiście przeciwwskazań nie widzę, dokleić do szwa i powinno grać. Sam pewnie kiedyś to zrobię z moimi Perfektami przy okazji wymiany podeszwy. Zresztą noski i otoki to żadna nowość w szytych butach, są firmy które robią to seryjnie.

Tak by mi się podobało  :)

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #66 dnia: Luty 15, 2017, 18:51:40 »
I dojechałem moją ulubioną, najlepiej rozchodzoną, niczym bambosze, parę Perfektów.

Lokalny szewc próbował ratować klejem + gwoździki (dość hardcorowe posunięcie ;) ), wystarczyło jednak jedno wyjście na Jawo i dwa wypady w Tatry i dobrze, że nie zgubiłem podeszwy na zejściu ze Skalnatego Plesa bo bym chyba na bosaka musiał zapierdzielać  :P

Teraz pytanie gdzie "wulkanizować"? ;)

Shwarc_u robiłeś gdzieś u lokalnego szewca. Z tego co pamiętam było tanio, na nie vibramie tylko, jakimś "no name". Jak się trzyma, zadowolony z samej usługi jak i podeszwy? Pomęczyłeś już w górach? Na cenie akurat tak bardzo mi nie zależy, jak by miało być drożej o 100zł np u Hanezla(?), a lepiej, to bym dopłacił.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #67 dnia: Luty 15, 2017, 20:09:41 »
Wodnik spróbuj zadzwonić i dopytać.
http://friction.pl/
moze podeslij im zdjecia.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #68 dnia: Luty 15, 2017, 20:22:41 »
Grzesiek
Dzięki za sugestię. Na razie zapytanie wysłane do Hanzel i Friction.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #69 dnia: Luty 16, 2017, 19:50:26 »
Hanzel odpisał ekspresowo:
"Witam,

Cena za wymianę 200-220 zł.

Podeszwy – Vibram Montagna."

http://friction.pl/ - nie odpisali  :P
http://www.m5.krakow.pl/ - odpisali, iż takich butów nie robią.

Buty pojadą więc do Hanzela.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #70 dnia: Luty 17, 2017, 07:20:09 »
Tak, daj do Hanzela. Ja robiłem Engadiny za 170 z wymianą noska, nie wiem ile mój szewc by policzył za Perfekt podeszwę. Hanzel da ci Montagnę, nie zastanawiał bym się nawet.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 01, 2017, 19:43:10 »
I wróciły  :)
Meindl Perfekt po wymianie podeszwy u polskiego producenta butów Hanzel.

link do pełnego rozmiaru:
http://static.frazpc.pl/board/2017/03/c51779b8d965a98d.jpg

Przyjemność ta kosztowała 220zł. Wraz z kosztami odsyłki do mnie.
Paragon jest, jakaś tam gwarancję pewnie dają (telefonicznie zapewniali, że jakby co to będą poprawiać), ale sprawa jest mocno skomplikowana.
Otóż Meindl leciu w uja  :P To, że większość produkuje w Chinach, to pal sześć, ale swój "flagowy" model, przy którym chwalą się, iż ręczna robota w Niemczech (tylko parę osób z Meindla je wykonuje). I takie tam pisanie, but co posłuży pokoleniom  ;D
Otóż, ta brązowa warstwa kauczukowo jakaś tam, ta najbliższa skórze buta, do której zresztą owa skóra jest przyszyta tym sławnym podwójnym szwem jest lipna. Tzn z czasem się utlenia i wykrusza. Buty mam jakieś 6 lat. Wiadomo, nie sprzedaje się taki model na pniu, więc trochę poleżały na magazynie, a materiały do produkcji i tak wcześniej były dostarczone. Tak więc ową jasno brązową warstwę można ocenić na 7-8 lat. Musieli nieco ją od spodu zeszlifować, aby właściwa (czarna) podeszwa się do tego złapała. Ale i tak gwarancji na drugie 5-6 lat nie ma, wręcz są obawy, iż dużo, dużo szybciej zacznie się to odklejać :(

Tak, tak to teraz robią buty, nawet te firmowane, ręczna robota na lata z najwyższej półki. Skurwisyny  :-\

Zresztą już gdzieś był poruszany temat tych pośrednich warstw w podeszwach. Siakieś tam te piankowe potrafią po paru latach całkiem się wykruszać. Cóż, zobaczymy, do tej soboty mam tydzień wolnego więc będę ciorał buciorami ile wlezie  ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 01, 2017, 20:13:24 »
Kurna, błąd. Jak się utleniło to jest to pewnie poliuretan czyli proces będzie postępował, bo już trwa. Jak Hanzele to widzieli, to powinni za jednym zamachem i tę piankę wymienić na nową, bez sensu postąpili moim zdaniem. Obym się mylił i już pukam w niemalowane coby w moich nic się nie stało. Ale, ale, zobacz jak est w moich:

Ja nie mam takiej brązowo jasnej pianki, moja jest czarna. To zdjęcie było robione prawie za nowości, w dotyku jest twarda jak kamień, tak samo jak ta szara w pięcie. Poliuretan jest pianą miękką, miał w butach amortyzować jak np. w Islandach czy innych modelach.

Kiknij jak mi to szewc zrobił w Engadinach:

Piankę wywalili całkowicie aż do otoku i wkleili nową, a do niej dopiero podeszwę właściwą.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 01, 2017, 20:21:14 »
Eee... nie zrozumieliśmy się. Oryginalnie są trzy warstwy, ale tylko na obcasie. Podeszwa właściwa z bieżnikiem, ta, a'la pianka (w obcasie), czy co to jest i ta trzecia warstwa najbliżej skóry do której cały but jest przyszyty i jest to już niewymienne! I Ponoć ta trzecia też się z czasem utlenia/łuszczy/kruszy.
Po wymianie u Hanzel_a, obcas jest cały gumowaty (bez tej "pianki") jak reszta podeszwy z bieżnikiem. Problem jest z tą najjaśniejszą (u mnie) warstwą, którą częściowo zeszlifowali ile mogli. To co się łuszczyło.

edit
No właśnie, może ta mieszanka, jasno brązowa, co jest u mnie to jednak po latach okazał się nie wypał i teraz te ciemne, co są np u Ciebie, są już ok. Kto wie.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 01, 2017, 20:27:02 »
Ba. W drugiej parze Perfektów (mało używane) też jest warstwa brązowa. W Super Perfektach też, tam również w jednym bucie podeszwa już odpadała na obcasie, ale na razie klej i gwoździki, bo te używam tylko do roboty :p